فیلر بهتر است یا بوتاکس؛ عوارض و تفاوت بوتاکس با فیلرهای پوستی

فیلر بهتر است یا بوتاکس؛ عوارض و تفاوت بوتاکس با فیلرهای پوستی فیلر بهتر است یا بوتاکس؛ تفاوت بوتاکس و فیلر های پوستی چیست؛ عوارض بوتاکس و عوارض فیلر چیست، فرق بوتاکس و فیلر پوستی از نظر پروسه، در دسترس بودن و هزینه تاثیر گذاری در سلام دنیا بخوانید.

گزینه‌های درمان چروک در حال افزایش هستند. محصولات زیادی وجود دارد که نیاز به تجویز پزشک ندارند و مردم به دنبال درمان‌ های سالمی هستند که برای طولانی مدت تاثیرگذار باشند. سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) و فیلرهای پوستی هر دو از درمان های با طول عمر زیاد هستند. هر دو مورد می‌توانند برای درمان چروک استفاده شوند اما تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. ما در این مقاله سلام دنیا، درباره اینکه فیلر بهتر است یا بوتاکس، تفاوت بین بوتاکس و فیلرهای (پرکننده‌ های) پوستی چیست و عوارض جانبی و هزینه هر کدام چقدر است صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

فیلر بهتر است یا بوتاکس (تفاوت بین بوتاکس و فیلرهای پوستی)

بوتاکس و فیلرهای پوستی می‌توانند برای درمان چروک صورت استفاده شوند. هر دو نیز از طریق تزریق انجام می‌شوند. با این حال باز هم تفاوت هایی در مصرف دارند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس خود یک ریلکس کننده ماهیچه است که از باکتری تشکیل شده است. بیش از دو دهه است که بوتاکس در بازار وجود دارد و برای درمان اختلالات عصبی که باعث ضعیف شدن ماهیچه‌ها می‌شوند، مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین برای درمان میگرن و دیگر موارد پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بوتاکس در درمان چروک، در درجه اول برای درمان چروک های دینامیک (خطوطی که در طول زمان و به دلیل انقباض های متعدد ماهیچه های صورت پدیدار می شوند) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چروک ها به صورت طبیعی اطراف چشم ها و دهان و نیز بین ابروها بوجود می‌آیند. با افزایش سن، بیشتر دیده می‌شوند. تزریقات بوتاکس ماهیچه‌های نزدیک چروک ها را ریلکس می‌کنند. اجازه حرکت ندادن به ماهیچه ها، ایجاد چروک های دینامیک را کاهش می‌دهد.


حتما بخوانید: عوارض بوتاکس در دراز مدت و کوتاه مدت


بوتاکس برای خطوطی که بخاطر شکسته شدن کلاژن ایجاد می‌شوند مورد استفاده قرار نمی‌ گیرد. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما به ماهیچه‌هایی تزریق می کند که در ایجاد چروک های مشخصی که شما می‌خواهید درمان شوند نقش داشته باشند. پروسه تزریق تنها چند دقیقه زمان می‌برد و نتایج قابل توجهی را در طول 2 هفته نشان خواهند داد.

بوتاکس بین خطوط ابرو

فیلرهای پوستی چیست

فیلرهای پوستی نیز چروک های صورت را درمان می‌کنند. آنها در درجه اول برای درمان خط خنده استفاده می‌شوند، هرچند فیلرها می‌توانند برای تزریق لبها یا گونه ها نیز استفاده شوند. گاهی اوقات، برای درمان های دستی یا کاهش اثر زخم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیلرهای پوستی برای تزریق سایر نواحی بدن مثل سینه‌ها تایید نمی‌شوند.

فیلرهای پوستی در شکل های مختلفی وجود دارند و مثل بوتاکس قابل تزریق هستند. برخی از آنها موقتی هستند و در درجه اول برای بافت های نرم روی صورت، کنار خط های خنده استفاده می‌شوند.

اداره غذا و داروی امریکا گزینه های زیر را تایید کرده است:

1. هیدروکسید آپاتیت کلسیم (Radiesse)، یک راه حل موقتی است که 18 ماه باقی می‌ماند.

2. کلاژن، یک ماده موقتی که حداکثر تا 4 ماه باقی می‌ماند.

3. اسید هیلارونیک، یک ماده موقتی که اثرش را بعد از 6 تا 12 ماه از دست می‌دهد.

4. پلی.ال. اسید لاکتیک (Sculptra, Sculptra Aesthetic)، یک ماده دست‌ ساز که حدود 2 سال باقی می‌ماند.

5. دانه های پلی اتیل متیکاکریلات، تنها نوع دایمی فیلرهای پوستی موجود می باشد.

فیلر پوستی برای درمان خط خنده

اثر بخشی بوتاکس و فیلر پوستی

آیا بوتاکس موثر است؟

طبق ادعای آکادمی امریکایی چشم پزشکی (AAOS)، تزریقات بوتاکس برای اغلب مردم نتیجه می‌دهد. شما احتمالا اثر قابل توجه آن را طی یک هفته خواهید دید. عوارض جانبی آن بسیار کم است و اغلب آنها بعد از مدت کوتاهی از بین می‌رود. اگر شرایط مشخصی داشته باشید که از اثر بخشی بوتاکس جلوگیری کند، ممکن است تمام اثرات بوتاکس را متوجه نشوید. حتما قبل از این کار با مسئول مربوطه در مورد تمام ریسک های ممکن صحبت کنید.

زمانی که تزریق برای شما انجام می‌شود، می‌توانید بدون هیچ زمان ریکاوری به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید. اثرات بوتاکس تقریبا به مدت 3 تا 4 ماه باقی می‌ماند. بعد از آن اگر می‌خواهید که اثرات روی پوست شما باقی بماند باید مجددا تزریق را انجام دهید.


حتما بخوانید: طرز تهیه بهترین انواع بوتاکس خانگی قوی صورت، پیشانی و دور چشم


فیلرهای پوستی چقدر موثر هستند؟

فیلرهای پوستی نیز اثربخش هستند و روی هم رفته نتایج آن نسبت به بوتاکس برای مدت طولانی‌ تری باقی می‌ ماند. البته نتایج بسته به نوع فیلری که انتخاب می‌ کنید متفاوت است. همانند بوتاکس، لازم است زمانی که اثر درمان محو می‌شود مجددا درمان را انجام دهید.

عوارض جانبی

همانند همه ی محصولات پزشکی، بوتاکس و فیلرهای پوستی هر دو خطر اثرات جانبی را دارند. همچنین تاکید بسیاری وجود دارد که اگر شرایط پزشکی خاصی از قبل دارید با مسئول مربوطه صحبت کنید. تمام خطرات و فواید را به طور کامل سبک سنگین کنید.

خطرات و عوارض جانبی بوتاکس

طبق ادعای کمیته علمی آکادمی جراحان ارتوپد آمریکا (AAOS) ، برای کاهش خطر عوارض جانبی، بوتاکس فقط به افرادی توصیه می‌شود که وضعیت سلامت خوبی دارند.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • کبودی در اطراف محل تزریق
 • افتادگی پلک ها که ممکن است چند هفته طول بکشد تا خوب شود
 • تحریک و قرمزی چشم
 • سردرد

قبل از تزریق بوتاکس اگر قطره چشم استفاده کنید ممکن است به کاهش احتمال برخی عوارض جانبی کمک کند. همچنین باید از چند روز قبل از مصرف رقیق کننده های خونن خودداری کنید تا از کبودی جلوگیری شود.

عوارض جانبی بوتاکس

تحت شرایط زیر بوتاکس به شما توصیه نمی‌شود:

1. اگر باردار یا پرستار هستید.

2. ماهیچه های صورت ضعیفی دارید.

3. اگر در حال حاضر مشکل پوستی دارید، مثل پوست ضخیم یا زخم عمیق.

4. اگر اسکلروزیس مالتیپل یا نوع دیگری از بیماری عصبی عضلانی دارید.


حتما بخوانید: علائم بیماری ام اس (MS) در زنان و مردان چیست


خطرات و عوارض جانبی فیلرهای پوستی

فیلرهای پوستی احتمال خطرات و عوارض جانبی بیشتری نسبت به بوتاکس دارند. عوارض جانبی شدید نادر هستند. عوارض متوسط معمولا در طول دو هفته از بین می‌روند.

برخی عوارض جانبی فیلرهای پوستی عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک
 • کبودی
 • عفونت
 • خارش
 • بی‌حسی
 • قرمزی
 • زخم
 • جراحت

در موارد شدید، تورم طولانی مدت صورت رخ می‌دهد. بسته‌های یخ می‌توانند به طور موقت بی حسی و ورم را بهبود دهند. برای کاهش خطر این عوارض و سایر عوارض، اگر برای فیلر خاصی آزمایش آلرژیک توصیه شده است حتما آن را انجام دهید.

 • فیلرهای پوستی برای افراد سیگاری نیز توصیه نمی‌شود. زیرا با تزریق بوتاکس، زمانی بهترین نتایج را می‌گیرید که در سلامت باشید.

عوارض جانبی فیلر پوستی

تفاوت بوتاکس و فیلر پوستی از نظر پروسه، در دسترس بودن و هزینه

بوتاکس و فیلرها هر دو به طور گسترده از طریق متخصصان در دسترس است. انجام پروسه آن نیز به راحتی در یک مرکز بهداشتی انجام می‌شود اما احتمالا قبل از انجام آن نیاز به مشورت خواهید داشت. این موارد تحت پوشه بیمه نیست. اما ممکن است گزینه های تامین مالی یا پرداخت توسط ارائه دهنده های مراقبت های بهداشتی وجود داشته باشد.

بوتاکس

تزریقات بوتاکس توسط ارائه دهنده های مراقبت بهداشتی که در درمان تمام اعضای صورت تخصص دارند اداره می‌شود. اغلب متخصصین پوست و چشم درمان بوتاکس را پیشنهاد می‌دهند. یکی از مزایای بوتاکس این است که تزریقات برای اغلب افراد امن و موثر هستند و نیازی به جراحی یا زمان ریکاوری ندارد.

بوتاکس یک گزینه نسبتا مقرون به صرفه‌تر است. میانگین هزینه یک جلسه، بسته به ناحیه  مورد درمان و منطقه ای که در آن زندگی می‌کنید،  تقریبا 500 دلار است. اما نسبت به فیلرها، به تعداد بیشتری تزریق (سوزن) نیاز خواهید داشت.

تزریق بوتاکس

فیلرهای پوستی

فیلرهای پوستی معمولا توسط متخصصین پوست یا جراحان پلاستیک ارائه می‌شوند اما توسط برخی ارائه دهنده های مراقبت های بهداشتی نیز اداره می‌شوند.

هزینه فیلرهای پوستی بسته به اینکه از چه فیلری استفاده شود و چه مقدار فیلر استفاده شود متفاوت است. انجمن امریکایی جراحان پلاستیک هزینه تخمینی هر سرنگ را به صورت زیر اعلام کرده اند:

1. هیدروکسید آپاتیت کلسیم (Radiesse)، قیمت 687 دلار

2. کلاژن، 1930 دلار

3. اسید هیلارونیک، 644 دلار

4. پلی.ال. اسید لاکتیک (Sculptra, Sculptra Aesthetic)، قیمت 773 دلار

5. دانه های پلی اتیل متیکاکریلات، 859 دلار


حتما بخوانید: عوارض تزریق ژل به صورت (فیلر صورت)


مهم است توجه داشته باشید که این قیمت ها میانگین هر درمان فیلر پوستی است. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در رابطه با تخمین هزینه ها بطور مشخص با توجه به اهداف درمانی خود صحبت کنید.

هزینه فیلر پوستی

نکته مهم

فیلرهای پوستی ممکن است نتایج بلندمدت طولانی‌تری نسبت به بوتاکس داشته باشند اما این تزریقات می‌توانند عوارض جانبی بیشتری نیز داشته باشند. همچنین باید به خاطر داشته باشید که بوتاکس و فیلرهای پوستی مشکلات متفاوتی را (کمی متفاوت) درمان می‌کنند و معمولا در نواحی متفاوتی از صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ممکن است به عنوان درمان های تسکین دهنده نیز، برای رسیدن به نتایج دلخواه مورد استفاده قرار گیرند. تمام گزینه‌های خود را به دقت، به همراه ارائه دهنده مراقبت بهداشتی خود سبک سنگین کنید.

سخن آخر

مردم به دنبال درمان های سالم برای رفع چروک صورت هستند. بوتاکس و فیلرهای پوستی دو نمونه از آن است. بوتاکس در رفع چروک دور چشم و فیلر پوستی برای درمان خط خنده کاربرد دارد. بوتاکس و فیلرهای پوستی برای درمان چروک صورت استفاده می شوند و با هم تفاوت هایی دارند. بوتاکس یک ریلکس کننده ماهیچه است و برای رفع اختلالات عصبی کاربرد دارد. فیلر پوستی برای درمان خط خنده، تزریق لب است

منبع: healthline


مقالات مرتبط:

رفع دائمی چروک پیشانی در منزل با وازلین

راهکارهای مراقبتی مهم بعد از تزریق لب از
1
رای