درمان زگیل تناسلی با روش های خانگی و پزشکی

درمان زگیل تناسلی با روش های خانگی و پزشکی از آنجا که زگیل های تناسلی حتی پس از جراحی نیز ممکن است برگردند، درمان های خانگی در کنار درمان های پزشکی استاندارد، بسیار موثر هستند. می توانید درمان زگیل تناسلی برای کاهش علائم زگیل تناسلی را در سلام دنیا بخوانید.

بسیاری از سایت های درمان های طبیعی می گویند که داروهای مختلف گیاهی می توانند زگیل های تناسلی را درمان کنند. در این مقاله از سلام دنیا، برخی از درمان های خانگی  که می تواند به درمان زگیل تناسلی کمک کنند را بررسی می کنیم. ما همچنین چگونگی تاثیر برخی از تغییرات سبک زندگی بر این وضعیت را هم بررسی می کنیم.

آیا می توانید زگیل تناسلی را در خانه درمان کنید؟

زگیل های تناسلی لزوماً به درمان نیاز ندارند مگر اینکه باعث درد و خجالت فرد شوند. بسیاری از سایت های درمان های طبیعی می گویند که داروهای مختلف گیاهی می توانند زگیل های تناسلی را درمان کنند. با این حال، شواهد محدودی برای استفاده از آنها وجود دارد، اما درمان های پزشکی معتبر برای معالجه زگیل به خوبی عمل می کنند.

بیشتر زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. هیچ درمانی برای ویروس HPV که باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شود، وجود ندارد. حتی وقتی زگیل از بین می رود، فرد هنوز می تواند ویروس را منتقل کند. برخی از روش های درمانی، از جمله برخی از درمان های خانگی، ممکن است به طور موقت زگیل های دستگاه تناسلی را رفع کنند.

اگرچه خود ویروس با سرطان دهانه رحم و برخی دیگر از سرطان ها مرتبط است، اما زگیل های تناسلی خود باعث بروز سرطان نمی شوند. علاوه بر این، همه افراد مبتلا به HPV به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوند.


حتما بخوانید: علائم سرطان رحم چیست


درمان خانگی زگیل تناسلی  با گیاهان داوریی

سه درمان خانگی برای زگیل تناسلی (درمان زگیل تناسلی در خانه)

از آنجا که زگیل های تناسلی حتی پس از جراحی نیز ممکن است برگردند، درمان های خانگی در کنار درمان های پزشکی استاندارد، بسیار موثر هستند.

توجه به این نکته مهم است که سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) داروهای جایگزین را تنظیم نمی کند. هرکسی که مایل به استفاده از این روش های درمانی است باید ابتدا با پزشک درمورد آن صحبت کند و همیشه باید آنها را از منابع معتبر خریداری کند.

درمان های خانگی زیر ممکن است باعث بهبود زگیل های تناسلی شوند، اما ویروسی که باعث بروز این وضعیت شده را درمان نمی کنند.

1. درمان خانگی زگیل تناسلی با عصاره چای سبز

عصاره چای سبز ممکن است به مبارزه با زگیل های تناسلی کمک کند. یک مطالعه در سال 2015 استفاده از یک نوع خاص عصاره چای سبز به نام سینکاتچینز (sinecatechins) را بررسی کرد. عصاره چای سبز بهتر از دارونما (ماده ای بدون اثر درمانی) عمل می کند، و تقریباً به اندازه درمان های موضعی استاندارد در پاکسازی زگیل های تناسلی موثر است.

در مقایسه با روش های درمانی استاندارد، افراد قبل از استفاده مجدد از این عصاره چای سبز نیازی به شستن آن از روی پوست خود ندارند. محصولات چای سبز برای خرید بصورت آنلاین در دسترس هستند.


حتما بخوانید: خواص چای سبز برای سلامتی


درمان زگیل تناسلی در خانه

2. درمان خانگی زگیل تناسلی با روغن درخت چای

مدتی است که مدافعان طب سنتی از روغن درخت چای برای درمان انواع بیماری های پوستی استفاده می کنند. خواص ضد میکروبی آن ممکن است از شدت برخی ویروس ها، از جمله ویروس های ایجاد کننده زگیل تناسلی، بکاهد. روغن درخت چای برای درمان زگیل های تناسلی به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما شواهد محدود نشان می دهد که ممکن است زگیل های سایر مناطق بدن را درمان کند.

یک مطالعه اخیرا در سال 2012 گزارش داده است که روغن درخت چای می تواند به درمان مولوسکوم کنتاژیوزوم (یا زگیل آبکی)، نوع دیگری از بیماری ویروسی پوست کمک کند. از آنجا که روغن درخت چای می تواند پوست را بسوزاند، افراد باید قبل از امتحان آن با پزشک یا متخصص داروهای گیاهی مشورت کنند. روغن درخت چای برای خرید بصورت آنلاین موجود است.

3. درمان خانگی زگیل تناسلی با فندق جادوگر

فندق جادوگر مانند روغن درخت چای یک داروی محبوب برای مشکلات مختلف پوستی است. این گیاه نسبتاً ملایم است، بنابراین بعید است باعث تحریک پوست حساس شود. با این حال نباید از آن در غشای مخاطی، از جمله داخل واژن یا مقعد استفاده شود.

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که فندق جادوگر ممکن است در مبارزه با HPV نوع 16 موثر باشد، که یکی از انواع ویروس HPV است که باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شود.

تغییرات سبک زندگی برای کاهش علائم زگیل تناسلی

از آنجا که HPV یک عفونت مقاربتی (STI) است، افراد مبتلا به ویروس باید اقداماتی را برای کاهش خطر انتقال ویروس انجام دهند، از جمله استفاده از کاندوم در هنگام برقراری رابطه جنسی. با این حال، HPV اغلب مناطقی را تحت تأثیر قرار می دهد که منبع آن توسط کاندوم پوشانده نشده است، بنابراین حتی در صورت استفاده از این نوع روش های پیشگیری از بارداری هم HPV می تواند به راحتی منتقل شود.

تغییرات سبک زندگی برای کاهش علائم زگیل تناسلی


حتما بخوانید: علت زگیل تناسلی در مردان 


درمان زگیل تناسلی با رژیم غذایی

برخی شواهد نشان می دهد که تغییرات رژیم غذایی ممکن است علائم زگیل تناسلی را بهبود بخشد. طبق پیشینه یک پژوهش در سال 2015، سبزیجات چلیپایی، مانند: کلم بروکلی و کلم ، ممکن است توانایی جلوگیری از پیشرفت زگیل های تناسلی را داشته باشند. این سبزیجات حاوی مولکولهایی هستند که بدن، آنها را به مواد شیمیایی که می توانند به ویروس HPV حمله کنند، تبدیل می کند. مقداری آزمایش بروی آب میوه و سایر اشکال خوراکی این سبزیجات نشان می دهد که آنها می توانند در برابر زگیل های تناسلی موثر باشند.

زمان مراجعه به پزشک برای زگیل تناسلی

HPV یک ویروس خطرناک است که به سرطان گلو، دهانه رحم و برخی دیگر از سرطان ها مرتبط است. با آگاه شدن از وضعیت HPV، فرد می تواند به کاهش سرعت ویروس که می تواند به طور بالقوه نجات دهنده زندگی باشد، کمک کند. همه افراد مبتلا به HPV دچار زگیل تناسلی نمی شوند ، اما بسیاری از افراد مبتلا به زگیل تناسلی HPV دارند.

افرادی که در ناحیه تناسلی یا اطراف آن دچار زگیل یا زخم دیگری می شوند باید به پزشک مراجعه کنند. تشخیص مناسب می تواند درمان مناسب را تضمین کند. ممکن است که چیزی که شبیه زگیل های تناسلی یا بیماری دیگری مانند تبخال یا عفونت باکتریایی باشد. فقط یک پزشک می تواند به طور قطعی آن را تشخیص دهد.

افراد مبتلا به HIV (ایدز) و سایر بیماریهایی که به سیستم ایمنی بدن آسیب می رسانند، ممکن است شیوع شدیدتری برای زگیل تناسلی داشته باشند. همچنین ممکن است در پاکسازی آنها مشکلات بیشتری داشته باشند. افراد مبتلا به زگیل تناسلی باید آزمایش سایر عفونت های مقاربتی (STI) را در نظر داشته باشند.

گزینه های درمانی قدیمی و پزشکی زگیل تناسلی (پماد درمان زگیل تناسلی)

معمولا روش های پزشکی برای درمان زگیل تناسلی موثر هستند. آنها می توانند ظاهر زگیل و مدت هر شیوع را کاهش دهند. با این حال، دارو، ویروس زمینه ای که باعث بروز زگیل تناسلی شده را از بین نخواهد برد. ویروس به زندگی خود در بدن ادامه می دهد تا شیوع آن در آینده امکان پذیر شود.

یکی از این روش های درمانی، دو کرم پودوفیلوکس (podofilox) یا کرم ایمی کیومود (imiquimod) هستند که مستقیماً روی زگیل ها مالیده می شوند و می توانند برای درمان موثرتر باشند. فرد قبل از استفاده از این داروها باید از پزشک نسخه بگیرد و اگر باردار است نباید از آنها استفاده کند.

پماد برای درمان زگیل تناسلی

کرم سوم، که از طریق نسخه نیز در دسترس است، سینکاتچینز است. این یک کرم عصاره چای سبز است که برای زگیل های تناسلی مورد تایید FDA است. سایر فرمولاسیون های چای سبز ممکن است بدون نسخه در دسترس باشند.

همچنین ممکن است یک پزشک بتواند زگیل ها را از طریق فرآیندی به نام سرما درمانی (کرایوتراپی) منجمد کند. این روش زگیل های موجود را به طور دائمی از بین می برود، هر چند ممکن است موارد جدیدی ظاهر شوند. کرایوتراپی برای موثر بودن ممکن است به چندین جلسه درمان نیاز داشته باشد.

برداشتن زگیل تناسلی از طریق جراحی نیز امکان پذیر است و معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود. جراح در طی یک جلسه زگیل را برمی دارد.
 
همچنین پزشک می تواند یکی از دو روش درمانی موضعی را برای تسریع در برداشتن زگیل ها اعمال کند. با توجه به قدرت این روش های درمانی ،آنها فقط در مطب پزشک قابل استفاده هستند. ممکن است درمان چند جلسه طول بکشد تا زگیل از بین برود.

برخی از درمان های تجربی، از جمله درمان با داروی اینترفرون ، ممکن است به افرادی که سایر درمان ها برای آنها موثر نیست، کمک کند.

دورنمای زگیل های تناسلی و اچ آی وی

زگیل های تناسلی گاهی اوقات بدون درمان از بین می روند. با این وجود تشخیص زگیل از عفونت ایجاد کننده آن موضوع مهمی است. HPV یک بیماری مادام العمر و غیرقابل درمان است. حتی وقتی زگیل های تناسلی ناپدید می شوند، چه به دلیل درمان باشد و چه به خودی خود، باز هم فرد HPV خواهد داشت. این بدان معنی است که آنها می توانند دوباره به زگیل های تناسلی مبتلا شوند و ممکن است ویروس را به شریک های جنسی منتقل کنند.

افرادی که زگیل تناسلی دارند باید با پزشک خود در مورد راه های جلوگیری از شیوع ویروس صحبت کنند. ضروری است که افراد در مورد وضعیت HPV خود با هر یک از شریک های جنسی صحبت کنند.

سخن آخر

ما در این مطلب سلام دنیا، درباره درمان خانگی زگیل تناسلی و تغییر سبک زندگی برای کاهش علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان پرداختیم. امیدوارم که برای شما مفید بوده باشد. می توانید سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

عوارض جانبی متداول واکسن گارداسیل اچ پی وی (Gardasil HPV)

5 تغییر واژن پس از رابطه جنسی و راه های درمان آن

از
7
رای