پارگی رحم در دوران بارداری: علل، علائم، راه های تشخیص، درمان و جلوگیری از آن

پارگی رحم در دوران بارداری: علل، علائم، راه های تشخیص، درمان و جلوگیری از آن پارگی رحم یک عارضه نادر و جدی زایمان است که کمتر از یک درصد از زنان باردار را درگیر می کند. فشار خون پایین، درد ناگهانی بین انقباضات برخی از علائم پارگی رحم در دوران بارداری می باشد.

پارگی رحم، پارگی خودبخودی رحم است که ممکن است باعث وارد آمدن نوزاد به حفره شکمی هنگام بارداری یا زایمان فعال شود. پارگی رحم یک عارضه نادر و جدی زایمان است که کمتر از یک درصد از زنان باردار را درگیر می کند. اگرچه همه خانم ها در معرض خطر پارگی رحم نیستند، اما پارگی یا سوراخ در رحم در دوران بارداری و زایمان می تواند زندگی مادر و جنین را تهدید کند. در صورت پارگی رحم در دوران بارداری ممکن است فوریت های پزشکی ضروری باشد، و مداخله اولیه پزشکی می تواند احتمال زنده ماندن نوزاد را بهبود بخشد. این مقاله را بخوانید تا درباره دلایل، خطرات، نشانه ها و علائم رحم پاره شده و نحوه جلوگیری از آن بیشتر بدانید.

چه عواملی باعث پارگی رحم در دوران بارداری می شوند؟

پارگی رحم معمولاً در طول جای زخم بهبود یافته از سزارین قبلی اتفاق می افتد، متداول‌ ترین آن‌ها در میان زنانی است که پس از زایمان سزارین، زایمان واژینال داشته باشند (VBAC). آن می‌تواند با افزایش فشار در مجرای تولد ایجاد شود چون نوزاد در طی زایمان از آن عبور می‌کند. هنگامی که فشار بیش از حد شدید باشد، بر بافت زخمی که در طی جراحی قبلی ایجاد شده است، فشار وارد می کند. این می‌ تواند منجر به پارگی داخل رحم شود و منجر به خونریزی داخلی، خطر بند ناف و آسیب جفت شود.

عواملی که خطر پارگی رحم را افزایش می‌دهند عبارتند از:
 • عمل جراحی سزارین قبلی
 • زایمان واژینال پس از سزارین
 • جراحی فیبروئید، که به عنوان میومکتومی نیز شناخته می شود
 • عمل جراحی ترمیم رحم (برداشتن بخشی از رحم، برداشتن سپتوم رحم یا ترمیم رحم به شدت آسیب دیده)
 • داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بالای 30
 •  زایمان پزشکی

رحم پاره شده می تواند خطرات سلامتی برای نوزاد ایجاد کند. هنگامی که ارائه دهنده خدمات درمانی پارگی رحم را تشخیص داد، برای بیرون کشیدن کودک از رحم، نیاز به سزارین اورژانسی است.

چه عواملی باعث پارگی رحم در دوران بارداری می شوند؟

علائم و نشانه های پارگی رحم در دوران بارداری یا زایمان چیست؟

پارگی رحم می تواند پارگی ناقص باشد، که در آن قسمت صفاقی پوشاننده رحم دست نخورده باشد، یا پارگی کامل در جایی که محتویات رحم پاره شده باشد. شدت علائم و نشانه ها ممکن است بسته به نوع و مدت زمان پارگی متفاوت باشد. علائم و نشانه های مربوط به پارگی رحم در دوران بارداری یا زایمان شامل:

 • ضربان سریع قلب
 • فشار خون پایین
 • درد شدید شکم
 • خونریزی بیش از حد واژن
 • درد ناگهانی بین انقباضات
 • افتادن سر جنین به داخل کانال تولد
 • برآمدگی زیر استخوان شرمگاهی
 • درد ناگهانی در محل زخم قبلی رحم
 • از دست دادن انعطاف پذیری عضله رحم
 • ضربان غیر طبیعی قلب جنین
 • عدم موفقیت روند طبیعی زایمان

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، برای تشخیص و درمان سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم و نشانه های پارگی رحم در دوران بارداری یا زایمان چیست؟

چگونه پارگی رحم تشخیص داده می شود؟

بیشتر علائمی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، غیر اختصاصی هستند که تشخیص بیماری را دشوار می‌سازد. تشخیص فقط پس از لاپاراتومی، که یک عمل جراحی برای باز کردن دیواره شکم است، تأیید می شود. معمولاً اگر علائم و نشانه هایی از دیسترس جنینی وجود داشته باشد و مشکوک به پارگی رحم باشد، لاپاراتومی فوری انجام می شود. ضربان قلب غیر طبیعی جنین و کاهش حرکت با تست بیوفیزیکال پروفایل نشان دهنده دیسترس جنینی است. برخی ممکن است از مانیتورینگ فشار داخل رحمی استفاده کنند. با این حال، برای جلوگیری از عوارض زایمان انجام عمل جراحی اورژانسی و زایمان توصیه می شود.

چگونه پارگی رحم در دوران بارداری یا زایمان درمان می شود؟

در صورت پارگی رحم، لاپاراتومی اضطراری با زایمان سزارین وجود دارد. اگر علائمی از دیسترس جنینی، مانند ضربان قلب غیر طبیعی جنین و کاهش حرکت جنین وجود داشته باشد، ممکن است زایمان سزارین توصیه شود. مادر در صورت نیاز تزریق مایعات و خون دریافت می کند. تأیید و ترمیم جراحی پارگی رحم در حین زایمان انجام می شود. با این حال، در صورت وجود خونریزی کشنده ممکن است برخی از خانم ها به هیسترکتومی (برداشتن رحم) نیاز داشته باشند. پزشکان ممکن است نوزاد را براساس وضعیت به بخش مراقبت های نوزادان منتقل کند، و مادر برای ترمیم یا برداشتن رحم تحت عمل جراحی قرار گیرد.

چگونه پارگی رحم در دوران بارداری یا زایمان درمان می شود؟

آیا می توانید از پارگی رحم در دوران بارداری جلوگیری کنید؟

پارگی رحم می تواند از طریق برش سزارین منظور شده باشد. اگر به دنبال زایمان واژینال هستید، نمی‌ توان از آن اجتناب کرد.

پرسش و پاسخ های متداول درباره پارگی رحم در بارداری

1. آیا می توانید پارگی رحم را در دوران بارداری پیش بینی کنید؟

استحکام زخم را می توان در مراحل بعدی بارداری هنگامی که سونوگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای اندازه گیری ضخامت رحم انجام می شود، ارزیابی کرد. با این وجود، معمولاً اسکن انجام می شود تا ناهنجاری هایی از قبیل جفت کم ارتفاع و عدم تشخیص یا پیش بینی احتمال پارگی رحم بررسی شود.

2. آیا پارگی رحم به مادر و نوزاد آسیب می رساند؟

پارگی رحم بعید است در صورت درمان به موقع به مادر آسیب برساند. اما می تواند عوارض جدی مانند فقدان اکسیژن در جنین ایجاد کند. این خطر در مورد سزارین برنامه ریزی شده کمتر است. با این حال، تأخیر در مراقبت های پزشکی و خونریزی شدید ممکن است باعث آسیب مادر شود.

آیا پارگی رحم به مادر و نوزاد آسیب می رساند؟

3. شانس بارداری بعد از پارگی رحم چیست؟

امکان حامله بودن پس از پارگی رحم وجود دارد. با این حال، ممکن است خطر افزایش پارگی رحم را بار دیگر به همراه داشته باشد و احتمال بارداری ممکن است براساس میزان آسیب ناشی از پارگی تغییر کند. اگرچه پزشک ممکن است پس از سزارین، زایمان واژینال را توصیه کند، اما در صورت داشتن سابقه پارگی رحم در دوران بارداری قبلی توصیه نمی شود. ممکن است شما به مراقبت های پزشکی اضافی نیاز داشته باشید، و پزشک ممکن است قبل از زایمان برای جلوگیری از خطر پارگی رحم سزارین انتخابی را توصیه کند.

4. دهانه رحم چیست؟

دریچه رحم پارگی ناقص است که دیواره رحم آنقدر نازک شود که کودک از طریق عضله نازک رحم قابل مشاهده باشد. هنگامی ایجاد می شود که لایه سروزی بیرونی رحم به نام پریمتریوم آسیب نبیند، اما لایه های داخلی (میومتر و اندومتر) پاره شوند. این امر در نهایت منجر به پارگی رحم بر اثر فشار می شود. با این شرایط، خطر پارگی رحم در بارداری های بعدی افزایش می یابد، بنابراین پزشکان برای جلوگیری از عوارض رحم، عمل پیوند لوله رحم را پیشنهاد می کنند.

اگر پزشک فکر کند که به اندازه کافی برای شما بی خطر است، پارگی رحم مانع از برنامه ریزی برای تولد واژینال نخواهد شد. در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید، تمام اطلاعات لازم از جمله، سابقه پزشکی دقیق یا زایمان های قبلی و جراحی ها را ارائه دهید. برای بهبود احتمال زایمان موفقیت آمیز، به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی با تجربه و آموزش دیده بروید.

از
1
رای