کاربردهای آمپول ویتامین B12، (سیانوکوبالاماتین)، عوارض جانبی و تداخلات آن

کاربردهای آمپول ویتامین B12، (سیانوکوبالاماتین)، عوارض جانبی و تداخلات آن سیانوکوبالاماتین برای درمان کمبود ویتامین B12 در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو همچنین برای خون، سلول ها و اعصاب مهم است و از عوارض جانبی آن نیز می توان اسهال خفیف، خارش یا احساس تورم را نام برد.

از سیانوکوبالاماتین برای بهبود عملكرد اعصاب، متابولیسم پروتئین و كربوهیدرات‌ ها، رشد طبیعی افراد، رشد و نمو گلبول‌های قرمز و تولید مثل سلولی، ضروری است.

موارد استفاده از ویال تزریقی سیانوکوبالاماتین (آمپول ویتامین B12)

سیانوکوبالاماتین یک ویتامین B12 ساخته شده توسط بشر است که برای درمان سطح کم (کمبود) این ویتامین استفاده می شود. ویتامین B12 به بدن کمک می کند تا از چربی ها و کربوهیدرات ها برای ایجاد انرژی استفاده کرده و پروتئین جدید بسازد. همچنین برای خون طبیعی، سلول ها و اعصاب مهم است. اکثر افراد میزان کافی ویتامین B12 از رژیم غذایی خود دریافت می کنند، اما کمبود آن ممکن است در شرایط خاصی رخ دهد (مثل تغذیه نامناسب، مشکلات معده یا شکم، عفونت، سرطان). کمبود جدی ویتامین B12 ممکن است منجر به کم خونی، مشکل معده و آسیب عصبی شود.

چیست؟ Cyanocobalamin

نحوه استفاده از آمپول ویتامین B12

 • اگر از این دارو در خانه استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از متخصص بهداشت و درمان بیاموزید.
 • قبل از استفاده، این محصول را برای داشتن ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت بروز هر کدام از این دو موارد، از مایع استفاده نکنید.
 • این دارو به صورت تزریق در عضله یا در زیر پوست و مطابق با تجویز پزشک انجام می شود.
 • دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. وقتی تازه مصرف این دارو را شروع کرده اید، تزریقات ممکن است به شکل روزانه باشد. برخی بیماری های خاص (مثل کم خونی شدید)، ممکن است شما را مجبور به ادامه تزریق به شکل ماهانه کند.
 • نحوه نگهداری و دور ریختن آمپول ها و لوازم پزشکی را بیاموزید. با داروساز خود در این باره مشورت کنید.

نحوه استفاده از آمپول سیانوکوبالاماتین

عوارض جانبی مصرف آمپول ویتامین B12

 • ممکن است درد یا قرمزی در محل تزریق، اسهال خفیف، خارش یا احساس تورم در بدن ایجاد شود. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیش تر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • این دارو ممکن است باعث پایین آمدن سطح پتاسیم در خون (هیپوکالمی) شود. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی نامحتمل، اما جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: گرفتگی عضلات، ضعف، ضربان قلب نامنظم.
 • افرادی که اختلال خونی نادری دارند (پلی سیتمی ورا)، ممکن است هنگام مصرف سیانوکوبالاماتین به ندرت به علائم مرتبط با این اختلال دچار شوند. در صورت بروز هر کدام از این علائم نادر اما بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: درد قفسه سینه (به خصوص با تنگی نفس)، ضعف در یک سمت بدن، تغییر دید ناگهانی، لکنت زبان.
 • در صورت بروز هر کدام از علائم بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا یا پا، خستگی غیر معمول، افزایش وزن غیر معمول یا ناگهانی).
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

عوارض جانبی ناشی از مصرف سیانوکوبالاماتین

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف سیانوکوبالاماتین

 • قبل از مصرف سیانوکوبالاماتین، اگر به این دارو و یا به کبالت حساسیت دارید و یا همچنین اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیش تر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: سطح کم پتاسیم در خون (هیپوکالمی)، نقرس، بیماری کلیه، یک اختلال خونی خاص (پلی سیتمی ورا)، یک بیماری خاص چشم (بیماری لبر)، کمبود سایر ویتامین ها و مواد معدنی (به خصوص اسید فولیک و آهن).
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در شرایطی که به وضوح به آن نیاز باشد باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.
 • بر اساس اطلاعات مرتبط با این دارو، می تواند به شیر مادر منتقل شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

Cyanocobalamin اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف

تداخلات دارویی با آمپول ویتامین B12

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که ممکن است بر تولید سلول های خونی تاثیرگذار باشد (مثل کلرامفنیکل، داروهای ضد سرطان، داروهای اچ آی وی)، سایر ویتامین ها و مکمل های غذایی (به ویژه اسید فولیک).
 • برخی از داروهای دیگر ممکن است در تست های آزمایشگاهی برای سطح ویتامین B12 اختلال ایجاد کنند، احتمالا باعث نتایج آزمایش کاذب می شود. در صورت مصرف هر یک از موارد زیر به پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان خود بگویید: داروهای ضد عفونی (مثل آموکسی سیلین، اریترومایسینمتوترکسات، پیریمتامین.

تداخلات دارویی با سیانوکوبالاماتین

مصرف بیش از حد سیانوکوبالاماتین

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بی هوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

نکات مهم در رابطه با آمپول ویتامین B12

 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • آزمایشات و یا تست های پزشکی (به عنوان مثال، سطح سرمی پتاسیم، شمارش کامل خون، هماتوکریت، میزان ویتامین B12) برای نظارت بر پیشرفت یا بررسی عوارض جانبی باید انجام شود. برای جزئیات بیش تر به پزشک خود مشورت کنید.
 • این محصول جایگزینی برای مواد غذایی نیست. به خاطر داشته باشید که بهتر است ویتامین های خود را از غذای سالم تهیه کنید. ویتامین B12 معمولا در بسیاری از غذاهای حیوانی به ویژه جگر، کلیه، ماهی و صدف، گوشت و لبنیات وجود دارد.

دوزهای فراموش شده آمپول ویتامین B12

برای بهترین اثرگذاری دارو، مهم است که برنامه ریزی دارو را مطابق با برنامه تجویز شده توسط پزشک مصرف کنید. اگر یک دوز دارو را فراموش کردید، برای تعیین برنامه جدید دوز با پزشک خود مشورت کنید. هرگز برای جبران دوز فراموش شده، دو دوز را به صورت هم زمان مصرف نکنید.

طریقه نگهداری از سیانوکوبالاماتین

طریقه نگهداری از آمپول ویتامین B12

 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. آن را در مکان هایی مانند حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر این که در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضا آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای