معنای حرکات سگ چیست؛ تفسیر و معنی 31 رفتار و زبان بدن سگ ها

معنای حرکات سگ چیست؛ تفسیر و معنی 31 رفتار و زبان بدن سگ ها معنای حرکات سگ چیست ؛ 31 مورد از رفتارهای سگ ؛ با زبان بدن و معنی حرکات بدن و دم سگ و رفتار سگ هار، رفتار سگ با دیگران، ترسیده، ناراحت و کشیدن خود روی زمین سلام دنیا آشنا شوید.

سگ ها حرکت های زیادی را از خود نشان می دهند. برخی از آنها ساده هستند، در حالی که فهمیدن برخی دیگر دشوارتر است. اگر می خواهید  معنی حرکات سگ خود را بفهمید و با او ارتباط خوبی برقرار کنید،باید با دانستن این رفتارها و نحوه خواندن زبان بدن سگ شروع کنید. در این مطلب از سلام دنیا درباره 31مورد از رفتارهای سگ ، رفتار سگ هار، رفتار سگ با دیگران، رفتار سگی که ترسیده، رفتار سگ با کودکان، زبان بدن سگ ها صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

این مقاله بیش از 30 مورد رفتار و حرکات رایج سگ را توضیح می دهد. در ادامه بخوانید تا یاد بگیرید چگونه با سگ خود ارتباط برقرار کنید. در صورت نیاز به راهنمای دقیق در مورد این موضوع، من این راهنما را در مورد کدگذاری سگ خود و رفتارهای رایج سگ و نحوه جلوگیری یا تغییر رفتارهای ناخواسته توسط کالج آمریکایی رفتارشناسان دامپزشکی توصیه می کنم.

31 مورد از رفتار های سگ و زبان بدن سگ ها و معنی آنها

 • کج کردن سر به یک طرف
 • چشم باز کردن و خیره شدن
 • تعظیم
 • تکان دادن سر
 • خارش گوش
 • تکیه دادن
 • خمیازه کشیدن
 • تکان دادن گوش
 • کشش
 • دهانش را می بندد یا کمی باز می کند
 • پوزه چروکیده
 • راه رفتن به صورت دایره ای قبل از دراز کشیدن
 • لیس زدن لب
 • استشمام هوا
 • قدم زدن
 • نشان دادن دندان و گاز گرفتن
 • آشکار کردن شکم
 • لیسیدن اندام تناسلی
 • نفس نفس زدن
 • سیخ کردن موها
 • دم تکان دادن
 • پارس کردن و فریاد زدن
 • بالا بردن پنجه ها
 • راست نگه داشتن دم
 • غرغر کردن
 • کندن زمین
 • جمع کردن دم بین پاها
 • زوزه کشیدن
 • خمیده شدن
 • ناله و زوزه کشیدن
 • قوز کردن 

حتما بخوانید: معرفی 25 نژاد سگ وحشی و خطرناک در جهان


معنی حرکات سگ چیست

1. کج کردن سر به یک طرف

سگ اگر در مورد چیزی که واقعاً به آن علاقه دارد، مطمئن  نباشد سرش را کج می کند. او همچنین می تواند این رفتار را در زمان انتظار برای اطلاعات بیشتر، به خصوص از مربی، نشان دهد. علاوه بر این، او می تواند سر خود را کج کند تا به یک صدا گوش دهد و منبع آن صدا را پیدا کند.

کج کردن سر سگ

2. تکان دادن سر

سگ اگر از تنش خلاص شود سرش را تکان می دهد.او همچنین پس از پرخاشگری یا هوشیاری این گونه رفتار می کند. علاوه بر این، می توانید این زبان بدن را از سگی که مشتاقانه منتظر چیزی بود ببینید.

3. خمیازه کشیدن

سگ اگر تحت استرس یا تهدید باشد خمیازه می کشد تا فشار و تنش خود  را کاهش دهد. سگ همچنین می تواند این رفتار را در صورت گیج شدن، خستگی یا تهدید نشان دهد. علاوه بر این، یک سگ می تواند هنگام دیدن سگ های دیگر این گونه رفتار کند.

خمیازه سگ

4. دهانش را کمی باز بسته می کند

اگر سگ شما به آرامی دهانش را باز و بسته می کند و در حالت عادی نگه داشته شده است، باید بدانید که او آرام و خوشحال است. با این حال، اگر دهان بسته شود و به عقب کشیده شود، استرس، ترس، دارد یا تسلیم شده است.

سگ های دیگر می توانند دهان خود را به عقب بکشند و همچنان راضی باشند. بنابراین، ممکن است مجبور شوید دوست چهارپای خود را به دقت زیر نظر بگیرید تا علت دقیق این رفتار را مشخص کنید.

رفتار سگ ها با یکدیگر

5. لیسیدن لب

سگ در صورت استرس یا عدم اطمینان لب هایش را می لیسد. گاهی اوقات، این زبان بدن می تواند به این معنی باشد که سگ شما از نظر جنسی فعال است. علاوه بر این، اگر دیدید که او لب های سگ دیگر را می لیسد، باید بدانید که او آماده دوستی با آنها نیست. این رفتار در توله سگ ها رایج است.


حتما بخوانید: چگونه با سگ تازه وارد و ناشناس دوست شویم


رفتار سگ هار

6. نشون دادن  دندان و گاز گرفتن

اگر  سگ شما دهان خود را برای نشان دادن دندان ها باز می کند، او عصبانی است یا تسلط را نشان می دهد. وقتی سگتان دندان هایش را نشان می دهد باید بسیار مراقب باشید زیرا ممکن است شما را گاز بگیرد.

اگر این رفتار با خرخر کردن و چروک شدن پوزه همراه باشد، باید بفهمید که سگ شما بسیار عصبانی است. توصیه می شود به سگی که این حرکت را از خود نشان می دهد نزدیک نشوید.

گاز گرفتن سگ

7. نفس نفس زدن

اگر سگ شما بیش از حد گرمش شود  یا گرمازده شود نفس نفس می زند. سگ ها این کار را فقط برای خنک شدن انجام می دهند. به این ترتیب دمای بدن خود را تنظیم می کنند. برخی از سگ ها ممکن است این رفتار را برای تسکین درد یا استرس انجام دهند.

8. پارس کردن و فریاد زدن

اگر سگ شما با صدای بلند و سریع پارس می کند، ممکن است از روی پرخاشگری این کار را انجام داده باشد یا احساس خطر کرده است. پارس کوتاه و آرام به این معنی است که سگ شما آرام است یا می خواهد بازی کند. اگر سگ شما پارس تند و ناگهانی کرد باید بدانید که سگ شما درد دارد.

پارس کردن سگ

9. غرغر کردن

اگر حیوان شما با پارس کردن  یا بدون پارس کردن  غرغر کم یا متوسطی کند، کسی به قلمرو او نفوذ کرده یا تهدید شده است و ممکن است عصبانی شود و در نهایت به افراد یا حیوانات دیگر حمله کند. علاوه بر این، اگر سگ شما هوشیار، مضطرب، راضی یا در حالت بازیگوشی باشد، ممکن است غرغر آرامی ایجاد کند.

10. زوزه کشیدن

اگر سگ شما احساس تنهایی کند، زوزه بلندی می کند. اکثر سگ ها این کار را برای اعلام حضور خود به سگ های دیگر یا حتی افراد انجام می دهند. اگر او یک زوزه کوتاه کرد، باید بدانید که او راضی یا هیجان زده است. سگ نیز برای تقلید صداهای دیگر زوزه می کشد.

31مورد از رفتارهای سگ و اینکه به چه معنی هستند

از کجا بفهمیم سگ ناراحته

11. ناله کردن سگ

اگر سگی ناله یا ناله کوتاه و آرامی کند، هیجان زده، مضطرب یا مطیع است. ناله طولانی مدت نشان می دهد که او ناراحت است یا درد دارد. طبق مشاهدات خودم، بیشتر سگ ها از این زبان بدن برای درخواست کردن توجه استفاده می کنند.


حتما بخوانید: تربیت سگ با به کارگیری روش های تنبیهی صحیح


رفتار سگ با دیگران

12. باز کردن چشم ها و خیره شدن

اگر سگ شما چشمانش کاملا باز است، باید بدانید که او هوشیار است.اگر او همراه با باریک شدن چشم ها خیره شود، یعنی می خواهد تهدید خود را نشان دهد. اگر سفیدی چشم را نشان دهد، تهدید شده و می خواهد حمله کند.

اگر بعد از خیره نگاه کردن روبرگرداند نشان دهنده مودب بودن یا تسلیم بودن اوست. سگ شما اگر غذا یا خوراکی همراه خود داشته باشید ممکن است به شما خیره شود. هر نوع پلک زدن در همبازی سگ شما نشان دهنده عشق یا بازیگوشی است.

13. خارش گوش

اگر سگ شما کنجکاو، پرخاشگر یا بخواهد بازی کند یا تعقیب کند، گوش هایش را جلو یا بالا نگه می دارد. اگر گوش هایش را صاف و نزدیک به سر نگه دارد، ترسیده یا ناامن است. علاوه بر این، اگر گوش‌هایش را از هم جدا کند اما صاف نباشد، احتمالاً غمگین است  یا اطمینان ندارد.

خارش گوش سگ

14. تکان دادن گوش

اگر سگ شما گوش هایش را تکان می دهد، باید بدانید که او دارد گوش می دهد. اغلب حیوانات معمولاً وقتی صدایی ناآشنا به گوش می رسد، گوش های خود را تکان می دهند. بنابراین، اگر سگ خود را دیدید که گوش هایش را به جلو و عقب تکان می دهد، باید بدانید که او فقط سعی می کند صدا را به وضوح بشنود.

15. پوزه چروک

اگر سگ شما پوزه خود را چروک می کند، عصبانی یا پرخاشگر است. اگر هنگام چروک کردن پوزه، دندان‌هایش را نشان داد و خرخر کرد، هشداری به شما می دهد و می‌تواند در هر زمانی حمله کند. شما باید چیزی که باعث این رفتار می شود را متوقف کنید و برای جلوگیری از حمله از آن دور شوید.

16. بوییدن هوا

اگر سگ شما هوا را استشمام می کند، احتمالاً خطر را احساس کرده است یا تهدید شده  یا طعمه ای را دنبال می کند. سگی که هوا را بو می کند پارس نمی کند، غرغر نمی کند یا زوزه نمی کشد تا به هدف خود هشدار ندهد. یک سگ همچنین می تواند سگ های دیگر یا حتی افراد را بو کند تا ببیند آیا می توانند با هم دوست شوند یا خیر.

31مورد از رفتارهای سگ

17. نشان دادن شکم

اگر سگ شما دراز می کشد و شکمش را آشکار می کند، سعی می کند احترام بگذارد یا بازیگوش است. اگر این رفتار را جالب می‌دانید، می‌توانید با مالیدن شکم او آن را تشویق کنید. سگ شما همچنین می تواند شکم خود را هنگامی که توسط حیوانات دیگر مورد حمله قرار می گیرد آشکار کند.


حتما بخوانید: علائم بارداری سگ


رفتار سگی که ترسیده

18. موهای سیخ شده

حیوان شما در صورت تهدید، ناامنی، عصبانیت یا ترس، موهای خود را سیخ می کند. سگی با موهای سیخ شده معمولا هوشیار و عصبانی است و می تواند در هر زمانی حمله کند.

 • هنگامی که حیوان شما سگ های دیگر را دید می تواند در صورت حمله سگ های دیگر، قد خود را بلند کند و از خود دفاع کند.

19. بالا بردن پنجه ها

اگر سگ شما پنجه هایش را بالا می آورد، چیزی می خواهد یا می خواهد بازی کند. این حرکت در سگ های جوان رایج است. یک توله سگ وقتی می خواهد شیر بمکد می تواند پنجه هایش را بالا بیاورد و مادرش را لمس کند. اگر سگی پنجه هایش را بالا می آورد تا شما را لمس کند، باید بدانید که او شما را دوست دارد.

بالا بردن پنجه ها سگ

20. کندن زمین

سگ برای دفن یا کشف اشیای قیمتی خود حفاری می کند. حفاری برای او طبیعی است، بنابراین اگر دیدید سگ شما این گونه رفتار می کند، نگران نباشید. سگ شما همچنین می تواند برای شکار حیوانات کوچک در مخفیگاه زمین را حفاری کند. برخی دیگر حفاری می کنند تا مکان های استراحت مناسبی برای توله های  خود درست کنند.

21. خم شدن

اگر سگی خم شود، ترسیده و عصبی است و امنیت ندارد یا برای گرفتن حیوان دیگری آماده می شود. سگ شما نیز می تواند برای نشان دادن تسلیم خم شود. علاوه بر این، اگر بخواهد بازی کند، می تواند خم شود.

خم شدن سگ

22. قوز کردن

اگر سگی شما را به شیوه ای مودبانه سوار می کند، او به دنبال جلب توجه است یا او درخواست توجه می کند. اگر او در حضور سگ های دیگر قوز کند، احتمالاً تحت استرس است. علاوه بر این، او می تواند سگ های دیگر را به عنوان راهی برای نشان دادن تسلط سوار کند.

23. تعظیم

سگ با پایین آوردن سینه و سر به زمین در حالی که بدن عقب را بالا نگه می دارد تعظیم می کند. اگر حیوان شما تعظیم می کند، او می خواهد بازی کند. برخی از سگ ها باسن خود را تاب می دهند و دم خود را تکان می دهند تا نیاز خود را به بازی نشان دهند. این زبان بدن به عنوان کمان بازی شناخته می شود.

تعظیم سگ

چرا سگ خودش را روی زمین میکشد

24. کشش

سگ شما برای نشان دادن عشق یا بازیگوشی دراز می کشد. اگر بعد از مدتی دوری به خانه آمدید و او را در حال کشش دیدید، باید بدانید که او خوشحال است. این حیوانات معمولاً با بدن جلو یا عقب نزدیک به زمین کشش می یابند.


حتما بخوانید: 10 درمان خانگی و طبیعی برای یبوست سگ ها


زبان بدن سگ ها 

25. خم شدن به جلو

اگر سگی احساس خطر، تسلط یا چالش کند، یخ می زند و به جلو خم می شود. این امر زمانی رایج است که غذا خوردن او را قطع کنید. این رفتار می تواند با خرخر کردن و تکان دادن دم همراه باشد. زمانی که سگ این رفتار را از خود نشان می دهد باید سگ را تنها بگذارید تا مورد حمله قرار نگیرید.

26. راه رفتن در دایره قبل از دراز کشیدن

اگر سگ خود را دیدید که قبل از دراز کشیدن به صورت دایره ای راه می رود، باید بدانید که او به دنبال راحت ترین مکان برای استراحت است. سگ شما همچنین ممکن است ناراحت باشد که او را مجبور می کند بهترین راه برای دراز کشیدن بدون آسیب رساندن به بدنش را پیدا کند.

27. قدم زدن

اگر سگ مرتبا قدم بزند عصبی، هیجان زده یا بی حوصله است. اگر سگ خود را دیدید که دایره ای دور شما می دود، باید بدانید که او بازیگوش است و از شما می خواهد که در بازی شرکت کنید. توجه به این نکته ضروری است که این حیوانات معمولاً بدون توجه به اینکه آنها حوصله یا هیجان زده هستند به دنبال حیوانات دیگر می دوند.

قدم زدن سگ

28. لیسیدن اندام تناسلی

حیوانات معمولاً اندام تناسلی خود را می لیسند تا آنها را تمیز کنند. اگر دیدید سگتان بیش از حد آنها را لیس می زند، باید بدانید که حوصله اش سر رفته یا عفونت ادراری دارد. بیشتر عفونت‌های دستگاه ادراری خارش دارند و می‌توانند باعث ترشحات تناسلی شوند که می‌تواند حرکت لیسیدن دستگاه تناسلی را تحریک کند.

معنی حرکات دم سگ

29. تکان دادن دم

معمولاً سگ برای نشان دادن دوستی یا شادی دم خود را تکان می دهد. اگر در حالی که آن را پایین نگه داشته است به سرعت تکان می‌دهد، تسلیم شدن را نشان می‌دهد. اگر دم را به آرامی تکان می دهد در حالی که آن را در وضعیت طبیعی نگه می دارد، باید بدانید که او هوشیار است یا می خواهد بازی کند.

 سگ شما اگر دم خود را به آرامی تکان دهد در حالی که آن را پایین نگه داشته باشد، گیج، غمگین  است یا حال خوبی ندارد. اگر به آرامی آن را در حالی که آن را بالا گرفته است تکان دهد، هیجان زده یا با اعتماد به نفس است.

تکان دادن دم سگ

30. راست نگه داشتن دم

اگر سگ شما دم خود را صاف نگه داشته باشد، او با اعتماد به نفس،  یا هیجان زده است. برخی از سگ ها این رفتار را هنگام ملاقات با سگ های دیگر یا حیوانات دیگر نشان می دهند. اگر دم عمودی کمی تکان می‌خورد، باید بدانید که او با یک چالش مواجه است.

اگر دمش همسطح بدن باشد، سگ راضی، خوشحال یا آرام است علاوه بر این، اگر سگ شما بدون هیچ حرکتی دم خود را پایین نگه داشته باشد، نشان دهنده هوشیاری یا ناامنی است.

31. جمع کردن دم بین پاها

سگ شما اگر دم خود را بین پاها نگه دارد می ترسد، عصبی، نگران یا تحت استرس است. اگر دم را محکم زیر شکم نگه داشته است باید بدانید که او به شدت ترسیده یا مطیع است.

طبق یافته‌های خودم، سگ‌ها این رفتار را هنگام ملاقات با سایر حیوانات نشان می‌دهند. آنها همچنین این زبان بدن را هنگام تنبیه شدن نشان می دهند.

جمع کردن دم بین پا سگ

سگ شما چه چیزی می خواهد به شما بگوید؟

اگر از سگ‌ها مراقبت می‌کنید یا با آنها کار می‌کنید، با کمک این راهنما باید بدانید که رفتار و زبان بدن آنها چیست. شما باید بتوانید تشخیص دهید که آیا یک سگ شما را دوست دارد یا نه، یا رابطه خوبی با او دارید.

برخی از رفتارها طبیعی هستند، به این معنی که شما نمی توانید برای اصلاح آنها کاری انجام دهید. شما فقط باید مطابق با آن به سگ خود پاسخ دهید. اگر او رفتارهایی دارد که واقعا آزاردهنده است، می توانید به او آموزش دهید که آن ها را انجام ندهد.

سخن آخر

سگ ها حیوانات جالبی هستند آنها گاها حرکاتی پیش بینی نشده از خود ارائه می دهند که به جذابیتشان افزوده. اگر به نگهداری سگها اقدام کردید حتما شرایط آسایش برای او را فراهم بیاورید.


مقالات مرتبط: 

10 مورد از قوی ترین و قدرتمندترین نژادهای سگ جهان

گرمازدگی در سگ چه علائمی دارد و چگونه درمان میشوداز
14
رای