علت شوره سر چیست ؛ درمان خانگی برای از بین بردن شوره سر

علت شوره سر چیست ؛ درمان خانگی برای از بین بردن شوره سر شوره سر، یکی از مشکلات پوستی است که به دلایل پوست خشک، درماتیت سبوره ای و ... به وجود می آید. روش های طبیعی زیادی برای درمان شوره سر وجود دارد مثل روغن نارگیل، سرکه سیب

بیشتر از 50% مردم شوره سر دارند. نازک شدن و به خارش افتادن پوست سر از علائم شوره سر است، اما ممکن است علائم دیگری هم مثل تیکه های چربی روی پوست سر و مور مور شدن آن نیز وجود داشته باشد. در این پست از وب سایت سلام دنیا، به بررسی علت شوره سر و راه های از بین بردن شوره سر با درمان های خانگی و داروهای گیاهی پرداختیم. با ما همراه باشید.

علت شوره سر چیست

  • پوست خشک
  • درماتیت سبوره ای 
  • حساسیت داشتن به محصولات پوست و مو
  • رشد نوعی قارچ که در پوست سر زندگی می کنند.

در حالی که محصولات زیادی برای درمان شوره سر ساخته شده است اما درمان های طبیعی هم می تواند موثر باشد.

از بین بردن شوره سر با درمان های خانگی و مؤثر 

 این هم از 9 راه درمان طبیعی شوره سر در خانه

1. از بین بردن شوره سر با روغن درخت چای

در طول تاریخ، از روغن درخت چای برای درمان بیماری هایی از قبیل پسوریازیس استفاده می شده است. همچنین اثبات شده است که دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی قوی است که می تواند برای درمان شوره سر کمک کند.

در واقع، طبق یک بررسی، روغن درخت چای در برابر نوع خاصی از قارچ های سر که می تواند یکی از علل های بروز درماتیت و شوره سر باشد، موثر است. یک آزمایش 4 هفته ای بر روی 126 نفر که هر روز از شامپویی که حاوی 5% روغن درخت چای بود انجام شد، و در پایان این آزمایش روغن درخت چای باعث کاهش 41% از علائم چربی و شوره سر شد.

توجه داشته باشید که روغن درخت چای می تواند موجب ایجاد تحریک در افراد دارای پوست حساس شود، بهتر است قبل استفاده از این روغن، چند قطره از روغن نارگیل استفاده کنید تا روغن درخت چای رقیق شود.


حتما بخوانید: خواص روغن درخت چای


روغن درخت چای برای رفع شوره سر

2. از بین بردن شوره سر با روغن نارگیل

این روغن که دارای خواص دارویی زیادی می باشد در اکثر موارد می تواند برای درمان شوره سر مفید باشد. روغن نارگیل همچنین می تواند به بهبود هیدراتاسیون پوست و جلوگیری از خشکی پوست کمک کند.

یک تحقیق که بر روی 34 نفر انجام شد، نشان داده است که روغن نارگیل می تواند همانند روغن معدنی در بهبود هیدراتاسیون موثر باشد. تحقیقات دیگری نشان داده است که روغن نارگیل می تواند در درمان اگزما که یک بیماری پوستی است کمک کند.

طبق یک تحقیق، اثرات روغن نارگیل و روغن معدنی بر روی درماتیت آتوپیک که یک نوع اگزما با خارش و التهاب پوستی است، مقایسه شد. استفاده روغن نارگیل برای پوست به مدت هشت هفته، 68% از علائم را کاهش داد و روغن های معدنی دیگر فقط 38%.

در برخی از آزمایش ها، مشخص شده است که روغن نارگیل و ترکیبات آن دارای خواص ضد میکروبی می باشد، گرچه عملکرد آن روی قارچ های خاصی که در سر وجود دارند هنوز بررسی نشده است.

روغن نارگیل برای رفع شوره سر

3. از بین بردن شوره سر با استفاده از آلوئه ورا

آلوئه ورا یک نوع گیاه شیره دار است که بیشتر در پمادهای پوستی و لوازم آرایشی استفاده می شود. استفاده از آلوئه ورا برای درمان بیماری های پوستی، سوختگی، تاول و پسوریازیس موثر است. همچنین می تواند برای درمان شوره سر مفید باشد.

طبق یک بررسی خواص ضد میکروبی و ضد قارچی آلوئه ورا می تواند پوست را در برابر شوره سر محافظت کند. و همین طور یک آزمایش دیگری نشان داده است که آلوئه ورا در برابر چندین گونه از قارچ ها موثر بوده، و می تواند از رشد عفونت های قارچی که باعث ریزش مو هستند جلوگیری کند، و همچنین باعث رفع التهابات پوستی می شود.

علی رغم این نتایج امیدوار کننده، هنوز هم بررسی هایی بر روی خواص آلوئه وار که مستقیما بر روی شوره سر تاثیر می گذارد نیاز است.


حتما بخوانید: 7 روش استفاده از آلوئه ورا برای درمان آکنه و جوش


آلوئه ورا برای رفع شوره سر

4. برای از بین بردن شوره سر، استرس های خود را به حداقل برسانید

خیلی ها اعتقاد دارند که استرس بر جنبه های زیاد از سلامت و رفاه تاثیر می گذارد و می تواند باعث بیماری های مزمن و سلامت روان شود. نه تنها استرس باعث شوره سر می شود بلکه می تواند باعث خشکی و خارش پوست هم بشود.

استرس داشتن زیاد ممکن است به سیستم ایمنی بدن شما آسیب بزند و یک سیستم ایمنی ضعیف دیگر توانایی مقابله با برخی از عفونت های قارچی و بیماری های پوستی را ندارد. بر اساس یک تحقیق که از 82 نفر فرد مبتلا به درماتیت سبوره ای (یکی از شایع ترین علل های شوره سر) انجام شده است نشان می دهد که اکثر قسمت های درماتیت، قبل از یک رویداد پر از استرس در زندگی بوده است.

برای کنترل استرس خود، برخی از تکنیک هایی مانند: مدیتیشن، یوگا، تنفس های عمیق یا آروماتراپی را امتحان کنید.

5. از بین بردن شوره سر با مصرف سرکه سیب در طول زندگی روزمره

مصرف سرکه سیب از خواص دارویی زیادی برخوردار است، مثل بهبود حساسیت به انسولین و جلوگیری از افزایش وزن. سرکه سیب اغلب برای درمان طبیعی شوره سر هم استفاده می شود، خیلی ها اعتقاد دارند که اسیدیته سرکه به تخریب سلول های مرده پوست سر کمک می کند، از دیگر خواص سرکه سیب می توان به متعال سازی PH پوست و جلوگیری از رشد قارچ و جلوگیری از شوره سر نام برد.

با این حال هیچ تحقیق علمی برای حمایت این ادعا وجود ندارد و بسیاری از این مزایای سرکه سیب براساس شواهدی که نشان می دهد که سرکه سیب باعث جلوگیری از رشد انواع خاص قارچ در سر شده است. اگر می خواهید سرکه سیب را امتحان کنید، یک قاشق غذاخوری را به شامپو یا آن را با سایر اسانس های دیگر ترکیب کنید و مستقیما به موهایتان اسپری کنید.


حتما بخوانید: دلایل موثر بودن سرکه سیب برای بهبود مو از نظر علم 


سرکه سیب برای درمان شوره سر

6. درمان شوره سر با قرص آسپرین

اسید سالیسیلیک یکی از ترکیبات اصلی موجود در آسپرین است که دارای خواص ضد التهابی می باشد. علاوه بر اینکه در آسپرین یافت می شود در بسیاری از شامپو های ضد شوره هم یافت می شود. اسید سالیسیلیک کمک می کند تا از شر پوسته پوسته شدن، و چربی های روی پوست سر، خلاص شوید .

طی یک آزمایش روی 19 نفر که شوره سر داشتند از دو نوع شامپو استفاده کردند. یکی با ترکیب پریکتون اولامین و دیگری با اسید سالیسیلیک یا همان پیرینتون روی. هر دو شامپو در کم شدن شوره سر موثر بودن ولی شامپو با ترکیب اسید سالیسیلیک تاثیر بیشتری در کم شدن پوسته پوسته شدن داشت.

در یک آزمایش دیگر هم نشان داده شد که شامپو حاوی اسید سالیسیلیک به عنوان یک دارو برای درمان درماتیت و شوره سر می توان تجویز کرد. برای درمان راحت شوره سر، دو قرص آسپرین را خورد کنید و قبل از شستشو موهایتان به شامپو خود اضافه کنید.

آسپرین برای درمان شوره سر

7. درمان خانگی شوره سر با مصرف امگا 3

اسید های چرب امگا 3 نقش مهمی در بدن ایفا می کنند. آنها نه تنها باعث اصلاح غشاء های اطراف سلول ها می شوند بلکه در عملکرد قلب، ریه و سیستم ایمنی بدن هم می توانند موثر باشند.

اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی پوست بسیار مفید هستند. آنها به مدیریت تولید چربی و هیدراسیون پوست کمک می کنند، زخم ها را زودتر بهبود می بخشند و از پیری زودرس جلوگیری می کند. کمبود امگا 3 می تواند موجب بروز خشکی مو، پوست و حتی شوره سر شود. در نتیجه اسید های چرب امگا 3 باعث رفع التهابات پوستی و شوره سر می شوند.

ماهی های چرب مثل قزل آلا، سالمون و خال خالی دارای اسید های چرب امگا 3 زیادی هستند. مصرف این نوع ماهی ها یا یک مکمل روغن ماهی در غذاها  و یا مصرف دانه های کتان ، تخم چیا و گردو در رفع کمبود امگا 3 تاثیر بسیاری دارد.


حتما بخوانید: خواص و مضرات مصرف امگا 3


امگا 3 برای رفع شوره سر

8. از بین بردن شوره سر با مصرف پرو بیوتیک

پرو بیوتیک نوعی باکتری مفید است که برای سلامتی بدن می تواند مفید باشد. پرو بیوتیک ها خواص زیادی مثل: حفاظت در مقابل آلرژی، پایین آوردن کلسترول و کاهش وزن دارند. پرو بیوتیک ها همچنین می توانند به افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن، و مقابله در برابر عفونت های قارچی و شوره سر کمک کند.

در یک آزمایش ثابت شد که مصرف پرو بیوتیک به مدت 56 روز توسط 60 نفر ، مقدار قابل توجهی شوره سر را کاهش داده است و همچنین باعث کاهش علائم بیماری های پوستی مثل اگزما و درماتیت به ویژه در نوزادان می شود.

دسترسی به پرو بیوتیک در مکمل های غذایی سریع و راحت است. آنها بیشتر در غذاهای تخمیر شده یا ترش مثل کامبوچا، کیمچی، تمپه، کلم ترش و ناتو پیدا می شوند. (همه ی اینها انواع غذاهای ژاپنی هستند)

 پرو بیوتیک برای درمان شوره سر

9. از بین بردن شوره سر با مصرف جوش شیرین

دسترسی به جوش شیرین بسیار راحت است و می توانید در هر آشپزخانه ای پیدا کنید و برای درمان شوره سر استفاده کنید. جوش شیرین می تواند به عنوان یک عصاره ملایم برای پاکسازی سلول های مرده و کاهش خارش های سر، و به خاطر داشتن خواص ضد قارچی برای درمان شوره سر هم مفید است.

طی یک آزمایش ، اثرات ضد قارچ جوش شیرین در برخی از عفونت های قارچی و پوستی، اندازه گیری شد و به طور قابل توجهی 79% از نمونه های عفونت های قارچی را در هفت روز بهبود بخشید.

  • آزمایش دیگری بر روی 31 نفر مبتلا به بیماری پسوزیاریس انجام شد که نشان می دهد حمام کردن با جوش شیرین به طور چشمگیری باعث کاهش خارش و سوزش بعد از سه هفته شد.
  • دستورالعمل هایی برای درمان بیماری هایی مثل درماتیت آتوپیک وجود دارد. همچنین توجه داشته باشید که حمام کردن با جوش شیرین می تواند باعث کمتر شدن خارش پوست شود.
  • برای نتیجه بهتر، سعی کنید که جوش شیرین را به طور مستقیم به موهایتان بزنید و ماساژ دهید، بگذارید یک یا دو دقیقه روی سرتان باشد و بعد طبق روال همیشگی شستشو دهید.

حتما بخوانید: مزایا و عوارض استفاده از جوش شیرین برای مو 


جوش شیرین و درمان شورهسر

حرف آخر

گرچه شوره سر می تواند مشکل ناامید کننده ای باشد، اما داروهای طبیعی بسیاری وجود دارد که می تواند علائم را کاهش و یا درمان کند. در این مطلب، به شما درباره علت شوره سر و درمان خانگی برای از بین بردن شوره سر گفتیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید تجربیات و سوالات خود را در خصوص درمان خانگی شوره سر با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

درماتیت سبورئیک (درماتیت سبوره) علائم، عوامل و درمان های خانگی و دارویی آن

شوره سر در نوزادان: علل، علائم، دارو و درمان های خانگی و روش پیشگیری از آن

از
13
رای