علائم عفونت رحم در بارداری؛ عوارض و درمان عفونت رحم در بارداری

علائم عفونت رحم در بارداری؛ عوارض و درمان عفونت رحم در بارداری عفونت رحم در بارداری چیست و چه علائمی دارد ؛ راه های تشخیص عفونت رحم در بارداری و عوارض و درمان عفونت واژن در بارداری با روش پزشکی و خانگی در سلام دنیا بخوانید.

در طول بارداری خانم ها تغییراتی را تجربه می کنند که بعضی از تغییرات واکنش طبیعی بدن هستند و خطری ایجاد نمی کند، اما گاهی اوقات شرایطی بروز پیدا می کنند که می تواند برای بارداری و زایمان مشکلاتی را ایجاد کنند. عفونت یکی از عوارض شایع در دوران بارداری است و باید توسط پزشک متخصص بررسی و درمان شود، زیرا در صورتی که عفونت بدون درمان رها شود. خطراتی نظیر پارگی زودرس کیسه آب، زایمان زودرس، کم وزنی زمان تولد را بهمراه دارد. ما در این مطلب سلام دنیا، در خصوص علائم و علت عفونت رحم در بارداری ، عوارض و درمان عفونت رحم در بارداری صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

عفونت رحم چیست؟

رحم مهم ترین قسمت دستگاه تولید مثل خانم ها است و در بخش تحتانی شکم قرار دارد. التهاب رحم یا اندومتریت بیماری التهابی است که به دلیل وجود عفونت در لایه درونی رحم و عفونت های اولیه درمان نشده اند در واژن رخ می دهد. اگرچه این وضعیت خطرناک و کشنده نیست، اما می تواند برای مادر و جنین باعث بروز مشکلاتی شود، از این رو باید با مراجعه به پزشک و درمان هایی مانند آنتی بیوتیک خیلی زود درمان شود.

علائم عفونت رحم در بارداری

عفونت رحم در دوران بارداری با علائم زیر همراه است:

  • تب و لرز
  • درد مزمن لگنی
  • لکه بینی در طول بارداری

در صورتی بروز و تجربه این علائم باید با پزشک خود مراجعه کنید.


حتما بخوانید: عفونت های شایع در بارداری 


علت عفونت رحم در بارداری چیست

بیماری های مقاربتی یا عفونت های مزمن لگنی که بدون درمان رها شده اند علت بروز عفونت رحم در خانم های باردار هستند، حتی خانم هایی که با وجود وسیله پیشگیری داخل رحمی یا IUD هم باردار می شوند می تواند به عفونت رحمی دچار شوند. 

علت عفونت رحم در بارداری چیست

راه های تشخیص عفونت رحم در بارداری

برای تشخیص عفونت رحم دربارداری معاینه فیزیکی و معاینه از ناحیه لگن لازم است.پزشک نواحی رحم و دهانه رحم را برای تشخیص علائم ترشحات مورد بررسی قرار می دهد.علاوه بر معاینات فیزیکی، پزشک آزمایشات زیر را هم درخواست می کند.

  • آزمایش خون: پزشک برای بررسی تعداد گلبول های سفید خون و میزان  رسوب گلبول های قرمز خون دستور انجام آزمایش خون را می دهد.
  • نمونه برداری از ترشحات واژن: پزشک با کمک نمونه برداری از ترشحات می تواند وجود عفونت در رحم را تشخیص دهد.

حتما بخوانید: درمان خانگی عفونت قارچی واژن در بارداری 


عوارض عفونت رحم در بارداری

در دوران بارداری برای حفظ سلامت مادر و جنین باید هر گونه عفونت سریعا درمان شود،اما در صورتی که این وضعیت بدون درمان رها شود ممکن است عوارض زیر را بهمراه داشته باشد:

  • عفونت با آسیبی که به مادر وارد می کند مانع از دریافت مواد مغذی موردنیاز جنین از طریق مادر می شود، علاوه براین گاهی اوقات مصرف دارو برای درمان عفونت مادر با احتمال بروز آسیب به جنین همراه خواهد بود.
  • در برخی موارد عفونت مستقیما جنین را تحت تاثیر قرار می دهد، و باعث بروز ناهنجاری هایی در جنین می شود.
  • وجود عفونت در برخی موارد به پرده های اطراف جنین سرایت می کند و منجر به بروز وضعیتی به نام کوریو آمنیوتیت یا التهاب کیسه آب می شود، و خطر پارگی زودرس کیسه آب، سقط جنین یا زایمان زودرس را در پی دارد.

عوارض عفونت رحم در بارداری

درمان عفونت رحم در بارداری

  • پزشکان برای درمان اندومتریت یا عفونت رحم، آنتی بیوتیک تجویز می کنند. برخی از عفونت های رحم در دوران بارداری به سادگی با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شوند، اما برخی عفونت ها نیاز به بستری شدن و نظارت پزشک را دارند. در صورتی که عفونت رحم از نوع حاد باشد، ممکن است پزشک درخواست زایمان پیش از موعد را بدهد.
  • همچنین استفاده از درمان خانگی و گیاهی برای درمان عفونت واژن در بارداری می تواند، بی خطر در نظر گرفته شود، به شرطی که اول با پزشک خود مشورت کنید و بعد اینکه به مقدار و روش صحیح استفاده کنید. 
سخن آخر

مقالات مرتبط:

درمان بوی بد واژن و عفونت با 15 درمان خانگی و داروی گیاهی

درمان عفونت قارچی واژن با سیر 


 

از
5
رای