برای عفونت رحم چی بخوریم؛ درمان خانگی و آنتی بیوتیک برای عفونت رحم

برای عفونت رحم چی بخوریم؛ درمان خانگی و آنتی بیوتیک برای عفونت رحم عفونت رحم چیست؛ از کجا بهفمم عفونت رحم دارم، علائم و علت عفونت رحم و درد پا، کمردرد و درمان خانگی و بهترین آنتی بیوتیک قوی برای عفونت رحم در سلام دنیا بخوانید.

عفونت رحم می تواند با پیشرفتش به دیگر اندامهای بدن آسیب برساند، با مداوای بموقع آن می توانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید، در این مطلب از سلام دنیا درباره عفونت رحم چیست و چه علائمی دارد، از کجا بهفمم عفونت رحم دارم، علت عفونت رحم و درد پا، کمردرد، درمان عفونت رحم با روش های خانگی و پزشکی و بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت رحم  صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

عفونت رحم چیست

زنان دارای رحم هر لحظه از زندگی خود در معرض عفونت رحم یا اندومتریت می باشند، این بیماری که با وارد شدن عفونت و باکتری به رحم شیوع پیدا می کند اگر در همان بدو شروع درمان شود مشکلی ایجاد نمی کند، اما اگر این عفونت کهنه شود می تواند وارد خون شود و مشکلات حادی ایجاد کند و به بخش های دیگر بدن سرایت می کند.


حتما بخوانید: علت عفونت رحم بعد از زایمان چیست


از کجا بهفمم عفونت رحم دارم

حال از کجا بفهمیم که عفونت رحم پیدا کردیم تا بموقع درمان کنیم؟ برای تشخیص عفونت رحم فرد با مراجعه به پزشک و یا متخصص زنان و آزمایش ناحیه لگن، آزمایش ادرار و معاینه دهانه رحم را می توانند به عفونت رحم پی ببرند. البته آزمایشات دیگری نیز موثر می باشند مانند:

 • میزان رسوب گذاری اریتروسیت
 • مقدار پروتئین C موجود برای واکنش
 • تعداد گلبول‌های سفید یا همان (wbc)ها

از کجا بهفمم عفونت رحم دارم

علائم عفونت رحم

علائم عفونت رحم در زنان متفاوت می باشد برخی از آنها هیچ علائمی حس نمی کنند اما در برخی دیگر با دیدن علائم زیر باید به پزشک مراجعه نمایند:

 • احساس درد در ناحیه فوقانی و تحتانی شکم
 • بروز تب
 • احساس درد در حین رابطه جنسی مستقیم
 • بروز خونریزی های نامنظم
 • احساس درد و سوزش هنگام خروج ادرار
 • افزایش ترشحات واژینال بدبو
 • خستگی مفرط
 • قاعدگی نامنظم

حتما بخوانید: 8 درمان خانگی برای قاعدگی نامنظم


همچنین برخی علائم شایع عفونت رحم پیشرفته نیز وجود دارد مانند:

 • استفراغ‌ های شدید خصوصاً در هنگام صبح
 • بیهوشی‌های ناگهانی
 • بروز دردهای آزار دهنده و ناگهانی در لگن
 • تب بالای 101 درجه فارنهایت

عفونت رحم و درد پا

درد پا از علائم بسیار شایع عفونت‌های رحم و لگن می باشد، که از ناحیه لگن شروع شده و کشاله ران ها و به زانو و پاها سرایت می کند، در این مواقع این امکانش است که فرد با وجود عفونت و التهاب سیستم تناسلی داخلی زنانه اما نشانه هایی که مربوط به سيستم تناسلی است گریبانگیر او نشود، این نوع درد پا گاها با تب و لرز همراه خواهد بود، در این مواقع باید حتما به پزشک زنان مراجعه شود.

عفونت رحم و درد پا

علت عفونت رحم

بروز انواع باکتری ها با بهم خوردن میزان ترکیب آنها موجب آندومتریت و یا عفونت رحم می شوند که دهانه رحم باکتری ها را از رحم خارج کرده این مسئله با تغییر سبک زندگی بوجود خواهد آمد، همچنین بیماری سل و عفونت‌های ناشی از ترکیب باکتری‌های طبیعی و عیر طبیعی واژن نیز موجب عفونت رحم می شود و البته عفونت‌های آمیزشی چون سوزاک و کلامیدیا نیز بی تاثیر نمی باشند، البته زایمان و حتی جراحی باز نیز موجب بروز عفونت در رحم خواهد شد. عفونت های مقاربتی، رابطه جنسی بدون استفاده از روش‌های مناسب پیشگیری، رابطه جنسی قبل از 25 سالگی و استفاده از وسیله‌های پیشگیری از بارداری مانند آی یو دی و البته دوش واژینال ، زایمان و سقط جنین نیز از دیگر عوامل بروز عفونت رحم می باشد.


حتما بخوانید: 16 درمان خانگی مؤثر سوزاک


برای عفونت رحم چی بخوریم

برای درمان عفونت رحم می توانید از داروهای گیاهی، جوشانده ها و آنتی بیوتیک ها استفاده کنید. گاها زیر نظر پزشک می توانید هم درمان گیاهی و هم شیمیایی را امتحان کنید.

درمان خانگی عفونت رحم و کمردرد

کمردرد ناشی از عفونت رحم را می توانید با مصرف مسکن بدون نسخه ایبوپروفن درمان کنید، همچنین با تهیه کرم های ضدقارچی از عفونت خود کم کنید، اما پیشنهاد می کنیم در این مواقع تحت نظر پزشک و با توصیه او به مداوا بپردازید بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

درمان خانگی عفونت رحم و کمردرد

درمان عفونت رحم در خانه

برای درمان عفونت رحم بصورت خانگی مصرف دمنوش و یا جوشانده های گیاهی می توانند موثر می باشند، در زیر با بهترین های آنها آشنا خواهید شد:

 • گیاه ماریانا
 • چای طبیعی سنبل ختایی
 • شاه بلوط
 • محلول‌های مرزنجوش
 • تخم اسفرزه

حتما بخوانید: خواص و مضرات اسفرزه برای لاغری و سلامتی


 • دمنوش پونه + عسل: خاصیت ضد میکروبی دارد که در درمان عفونت رحم بسیار موثر می باشد.
 • ترکیب آویشن، تخم جعفری و رازیانه: از این ترکیب به مقدار یک قاشق چایخوری با دو لیوان آب جوش را روی حرارت کم قرار داده تا کاملا بجوشد و این ترکیب را هر روز و روزی دو فنجان بنوشید.

درمان عفونت رحم در خانه

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت رحم

در درمان عفونت رحم با مراجعه به پزشک متخصص به شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد، برخی از این آنتی بیوتیک ها از این قبیل می باشند: 

1. آنتی بیوتیک برای عفونت رحم : کلیندامایسین (Clindamycin)

یکی از آنتی بیوتیک های تجویزی در زمان دچار شدن به عفونت رحم کلیندامایسین می باشد که می تواند عفونت‌های ناشی از باکتری را درمان کند.

2. آنتی بیوتیک برای عفونت رحم: جنتامایسین (Gentamicin)

برای درمان عفونت های باکتریای شدید رحم پزشک از جنتامایسین کمک می گیرد.

3. آنتی بیوتیک برای عفونت رحم: آمپی سیلین (Ampicillin)

برای درمان عفونت رحم و سوزاک آمپی سیلین می تواند موثر باشد که توسط پزشک تجویز می شود.

4. آنتی بیوتیک برای عفونت رحم: داکسی سایکلین (Doxycycline)

داکسی سایکلین از جمله آنتی بیوتیک هایی است که وظیفه اش مبارزه با باکتری‌های بدن می باشد به همین دلیل از گزینه های درمانی بیماری های عفونت رحم، سوزاک، کلامیدیا و سیفلیس و دیگر بیماری های عفونی باکتری می باشد.

5. آنتی بیوتیک برای عفونت رحم: مترونیدازول (Metronidazole)

این دارو به درمان طیف وسیعی از عفونت‌های باکتریایی رحم و واژن کمک می‌کند و باعث توقف رشد باکتری‌ها می‌شود.


حتما بخوانید: قرص مترونیدازول برای چیست


6. آنتی بیوتیک برای عفونت رحم: سفوکسیتین (Cefoxitin)

آنتی بیوتیک سفوکسیتین اغلب برای کسانی تجویز می شود که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند تا دچار عفونت رحمی نشوند.

7. آنتی بیوتیک برای عفونت رحم: سفتریاکسون ( Ceftriaxone)

سفتریاکسون با اینکه یک آنتی بیوتیک می باشد اما برای درمان عفونت های ویروسی موثر نمی باشد، این دارو تنها عفونت های باکتریایی مانند عفونت رحم را مداوا می کند.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت رحم

سخن آخر

برای درمان عفونت رحمی بهترین کار پیشگیری از آن می باشد که زنان با رعایت بهداشت فردی خود می توانند از پس آن برآیند.


مقالات مرتبط:

پاکسازی رحم از عفونت با داروهای گیاهی و روش های خانگی

درمان سردی رحم با 7 روش خانگی عالیاز
11
رای