آیا سیر می تواند عفونت قارچی واژن را درمان کند؟

آیا سیر می تواند عفونت قارچی واژن را درمان کند؟ سیر برای خواص آنتی بیوتیکی خود شناخته شده است. مطالعات پزشکی تأثیر سیر بر بیماری های مختلف را آزمایش کرده اند اما تحقیقات نشان داد که دوزهای خوراکی کوتاه مدت سیر بی نتیجه هستند.

عفونت قارچی واژن (Yeast Infection) برای زنان بسیار معمول است. طبق آمار بهداشت هاروارد، 75 درصد از همه زنان در طی زندگی خود حداقل یک بار عفونت قارچی واژن دارند.
سیر شهرت زیادی برای اثرات مثبت بیولوژیکی بر سیستم ایمنی بدن، سیستم قلبی عروقی، سرطان ها و سایر شرایط دارد. همچنین سیر به عنوان درمانی برای کاهش رشد قارچ که باعث ایجاد عفونت های قارچی نیز می شود، می باشد. مطلب زیر را برای اطلاع از اثرگذاری سیر در درمان عفونت قارچی واژن، مطالعه کنید.

عفونت قارچی واژن چیست؟

اکثر عفونت های قارچی در واژن زنان است. آنها توسط یک عفونت قارچی از خانواده کاندیدا ایجاد می شوند. این سلول های مخمر به طور طبیعی در داخل واژن وجود دارند، اما عدم تعادل سایر باکتری های خوب می تواند قارچ را افزایش دهد.

علائم عفونت قارچی واژن معمولا عبارتند از:

 • خارش یا درد ناحیه واژن
 • احساس سوزش یا ناراحتی در اطراف مهبل (واژن)
 • مقاربت جنسی دردناک
 • ترشح غلیظ و سفید

سیر و عفونت قارچی واژن

سیر برای خواص آنتی بیوتیکی خود شناخته شده است. آليسين - مهمترین جزءفعال زیستی سیر - دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است و در درمان و مطالعات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
در حالی که هیچ پاسخ قطعی پزشکی در مورد اینکه آیا سیر می تواند عفونت قارچی واژن را درمان کند وجود ندارد، آليسین می تواند برای جلوگیری از عفونت های قارچی واژن یا بهبود شرایط جاری، به ویژه هنگامی که همراه با یک رژیم یا داروهای کاندیدا استفاده می شود، مؤثر باشد.

حتما بخوانید : درمان عفونت واژن با ماست و عسل

نحوه استفاده از سیر برای عفونت قارچی واژن

سیر برای عفونت قارچی واژن

سیر را می توان به صورت خوراکی یا موضعی مصرف کرد. قرص های خوراکی معمولا به شکل آلیسین می آیند، اما سیر را نیز می توان خام یا همراه غذا مصرف کرد تا باکتری های خوب رشد کنند و از رشد مخمر کاندیدا آلبیکنس جلوگیری شود. همچنین می توانید عصاره یا قرص های سیر را خریداری کنید.

روش دیگر قرار دادن سیر در داخل واژن است به این صورت که یک حبه سیر را پوست می کنید و به استفاده از سوزن آن را سوراخ کرده تا عصاره‌ی سیر به داخل بدن وارد ‌شود. سپس نخ باریکی را محکم به سیر گره زده و سیر را داخل واژن خود فرو می کنید. می توانید سیر را برای چند دقیقه یا حتی به مدت یک شب داخل واژن خود نگه دارید. پس از 8 الی 12 ساعت سیر دیگری را جایگزین قبلی نمائید و این کار را تا زمانی از از شر عفونت خلاص شدید ادامه دهید.

کرم موضعی عصاره سیر نیز موجود است. بیشتر کرم های موضعی فقط برای استفاده خارجی استفاده می شوند، به این معنی که شما فقط باید آنها را در خارج از منطقه واژن استفاده کنید. اگر احساس سوزش می کنید، کرم را با یک پارچه ی خنک پاک کنید.

اگر از سیر خوراکی یا موضعی برای عفونت قارچی واژن استفاده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.


مطالعات درباره سیر و عفونت قارچی واژن

مطالعات پزشکی تأثیر سیر بر بیماری های مختلف را آزمایش کرده اند، اما مطالعات زیاد یا با کیفیت بالایی انجام نشده است. در سال 2006، سیر بر روی 18 گونه کاندیدا مورد آزمایش قرار گرفت. محققان دریافته اند که سیر ممکن است در معکوس شدن اثرات رشد قارچ نقش مهمی ایفا کند. با این حال، تحقیقات از دانشگاه ملبورن نشان داد که دوزهای خوراکی کوتاه مدت سیر بی نتیجه هستند.
یک مطالعه در سال 2010 در ایران اثربخشی یک کرم آویشن و سیر را با کلوتریمازول (کرم ضد قارچ مورد استفاده برای درمان عفونت های مخمر واژنی، برفک دهانی، پای ورزشکار، خارش و سایر شرایط) مقایسه کرد. آنها هیچ تفاوتی در پاسخ به درمان بین این دو مورد یافت نکردند.

حتما بخوانید : درمان عفونت واژن با سرکه سیب


عوارض جانبی درمان سیر

در حالی که برخی از زنان نتایج مثبتی در هنگام استفاده از سیر برای عفونت قارچی واژن مشاهده کرده اند، بسیاری از آنها کمتر از عوارض جانبی مطلوب تجربه کرده اند.

برخی از عوارض جانبی قرصهای خوراکی سیر عبارتند از:

 • بوی بد دهان
 • بوی بدن
 • ناراحتی معده
 • سوزش سر دل
 • تداخلات دارویی

عوارض جانبی سیر موضعی عبارتند از:

 • خارش
 • ترشحات واژن
 • کهیر
 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • قرار دادن سیر در واژن می تواند باعث شود که در دهانتان بوی سیر احساس کنید.
 • آلرژی و حساسیت به سیر

خلاصه

مطالعات در باره اینکه آیا سیر، قرص سیر یا عصاره سیر می تواند درمانی برای عفونتهای قارچی واژن باشد بی نتیجه بوده است. با این حال، خواص شیمایی آن به منظور جلوگیری از رشد قارچ کاندیدا که مسئول عفونت قارچی واژن است کمک کننده بوده است. اضافه کردن سیر به رژیم غذایی همچنین ممکن است از عوارض قارچی آینده جلوگیری کند.
اگر شما بیشتر به داروهای طبیعی احتیاج دارید، از پزشک خود در مورد مصرف کرم سیر برای درمان سنتی قارچ اطلاعات بگیرید. اگر علائم یک عفونت قارچی واژن را تجربه کرده اید، با پزشک خود مشورت کنید تا به تشخیص و انتخاب گزینه های درمان خود بپردازید.

از
65
رای