بهترین حالات خواب بعد از سزارین: روش های خوابیدن پس از عمل سزارین

بهترین حالات خواب بعد از سزارین: روش های خوابیدن پس از عمل سزارین زایمان باعث خستگی بدن می شود که با خواب برطرف می شود. اگر عمل سزارین انجام بدهید، برای تسکین زخم ها به استراحت بیشتری نیاز دارید. اما روش خوابیدن اهمیت دارد. بهترین شکل خوابیدن بعد از سزارین در اینجا ارائه شده است.

زایمان بدن را در معرض آزردگی زیادی قرار می دهد، در نتیجه دچار خستگی می شوید که تنها با خواب برطرف می شود. اگر زایمان از طریق عمل سزارین باشد، نیاز به استراحت بیشتری دارید تا زخم ها تسکین یابند و بهبودی پس از عمل حاصل شود. بنابراین، استراحت بعد از عمل سزارین ضروری است تا تندرست بمانید و انرژی کافی برای رفع نیازهای نوزاد خود داشته باشید. این مطلب به شما کمک می کند تاثیر مهم خواب مناسب، بعد از عمل سزارین را درک کنید.

اهمیت خواب خوب بعد از عمل سزارین

داشتن یک وضعیت خواب مناسب موجب راحتی و کاهش فشار به ناحیه جراحی شده می شود. همچنین کمک می کند تا به سهولت از تختخواب بلند شوید، با کاهش درد می توانید تنفس بهتری داشته باشید و خوب بخوابید. به این ترتیب فشار روی عضلات شکمی کم می شود و احتمال باز شدن زخم و بخیه ها کاهش می یابد.

اهمیت خواب خوب بعد از عمل سزارین

چرا بعد از سزارین داشتن یک خواب خوب مشکل می شود؟

افزایش سطح هورمون ها و حجم شکم در دوران بارداری و دوره بعد از زایمان، روی مجاری هوایی تاثیر می گذارد و موجب بروز شرایطی می شود که آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب (OSA) نامیده می شود. وقفه تنفسی در خواب می تواند منجر به دشواری در تنفس و بسته شدن مجاری تنفسی در طول خواب شود. این مشکلات با درد زیاد ناشی از سزارین ترکیب می شود و خوابیدن را دشوار می کند.

بهترین شکل خوابیدن بعد از عمل سزارین چیست؟

در ادامه حالت های مختلف خوابیدن را که بعد از سزارین برایتان مفید است را تشریح می کنیم. اینکه کدام حالت برای شما خوب است بستگی به مقدار راحتی و آسایش شما در آن موقعیت دارد.

1. خوابیدن به پشت

در اغلب موارد خوابیدن به پشت، حالت راحتی برای اولین روزها و هفته های پس از زایمان است. در این حالت هیچ فشاری روی بخیه ها وارد نمی شود. می توانید برای راحتی بیشتر، زیر زانوی خود بالش بگذارید. جنبه منفی این حالت دشواری در بلند شدن از تختخواب یا نشستن است، زیرا به بخیه ها فشار وارد می شود. همچنین این شکل خوابیدن برای افرادی که به طور طبیعی دارای فشار خون بالا هستند نیز نامناسب است. بهتر است ابتدا به یک پهلو بچرخید و سپس به شکل نشسته یا ایستاده درآیید.

بهترین حالات خواب پس از سزارین

2. خوابیدن به پهلو

این بهترین حالت خوابیدن بعد از زایمان است. در این وضعیت، فشاری بر ناحیه بخیه ها وارد نمی شود و برخاستن از تختخواب همراه با درد کمتری خواهد بود. خوابیدن به پهلوی چپ به جریان بهینه خون کمک می کند و گوارش را بهبود می بخشد. می توانید از بالش برای حفاظت از شکم و پهلوها استفاده کنید. همچنین، خوابیدن به پهلو بهترین حالت برای افرادی است که دارای فشار خون بالا هستند.

3. بالا بردن بالاتنه

با چند بالش بالاتنه خود را کمی بالا ببرید. این کار باعث می شود بهتر نفس بکشید و راحت تر بخوابید، بخصوص اگر وقفه تنفسی در خواب را تجربه کرده اید. اگر بالا بردن کل بدن برایتان راحت نیست، از بالش برای بین زانوها و زیر باسن خود استفاده کنید.

4. حالت عمودی

اگر هیچ کدام از حالات بالا برایتان موثر نبود، می توانید حالت نشسته روی مبل یا صندلی و استفاده از چندین بالش برای حفاظت بیشتر را امتحان کنید. این یک وضعیت خواب موقتی است، اما شیردهی به نوزاد و بلند شدن از جایتان را آسان تر می کند. صندلی هایی که قابلیت تغییر زاویه پشتی را دارند، وضعیت استراحت مناسبی در طی دو هفته اول برایتان فراهم کند.

روش خوابیدن بعد از سزارین

نکاتی برای بهبود خواب پس از زایمان سزارین

برای اینکه پس از جراحی هر چه سریعتر بهبود یابید، نیاز به خواب کافی دارید. در اینجا به شما می گوییم چطور می توانید پس از سزارین بهتر بخوابید.

  • داروهای مسکن که پزشک تجویز کرده است را مصرف کنید. به جز داروهای تجویزی پزشک، هیچ داروی دیگر برای خواب استفاده نکنید زیرا ممکن است از طریق شیر به نوزاد منتقل شود و روی سلامت روان شما هم تاثیر بگذارد.
  • با تایید پزشک تمرینات و حرکات سبک را شروع کنید. پیاده روی های کوتاه و فعالیت های کششی سبک، گردش خون را افزایش می دهد، موجب تسکین عضلات می شود، استرس را پایین می آورد و روند بهبودی را سرعت می بخشد، در نتیجه خواب خوبی خواهید داشت.
  • داشتن یک رژیم غذایی متعادل نیز برای بهبود سریعتر ضروری است. غذاهای سرشار از ویتامین C و اسیدهای چرب امگا 3 را برای کاهش التهاب و پیشرفت درمان به رژیم غذایی خود وارد کنید. آنها به شما کمک می کند خواب خوبی داشته باشید.
  • آب کافی بنوشید و فیبر را به برنامه غذایی خود وارد کنید تا دچار یبوست نشوید. معده حساس، خواب شما را مختل می کند. پزشک باید نرم کننده های مدفوع برای شما تجویز کند تا حرکات روده ملایم تر انجام شود و در نهایت کیفیت خواب شما ارتقاء یابد.
  • حداقل در چند هفته اول تا جای ممکن از رختخواب بیرون نیایید. از همسر یا خانواده خود بخواهید به شما در نگهداری از نوزادتان کمک کنند.

نکاتی برای بهبود خواب پس از زایمان سزارین

سوالات متداول

1.  پس از سزارین چگونه به راحتی از بستر خارج شویم؟

سعی کنید هنگام بلند شدن از تختخواب، به یک پهلو بچرخید تا نیاز به تلاش کمتری داشته باشید. وقتی نیاز به پشتیبانی دارید تا از جایتان بلند شوید، از اعضای خانواده خود درخواست کمک کنید. همچنین می توانید از آرنج و پاهای خود برای هل دادن بدن به وضعیت نشسته و راحت تر استفاده کنید. قبل از ایستادن، ابتدا پاهای خود را روی زمین بگذارید و قبل از بلند شدن مدتی استراحت کنید.

2. آیا بعد از سزارین می توان به شکم خوابید؟

بعد از عمل سزارین نمی توانید بلافاصله روی شکم بخوابید زیرا موجب وارد آمدن فشار روی محل جراحی خواهد شد و درد شما بیشتر می شود. شاید بعد از کم شدن دردها و هنگامی که احساس راحتی داشتید بتوانید روی شکم بخوابید.

 آیا بعد از سزارین می توان به شکم خوابید

نتیجه گیری

ممکن است پس از جراحی سزارین مدتی طول بکشید که راحت ترین وضعیت خوابیدن را پیدا کنید. اما تنها چند روز طول می کشد تا درد شما فروکش کند و بفهمید که بدنتان در چه حالتی آماده خواب است. همچنین، سعی کنید مثبت باشید زیرا موجب سرعت بخشیدن به روند بهبودی می شود.

منبع: momjunction

از
2
رای