8 درمان خانگی برای چین و چروک پیشانی + راه های پیشگیری از ایجاد آن

8 درمان خانگی برای چین و چروک پیشانی + راه های پیشگیری از ایجاد آن نوشیدن مقدار زیاد آب، شاید یکی از ساده ترین راه ها برای از بین بردن نشانه های چین و چروک زودرس است. زیرا اگر پوست، آب کافی نداشته باشد، خشک و پوسته پوسته می شود. پوست خشک بیشتر در معرض پیری زودرس است.

در این مطلب برخی از راه های طبیعی برای تأخیر و یا کاهش ظهور چین و چروک پیشانی ارائه شده است. این روش ها، جایگزین های کمتر تهاجمی و ایمن در مقایسه با درمان های استاندارد پزشکی هستند.

1. بدن خود را هیدراته (پر آب) نگه دارید

پر آب نگه داشتن بدن و نوشیدن مقدار زیاد آب، شاید یکی از ساده ترین راه ها برای از بین بردن نشانه های چین و چروک زودرس است. مصرف کم آب به سلامتی آسیب می رساند، اما بیشتر این آسیب در پوست نمایان می شود. این بدان دلیل است که آبی که مصرف می کنید، نخست به سایر ارگان های بدن می رسد و در نهایت به پوست راه می یابد.

بدن ما هر روز آب از دست می دهد، که معمولا به شکل عرق و ادرار است. بنابراین، یک تلاش هماهنگ برای جایگزینی مایعات از دست رفته به صورت روزانه حائز اهمیت است. اگر پوست، آب کافی نداشته باشد، خشک و پوسته پوسته می شود. پوست خشک بیشتر در معرض پیری زودرس است، در حالی که پوست با آب کافی در برابر پیری زودرس مقاوم است. حداقل 6 تا 8 لیوان آب در روز بنوشید. این مسأله ممکن است ساده به نظر برسد، اما به طور کلی کار شگفت انگیزی برای پوست انجام می دهد و تنها شامل برطرف کردن چین و چروک نیست.

رفع چین و چروک پیشانی در خانه

2. برای کاهش چین و چروک پیشانی ورزش کنید

علائم قابل توجه پیری پوست، به افتادگی پوست و آسیب پوستی محدود نمی شود. افزایش چروک ها و خطوط چربی می تواند به علت از دست دادن چربی و حجم عضلات در ناحیه زیرپوستی باشد. تعدادی از تمرینات صورت وجود دارد که به طور خاص طراحی شده اند تا مسائل مربوط به زیر ساخت های عمیق تر را با القای رشد عضلات پایه برطرف نمایند. در واقع، این تمرینات ساده صورت و یا «یوگا» صورت، محبوبیت بسیاری در بین عموم مردم به منظور جلوگیری از پیری صورت به دست آورده است.

در این قسمت چند تمرین صاف کننده پیشانی ارائه شده است که کمک می کند تا تنش را در عضلات پیشانی کاهش داده و باعث کمتر نمایان شدن چین و چروک ها و خط ها شوید:

 • دو دست خود را مشت کرده و دو انگشت وسط و انگشت اشاره را در وسط پیشانی خود قرار دهید.
 • هنگامی که فشار ملایمی به آن وارد می کنید، دو مشت خود را به دو سمت پیشانی بکشید.
 • این کار را به طور معمول 3 تا 5 بار در روز تکرار کنید.

3. کمپرس سرد اعمال کنید

انجمن آمریکایی جراحی پوست، درمان با کمپرس سرد را به عنوان جایگزینی ایمن، موثر، غیر سمی و غیر تهاجمی برای درمان های کاهش دهنده چین و چروک پیشنهاد می کند. کاربرد کمپرس فشرده سرد برای کاهش ظهور چین و چروک بسیار موفقیت آمیز بوده و هیچ گونه عوارض جانبی جدی ندارد.

درمان پوست با کمپرس سرد، آبرسانی کافی، تغذیه مناسب و اکسیژن را تامین می کند که باعث کشیده شدن پوست و صاف شدن آن می شود. در حقیقت، از سرما درمانی سطحی اغلب در روش های مربوط به سینه و اندام فوقانی یا تحتانی به کار گرفته می شود تا رطوبت مطلوبی را به وجود آورد و همچنین در درمان ضد چروک مانند سرما جراحی گسترده (معدوم کردن بافت های ناخواسته از طریق یخ زدن آنها) استفاده می شود. 

درمان خانگی چین و چروک پیشانی با کمپرس سرد

درمان های موضعی برای رفع چین و چروک پیشانی

1. استفاده از ژل آلوئه ورا

ژل تازه استخراج شده از گیاه آلوئه ورا به علت طیف گسترده از ویژگی های منحصر به فرد آن به عنوان مرهم تایید شده پوست شناخته شده است. غلظت های مختلف این ژل در بهبود خواص چسبناک و الاستیک ساختار پوست مفید است. ژل آلوئه ورا همچنین به عنوان یک آبرسان عمل می کند، که به حفظ رطوبت پوست کمک کرده، بنابراین پوست را نرم و لطیف نگه می دارد. ژل آلوئه ورا با غلظت تا 0.5 درصد برای استفاده موضعی ایمن است و می تواند پوست را بدون هیچگونه اثرات سمی مرطوب سازد. این شفا دهنده طبیعی پوست بخش زیادی از پتانسیل های درمانی خود را از خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و محافظتی UV این گیاه دارد. 

2. ماسک قهوه را امتحان کنید

تحقیقات سال 2013 منتشر شده در مجله پزشکی تکمیلی و جایگزین مبتنی بر شواهد، نشان دهنده فعالیت آنتی اکسیدانی توسط گیاه قهوه (Coffea arabica) است که به وسیله پلی فنول های قوی آنتی اکسیدانی، به خصوص کلروژنیک اسید، کوئینیک اسید فشرده و اسید فورولیک، دارای خواص درمانی است. یافته های این مطالعه نشان داد که استفاده موضعی از عصاره قهوه باعث کاهش ظهور خطوط، چین و چروک و رنگدانه های بافت پوست شده و ظاهر کلی پوست را بهبود می بخشد.

 • یک تخم مرغ ارگانیک تهیه کرده و زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا کنید.  
 • سفیده تخم مرغ را به یک پیاله منتقل کرده و آن را هم بزنید.
 • یک چهارم قاشق غذاخوری دانه های قهوه تازه را به آن اضافه کنید.
 • تا زمان مخلوط شدن کامل آن به هم زدن ادامه دهید.
 • دستان خود را بشوئید و قبل از قرار دادن ماسک بر روی صورت، از تمیز بودن انگشت ها و ناخن های خود اطمینان حاصل کنید.
 • با حرکات دایره ای ملایم، مخلوط را بر روی پوست شسته شده خود قرار دهید.
 • به مدت 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا خشک شود، سپس آن را از روی پوست خود جدا کنید.

راه های رفع چین و چروک پیشانی با ماسک قهوه

3. پوست خود را با روغن مانوکا ماساژ دهید

در مطالعات حیوانی که بر روی موش ها انجام شد تا اثر روغن مانوکا را برای چین و چروک پوست آزمایش کنند، مشخص شد که کاربرد موضعی این روغن بهتر از درمان با اشعه فرابنفش است و ضخامت پوست را افزایش داده و میزان چین و چروک به درجه دوز استفاده شده بستگی دارد. همچنین روغن مانوکا مانع تولید سیتوکین های التهابی شده است، بنابراین التهاب پوست ناشی از UVB را کاهش می دهد.

در مجموع، بهبود قابل ملاحظه ای در ظاهر چروک ها به لحاظ کاهش طول، عمق و پوشش ناحیه ای گزارش شده است. به کارگیری موضعی 10 درصد روغن مانوکا،  اثر کاهش دهنده ای بر میزان فیبر کلاژن و هیپرپلازی اپیدرمی دارد که تاثیر قابل توجهی بر کاهش چین و چروک پوست دارد.

 • به سادگی چند قطره روغن مانوکا را روی انگشتان خود قرار دهید و با آن پیشانی خود ماساژ دهید تا آنکه توسط پوست جذب شود.

درمان چین و چروک پیشانی با راهکارهای خانگی

درمان های سنتی و روایت شده

داروهای ارائه شده در ادامه، بر خلاف درمان های بالایی نه با شواهد علمی تأیید شده و نه پزشک آنها را تأیید می کند. با این وجود، این درمان های مکمل اثرات مثبت قابل توجهی برای تعداد زیادی از استفاده کنندگان از آنها داشته است، که از موثر بودن این داروها صحبت می کنند. اگر قصد استفاده از این روش های عجیب و غریب را دارید، باید آن را به صلاح دید خود انجام دهید.

1. عسل و لیمو بر روی پوست خود قرار دهید تا کیفیت پوست را بهبود ببخشد

عسل به عنوان یک روان کننده طبیعی شناخته می شود، به این معنا که به حفظ و بازگردانی رطوبت پوست در لایه فوقانی کمک می کند. این تونیک پوستی الاستیک است، بنابراین برای افرادی با پوست خشک مناسب است که اغلب به عنوان یک عامل رسوب کننده برای چین و چروک زودرس شناخته می شود. عسل به ویژه هنگامی که با لیمو مخلوط می شود، موثر است. هر دو این مواد با هم کار می کنند تا ظهور چین و چروک صورت را کاهش داده و پوست را به خوبی مرطوب و به طور یکنواخت، نرم و لطیف کنند.

 • مقدار برابری از عسل و آب لیمو را در یک پیاله مخلوط کنید تا کاملا ترکیب شوند.
 • این محلول را بر روی پوست چین و چروک دار خود اعمال کنید.
 • سپس مخلوط را به آرامی بر روی پوست خود به مدت پنج دقیقه به شکل دایره ای ماساژ داده تا عمیقا بر پوست نفوذ کند.
 • سپس 15 دقیقه صبر کنید تا خشک شود.
 • در نهایت آن را با آب بشوئید.
 • این کار را به طور روزانه و یا حداقل چهار بار در هفته انجام دهید.

می توانید برای این منظور از عسل خام (ترجیحا عسل مانوکا) استفاده کنید تا هر زمانی که استحمام می کنید، تمام بدن عمیقا آبرسانی شود.

 • مقدار زیادی عسل را بر روی پوست خود از سر تا پا از جمله بر روی موها و لب های خود اعمال کنید.
 • برای چند دقیقه صبر کنید تا جذب پوست شود، به طوری که عمیقا بر پوست نفوذ کند.
 • در نهایت، با استحمام، عسل را از بدن خود پاک کنید.
 • آغشته کردن پوست با مقداری عسل، آن را صاف و لطیف کرده و آبرسانی می کند.

از بین بردن چین و چروک پیشانی با عسل و لیمو

2. از روغن نارگیل برای اثرات مرطوب کنندگی آن استفاده کنید

روغن نارگیل یکی از فراوان ترین و در دسترس ترین موادی است که می توانید برای برطرف کردن چین و چروک، بر روی پوست خود اعمال کنید. این مرطوب کننده طبیعی به راحتی توسط پوست جذب می شود و به محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می کند. بسیاری از افراد با چین و چروک و یا پوست زبر، روغن نارگیل را به عنوان یک شفا دهنده سالم و موثر می دانند.

 • از آنجا که روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است، باید مقدار کمی روغن نارگیل را در یک پیاله ذوب کنید.
 • یک گلوله پنبه ای را در روغن خیس کرده و بر روی پوست خود قرار دهید.  آن را به طور یکنواخت روی تمام صورت خود بمالید.
 • باانگشتان تمیز به آرامی پوست را به مدت 5 دقیقه ماساژ داده تا روغن عمیق تر بر پوست نفوذ کند.
 • یک شب صبر کنید تا روغن به میزان کافی جذب پوست شود.
 • صبح روز بعد پوست خود را با آب بشوئید.

اگرچه این روش ها عمدتا اقداماتی پیشگیرانه برای جلوگیری از پیری زودرس است، اما همچنین باعث کاهش وضوح چین و چروک ها برای کسانی که هم اکنون دچار چین و چروک پوست هستند، خواهد شد. علاوه بر این، تمام این مواد کاملا غیر سمی و ایمن هستند، بنابراین استفاده از آنها آسیبی نمی رساند.

درمان خانگی و گیاهی چین و چروک پیشانی با روغن نارگیل

چگونه از وقوع چین و چروک صورت پیشگیری نماییم؟

اقدامات پیشگیرانه زیر را برای کاهش خطر ابتلا به چین و چروک پیشانی خود اعمال کنید.

1. برخی از مردم، شکلک های خاص صورت را از روی عادت ایجاد می کنند. این تکرار انقباض عضلانی برای سال ها می تواند باعث ایجاد چین و چروک های پوستی در صورت شود. باید این عادت های خود را ترک کنید، زیرا آنها فقط باعث ایجاد خطوط و چروک های دائمی بر روی پوست می شوند. به عنوان مثال، اگر به طور ناخودآگاه فریاد می زنید، یا ابروهای خود را بالا می برید، یا بیش از حد چپ چپ نگاه می کنید، از خانواده خود بخواهید که زمانی که متوجه انجام این کارها توسط شما می شوند، شما را متوقف کنند.

2. یک رژیم غذایی سالم حاوی مقدار زیادی میوه و سبزی تازه برای رفع نیازهای تغذیه ای پوست، مصرف کنید. رژیم غذایی مناسب نقش بسیار مهمی در جلوگیری از آسیب پوستی پیش رو دارد که در نهایت منجر به جلوگیری از پیری زودرس می شود. برعکس، مصرف رژیم غذایی با قند یا سایر کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند روند پیری پوست را سریع تر کند.

3. مصرف الکل خود را محدود کنید؛ زیرا ممکن است روی پوست تاثیر منفی داشته باشد. این ماده می تواند بدن را به طور کامل خشک کرده و آسیب بر روی پوست بیشتر شود.

4. کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده دو عنصر پایه ای و موثر برای مراقبت از پوست هستند و همین امر در مورد رژیم متوسط ضد عفونی کننده نیز صادق است. شما باید از یک کرم ضد آفتاب با کیفیت بالا و یک مرطوب کننده ضد پیری برای محافظت از پوست خود، به ویژه هنگامی که در مجاروت خورشید قرار می گیرید، استفاده کنید. کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که دارای طیف وسیع تر، مقاوم در برابر آب، غیر معطر و غیر کومدوژنیک است و SPF 30 یا بالاتر را ارائه می دهد. حداقل 30 دقیقه قبل از خروج خود، کرم را بر روی تمام پوست خود اعمال کنید. اکثر آسیب های پوستی منجر به چین و چروک، در اثر اشعه های UV خورشید به وجود آمده اند. در ضمن، یک مرطوب کننده ضد پیری، به کاهش وضوح خطوط چین و چروک کمک می کند.

5. از لباس های مقاوم در برابر نور خورشید استفاده کرده و برای محافظت از خود در برابر نور خورشید از عینک آفتابی یا کلاه استفاده کنید.

6. همیشه قبل از خواب، آرایش خود را پاک کنید. تمیز کردن، کشیدگی پوست، و مرطوب کننده ها از روش های معمول مراقبت از پوست هستند.

اقدامات پیشگیرانه برای کاهش چین و چروک پیشانی

تفاوت بین خطوط مناسب، چین و چروک و شیار پوست

پوست خارجی ترین و بزرگ ترین اندام بدن است، که از سه لایه تشکیل شده است: لایه روپوست، غشاء میانی پوست و لایه زیرین پوست (که با نام زیرپوستی نیز شناخته می شود). لایه سطحی یا بیرونی با نام روپوست شناخته می شود که حاوی لایه های بازسازی سلول های پوستی است و یک مرز ضد آبی در بدن در برابر عناصر خارجی ایجاد می کند.

لایه زیرین آن، غشاء میانی پوست نامیده می شود که شامل بافت همبند (به عنوان مثال کلاژن) و دیگر الیافی است که قدرت و انعطاف پذیری برای پوست و فولیکول های مو و غدد عروقی فراهم می کند. لایه زیرین غشاء میانی پوست، به نام لایه زیرین پوست شناخته می شود که عمدتا از چربی ساخته شده است. چین و چروک ها معمولا بسته به اینکه به چه میزان در این لایه های پوستی نفوذ می کنند، تقسیم بندی می شوند.

هنگامی که آسیب پوستی به لایه روپوست و بالای غشاء میانی محدود می شود، خطوط ظریف ممکن است به پوست آسیب برسانند. چین و چروک های متوسط به میزان عمیق تر در پوست نفوذ می کنند تا به وسط ناحیه غشاء میانی پوست برسند، در حالی که چین و چروک های عمیق تر به غشاء میانی و لایه زیرپوستی نفوذ می کنند.

منبع: top10homeremedies

از
7
رای