9 روش ساده برای تقویت خلاقیت فرزندتان که توسط متخصصین ارائه شده است

9 روش ساده برای تقویت خلاقیت فرزندتان که توسط متخصصین ارائه شده است طبق ادعا متخصصین، کودکان به صورت دانشمندانی تجربی به دنیا می آیند که با قدرت تخیل و خلاقیت خود و امتحان کردن اشیا به تنهایی، اطلاعات زیادی بدست آورند. در اینجا 9 روش برای تقویت و پرورش خلاقیت در کودکان ارائه شده است.

کودکان مبتکرانی طبیعی با تخیلات قدرتمند هستند. و خلاقیت، فواید فکری، عاطفی و حتی سلامتی را ارائه می دهد. یک مطالعه دریافت که تخیلات کودکان به آنها کمک می کند تا با درد بهتر کنار بیایند. خلاقیت همچنین به کودکان کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، مهارت های اجتماعی را توسعه دهند و بهتر یاد بگیرند. در زیر، سه متخصص اطلاعات خود را درباره اینکه چگونه والدین می‌توانند خلاقیت کودکان خود را پرورش دهند، به اشتراک می گذارند.

9 روش برای پرورش و تقویت خلاقیت کودکان

1. فضایی را برای خلق کردن ایجاد کنید

پام آلیین، مدیر اجرایی شرکت های Lit World و Lit Life و نویسنده بسیاری از کتاب ها، از جمله زندگی نوشتاری فرزند شما: چگونه می توان اعتماد به نفس، خلاقیت و مهارت را در هر سنی پرورش داد، گفت: ایجاد فضایی که کودک بتواند در آنجا خلاق باشد، مهم است. اما این به معنای داشتن یک اتاق بازی فانتزی نیست. این مکان می تواند یک گوشه کوچک با یک کیسه پر از لگوها یا جعبه ای از لباس های قدیمی  برای انجام بازی لباس پوشیدن باشد. آلیین شاهد شکوفایی خلاقیت در تنگ ترین فضاها، از جمله زاغه های کنیا بوده است. وی گفت: نکته مهم این است که کودک شما احساس کند که در فضای خود قدرت مطلق دارد.

راه های  پرورش خلاقیت در کودکان

2. خلاقیت کودکان را ساده بگیرید

همان طور که شما به یک فضای بازی استادانه درست شده نیاز ندارید، به جدیدترین و بهترین اسباب بازی ها نیز احتیاج ندارید. شارلوت رزنیک، روانشناس تربیتی کودک، دارای مدرک دکتری، پیشنهاد کرد که بازی ها و فعالیت های ساده ای داشته باشید. به عنوان مثال، او با کودکانی که مراجعان وی هستند لوگو بازی می کند. اما بجای پیروی از دستورالعمل ها، بچه‌ها به چرخ های تخیل خود اجازه می دهند که بچرخند و آنچه را که می‌خواهند بسازند.

3. اجازه دهید «اوقات فراغت» داشته باشند

آلیین گفت: همچنین مهم است که به کودک خود زمانی بدون برنامه ریزی بدهید. وی گفت، چند ساعت در خانه بدون فعالیت های برنامه ریزی شده سپری کنید، بنابراین کودک شما فقط می تواند در خانه بچرخد و بازی کند.

روش های افزایش خلاقیت در کودکان

4. به کودکان خود کمک کنید تا حواس خود را فعال کنند

به گفته رزنیک، که همچنین دانشیار روانشناسی بالینی در دانشگاه UCLA  و نویسنده کتاب قدرت تخیل کودک شما نیز می باشد: چگونه استرس و اضطراب را به شادی و موفقیت تبدیل کنید، فرزندان خود را با جهان آشنا کنید تا بتوانند از تمام حواسشان استفاده کنند. باز هم، این به معنای سفرهای پر هزینه و یا پیچیده نیست. او گفت که آنها را به کتابخانه، موزه و بیرون از منزل ببرید. رزنیک گفت، از آنها بخواهید تصور کنند که سفر به اماکن دور، مانند سافاری آفریقایی چگونه می تواند باشد. با چه حیواناتی روبرو می شوند؟ سافاری (سفری کوتاه در دل طبیعت) چه شکلی خواهد بود؟ چه بویی دارد؟ حیوانات چه صدایی ایجاد می کنند؟

5. درباره خلاقیت کودکان گفتگو کنید

آلیین گفت، وقتی فرزندانتان بهترین ایده های خود را ارائه می دهند یا خلاقانه ترین لحظات را دارند، با آن ها صحبت کنید. او گفت، حتی اگر در اتومبیل هستید در حالی که به تمرین فوتبال می روید با داشتن یک دفتر، آی پد یا حتی ضبط صوت دستی خلاقیت آن ها را ارج نهید.

6. تفکر انتقادی خلاق را پرورش دهید

رزنیک گفت، با بزرگتر شدن فرزندانتان، از آنها بپرسید که چگونه به مشکلات خاصی نزدیک می شوند و چگونه ممکن است بتوانند کارها را متفاوت انجام دهند. به گفته وی، از فرزندانتان بخواهید ایده های بکر خود را روی کاغذ بنویسند یا از ترسیم نقشه ذهنی استفاده کند.

توصیه متخصصین برای رشد خلاقیت در کودکان

7. از مدیریت کردن کودکان خودداری کنید

مایک لانزا از سایت Playborhood.com و نویسنده کتاب «فضای بازی»که به زودی منتشر می شود، گفت: «کودکان هنگامی که به صورت آزادانه بازی می کنند، توانایی ذاتی شگفت انگیزی برای خلاق بودن دارند، و متاسفانه سختگیری بیش از حد والدین آن توانایی ذاتی را کاهش می دهد و یا نابود می کند.» محله خود را به مکانی برای بازی تبدیل کنید. او گفت: بنابراین مهم است که بفهمید چطور می‌توانید به خلاقیت کودک خود بدون مدیریت و کنترل کردن آن کمک کنید.

لانزا و همسرش هنگامی که سه پسرشان در حال بازی هستند بالای سرشان نمی روند، و همچنین آنها را در فعالیت های زیادی ثبت نام نمی کنند. به تازگی، بزرگترین پسر لانزا بازی پیچیده ای با تیله ها اختراع کرده است که قوانین پیچیده خودش را دارد. (همانطور که لانزا گفت، او واقعاً آن را درک نمی کند.) او حتی قوانین را به گونه ای وضع کرده است تا برادر کوچکترش نیز بتواند هر چند وقت یک بار برنده شود و بازی ادامه یابد. کودکان در بازی کردن با خودشان چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. لانزا به کتاب قضاوت اخلاقی کودک از ژان پیاژه، که در آن بحث می کند «چگونه کودکان احساسات و استدلال اخلاقی خود را از طریق بازی با تیله ها به تنهایی پرورش می دهند»، استناد می کند.

وی همچنین به کتاب کودک فلسفی از آلیسون گوپنیک اشاره می کند، که شرح می دهد مغز نوزادان چگونه کار می کند. گوپنیک ادعا می کند که نوزادان به صورت دانشمندانی تجربی متولد می شوند که با امتحان کردن اشیاء به تنهایی و با تغییر دادن آن ها، اطلاعات زیادی را به دست می آورند. کنترل و مداخله کمتر در امور کودکان (آزاد گذاشتن کودکان) به آن ها کمک می کند تا بفهمند که چگونه مشکلات را حل کنند و شیوه‌های منحصر به فرد خود را خلق نمایند.

راهکارهای پرورش خلاقیت کودکان

8. به کودکان کمک کنید تا خواسته های خود را دنبال کنند

به علایق فرزندتان توجه کنید و این مواد و فعالیت ها را در دسترس آن ها قرار دهید. بزرگترین پسر لانزا علاقه ویژه ای به زمین شناسی دارد، بنابراین لانزا برای او کتاب هایی مرتبط با این موضوع همراه با نمونه های سنگ خریداری می کند.

9. برای خلاقیت خود وقت بگذارید

رزنیک گفت، از آنجا که بچه ها از نگاه کردن والدین خود یاد می گیرند، شما نیز خلاق باشید. هنگامی که آنها در حال نقاشی و ساختن چیزی و یا رنگ آمیزی هستند به کودک خود بپیوندید. او گفت، یک دختر کوچک از والدینش خواست که در ساخت یک جنگل هنری در اتاق نشیمن به او کمک کنند. مادرش در ابتدا مردد بود. اما این فعالیت یک فرصت عالی برای بودن خانواده در کنار هم به ارمغان آورد و همه اوقات خوشی داشتند.

منبع: psychcentral

از
3
رای