بیماری اچ پی وی چیست؛ از انواع، علائم تا درمان hpv

بیماری اچ پی وی چیست؛ از انواع، علائم تا درمان hpv اکثر مردان و زنان (حدود 80 درصد افراد فعال جنسی) در مقطعی از زندگی خود به HPV آلوده می شوند. نحوه انتقال، علائم، روش‌های پیشگیری از اچ پی وی و راه‌های درمان آن در سلام دنیا بخوانید.

بیماری اچ پی وی در اثر ابتلا به ویروسی با همین نام بوجود می‌آید. ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی یکی از علل اصلی آلوده شدن سلول‌های اپیتلیال پایه پوست و غشای مخاطی است که ضایعاتی از نوع خوش خیم یا سرطانی، عموما در نواحی تناسلی یا دهان و گلو را ایجاد می‌کند. در ادامه این مقاله از بخش بیماری های سلام دنیا، درباره بیماری اچ پی وی چیست، میزان شیوع آن، نحوه ابتلا و ارتباط آن با سرطان رحم می‌پردازیم. 

بیماری اچ پی وی چیست (HPV: ویروس پاپیلومای انسانی)

بیش از 30 گونه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌توانند اندام تناسلی را تحت تأثیر قرار دهند. از این تعداد، تقریباً 13 مورد "پرخطر" در نظر گرفته می‌شوند زیرا می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند. نحوه پیشگیری و درمان HPV را بیاموزید:

ویروس پاپیلپومای انسانی (HPV) چیست؟ (انواع ویروس hpv)

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. این ویروس بسیار رایج است. حدود 100 نوع HPV وجود دارد که بر قسمت‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارد. حدود 30 نوع HPV می تواند دستگاه تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی و بیضه و همچنین مقعد. از این میان، حدود 14 نوع "خطرناک" در نظر گرفته می‌شود که منجر به سرطان دهانه رحم می‌شود.

ویروس hpv چیست

HPV چقدر شایع است؟

HPV که بر اندام تناسلی تأثیر می‌گذارد بسیار شایع است. تقریباً 79 میلیون آمریکایی در حال حاضر به HPV آلوده هستند و سالانه تقریباً 14 میلیون نفر به تازگی آلوده می شوند. اکثر مردان و زنان (حدود 80 درصد افراد فعال جنسی) در مقطعی از زندگی خود به HPV آلوده می شوند، اما اکثر مردم هرگز نمی دانند که این ویروس را دارند.

آیا ویروس اچ پی وی مردان را مبتلا می‌کند؟

بله. در مردان، زگیل تناسلی اغلب روی آلت تناسلی، بیضه، داخل یا اطراف مقعد یا کشاله ران ظاهر می‌شود. برای مردان، عفونت HPV (از جمله مواردی که می‌توانند تغییرات سلولی ایجاد کنند) هیچ علامتی ندارد، بنابراین تشخیص HPV در مردان دشوار است. تشخیص HPV در مردان با مشاهده زگیل تناسلی خارجی انجام می شود.

از آنجا که هیچ درمانی برای HPV که هیچ علامتی ندارد وجود ندارد، اکثر مردان مبتلا به عفونت تحت درمان قرار نمی‌گیرند. گاهی اوقات، یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند زگیل‌های کوچکی را مشاهده کند، در غیر این صورت ممکن است مورد توجه قرار نگیرند. به طور کلی، عفونت HPV مردان را در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی قرار نمی دهد. با این حال، پیشگیری از HPV هنوز برای مردان مهم است، زیرا این ویروس با سرطان های غیر معمول مانند آلت تناسلی، مقعد و سر و گردن ارتباط دارد.


حتما بخوانید: علائم اچ پی وی در مردان


HPV در زنان چگونه با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد؟ (بیماری اچ پی وی در زنان چیست)

برخی از گونه‌های HPV می‌توانند باعث تغییراتی در سلول‌های دهانه رحم شوند، وضعیتی که دیسپلازی گردن نامیده می‌شود. در صورت عدم درمان، دیسپلازی می‌تواند به سرطان دهانه رحم منجر شود. HPV تقریباً همیشه عامل سرطان دهانه رحم است. با این حال‌، فقط به این دلیل که یک زن مبتلا به HPV یا دیسپلازی گردن رحم است لزوماً به این معنا نیست که به سرطان دهانه رحم مبتلا می شود.

تست اچ پی وی در زنان

تست پاپ اسمیر منظم بهترین محافظت در برابر سرطان دهانه رحم است. این آزمایش تغییرات پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم را تشخیص می‌دهد. اگر تغییرات پیش سرطانی زود تشخیص داده شوند و قبل از بروز سرطان درمان شوند، سرطان دهانه رحم تقریباً همیشه قابل پیشگیری یا درمان است.

تست اچ پی وی در زنان

قبل از 30 سالگی، عفونت HPV معمولاً گذرا است (به خودی خود بهتر می شود). در سن 30 سالگی، یافتن HPV در طول غربالگری پاپ می‌تواند به تعیین زمان انجام غربالگری کمک کند. فقدان انواع HPV پرخطر معمولاً به این معنی است که یک زن در معرض خطر کم برای ایجاد تغییرات دهانه رحم در ارتباط با خطر سرطان دهانه رحم است. در این مورد، فاصله بین غربالگری پاپ تست معمولاً برای اکثر زنان پنج سال است.

در صورت مثبت بودن تست HPV برای انواع HPV پرخطر، ارائه‌دهنده مراقبت های بهداشتی مکرراً آزمایش پاپ را انجام می دهد تا تغییرات سلولی پیش از سرطان و نیاز به درمان را بررسی کند.


حتما بخوانید: آیا آزمایش پاپ اسمیر به شما آسیب می رساند؟


سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم وضعیتی است که در آن سلولهای پوشش داخلی دهانه رحم (انتهای باریک و بیرونی رحم) تغییر کرده و بسیار سریع رشد می‌کنند و گروهی از سلولهای به نام تومور را تولید می کنند. این حالت معمولاً با گذشت زمان ایجاد می‌شود و می تواند زنان را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد، اما بیشتر در زنان در اواسط 40 سالگی شایع است. نوعی ویروس که HPV نامیده می شود، علت اکثر موارد سرطان دهانه رحم است.

علت HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چگونه وارد بدن شما میشود؟

HPV تناسلی از طریق تماس با (لمس کردن) پوست فردی که دارای عفونت HPV است منتقل می شود. تماس شامل رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی است. برخی از انواع HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند که توده‌های سفت و سختی هستند که روی پوست رشد می‌کنند. هر کسی که از نظر جنسی فعال است می تواند به HPV و زگیل تناسلی مبتلا شود.

در زنان، زگیل تناسلی اغلب در نواحی زیر بدن ظاهر می شود:

  • در فرج (ناحیه تناسلی خارجی زن)
  • در داخل یا اطراف واژن
  • در داخل یا اطراف مقعد
  • در کشاله ران (جایی که ناحیه تناسلی با قسمت داخلی ران برخورد می کند)
  • روی دهانه رحم

علائم hpv

علائم HPV چیست؟

در بسیاری از موارد، HPV هیچ علامتی ندارد. شایع‌ترین علامت زگیل در ناحیه تناسلی است. علائم عفونت می‌تواند هفته‌ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از آلوده شدن فرد به ویروس ظاهر شود.

نحوه تشخیص بیماری اچ پی وی

روش تشخیص ویروس HPV پاپیلومای انسانی 

هیچ آزمایش خون برای HPV وجود ندارد، اما برخی آزمایش‌ها می‌توانند به پزشک شما در تشخیص عفونت کمک کنند:

تست پاپ اسمیر

در طول این آزمایش، ارائه دهنده خدمات درمانی نمونه ای از سلول ها را از دهانه رحم خارج می کند. سپس سلول‌ها زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند تا در صورت وجود هرگونه تغییر در آنها، حتی در صورتی که بیمار زگیل تناسلی ندارد، بررسی شوند.

کولپوسکوپی

برای این آزمایش، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی از ابزاری استفاده می‌کند (به نام کولپوسکوپ) که نور را تابانده و نمای دهانه رحم را بزرگ می کند. محلول سرکه روی دهانه رحم قرار می‌گیرد. این محلول سلول‌های غیر طبیعی آلوده به HPV را سفید می کند، بنابراین می توان آنها را به راحتی مشاهده کرد.

آزمایش HPV (اچ پی وی) DNA

این آزمایش به طور مستقیم به دنبال مواد ژنتیکی (DNA) HPV در یک نمونه از سلول‌ها می باشد. این آزمایش می تواند نوع HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد. نمونه مورد استفاده برای این آزمایش عموماً همزمان با آزمایش پاپ تست جمع آوری می شود.

آزمایش hpv

درمان اچ پی وی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد، اما بسیاری از عفونت های HPV خود به خود از بین می‌روند. در حقیقت ، حدود 70 تا 90 درصد موارد عفونت HPV توسط سیستم ایمنی از بدن پاک می شود. در صورت نیاز به درمان، هدف تسکین علائم با از بین بردن هرگونه زگیل قابل مشاهده و سلولهای غیر طبیعی در دهانه رحم است. درمانها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

منجمد کردن

انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع.

روش برش الکتروجراحی حلقه (LEEP)

استفاده از حلقه سیم مخصوص برای برداشتن سلولهای غیر طبیعی.

الکتروکوتر

سوزاندن زگیل ها با جریان الکتریکی.

لیزر درمانی

استفاده از نور شدید برای از بین بردن زگیل و هرگونه سلول غیر طبیعی.

کرم تجویزی

استفاده مستقیم از کرم دارویی روی زگیل ها. (از درمان زگیل بدون نسخه در ناحیه تناسلی استفاده نکنید.)
در برخی موارد، نیازی به درمان نیست. با این حال، پزشک در طول معاینات منظم غربالگری شما، تغییرات سلولی را از نزدیک مشاهده می کند. فقط تعداد کمی از زنان آلوده به HPV دچار تغییرات سلولی می شوند که باید درمان شوند.

پیشگیری از HPV

آیا می توان از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) پیشگیری کرد؟

استفاده صحیح از کاندوم در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا به HPV را کاهش دهد. اما باید توجه داشته باشید که کاندوم تمام پوست تناسلی را نمی پوشاند، بنابراین 100 درصد در محافظت در برابر شیوع HPV موثر نیست. فرد مبتلا به زگیل تناسلی نباید تا زمانی که زگیل برداشته شود رابطه جنسی داشته باشد و این ممکن است به کاهش خطر انتشار HPV کمک کند. در اینجا چند روش دیگر برای کاهش خطر ابتلا به HPV آمده است:

  • زنان باید به طور منظم آزمایش پاپ انجام دهند تا تغییرات غیرطبیعی در دهانه رحم که ممکن است پیش از سرطان باشد را بررسی کنند.
  • مردان و زنان باید به محض این که می‌دانند یا فکر می کنند زگیل تناسلی دارند تماس جنسی خود را متوقف کنند و فوراً به دنبال درمان باشند.
  • با یکی از سه واکسن موجود HPV واکسینه شوید. Gardasil®️ و Gardasil9®️ در برابر سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی محافظت ایجاد می کند. این داروها برای دختران و زنان 9 تا 26 ساله و همچنین برای پسران و مردان 9 تا 26 ساله برای محافظت در برابر زگیل تناسلی مورد تأیید است. واکسن سوم با نام Cervarix®️ فقط برای زنان برای محافظت در برابر سرطان دهانه رحم تأیید شده است (از چندین گونه HPV که باعث زگیل می شوند محافظت نمی کند).
  • بهتر است واکسن را قبل از شروع فعالیت جنسی دریافت کنید. واکسن شامل مجموعه ای از سه تزریق است که دومین تزریق دو ماه بعد از اولین و سومین واکسن شش ماه پس از اولین تزریق انجام می شود. اگر از قبل HPV دارید، واکسن آن را درمان نمی کند، اما همچنان می تواند در برابر انواع دیگر عفونت های HPV محافظت ایجاد کند.

حتما بخوانید: عوارض جانبی واکسن گارداسیل اچ پی وی


واکسن hpv

اصطلاحات رایج در بیماری HPV

دیسپلازی دهانه رحم: یک وضعیت پیش سرطانی است که زمانی رخ می دهد که ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منجر به تغییراتی در سلول های دهانه رحم می شود

دهانه رحم: نوک رحم، جایی که واژن به رحم متصل میشود

زگیل تناسلی: توده های سفت و سختی که روی پوست ایجاد می شود

کشاله ران: جایی که ناحیه تناسلی با قسمت داخلی ران برخورد می کند

ولووا: ناحیه تناسلی بیرونی زن

سخن آخر

عفونت HPV یا پاپیلومای انسانی را می‌توان شایع‌ترین عفونت منتقل شده از راه رابطه جنسی دانست که می‌تواند زنان و مردان را آلوده کند. این عفونت از اصلی‌ترین علل سرطان دهانه رحم در زنان است. در این مقاله به ماهیت این عفونت، میزان شیوع آن، نحوه انتقال، علائم، روش‌های پیشگیری از اچ پی وی و راه‌های درمان آن پرداختیم. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید. شما ‌می‌توانید این مطلب را سایر شبکه‌های اجتماعی در اختیار دوستانتان قرار دهید. 


مقالات مرتبط:

علت زگیل تناسلی در مردان و راه های تشخیص و درمان اچ پی وی

درمان زگیل تناسلی با روش های خانگی و پزشکی

از
6
رای