کاشت آناناس با بذر؛ شرایط پرورش آناناس از بذر، تکثیر و نگهداری

کاشت آناناس با بذر؛ شرایط پرورش آناناس از بذر، تکثیر و نگهداری کاشت آناناس با بذر؛ روش کشت و پرورش بذر آناناس در گلدان در منزل؛ تکثیر، زمان کاشت و برداشت آناناس و شرایط رشد و نحوه نگهداری از گیاه آناناس را در سلام دنیا بیاموزید.

آناناس یا همان Ananas comosus - به گفته باغ گیاه‌شناسی کیو (Kew) - میوه‌ای استوایی خوشمزه با تاجی سیخ‌دار و پوست فلسی‌دار در ظاهر بیرونی خود می باشد. شما می توانید گیا آناناس خود را در خانه نیز پرورش دهید. این کار نیاز به صبر دارد، چرا که تولید میوه آناناس 2 تا 3 سال طول می کشد. شما با شرایطی مناسب و فضای سبزی معقول، می توانید گیاه آناناس جدید خود را پرورش دهید. در این مطلب سلام دنیا، ما به کاشت آناناس با بذر؛ تکثیر آناناس در منزل؛ زمان کاشت آناناس؛ نحوه پرورش بذر آناناس؛ برداشت آناناس؛ درباره بذر آناناس و نحوه نگهداری از بذر آناناس پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نحوه تکثیر آناناس

شما می توانید آناناس را با بریدن و ریشه زدن رویه های آن پرورش دهید.

نحوه تکثیر آناناس

علاوه بر آن شما همچنین می توانید آناناس را از پاجوشی آن هم نیز تکثیر کنید. پاجوشی ها از سیستم ریشه آناناس های بالغ جوانه می زنند. گیاهان بچه آناناس (آناناس نرسیده) را می توان از بذر ها هم نیز پرورش داد. برای این کار شما به نور خورشید و فضای گرم و مرطوب نیاز دارید.

نحوه تکثیر آناناس

نحوه پرورش آناناس از طریق بذر

برای جوانه زدن بذر ها شما باید آن ها را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده با یک حوله کاغذی مرطوب قرار دهید. به یاد داشته باشید که جوانه زدن هر بذر می تواند به 6 ماه هم نیز بکشد. وقتی بذرهای شما جوانه زدند، می توانید آنها را در گلدان های کوچک بکارید و به دقت از آنها مراقبت کنید. وقتی آناناس های شما به اندازه کافی بزرگ شدند، آنها را به بیرون برده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا بعد از 2 تا 3 سال بتوانند ریشه بدهند.

بذر های آناناس در لبه بیرونی میوه، کمتر از 1/2 اینچ از قسمت بیرونی سخت تر قرار دارند. اگر که گیاه آناناس شما گیاهی وحشی است، می توانید بذر ها را جمع آوری کرده و سپس آن ها را بشویید و بعد بکارید. اکثر آناناس های تجاری موجود بذر ندارند. هر وقت نتوانستید بذر های آناناس را پیدا کنید، آن ها را به صورت آنلاین تهیه کنید. فراموش نکنید که بذر های آناناس تازه به بهترین شکل جوانه می‌زنند. با دنبال کردن مراحل زیر، نحوه رشد یک گیاه آناناس جدید را به خوبی بیاموزید.


حتما بخوانید: آموزش روش کاشت گل جفرسونیا و شرایط نگهداری و تکثیر Twinleaf


 • بذر های سیاه  کوچک خود را آماده کنید و سپس آن ها را بشویید.
 • بگذارید بذرها قبل از کاشت با پیچیدن در یک حوله کاغذی مرطوب جوانه بزنند. سپس آنها را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. در روند جوانه زنی صبور باشید. جوانه زدن بذر آناناس می تواند تا 6 ماه طول بکشد.

نحوه پرورش آناناس از طریق بذر

 • این گیاه به سختی جوانه می زند.
 • حوله کاغذی را به صورت دوره ای مرطوب کنید تا بذر های شما خشک نشوند.
 • وقتی بذرهای شما جوانه زدند، آنها را با دقت از دستمال کاغذی به گلدانی پر از خاک با سطحی مرغوب منتقل کنید.
 • یک سوراخ کوچک را برای جوانه آناناس خود حفر کنید و به آرامی روی آن را با خاک بپوشانید.
 • بعد از چند هفته شما شاهد یک نهال آناناس کوچک خواهید شد.
 • گیاه آناناس شما هنوز راه درازی را برای تولید میوه دارد. در همین حین اصلاً فراموش نکنید که شما سخت ترین مرحله را پشت سر گذاشته اید.
 • هنگامی که نهال از طریق گلدان رشد کرد، آن را خارج کنید و در یک گلدان بزرگتر قرار دهید. این کار را به آرامی و بدون آسیب رساندن به ریشه انجام دهید.

نحوه پرورش آناناس از طریق بذر

 • در کمترین زمان شما میتوانید - تا زمانی که از گیاه آناناس خود به خوبی مراقبت کنید (و آن را گرم نگه دارید) - یک میوه آناناس را رشد دهید. این نکته را از یاد نبرید که تولید و پرورش مرکبات خوشمزه سال ها طول می کشد.

حتما بخوانید: روش کاشت فلفل دلمه ای در گلدان و باغچه + شرایط پرورش و نگهداری


نحوه مراقبت از آناناس نوپا

آناناس به عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی عالی برای پرورش محسوب می شود. شما باید برای این گیاه نور خورشید و آب کافی را فراهم کنید. گیاه آناناس آبیاری بیش از حد را دوست ندارد و به زهکشی مناسب نیاز دارد. از این گیاه دقیقاً باید مثل گیاه کاکتوس مراقبت کرد. شما باید بین دو آبیاری زمان زیادی را برای خشک شدن کامل خاک در نظر بگیرید.

برای آناناس شما باید از گلدانی پر از خاک گلدانی و سوراخ های زهکشی مناسب استفاده کنید. مخلوط گلدان با خاک های شنی و لومی یکی از ایده آل ترین روش ها می باشد. گیاه آناناس به نور کافی و مستقیم خورشید نیاز دارد. پس چی بهتر از یک پنجره رو به سمت جنوب؟ علاوه بر نور مناسب، آناناس باید در جای گرم نیز نگهداری شود. اگر در یک منطقه مرزی یا نیمه گرمسیری زندگی می‌کنید، باید آناناس‌هایتان را تا زمانی که به اندازه کافی ریشه قوی بدهند، در داخل خانه نگه دارید. گیاه آناناس هرگز نباید در دمای سردتر از 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) قرار بگیرد.

آناناس به چندین سال زمان و مواد مغذی زیاد برای تولید میوه نیاز دارد. برای تولید آناناسی با کیفیت، شما باید ماهیانه کود مایع را به آن اضافه کنید. کود مرکبات برای آناناس یکی از مناسب ترین کود ها می باشد. دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید. و به طور مرتب گیاه خود را کود دهی کنید. از لقاح بیش از حد خودداری کنید. آناناس به سوختگی برگ ناشی از لقاح بیش از حد حساس است.

نحوه مراقبت از آناناس نوپا

بذر و زمان کاشت آناناس

کاشت موفق بذر به دو چیز یعنی بذرهای قابل رشد و شرایط رشد مناسب بستگی دارد. بذر های آناناس در داخل خود میوه - قسمت گوشتی میوه ای که ما می خوریم - یافت می شوند. به یاد داشته باشید که این تفسیر برای همه میوه ها صدق نمی کند. شما می توانید بذر ها را از بذر فروشی و یا از منابعی همچون Etsy یا Ebay خریداری کنید. اصلاٌ مهم نیست که بذر ها را از کجا تهیه می کنید، تنها چیزی که مهم است تهیه بذرهای قابل رشد می باشد. گاهی اوقات فروشنده بذر می تواند ناآگاهانه آنها را از میوه هایی که گرده افشانی نشده اند جمع آوری کند. قبل از خرید، همیشه می توانید بپرسید که آیا دانه ها را آزمایش کرده اند یا خیر.

نحوه برداشت آناناس 

در طی 2 الی 3 سال، گیاه آناناس به طور قابل توجهی رشد می کند. هنگامی که رشد رویشی آن تمام شد، میوه آناناس رشد اصلی خود را نشان می دهد. وقتی که که رنگ آناناس از سبز روشن به سبز زرد تغییر کرد، اونوقته که آماده برداشت می شود. گیاه آناناس قبل از اینکه شروع به کند شدن و فرسودگی در رشد کند چند بار میوه می دهد. هر زمانی که این اتفاق افتاد، شما می توانید یک گیاه آناناس جدید دیگر را از بذر دوباره بکارید. شما همچنین می توانید برخی از پاجوشی ها را که در اطراف گیاه از سیستم ریشه آن جوانه می زنند، را ببرید و بهم پیوند بزنید.

نحوه برداشت آناناس 

نحوه نگهداری از بذر آناناس

برخی از مردم آناناس (از میوه‌های کامل) را برای سال‌ها بدون توجه به بذر های داخل آن می‌خورند. دلیل این کار می تواند به خاطر نبود بذر، شکل نگرفتن کامل یا نابالغ بودن بذر، کوچک بودن بذر و پنهان شدن بذر در گوشت اطراف لبه بیرونی میوه باشد.


حتما بخوانید: طرز خشک کردن شوید در خانه 


نحوه استخراج بذر آناناس

با یک آناناس رسیده شروع کنید. پوست آناناس باید دارای قسمت های طلایی رنگ باشد و بوی آناناس را بدون اینکه بیش از حد رسیده یا گندیده باشد، بدهد. اگر از یک فروشگاه مواد غذایی آناناس را خریداری کنید، احتمال زیاد رسیده بودن میوه وجود دارد.

 • پوست آناناس را با چاقوی آشپزخانه ببرید و میوه را سالم نگه دارید.
 • میوه را به ضخامت 1 اینچ (یا کمی کمتر) برش دهید.
 • در حالی که میوه را بین انگشتان شست و سبابه خود نگه داشته اید، به آرامی آن را به عقب خم کنید و به دنبال بذر های پنهان شده در داخل آن بگردید. من خودم اغلب چندین مورد را در یک منطقه خوشه ای پیدا می کنم.
 • دانه ها را با یک چاقوی کره خوری (یا ابزار مشابه) به آرامی بیرون بیاورید و روی یک حوله کاغذی خشک قرار دهید.
 • وقتی همه برش ها به درستی چک کردید، بذر ها را کنار بگذارید تا خشک شوند.
 • بذر ها را در دمای اتاق (70 درجه فارنهایت یا 21 درجه سانتیگراد) با رطوبت متوسط ​​یا (ترجیحا) کم نگه دارید.
 • هرگز از حرارت و گرمای مستقیم استفاده نکنید، برای اینکه گرمای بیش از حد و مستقیم به بذر آسیب می رساند.
 • به یاد داشته باشید که خشک کردن بذر می تواند تا چندین هفته هم نیز به طول بیانجامد.

نحوه استخراج بذر آناناس

دماهای توصیه شده برای پرورش آناناس

 • جوانه زنی بذر: 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد)
 • رشد گیاه: آفتاب کامل با دمای بین 68 درجه فارنهایت تا 86 درجه فارنهایت (20 تا 30 درجه سانتیگراد) و رطوبت 70 تا 80 درصد

مدت زمان جوانه زدن بذر آناناس

درست است، ما گزارش‌هایی را حاکی از جوانه زدن بذرها در کمتر از دو هفته در دست داریم، ولی خب امکان جوانه زدن بذر حتی تا هفته‌ها یا ماه‌ها یا حتی سال‌ها هم نیز وجود دارد. فراموش نکنید که همه چیز به بذر های استفاده شده و شرایط رشد گیاه بستگی دارد. قبل از کاشت، بذرها را به مدت 8 ساعت در آب گرم (77 درجه فارنهایت یا 25 درجه سانتیگراد) خیس کنید و سپس از یکی از روش های ذکر شده در ادامه مطلب استفاده کنید.


حتما بخوانید: کاشت گل بامبو در گلدان و شرایط نگهداری


نحوه جوانه زدن بذر آناناس با استفاده از دستمال کاغذی

 • بذر آناناس
 • دستمال کاغذی
 • کیسه پلاستیکی مواد غذایی

به یاد داشته باشید که در این روش شما باید بعد از خیساندن، بذر ها را بر روی دستمال کاغذی مرطوب پخش کنید (دستمال کاغذی باید مرطوب باشد).  دستمال کاغذی را تا بزنید و در کیسه پلاستیکی مواد غذایی قرار دهید. کیسه را در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) یا کمی کمتر نگه دارید و در صورت نیاز با استفاده از بطری اسپری رطوبت از دست رفته را جبران کنید. داشتن یک تشک حرارتی با ترموستات برای این کار مناسب می باشد. فراموش نکنید که در دماهای پایین تر (70 درجه فارنهایت یا 21 درجه سانتی گراد)، عمل جوانه زدن بذر کندتر می شود.

نحوه جوانه زدن بذر آناناس

نحوه جوانه زدن بذر آناناس با استفاده از  مخلوط گلدانی

 • بذر آناناس 
 • لیوان پلاستیکی شفاف با درب (یا بسته بندی چسبناک)
 • مخلوط گلدان

لیوان پلاستیکی کوچک (با سوراخ های زهکشی) را با مخلوط گلدان مرطوب پر کنید. چند بذر آناناس از قبل خیس شده را بر روی سطح آن قرار دهید. مخلوط گلدانی خود را به اندازه ای اضافه کنید که بتواند بذرها را بپوشاند. پس از انجام این کار، سطح خاک را با آب اسپری کنید تا مطمن شوید که رطوبت بذر ها حفظ شود. سپس درب آن بگذارید. مخلوط گلدان را در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) یا کمی کمتر نگه دارید و در صورت نیاز با استفاده از بطری اسپری رطوبت از دست رفته را جبران کنید. داشتن یک تشک حرارتی با ترموستات برای این کار مناسب می باشد.


حتما بخوانید: نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی شفا بخش در خانه


شکل ظاهری نهال آناناس

نهال آناناس بسیار زیبا می باشد. این نهال ها شبیه به میوه های میوه آناناس مینیاتوری هستند. پس از جوانه زدن، برگ های ریزی بر روی آن ظاهر می شود که در طی چند ماه بزرگتر هم نیز می شوند. اگر از روش دستمال کاغذی برای جوانه زدن بذر استفاده کرده اید، می‌توانید نهال‌های خود را در لیوان های کوچک یا گلدان‌های مناسب با سوراخ‌های زهکشی منتقل کنید.

شکل ظاهری نهال آناناس

تکثیر آناناس در منزل

 • میوه آناناسی را برای کاشت انتخاب کنید که به طور یکنواخت رسیده باشد و در بالای آن یک دسته برگ‌های سبز و سالم وجود داشته باشد. انتخاب آناناس‌هایی که بیش از حد رسیده یا برگ‌های خشکیده یا زرد دارند، برای کاشت مناسب نیست.
 • با استفاده از چاقوی تیز، تاج گیاه (قسمت بالای آناناس) را ببرید. سپس پوست و بقیه میوه را با دقت جدا کنید. توجه داشته باشید، جدا کردن همه بخشهای گوشت میوه که بعداً فاسد می‌شود، مهم است. همچنین برخی از برگ‌های پایین تر گیاه را از ساقه جدا کنید تا حدود 2 تا 4 سانتیمتر از ساقه آناناس لخت شود.
 • در ساقه آناناس برش‌های بسیار نازک ایجاد کنید تا زمانی که یک دسته نقاط قهوه ای ببینید. این قسمت آغازین و شکل نگرفته، همان ریشه گیاه است که شما قرار است آن را پروش دهید.
 • تاج آناناس را 2 تا چند روز در معرض هوا قرار دهید تارطوبت آنها کاملا گرفته و محل بریدگی‌ها خشک شود. توجه کنید از آنجا که میوه آناناس زود فاسد می‌شود، بنابراین، لازم است انتهای بریدگی‌ها، قبل از کاشت کاملاً خشک باشد.
 • برای ریشه دهی سریعتر گیاه میتوانید انتهای آناناس را در هورمون ریشه‌زایی فرو ببرید.
 • گلدان مورد نظر خود را انتخاب نموده و آن را با مخلوط از کود گیاهی، ماسه و پرلیت پر کنید. سر آناناس را تا حدود 2 تا 3 سانتیمتر در داخل خاک قرار دهید و به آرامی خاک اطراف آن را سفت کنید.

حتما بخوانید: کاشت زعفران در گلدان و نکات برداشت


 • آناناس را خیلی آرام آب دهید تا خاک آن به اندازه کافی مرطوب شود.
 • گلدان آناناس خود را کنار پنجره جنوبی آپارتمان قرار دهید و گیاه را زمانی که خشک شد آب بدهید تا به اندازه کافی مرطوب بماند. همچنین میتوانید گلدان را داخل کیسه پلاستیکی شفافی قرار ‌دهید تا گیاه بتواند آب خود را بازیابی کند. لازم است در کیسه سوراخهایی برای تهویه هوا ایجاد کنید.
 • از زمان کاشت آناناس در گلدان حدود 1 تا 3 ماه طول می‌کشد تا گیاه ریشه دهد. برای اطمینان از پیشرفت رشد، سر آناناس را بسیار آرام تکان تکان دهید تا ببینید در خاک محکم است یا نه. این کار را با شتاب و محکم انجام ندهید، زیرا ریشه کنده می‌شود.
 • زمانی که آناناس ریشه داد، برگ‌های جدیدی از وسط آن شروع به رشد می‌کند. در این مرحله، شما بایستی گیاه را به گلدان بزرگتری انتقال دهید.
 • گل دادن و تشکیل میوه آناناس در گلدان به سه تا چهار سال زمان نیاز دارد. در این مدت شما میتوانید از زیبایی گلدان آناناس خود لذت برده و منتظر رشد گیاه خود بمانید.

تکثیر آناناس در منزل

سوالات متداول

1. چه مدت طول می کشد تا گیاه آناناس از طریق بذر رشد کند؟

زمانی که از بذر شروع می کنید، تا شش ماه طول می کشد تا بذر جوانه بزند. پس از رشد کردن و تبدیل شدن به نهال و مرحله کاشت، چندین سال طول می کشد تا آناناس خودش میوه دهد. اکثر تولیدکنندگان اینگونه گزارش می دهند که گیاه آناناس از 24 تا 36 ماه پس از کاشت، گل و میوه می دهد.

2. بذر های آناناس چه شکلی هستند؟

بذر های آناناس بسیار ریز و قهوه ای تیره رنگ هستند. این دسته از بذر ها شبیه نسخه های کوچکتر دانه های سیب یا تخمه ی هندوانه هستند..

3. آیا می توانم گیاه آناناس را در داخل خانه پرورش دهم؟

آناناس گیاهان گلدانی فوق العاده ای هستند که همین امر پرورش آن ها را خانه آسان می سازد. برای پرورش آناناس در خانه شما به یک گلدان بزرگ و فضای زیاد احتیاج دارید. بوته های آناناس برای تولید میوه باید تا حدود 6 فوت قطر و 6 فوت ارتفاع داشته باشند.

سخن آخر

تولید میوه آناناس 2 تا 3 سال طول می کشد. شما با شرایطی مناسب و فضای سبزی معقول، می توانید گیاه آناناس جدید خود را پرورش دهید. امیدواریم که این مقاله و روش های پرورش و جوانه زنی بذر آناناس به شما کمک کرده باشند.


مطالب مرتبط:

آموزش کامل کاشت تربچه در گلدان منزل

چرا باید در خاک باغچه از شکر استفاده کرد؟از
5
رای