علت نامنظم بودن پریود؛ 8 درمان خانگی برای قاعدگی نامنظم علمی

علت نامنظم بودن پریود؛ 8 درمان خانگی برای قاعدگی نامنظم علمی علت نامنظم بودن پریود چیست ؛ درمان های خانگی پریود نامنظم، گیاهان طبیعی برای تنظیم قاعدگی نامنظم، درمان پریودی نامنظم با درمان های خانگی و علمی برای منظم شدن عادت ماهانه، در سلام دنیا بخوانید.

از اولین روز یک دوره تا روز اول دوره بعد یک چرخه قاعدگی به حساب می آید. میانگین چرخه قاعدگی 28 روز است، اما می تواند از فردی به فرد دیگر و از ماهی به ماه دیگر متفاوت باشد. پریودهای 24 تا 38 روزه نیز منظم در نظر گرفته می شود. اگر طول دوره های شما تغییر کند و دیرتر یا زودتر اتفاق بیفتد، نامنظم محسوب می شود. درمان آن بستگی به این دارد که چه چیزی باعث نامنظم شدن پریود شما می شود، اما داروهای خانگی برای منظم شدن عادت ماهانه وجود دارد که می توانید مصرف کنید. ادامه این مطلب سلام دنیا را بخوانید تا با 8 درمان خانگی قاعدگی و پریودی نامنظم که از لحاظ علمی اثبات شده است، آشنا شوید.

8 درمان خانگی برای تنظیم قاعدگی نامنظم که از نظر علمی اثبات شده است

1. تنظیم پریودی نامنظم با تمرین یوگا

مشخص شده است که یوگا یک درمان موثر برای انواع مشکلات مربوط به پریودی است. در سال 2013 مطالعه انجام شده روی 126 شرکت کننده مشخص کرد که 35 تا 40 دقیقه یوگا برای 5 هفته در روز و به مدت 6 ماه، سطح هورمون های مرتبط با پریودی نامنظم را پایین می آورد. همچنین نشان داده شده است که یوگا باعث کاهش درد قاعدگی و تغییرات روحی مرتبط با قاعدگی مانند افسردگی و اضطراب می شود، و کیفیت زندگی زنان مبتلا به دیسمنوره اولیه را بهبود می بخشد. زنان دچار به دیسمنوره اولیه درد شدیدی را قبل و در طول قاعدگی تجربه می کنند. اگر به تازگی یوگا کار می کنید، به دنبال باشگاهی باشید که یوگا با سطح 1 را تعلیم بدهد. هنگامی که یاد گرفتید چگونه چند حرکات را به درستی انجام دهید، می توانید به کلاس بروید یا در خانه و از طریق فیلم و آنلاین تمرینات را ادامه بدهید.


حتما بخوانید: پریود نامنظم نشانه چیست


2. درمان پریودی نامنظم با حفظ کردن وزن سالم

تغییرات وزن شما می تواند روی دوره های ماهیانه تاثیر بگذارد. اگر شما اضافه وزن دارید و چاق هستید، کاهش وزن می تواند به مرتب کردن دوره ماهیانه شما کمک کند. از طرف دیگر، کاهش شدید وزن یا کمبود وزن می تواند باعث قاعدگی نامنظم شود. به همین دلیل حفظ وزن سالم اهمیت دارد. زنانی که اضافه وزن دارند نیز بیشتر از زنان دارای وزن سالم، خونریزی و درد را تجربه می کنند. این به دلیل تاثیر سلول های چربی بر هورمون ها و انسولین است. اگر فکر می کنید وزن شما ممکن است روی دوره ماهیانه تاثیر گذاشته باشد، به پزشک خود بگویید. پزشک به شما در رسیدن به وزن سالم کمک می کند.

درمان های خانگی برای قاعدگی نامنظم

3. درمان پریودی نامنظم با ورزش کردن به طور مرتب

ورزش مزایای زیادی برای سلامتی دارد که می تواند به پریودهای شما کمک کند. ورزش کمک می کند به وزن سالم برسید یا آن را حفظ کنید و به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) توصیه می شود. PCOS می تواند باعث پریودی نامنظم شود. نتایج یک ارزیابی بالینی اخیر نشان داده است که ورزش می تواند به طور موثری دیسمونوره اولیه را درمان کند. هفتاد دانشجو مبتلا به دیسمنوره اولیه در این بررسی شرکت کردند. گروه منتخب روزانه 30 دقیقه ورزش هوازی را برای 3 بار در هفته و به مدت 8 هفته دنبال کردند. در پایان آزمایش، زنانی که این تمرینات را انجام داده بودند، درد کمتری را از دوره قاعدگی خود گزارش دادند. برای تعیین تاثیر ورزش بر قاعدگی و عوارض احتمالی آن، تحقیقات بیشتری لازم است.


حتما بخوانید: رژیم غذایی برای تخمدان پلی کیستیک


4. درمان پریودی نامنظم با استفاده از زنجبیل 

زنجبیل به عنوان داروی خانگی برای درمان دوره های ماهیانه نامنظم استفاده می شود، اما هیچ مدرک علمی برای اثبات این امر وجود ندارد. به نظر می رسد زنجبیل فواید دیگری نیز در طول پریودی دارد. نتایج مطالعات روی 92 زن با خونریزی شدید ماهانه نشان داد که مکمل های زنجبیل روزانه ممکن است به کاهش میزان خون از دست رفته در طول پریودی کمک کند.

این یک مطالعه مختصر بود که فقط روی دختران دبیرستانی انجام گرفت و برای نتیجه گیری دقیق تر نیاز به تحقیقات بیشتری است. مشخص شده است که مصرف 750 تا 2000 میلی گرم پودر زنجبیل در 3 یا 4 روز اول پریودی، درمانی موثر برای پریودی های دردناک است. یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف زنجبیل به مدت هفت روز پیش از پریودی، علائم روحی، جسمی و رفتاری سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را کاهش می دهد.

استفاده از زنجبیل برای درمان پریود نامنظم

5. مقداری دارچین مصرف کنید

به نظر می رسد دارچین برای انواع مشکلات قاعدگی مفید است. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که مصرف دارچین به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند و نوعی درمان برای سندرم تخمدان پلی کیستیک است، اگرچه مطالعه روی تعداد محدودی از شرکت کنندگان انجام گرفت. همچنین مشخص شده است که دارچین درد و خونریزی را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و حالت تهوع و استفراغ مرتبط با دیسمنوره اولیه را کم می کند.

6. ویتامین های روزانه را دریافت کنید

مطالعه ای که در سال 2015 منتشر شد، سطح پایین ویتامین D را مرتبط با دوره های ماهیانه نامنظم می داند و نشان می دهد که مصرف ویتامین D ممکن است به تنظیم قاعدگی کمک کند. مطالعه دیگری نیز نشان می دهد که در درمان بی نظمی پریودی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، موثر است. ویتامین D همچنین مزایای دیگری نیز دارد، از جمله کاهش خطر برخی از بیماری ها، کمک به کاهش وزن و کاهش افسردگی.

ویتامین D اغلب در برخی از خوراکی ها از جمله شیر و سایر لبنیات و غلات وجود دارد. شما می توانید همچنین این ویتامین را از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب یا مصرف مکمل ها دریافت کنید. ویتامین های گروه B اغلب برای زنانی تجویز می شود که قصد باردار شدن دارند و به آنها در تنظیم دوره ماهیانه کمک می کند، اما تحقیقات بیشتری برای تایید این ادعاها لازم است.


حتما بخوانید: لخته خون در پریودی نشانه چیست


ویتامین های گروه B همچنین ممکن است علائم پیش از قاعدگی را کاهش دهند. مطالعه ای در سال 2011 نشان داد که زنانی که از منابع غذایی دارای ویتامین B استفاده می کنند، احتمال سندرم پیش از قاعدگی در آنها کمتر است. یک مطالعه دیگر از سال 2016 نشان می دهد زنانی که روزانه 40 میلی گرم ویتامین B6 و 500 میلی گرم کلسیم مصرف کرده اند، علائم سندرم پیش از قاعدگی در آنها کاهش یافته است. هنگام استفاده از مکمل، دستورات روی بسته بندی را دنبال کنید و مکمل ها را از منابع معتبر خریداری کنید.

ویتامین های تنظیم کننده قاعدگی نامنظم

7. روزانه سرکه سیب مصرف کنید

نتایج یک مطالعه منتشر شده در سال 2013 نشان داده است که نوشیدن 15 میلی لیتر سرکه سیب به طور روزانه، می تواند تخمک گذاری را در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تنظیم کند. برای تایید اعتبار این نتایج تحقیقات بیشتری لازم است، زیرا این مطالعه خاص تنها هفت شرکت کننده داشت. سرکه سیب همچنین ممکن است به شما در کاهش وزن و کاهش قند خون و انسولین کمک کند. سرکه سیب طعم تلخی دارد که مصرف آن را برای برخی افراد دشوار می کند. اگر می خواهید مصرف آن را امتحان کنید، می توانید سرکه را با آب رقیق کرده و یک قاشق غذا خوری عسل به آن اضافه کنید.

8. آناناس مصرف کنید

آناناس یک درمان خانگی محبوب برای مشکلات قاعدگی است. این ماده حاوی برملین، آنزیمی است که گفته می شود پوشش رحم را نرم می کند و دوره های شما را منظم می کند، هر چند این اثبات شده نیست. بروملین ممکن است دارای خاصیت ضد التهابی و تسکین دهنده درد باشد، اگرچه مدارک مستند برای اثر بخشی آن در کاهش دردها و گرفتگی های قاعدگی وجود ندارد. خوردن آناناس می تواند به شما کمک کند تا میزان میوه روزانه توصیه شده را دریافت کنید. یک فنجان (80 گرم) آناناس می تواند به عنوان یک وعده میوه محسوب شود. توصیه کلی این است که حداقل 5 وعده معادل 80 گرم میوه در روز میل کنید.

راهکارهای ساده و علمی برای درمان پریود نامنظم

چه زمانی باید برای پریود نامنظم به پزشک مراجعه کنید

به احتمال زیاد در طول سال هایی که عادت ماهیانه شده اید، بی نظمی هایی را تجربه کرده اید. همیشه لازم نیست به پزشک مراجعه کنید. اگر این علائم را دارید باید به از پزشک کمک بگیرید:

  • دوره های شما ناگهان نامنظم می شوند
  • برای سه ماه پریود نشده اید
  • در هر 21 روز بیش از یکبار پریود شده اید
  • دوره ماهیانه شما کمتر از یکبار در هر 35 روز است
  • دوره های شما غیر منتظره سنگین یا دردناک است
  • دوره های شما بیش از یک هفته طول می کشد

علت نامنظم بودن پریود چیست

پزشک ممکن است به علت پریودهای نامنظم شما دارو یا سایر روش های درمانی را توصیه کند. برخی از دلایل احتمالی نامنظم شدن پریود عبارتست از:

دلایل احتمالی نامنظم شدن پریود

اگر به طور ناگهانی قاعدگی را تجربه کردید، یا به طور مرتب سیکل کوتاه یا طولانی دارید، به پزشک مراجعه کنید. همین طور اگر پریود شما سنگین و دردناک است یا بیش از یک هفته ادامه دارد باید توسط پزشک معاینه شوید.

نتیجه گیری

ممکن است بتوانید دوره ماهیانه خود را با برخی از تغییرات در سبک زندگی و استفاده از داروهای خانگی به حالت عادی برگردانید. با این وجود شواهد علمی محدود است، و فقط چند روش طبیعی برای تنظیم دوره قاعدگی از نظر علمی تایید شده است. در صورتی که نگران پریودهای نامنظم خود هستید، با پزشک صحبت کنید.

منبع: healthline


مقالات مرتبط:

چیکار کنم امروز پریود بشم؟

بهترین دمنوش برای پریود شدن سریعاز
16
رای