روان‌شناسی عطرها؛ استفاده از عطرها چه تأثیری بر روان انسان دارد؟

روان‌شناسی عطرها؛ استفاده از عطرها چه تأثیری بر روان انسان دارد؟ شاید برخی افراد از عطرها صرفا جهت خوش بو بودن استفاده می کنند اما جالب است بدانید مزیت عطرها تنها به این مورد ختم نمی شود. یک عطر خوش بو می تواند اعتماد به نفس شما را نیز افزایش دهد.

آیا بوی خوش بدن برای شما موضوع با اهمیت است؟ آیا دوست دارید برای قرارهای بسیار مهم از عطر مورد علاقه تان استفاده کنید؟ خوب، اگر پاسخ شما برای موقعیت های بالا مثبت است یعنی اینکه شما بوی خوش را دوست دارید. امروزه عطر و ادکلن نه تنها بوی خوش به شما می دهند بلکه خلق و خوی شما را هم بهتر می کند. اما آیا می دانید که عطر مزایای متعدد دیگری هم دارد؟ عطر می تواند برای غلبه بر استرس و درمان بی خوابی هم مفید باشد. آیا مایل هستید که اطلاعات بیشتری در مورد عطرها داشته باشید؟ این مطلب را بخوانید تا متوجه 10 مزیت برتر عطرها شوید.

10 مزیت فوق العاده استفاده از عطر ها

مزایای استفاده از عطرها و تأثیرات روانی آن ها:

  • بوی خوش
  • بهبود خلق و خو
  • افزایش اعتماد به نفس
  • جذابیت بیشتر
  • محبوبیت بیشتر
  • بهبود سلامت
  • زنده شدن خاطرات
  • رایحه درمانی
  • درمان بی خوابی
  • درمان سر درد

روان‌شناسی عطرها

1. بوی خوش

این واضح ترین ویژگی عطر ها است. اصولا در گذشته از عطرها به خاطر بوی خوش استفاده می شد. عطر به حفظ بوی خوش در مقابل بوی ناخواسته بدن کمک می کند و اطمینان می دهد که شما در طول روز بوی خوش خواهید داشت.

2. بهبود خلق و خو

یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از عطر بهبود خلق و خو است. استفاده از عطر به حفظ روحیه شما کمک می کند. همچنین می توانید از عطری استفاده کنید که روحیه شما را نشان می دهد. هرگاه احساس عدم سرزندگی، بدخلقی، خجالت یا کم حرفی کردید، عطر ها می توانند انواع رایحه های مختلف برای خلق و خوهای متفاوت به شما ارائه کنند. برای هر موقعیت عطری را انتخاب و استفاده کنید تا بتوانید روحیه مناسب خودتان را از آن دریافت کنید.

3 افزایش اعتماد به نفس

یک عطر خوش بو هم درست مانند یک لباس شیک می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و این اطمینان را بدهد که در طول روز بدنی خوشبو دارید. بوی خوش می تواند چنین تغییری را در روحیه شما ایجاد کند. همیشه عطری را انتخاب کنید که با شخصیت شما هماهنگی دارد که بتواند روحیه شما را در مقابله با همه موانع افزایش دهد.

4. جذاب تر شدن

حس بویایی یکی از مهم ترین حواس پنج گانه است. گاهی فقط به این دلیل جذب کسی می شویم که بوی مطلوبی را از او دریافت می کنیم. عطرها سرشار از ماده ای به نام فرومون هستند و شما را جذاب می کنند.

5. محبوب شدن

گاهی اوقات عطرها مانند ماده طبیعی تقویت کننده امیال عمل می کنند. برخی از عطرهای خاص حاوی ماده فرومون هستند که ویژگی محبوب شدن را به همراه دارند. این ماده توضیح این دلیل است که چرا جذب فردی که عطر خاصی می زند، می شویم.

6. بهبود سلامت

هیچ دلیل علمی برای اثبات کارایی عطر برای بهبود سلامت وجود ندارد. اما عطر ها می توانند به بهبود خلق و خو کمک کنند که این کار می تواند استرس و دیگر اضطراب های مرتبط را کاهش دهد. شما می توانید از رایحه مورد علاقه تان برای کاهش مشکلات استرس و بهبود روحیه استفاده کنید.

اثرات عطرها بر روان انسان

7. زنده شدن خاطرات

عطر ها می توانند رابطه مهمی با خاطرات خوب ما داشته باشند. البته این مسئله کاملا شخصی است و با تمایل فرد در انتخاب رایحه خاصی مرتبط است. مثلا، بسیاری از زنان از عطر مادر خود استفاده می کنند که در واقع این رایحه خاطرات او را برای آنها زنده می کند. هر زمان که مسافرت می روید سعی کنید عطر جدیدی بخرید و استفاده کنید. عطرهای مختلف هر سفر در ذهن شما باقی خواهند ماند و به یاداوری خاطرات خوش سفر کمک می کنند.

8. رایحه درمانی

عطرها مزایای زیادی برای ایجاد آرامش و درمان دارند. رایحه میوه هایی مانن مرکبات،گل ها و ادویه های زمستانی به حفظ آرامش ذهن و تسکین جسم کمک می کنند. این نوع عطرها سطوح استرس شما را تحت کنترل قرار می دهند.

9. درمان بی خوابی

یکی دیگر از اثرات درمانی عطر کمک به خواب بهتر در شب می باشد. عطرهایی که حاوی روغن های اساسی هستند می توانند به آرامش ذهن و لذت بردن از خواب شبانه آرام کمک کنند.

10 درمان خانگی بیخوابی را اینجا بخوانید.

10. درمان سردرد

این خاصیت عطر شگفت انگیز است. این ویژگی یکی دیگر از اثرات درمانی عطرها می باشد. استفاده از عطر می تواند در درمان سردرد های آزاردهنده مفید باشد. اما این ویژگی برای عطرهای حاوی روغن های اساسی صادق نیست، چون منجر به سردرد می شوند. بنابراین دفعه بعدی که می خواهید از عطر استفاده کنید به یاد داشته باشید که آنها فقط بوی خوش برای شما ندارند بلکه باعث می شوند احساس بهتری هم داشته باشید.

اگر تجربه ای در مورد فواید و آثار روانی عطرها دارید لطفا با ما در میان بگذارید. اگر شما مزایای دیگری از عطرها را می دانید، اجازه دهید ما هم از آنها مطلع شویم. نظرات خود را در قسمت زیر قرار دهید. ما از شنیدن انها خوشحال می شویم.

منبع: stylecraze

از
2
رای