کاشت گل نخل آریکا در گلدان و باغچه + زمان پرورش و شرایط نگهداری آرکا

کاشت گل نخل آریکا در گلدان و باغچه + زمان پرورش و شرایط نگهداری آرکا کاشت نخل آریکا در گلدان و باغچه؛ زمان پرورش و شرایط رشد و نگهداری گیاه آرکا؛ نحوه تکثیر، هرس، مشکلات رایج و آفات و بیماری های نخل آریکا و نحوه مراقبت از نخل آریکا را در سلام دنیا بخوانید.

نخل‌های آریکا یا آرکا، نخل‌های بلند، جذاب و توده‌ای با تنه‌های صاف و گاهی طلایی هستند که یادآور توده‌های بامبو هستند. شاخه های آنها باریک و پر است، تقریباً مانند برگ های بامبو. در تابستان، گل های کوچک و زرد روشن اما نامحسوس از زیر شاخه ها رشد می کنند. اگرچه این درخت در بومی ماداگاسکار یک گونه در معرض خطر انقراض است، اما نخل یک منظره رایج در کاشت‌های فضای باز در ایالات متحده است، جایی که در آب و هوای گرم رشد می‌کند، اغلب در خیابان‌ها قرار می‌گیرد یا به عنوان صفحه‌ای برای حفظ حریم خصوصی استفاده می‌شود. همچنین یک گیاه آپارتمانی محبوب است. هنگامی که این نخل ها در داخل خانه رشد می کنند، به ندرت شکوفا می شوند. خرما سرعت رشد آهسته تا متوسطی دارد و بهتر است در بهار کاشته شود. در این مطلب از سلام دنیا، ما به کاشت گل نخل آریکا در گلدان و باغچه ؛ زمان پرورش و شرایط نگهداری از گیاه آرکا، نحوه تکثیر، هرس و بیماری های و آفات گل نخل اریکا پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

اطلاعات رایج گل نخل آریکا

 • نام های رایج: نخل آریکا، نخل بامبو، نخل عصای طلایی، نخل زرد
 • نام گیاه شناسی: Dypsis lutescens (قبلا Chrysalidocarpus lutescens)
 • خانواده: Arecaceae
 • نوع گیاه: چند ساله
 • اندازه بالغ گیاه: 6-7 فوت ارتفاع، 3-4 فوت عرض (داخل خانه)، 15-30 فوت ارتفاع، 8-10 فوت عرض (در فضای باز)

حتما بخوانید: کاشت آناناس با بذر، تکثیر و نگهداری آن


 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: کامل، جزئی
 • نوع خاک: مرطوب اما با زهکشی خوب
 • pH خاک: اسیدی، خنثی
 • زمان شکوفه دادن گیاه: تابستان
 • رنگ گل: زرد
 • مناطق سختی: 10-11 (USDA)
 • منطقه بومی: آفریقا

اطلاعات رایج گل نخل آریکا

نحوه مراقبت از نخل آریکا

در اینجا نیازهای اصلی مراقبت برای رشد نخل آریکا آورده شده است:

 • مکانی با نور خورشید روشن، کامل یا فیلتر شده انتخاب کنید.
 • آن را در خاکی با زهکشی خوب و کمی اسیدی یا مخلوط مخصوص گلدان نخل بکارید.
 • هر زمان که خاک شروع به خشک شدن کرد آبیاری کنید.
 • در فصل بهار و تابستان به طور مرتب کود دهی کنید.

حتما بخوانید: کاشت بابونه در گلدان و باغچه


1. مراقبت از نخل آریکا: نور 

این گیاهان در فضای باز، نور روشن و فیلتر شده خورشید را دوست دارند، اما آفتاب کامل را نیز تحمل می کنند. در داخل خانه، نخل های آرکا با قرار گرفتن در معرض نور روشن از یک پنجره رو به جنوب یا غرب بهترین عملکرد را دارند.

2. مراقبت از نخل آریکا: خاک

نمونه های خارج از منزل در خاک غنی و کمی اسیدی با pH حدود 6.0 و زهکشی بسیار خوب بهترین عملکرد را دارند. اصلاح خاک با ماسه و پیت ماس ​​ممکن است برای بهبود تخلخل و کاهش pH خاک ضروری باشد.  برای گیاهان سرپوشیده در گلدان، یک مخلوط گلدانی با زهکشی خوب و مبتنی بر ذغال سنگ نارس انتخاب کنید، به طور ایده آل یک مخلوط گلدانی که مخصوص نخل ها است.

3. مراقبت از نخل آریکا: آب

نخل‌های آرکا رطوبت کم خاک را تحمل می‌کنند اما در خاک مرطوب موفق می‌شوند، با این حال، نسبت به آبیاری بیش از حد حساس هستند و غرق شدن در آب یا نشستن در گلدان‌های اشباع از آب را تحمل نمی‌کنند. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک یا مخلوط گلدان کمی خشک شود.

نحوه مراقبت از نخل آریکا

4. مراقبت از نخل آریکا: دما و رطوبت

در داخل یا خارج از خانه، این گیاه در دمای متوسط ​​70 تا 80 درجه فارنهایت بهترین عملکرد را دارد. اگر دما برای مدت کوتاهی به 32 درجه فارنهایت کاهش یابد، زنده می ماند، اما برای بهترین رشد، فقط باید در مناطقی کاشته شود که دمای بیرون از 50 درجه فارنهایت پایین نیاید. هنگامی که به عنوان یک گیاه سرپوشیده رشد می کند، گیاه را از پنجره های سرد، تهویه مطبوع و منابع گرما دور نگه دارید. اگر گیاهان گلدانی را در طول تابستان به بیرون از منزل منتقل می کنید، حتما آنها را قبل از کاهش دما به زیر 50 درجه فارنهایت بیاورید. سرمای ناگهانی اغلب باعث ایجاد لکه های تیره روی برگ ها می شود. رطوبت بالا برای داشتن بهترین ظاهر نخل آرکا ضروری است. گیاه با رطوبت معمولی داخل خانه سازگار می شود.  اما اگر هوا خیلی خشک باشد، قهوه ای شدن نوک برگ ها معمول است.

5. مراقبت از نخل آریکا: کود

نخل آرکا یک تغذیه کننده سنگین است که از بهار تا اوایل پاییز نیاز به کوددهی دارد. برای گیاهان در فضای باز، از کود آهسته رهش پر از نیتروژن و پتاسیم یا غذای مخصوص خرما استفاده کنید. دستورالعمل های برچسب را برای مقادیر و دفعات دنبال کنید. در اواخر پاییز و زمستان که گیاه خواب است به آن غذا ندهید.

6. مراقبت از نخل آریکا: هرس

این نخل ها نیازی به هرس و پیرایش زیادی ندارند. نخل آرکا خود تمیز شونده است، به این معنی که معمولاً شاخه های قهوه ای خود را به خودی خود می ریزد. صبر کنید تا شاخه های در حال مرگ را جدا کنید تا اکثراً قهوه ای شوند، زیرا هنوز هم در فتوسنتز نقش دارند.


حتما بخوانید: نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی شفا بخش در خانه


نحوه تکثیر نخل آریکا

برای باغبانان خانگی، تکثیر نخل آرکا با تقسیم ریشه، امکان پذیرترین روش است. شروع نخل آرکا از بذر روشی است که نخل ها در صنعت مهد کودک تکثیر می شوند، اما این فرآیند طولانی است و شامل مراحلی است که برای باغبان خانگی توصیه نمی شود، مانند خیساندن بذرهای زنده در محلول اسید سولفوریک داغ برای بهبود جوانه زنی. تقسیم ریشه را می توان در هر زمانی از سال انجام داد، اما گیاه در بهار قوی ترین خود را خواهد داشت. در اینجا نحوه تقسیم نخل آرکای گلدانی به تقسیم ریشه آورده شده است:

 • یک گیاه بالغ با چندین ساقه انتخاب کنید.
 • یک روز قبل از تقسیم به خوبی آبیاری کنید تا ریشه ها از خاک جدا شوند.
 • کف دست را با ضربه زدن به کناره های ظرف از گلدان خارج کنید تا توپ ریشه شل شود.
 • خاک را از ریشه تکان دهید. خاک را از ریشه بشویید تا ریشه های متعلق به هر ساقه را ببینید.
 • چهار تا پنج ساقه را انتخاب کنید و با یک چاقوی تیز آنها را از والد جدا کنید.
 • به آرامی ساقه های تقسیم شده را با مخلوطی دو به یک از خاک گلدان معمولی و ماسه درشت در گلدانی قرار دهید.
 • گلدان را در نور روشن و غیر مستقیم (نه مستقیم آفتاب) قرار دهید و خاک را مرطوب اما نه خیس نگه دارید.

آفات و بیماری های نخل آریکا

نخل آرکا با آفات یا بیماری ها مشکل جدی ندارد. گاهی اوقات یک نخل ممکن است به زردی کشنده آلوده شود، یک بیماری باکتریایی منتقله از حشرات که باعث مرگ برگ ها و در نهایت کل نخل می شود. نخل های بیرون از خانه بیشتر به این مشکل مبتلا می شوند و از آنجایی که درمان معمولاً مؤثر نیست، معمولاً بهتر است قبل از گسترش بیماری، کف دست را بردارید. نخل‌های داخلی در برابر آفات رایج گیاهان آپارتمانی از جمله کنه‌ها، شته‌ها، شپشک‌های آردآلود، فلس و مگس سفید آسیب‌پذیر هستند که باعث آسیب و تغییر رنگ شاخ و برگ می‌شوند. هر گونه آلودگی را در اسرع وقت درمان کنید.

آفات و بیماری های نخل آریکا

مشکلات رایج نخل آریکا

اگرچه مراقبت از این گیاه آسان است، اما مستعد سوختگی نوک برگ است که هم در نخل های داخلی و هم در فضای باز رخ می دهد: زرد یا قهوه‌ای شدن برگ‌ها و برگ‌ها می‌تواند ناشی از هوای سرد، آبیاری بیش از حد، زیر آبیاری، شرایط نامناسب خاک یا ریشه‌های فشرده باشد.

سوالات پایانی

1. طول عمر گیاه آریکا که در داخل خانه رشد می کند چقدر است؟

متأسفانه گیاهان آرکا گیاهان آپارتمانی خیلی طولانی مدت نیستند، معمولاً حدود ده سال در داخل خانه دوام می آورند.

2. آیا گیاهان آریکا در گلدان خوب عمل می کنند؟

نخل های آرکا با شکل کلوخه ای و سرعت رشد آهسته تا متوسط، برای رشد در ظروف مناسب هستند.

3. آیا نخل آریکا برای حیوانات خانگی سمی است؟

نخل آرکا یک گیاه خانگی دوستدار حیوانات خانگی است. برای سگ و گربه سمی نیست.

سخن آخر

در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این روش ها به شما در کاشت گل نخل آریکا کمک کرده باشند.


مطالب مرتبط:

آموزش روش کاشت گل جفرسونیا (Twinleaf)

روش کاشت فلفل دلمه ای در گلدان و باغچه 

آموزش کامل کاشت تربچه در گلدان منزلاز
2
رای