عواملی که باعث خلق و خوی بد (بدخلقی) می شود + بهترین ترفندها برای مقابله با آن

عواملی که باعث خلق و خوی بد (بدخلقی) می شود + بهترین ترفندها برای مقابله با آن محرک های خلق و خوی بد (بدخلقی) اغلب وابسته به شخص و فشارهای زندگی او است. ترفندهای ساده ای برای مقابله با بدخلقی و تغییر خلق و خو وجود دارد از جمله: گوش دادن به موسیقی یا غذا خوردن و...

چه حقیقت علمی در پشت خلق و خوی بد نهفته است و چه کاری می توان در مورد آن انجام داد. خلق و خوی بد، همه ما را گاه و بی گاه از مسیرمان خارج می کند (از کنترل خارج می کند). اما چرا این اتفاق می افتد؟ آیا کاری هست که بتوانیم در مورد آن انجام دهیم؟ بیایید حقیقت علمی پنهان شده در پشت خلق و خوی بد را بررسی کرده و اینکه با بدنمان چه کار می کند، و برای کنترل آن چه کاری می توانیم انجام دهیم.

دلایل خلق و خوی بد (بد خلقی)

به دلیل اتفاقات مختلف، خلق و خوی بد ایجاد می شود. ممکن است یک ساعت دیرتر ناهار خورده باشید، خدمات مشتری مناسبی دریافت نکرده باشید، یا رفت و آمد صبحگاهی شما در جاده شما را به حالت عصبانیت سوق دهد. محرک های خلق و خوی بد اغلب وابسته به شخص و فشارهای زندگی او است. اما چه اتفاقی در بدن و مغز شما رخ می دهد وقتی که در حالت خلق و خوی بد موقتی قرار می گیرید؟ بیایید بررسی کنیم.

دلایل بدخلقی چیست

واکنش جسمی و روحی خلق و خوی بد

برخی از روانشناسان معتقدند که خلق و خوی بد، ناشی از کاهش عزت نفس است. این ایده توسط محقق روی بائوئیمستر پایه ریزی شده است، نشان می دهد وقتی مردم از قدرت خود برای اجتناب از وسوسه استفاده کنند، منابع شناختی را تخلیه می کنند (خود را خالی می کنند). در واقع، اگر شما چیزی را منع می کنید، مثلا غذا وقتی که در یک رژیم غذایی هستید یا بر سر کسی داد می زنید، زیرا خدمات مشتری ضعیفی به شما ارائه داده است، ذهن خود را خالی کرده و تحریک می شوید. در اصل، هر چه بیشتر ذهن خود را به سمت اجتناب از چیزی سوق می دهید، با احتمال بیشتری تحریک می شوید.

می توانید آن را آستانه استرس در نظر بگیرید. وقتی از این مرز عبور می کنید، خلق و خوی شما بد شده و ممکن است به صورت عصبانیت، تحریک پذیری یا بدبینی آشکار شود. همه این موارد باعث می شود که فشار خون شما در نوسان باشد. این حالات همچنین می توانند سطح هورمون استرس کورتیزول را افزایش دهند. می تواند باعث شود که بیشتر عصبانی شوید. در بعضی موارد، این نیز بازتاب واکنش استرس حاد است. ما در مورد چگونگی عملکرد آن قبلا صحبت کرده ایم، اما این اغلب باعث ایجاد خلق و خوی بد به علت افزایش فشار خون، توقف هضم غذا، و افزایش ضربان قلب می شود. اگر چیز دیگری نشود، باعث می شود که بعد از یک روز طولانی احساس خستگی و بدخلقی داشته باشید.

همچنین شواهدی وجود دارد که بدخلقی، نحوه نگاه شما به جهان را تغییر می دهد. در مطالعه ای در سال 2009 که در مجله علوم اعصاب منتشر شد، محققان دریافتند که خلق و خوی بد داشتن، باعث منفی گرایی و محدود کردن وسعت دید می شود. در مقابل، اگر شما در حال و هوای خوبی باشید، می توانید اطراف خود را با دید وسیع تری بنگرید.

واکنش جسمی و روحی خلق و خوی بد

چه کاری می توانید برای مقابله با خلق و خوی بد (بدخلقی) انجام دهید

خوشبختانه، اگر مایل به انجام چند کار کوچک باشید، بیرون آمدن از حال و هوای بد دشوار نیست. ما فرض می کنیم که این یک مشکل موقتی است و علت طولانی مدتی مانند استرس ندارد، اما هنوز هم چند تا از این ترفندها می توانند شکست خورده ترین اشخاص را تحریک نمایند.

1. غذا خوردن

از لحاظ تئوری، انجام هر کاری که دوست دارید، می تواند روحیه شما را بهبود ببخشد، اما غذا به روش های مختلفی تاثیرگذار است. ابتدا، غذا خوردن مواد مغذی که در طول روز از دست داده اید را مجددا تامین می کند. اگر خلق و خوی شما بد است به این علت که چیزی نخورده اید و قند خون شما پایین آمده است، باید بعد از خوردن چند لقمه اول احساس بهتری داشته باشید. همانطور که معلوم است، اسیدهای چرب نیز احتمالاً می توانند تأثیر مثبت بر احساس بگذارند. اگر غذاهای چرب مورد علاقه شما نیست، غذاهای ادویه دار مصرف کنید که به آزاد کردن اندورفین ها در بدن مشهور هستند، همان اندورفین هایی که با ورزش کردن بیشتر می شوند. در اصل، غذا خوردن اغلب می تواند خلق و خوی بد را به خلق و خوی خوب تبدیل نماید، اما مراقب باشید که بیش از حد غذا نخورید.

روش تغییر خلق و خوی بد به خلق و خوی خوب

2. ورزش کردن

ورزش کردن میزان اندورفین ها را افزایش می دهد و به طور طبیعی می تواند در عرض چند دقیقه، حالت خلقی را از وضعیت بد به حالت خوب تغییر دهد. با انجام ورزش متوسط و زیاد، می توانید سطح اندورفین بدن خود را افزایش دهید. هنگامی که نفس کشیدن برای شما کمی دشوار می شود، بدن اندورفین هایی را آزاد می کند که می تواند با حس خوشبختی همراه باشد. خوشحالی ماندگار نیست، اما باید برای فراموش کردن مردی که در ترافیک راه را بر روی شما بسته بود، کافی باشد.

3. گوش دادن به موسیقی

موسیقی می تواند باعث آزاد شدن دوپامین در مغز شود. این کار با یک احساس لذت بخش همراه است و متعاقبا می تواند در پایان یک آهنگ سه دقیقه ای پاپ، حال شما را خوب کند. اساسا، وقتی به یک آهنگ گوش می دهید، پیش بینی می کنید که در ادامه آهنگ چه اتفاقی می افتد و پاداش انجام این کار کمی لذت بخش است.

روش های مقابله با بدخلقی

4. آن را با آغوش باز پذیرا باشید

یک نگرش بد می تواند باعث ایجاد توجه و دقت بیشتر شود و به شما امکان می دهد تا کارها را سریع تر انجام دهید. همانطور که در بالا ذکر شد، این کار شما را بدبین می کند، همچنین به این معنا است که تمرکز شما بر روی یک پروژه خاص افزایش می یابد. از آنجا که می توانید توجه بیشتری به جزئیات خاص داشته باشید، زمان مناسبی برای شروع کار در پروژه های پیچیده، اصلاح ایده های قدیمی یا انجام کارهایی است که توجه کامل شما را نیاز دارد. حتی می تواند یک مزیت رقابتی جزئی برای شما فراهم کند، زیرا تمرکز شما مستقیما بر روی یک کار معطوف می شود. همچنین می تواند شما را متقاعدکننده تر کند؛ زیرا ایده های مشخص و سبک های ارتباطی را ترویج می کند. این ممکن است لذت بخش ترین روش برای مقابله با خلق و خوی بد شروع روزهای کاری هفته نباشد، اما حداقل شما به دلیل آن، کارهایی را انجام داده اید.

هر کسی در زندگی با چیزهایی مواجه می شود که حال او را بد می کند. این می تواند به اندازه استرس ناشی از کار، پیچیده یا به سادگی بسته شدن راه شما در ترافیک باشد. دانستن اینکه مغز و بدن شما در هنگام این اتفاق چه کاری انجام می دهند، در فهمیدن آنچه باید انجام شود مفید است. آیا ترفندهایی برای به کار بردن دارید؟

منبع: lifehacker

از
3
رای