آموکسی سیلین سوسپانسیون: کاربرد، روش مصرف، عوارض، تداخلات و روش نگهداری آن

آموکسی سیلین سوسپانسیون: کاربرد، روش مصرف، عوارض، تداخلات و روش نگهداری آن آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک از نوع پنی سیلین است که برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. می توانید آموکسی سیلین سوسپاسیون را به شیر، آبمیوه یا... اضافه کنید.

موارد استفاده از آموکسی سیلین سوسپانسیون

آموکسی سیلین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو یک آنتی بیوتیک از نوع پنی سیلین است. این دارو با توقف رشد باکتری ها عمل می کند. این آنتی بیوتیک فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند. برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده از هر نوع آنتی بیوتیکی در صورتی که به آن نیاز نباشد، می تواند باعث شود تا در عفونت های بعدی مؤثر نباشد. آموکسی سیلین همچنین با سایر داروها برای درمان زخم معده یا روده ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری و جلوگیری از بازگشت زخم ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استفاده از آموکسی سیلین سوسپانسیون

قبل از استفاده از هر دوز، ظرف آن را به خوبی تکان دهید. دوز آن را به طور دقیق با دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری دارو، مشخص کنید. از قاشق های خانگی برای این منظور استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح دارو را دریافت نکنید. این دارو را به صورت خوراکی با یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولا هر 8 تا 12 ساعت مصرف کنید. مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان دارد. شما می توانید این دوزهای اندازه گیری شده را قبل از استفاده به شیر خشک، شیر، آبمیوه، آب یا زنجبیل اضافه کنید.

کل نوشیدنی را بنوشید تا دوز کامل دارو را دریافت کنید. آن را از قبل برای استفاده های بعدی مخلوط نکنید. در هنگام استفاده از این دارو، مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه پزشک به شما توصیه دیگری کند. برای بهترین اثرگذاری دارو، آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی برابر مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی اگر علائم بعد از چند روز ناپدید شدند، مصرف این دارو را تا مدت زمان تجویز به طور کامل ادامه دهید. قطع زود هنگام دارو ممکن است باعث شود که باکتری ها به رشد خود ادامه دهند، که ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود. اگر علائم ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از آموکسی سیلین سوسپانسیون

عوارض جانبی آموکسی سیلین سوسپانسیون

ممکن است حالت تهوع، استفراغ یا اسهال رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است باعث لکه دار شدن موقت دندان ها شود. مسواک زدن مناسب معمولاً هر گونه لکه را از بین می برد و از بروز آنها جلوگیری می کند. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

 • استفاده از این دارو برای مدت طولانی یا به طور مکرر ممکن است منجر به برفک دهان یا عفونت جدید مخمر واژن (عفونت قارچی دهان یا واژن) شود. در صورت مشاهده تکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی نادر اما جدی زیر، به پزشک خود اطلاع دهید: ادرار تیره، تهوع مداوم یا استفراغ، درد معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست، به راحتی دچار کبودی یا خونریزی شدن، گلو درد مداوم، تب.
 • این دارو به ندرت ممکن است به دلیل نوعی از باکتری های مقاوم، باعث ایجاد یک بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. اگر علائم زیر را دارید از داروهای ضد اسهال یا مسکن های حاوی تریاک استفاده نکنید؛ زیرا این محصولات ممکن است باعث وخیم تر شدن آن شود. در صورت داشتن هر کدام از علائم زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.
 • آموکسی سیلین معمولاً می تواند باعث ایجاد جوش خفیف شود که معمولاً جدی نیست. با این وجود، شما ممکن است نتوانید این جوش نادر را از نشانه ی یک واکنش آلرژی زا شدید تشخیص دهید. بنابراین، در صورت بروز هر گونه جوش، سریعاً درخواست کمک پزشکی کنید.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی آموکسی سیلین سوسپانسیون

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آموکسی سیلین

قبل از مصرف آموکسی سیلین، اگر به این دارو حساسیت دارید و یا اگر به آنتی بیوتیک های پنی سیلین یا سفالوسپورین حساسیت دارید، و یا اگر هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: بیماری کلیوی، یک نوع مشخص از عفونت ویروسی (مونو نوکلئوز عفونی).
 • آموکسی سیلین سوسپانسیون ممکن است حاوی قند باشد. در صورت داشتن بیماری دیابت یا هر بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن و اجتناب از مصرف قند در رژیم غذایی دارد، احتیاط لازم است. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این محصول سؤال کنید.
 • آموکسی سیلین ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) نیز عمل نکنند. در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون نکرده یا واکسن نزنید، مگر اینکه پزشک به شما تجویز کند.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح نیاز باشد، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • آموکسی سیلین به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آموکسی سیلین

تداخلات دارویی آموکسی سیلین سوسپانسیون

اگر همزمان با این دارو، داروهای دیگر یا محصولات گیاهی مصرف کنید، تأثیر برخی داروها نیز می تواند تغییر کند. این می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد یا باعث شود که داروها به درستی عمل نکنند. این تداخلات دارویی ممکن است، اما همیشه رخ نمی دهد. پزشک یا داروساز شما اغلب می تواند با تغییر نحوه استفاده از داروها یا با نظارت دقیق، مانع از ایجاد آن شده یا تداخل را کنترل کند.

برای کمک به پزشک و داروساز خود تا به بهترین شکل از شما مراقبت کنند، حتماً قبل از شروع درمان با این محصول، در مورد تمام کالاهایی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. بدون مشورت با پزشک، مصرف هر گونه دارویی را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: متوترکسات.

اگرچه بعید است اکثر آنتی بیوتیک ها بر روش های پیشگیری از بارداری هورمونی مانند: قرص ها، پچ ها، یا حلقه ها تاثیر بگذارند، اما تعدادی از آنتی بیوتیک ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین) می توانند اثر بخشی آن را کاهش دهند. این حالت می تواند منجر به بارداری شود. اگر از روش های پیشگیری از بارداری هورمونی استفاده می کنید، برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

آموکسی سیلین ممکن است باعث ایجاد نتایج به غلط مثبت در برخی از تست های آزمایش ادرار دیابتی شود (نوع مس سولفات). این دارو همچنین ممکن است بر نتایج تست های آزمایشگاهی خاص تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

این متن شامل تمام فعل و انفعالات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید با خود به همراه داشته باشید. این لیست را با پزشک و داروساز خود در میان بگذارید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی دارویی کاهش یابد.

تداخلات دارویی آموکسی سیلین سوسپانسیون

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل: استفراغ شدید، اسهال مداوم، کاهش شدید میزان ادرار یا تشنج باشد.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً برای عفونت دیگر از آن استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کند.
 • برای استفاده طولانی مدت، تست های آزمایشگاهی و یا آزمایشات پزشکی (مانند عملکرد کلیه و کبد، شمارش کامل خون) ممکن است بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

روش نگهداری و دوز مصرفی آموکسی سیلین سوسپانسیون

روش نگهداری
 • یخچال ممکن است طعم این دارو را بهبود بخشد. برخی از مارک های تجاری این دارو ممکن است زمانی که در دمای اتاق نگهداری می شوند تاریخ انقضاء زودهنگام تری نسبت به زمانی که در یخچال نگهداری می شوند، داشته باشند. بطری را بررسی کنید یا از داروساز خود بخواهید که ببیند (و برای چه مدت) آیا می توانید این دارو را در دمای اتاق نگهداری کنید.
 • این دارو را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • بعد از 14 روز از مصرف، بخش باقی مانده دارو را دور بریزید، زیرا بعد از این مدت دارو اثربخشی خود را از دست می دهد. آن را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • زمانی که تاریخ انقضاء دارو گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
1
رای