علائم ویروس اچ پی وی در مردان ؛ آزمایش و درمان HPV در مردان

علائم ویروس اچ پی وی در مردان ؛ آزمایش و درمان HPV در مردان تقریباً همه افرادی که رابطه جنسی فعالی  دارند در صورتی که واکسن HPV را دریافت نکنند، در برخی از مراحل زندگی خود به ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) دچار خواهند شد. علائم و درمان ویروس اچ پی وی در مردان در سلام دنیا بخوانید.

احتمالاً در مورد ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV و نحوه ایجاد سرطان دهانه رحم در زنان مطالبی شنیده اید. اما شاید ندانید اچ پی وی در مردان هم شایع است و آنها نیز مستعد ابتلا به عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی یا  HPV و عوارض سوء ناشی از آن هستند. در ادامه این مقاله از سلام دنیا به علائم اچ پی وی در مردان و سرطان‌های ناشی از آن می‌پردازیم. 

ویروس HPV چه افرادی را مبتلا می‌کند؟

 بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (CDC)، از آنجا که این ویروس به عنوان شایع‌ترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده شناخته شده است، تقریباً همه افرادی که رابطه جنسی فعالی دارند در صورتی که واکسن HPV را دریافت نکنند، در برخی از مراحل زندگی خود به ویروس اچ پی وی دچار خواهند شد. زگیل تناسلی تنها یکی از پیامدهای ویروس پاپیلومای انسانی (hpv) در مردان است. 
ویروس پاپیلومای انسانی HPV از طریق رابطه جنسی واژن، مقعدی و دهانی و سایر تماسهای نزدیک پوست با پوست منتقل می شود. استفاده از کاندوم می تواند خطر بروز عفونت را کاهش دهد، اما شما همچنان می‌توانید از طریق تماس با پوست شریک جنسی در طول رابطه جنسی به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا شوید.


حتما بخوانید: بیماری اچ پی وی چیست


HPV در مردان

علائم اچ پی وی در مردان چیست (HPV)

بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی HPV در هر گوشه بدن پنهان شده است، 40 نوع از آنها می توانند نواحی تناسلی، راست روده/مقعد و مخاط دهان و گلو را آلوده کنند.

اگرچه اکثر عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی HPV  به لطف سیستم ایمنی بدن به خودی خود بدون ایجاد مشکلی برای فرد رفع می شوند، اما برخی از گونه‌های ویروس پاپیلومای انسانی می‌توانند سالها بصورت غیرفعال در بدن باقی بمانند و منجر به ایجاد زگیل تناسلی یا سرطان هم در مردان و هم در زنان شوند.

دکتر راف، پزشکی خانواده در Centerville در مورد ویروس پاپیلومای انسانی HPV  توضیح می‌دهد: "اکثر اوقات، خودتان نمی‌دانید که مبتلا به عفونت بوده‌اید و نمی‌دانید که آن را به شریک جنسی خود انتقال می دهید."

سویه‌های پرخطرتر ویروس اچ پی وی که باعث ایجاد سرطان در فرد می‌شوند، هیچ علامتی ندارند‌، اما اگر این ویروس باعث ایجاد سرطان شود‌، سرطان ممکن است علائمی را به همراه داشته باشد. همچنین، ضایعات پیش سرطانی ممکن است علائمی مانند زخم پوستی ایجاد کنند.

ویروس HPV در مردان عامل چه سرطان‌هایی است

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV به خودی خود عامل بروز سرطان در فرد نیست، اما هنگامی که یک سویه پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی HPV باعث بروز عفونت شود که سالها ادامه یابد و از بین نرود، می تواند منجر به تغییرات سلولی شود که در صورت عدم درمان ممکن است با گذشت زمان بدتر شده و به سرطان تبدیل شود.

عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی علاوه بر ایجاد سرطان دهانه رحم، واژن و مهبل یا فرج در زنان، می تواند منجر به سرطان آلت تناسلی در مردان و سرطان مقعد و دهان هم در مردان و هم در زنان شود. واکسن گارداسیل ویروس پاپیلومای انسانی زمانی که در سنین توصیه شده دریافت می شود می تواند از ابتلا به انواع ویروس پاپیلومای انسانی که بیش از 90 درصد از سرطان های ناشی از این ویروس و همچنین زگیل های تناسلی را ایجاد می کند، جلوگیری کند.


حتما بخوانید: علت زگیل تناسلی در مردان چیست


طبق گفته‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC)، ویروس پاپیلومای انسانی HPV عامل بیش از 60 درصد از سرطان های آلت تناسلی در مردان در نظر گرفته شده است. بررسی‌های اخیر نشان می دهند که حدود 70 درصد از سرطان های دهان و گلو یا اوروفارنژیال (نوعی سرطان دهان) هم ممکن است با وجود ویروس پاپیلومای انسانی  HPV مرتبط بوده باشد.

علائم اچ پی وی

واکسن اچ پی وی برای چه سنی است؟

دریافت واکسن اچ پی وی برای افراد زیر 13 سال محافظت طولانی مدتی ایجاد می کند. بهترین زمان برای دریافت واکسن پاپیلومای انسانی HPV قبل از شروع روابط فعال جنسی برای اطمینان از محافظت در برابر گونه های پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی است. واکسن برای ایجاد محافظت در برابر عفونت ویروس پاپیلومای انسانی که در بدن فرد از قبل وجود دارد موثر نیست.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها CDC، انجام واکسیناسیون ویروس پاپیلومای انسانی HPV در مردان و زنان در سن 11 یا 12 سالگی (و در اوایل سن 9 سالگی) را توصیه می‌کند تا مطمئن شوند که آنها قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس از خط بروز ان محافظت می شوند. همچنین برای  ان دسته از افرادی که در سنین پایین واکسن دریافت نکرده اند برای دریافت واکسن تا 26 سالگی را توصیه می کنند.

دکتر راف یاداور شد: "همه ما باید درک کنیم که در برخی موارد تعداد زیادی از افراد جامعه بطور فعال با فردی رابطه جنسی برقرار خواهند کرد."اما آمادگی برای احتمال مواجهه با این قبیل بیماری ها قبل از اینکه رخ دهد، منطقی‌ترین اقدام است."

واکسن ویروس پاپیلومای انسانی HPV اثر طولانی مدتی دارد و عوارض جانبی جدی شناخته شده ای برای فرد به همراه ندارد. در حال حاضر ، هیچ مدرکی مبنی بر کاهش محفاظت واکسن با گذشت زمان وجود ندارد. اگر در حال بررسی شرایط برای دریافت واکسن برای فرزند خود هستید، این ابزار تصمیم گیری برای دریافت واکسن HPV ممکن است برای شما مفید باشد.

آیا واکسن HPV برای بزرگسالان هم موثر است؟

دریافت واکسن پاپیلومای انسانی به تازگی برای بزرگسالان 27 تا 45 سال تأیید شده است. اگر در این محدوده سنی هستید، ممکن است بخواهید درباره دریافت واکسن و سابقه روابط جنسی خود با ارائه دهنده خدمات درمانی‌تان صحبت کنید. این ابزار تصمیم گیری که برای دریافت واکسن پاپیلومای انسانی (HPV) برای بزرگسالان طراحی شده است نیز ممکن است برای تصمیم گیری شما مفید باشد.

دکتر راف می گوید: "موردی که خطر ابتلا به ویروس  پاپیلومای انسانی را در  شما افزایش می‌دهد تعداد شرکای رابطه جنسی تان است نه سن ." اگر هنوز در معرض سويه هاي پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی HPV قرار نگرفته ايد، دریافت واكسن مي تواند يك لايه محفاظتي اضافي در بدن شما در مقابل ابتلا به این ویروس ایجا کند.


حتما بخوانید: عوارض واکسن گارداسیل اچ پی وی


دلیل دیگری برای واکسن زد وجود دارد؟ بله روابط شما. این ویروس می تواند سالها بصورت غیرفعال در بدن شما باقی بماند. دکتر راف متذکر می شود که اگر  شریک جنسی برای داشتن یک رابطه که مدت زمان زیادی از آن گذشته به عفونت ناشی اچ پی وی تشخیص داده شود، همین موضوع می تواند باعث بروز مشکلات در روابط شود.

در نهایت، بهترین دلیل برای واکسن زدن، محدود کردن انتقال ویروس HPV است. دکتر راف خاطرنشان می کند: "اگر به ویروس پاپیلومای انسانی یا  HPV مبتلا نشوید، پس نمی‌توانید آن را به فرد دیگری انتقال دهید." اگر در مورد موارد جدید یا غیر معمول سوالی دارید، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید. این موارد برای مردان، شامل زگیل یا رشد غیر معمول توده یا زخم در آلت تناسلی، کیسه بیضه، مقعد، دهان یا گلو می باشد.

اچ پی وی در مردان

آزمایش HPV در مردان چگونه انجام می شود؟

مردان معمولاً با معاینه فیزیکی برای مشاهده ضایعات (مانند زگیل) از نظر بالینی بررسی می‌شوند و هیچ روش خاصی برای آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی HPV در مردان که برای استفاده بالینی تأیید شده باشد، وجود ندارد. محققان به دنبال روش هایی برای غربالگری بهتر در مردان هستند، اما در حال حاظر نبود روش هایی برای آزمایش ویروس HPV در مردان می تواند بسیار ناامید کننده باشد.

با اینکه آزمایش پاپ اسمیر هنوز هم مرتبا انجام نمی شود، اما هر فردی که سابقه رابطه جنسی مقعدی دارد، می تواند با پزشک خود در مورد انجام آزمایش پاپ  اسمیر مقعدی صحبت کند. با وجود اینکه سرطان مقعدی نادر است، اما غربالگری هنوز هم می تواند یک اقدام احتیاطی پراهمیت باشد، برای پرسش سوالات خود با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید. 

سخن آخر

همانطور که گفته شد عفونت HPV یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است که می‌تواند در مردان به صورت خاموش یا همراه با علائمی مثل زگیل تناسلی باشد. این عفونت در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی و پیشگیری‌های لازم به راحتی به شریک جنسی منتقل شده و از علل اصلی سرطان دهانه رحم در زنان است. از راه‌های پیشگیری از ابتلا می‌توان به واکسیناسیون اشاره کرد، با این حال بهتر است از روابط جنسی نامحدود و کنترل نشده دوری شود تا از ابتلا به آن مصون ماند. شما هم می‌توانید نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید. 


مقالات مرتبط:

پوزیشن های برقراری رابطه جنسی که می تواند به مرد آسیب برساند

8 نقطه محرک جنسی مردان که ممکن در طول رابطه جنسی نادیده گرفته شود (خانم ها بخوانند)

از
2
رای