نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی شفا بخش در خانه + زمان کاشت و خواص

نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی شفا بخش در خانه + زمان کاشت و خواص کاشت گیاهان دارویی در منزل؛ زمان کاشت گیاهان دارویی؛ معرفی و شرایط کشت گیاهان دارویی شفابخش زود بازده و پرسود در خانه یا روستا و نحوه کاشت صحیح آنها را در سلام دنیا بخوانید.

یک باغچه همراه با گیاهان دارویی را برای خودتان پرورش دهید تا از حیاط خلوت خود بتوانید هر وقت که خواستید گیاهان دارویی را برای خود و خانواده فراهم کنید. سال ها پیش، من یک باغچه همراه با گیاهان دارویی را تنها با چند گیاه دارویی برای خود ساختم و بعد 16 سال بعد هنوز هم از آن استفاده می کنم و حتی ارتقا هم دادمش. از زمانی که اولین گیاه را در زمین کاشتم، هر سال از این باغ برای خانواده ام داروهای ساده و بی خطر درست می کنم. در این مطلب سلام دنیا، ما به موضوعاتی همچون کاشت گیاهان دارویی در منزل؛ زمان کاشت گیاهان دارویی؛ کشت گیاهان دارویی زود بازده؛ کشت گیاهان دارویی پرسود و نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

باغچه پزشکی چیست؟

به طور کلی و خب در واقعیت، همه باغ ها به نوعی باغچه های دارویی هستند. نگاه کردن به زیبایی به خودی خود یک دارو محسوب می شود. امروز، ما در مورد پزشکی به معنای سنتی تری صحبت می کنیم. ما امروزه می‌توانیم گیاهانی را پرورش دهیم که فواید دارویی واقعی ای را برای ما به همراه دارند. شما می توانید به آن به عنوان یک داروی شکوفا فکر کنید. راه اندازی باغچه دارویی خود دعوتی است برای تعمیق خرد شهودی خود در مورد آنچه که بدن شما به آن نیاز دارد. حتی همین یک فرآیند ساده به ما این الهام را می دهد تا بتوانیم به نیازهای خود و خانواده مان نگاهی بیندازیم. زمانی که ما برای ایجاد باغچه دارویی خود اقدام می کنیم، از نظر فیزیکی به مسئولیت خود در قبال رفاه خود هم نیز قدم می گذاریم.


حتما بخوانید: طرز خشک کردن شوید در خانه 


نحوه ساخت باغچه پزشکی

قبل از شروع به ساختن یک باغچه، باید مطمئن شوید که شما دارای فضای مناسبی برای آن باغچه هستید. گیاهانی که امروزه در مورد آنها صحبت می کنیم نیاز به آفتابی کامل و زهکشی مناسب دارند. گیاه بادرنجبویه و نعناع کمی بخشنده تر از گیاهان دیگر هستند و می توانند خاک مرطوب و سایه را بهتر از بقیه تحمل کنند. علاوه بر آن، آیا می خواهید کاشت بذر را شروع کنید یا قصد دارید شروع به خرید آن کنید؟ هر گیاه یکساله مقاوم مانند گل همیشه بهار یا بابونه را می توان مستقیماً در زمین کاشت و به راحتی از بذر رشد داد.

همچنین با این کار شما می توانید به زمان و بودجه خود هم نیز به خوبی فکر کنید. به یاد داشته باشید که اگر ساخت باغچه خود را از ابتدا شروع کردید، هر چه مساحت بزرگتر شود، به خاک بیشتری هم نیز نیاز خواهید داشت. در باغچه خود برگ های خشک شده و حتی چوب های پوسیده مرده درختان افتاده را اضافه کنید تا بسترهای برآمده خود را بتوانید پر کنید. بعد از انجام این کار شما می توانید آن را با خاک پر کنید. این کار علاوه بر صرفه جویی در هزینه باعث تجزیه برگ ها و چوب به عنوان مواد مغذی و جذب شدن در خاک می شود.

باغچه شما می تواند به هر شکل، اندازه یا نوع دلخواه شما باشد. شما می توانید مستقیماً در زمین یا در یک بستر مرتفع گیاهان خود را رشد دهید.  تا زمانی که آنها آفتاب کافی داشته باشند و باغچه به خوبی وجین شده باشد، گیاهان به خوبی رشد خواهند کرد.

چه گیاهانی را در باغچه پزشکی خود بکاریم؟

شما بدون شک همیشه این دو سوال را از خود می پرسید. از چه گیاهانی استفاده کنیم؟ به نظر چه بیماری هایی در خانواده ما از همه شایع تر است؟ (آلرژی، مشکل خواب، سرماخوردگی، زخم، کبودی و...) پاسخ به این سؤالات به شما نشان می دهد که کدام گیاهان را در باغچه پزشکی خود پرورش دهید.در ادامه مطلب ما به توضیح کامل درباره شش گیاه مناسب برای ساخت باغچه پزشکی پرداخته ایم.

1. گیاه مناسب برای کاشت: کالاندولا (Calendula)

این گیاه به صورت یک ساله رشد می کند و عمل جوانه زدن و زنده نگه داشتن فوق العاده آسانی را دارد. شکوفه های او داروی این گیاه هستند. هر چه بیشتر کالاندولا را برداشت کنید، او به شما شکوفه های بیشتری را هدیه می دهد. گل همیشه بهار (Calendual Officinalis) هم به صورت داخلی و هم خارجی قابل استفاده است و گیاهی بسیار بی خطر است.


حتما بخوانید: روش کاشت و نگهداری گل همیشه بهار


از نظر خارجی، شکوفه‌های او را می‌توان به شکل روغن درآورد و برای التیام خراش‌ها، خارش پوست یا زخم‌های کوچک به‌صورت مرهم ساخت. ویژگی‌های تسکین‌دهنده این گیاه به بافت‌های داخلی، به‌ویژه گلو و مجرای روده نیز کمک می کند. برای تسکین و التیام پوشش روده و یا بهبود گلوی خراشیده و زخم می توان شکوفه های او را به هر ترکیبی از چای اضافه کرد.

نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی

2. گیاه مناسب برای کاشت: بابونه (Chamomile)

یکی از شناخته شده ترین طعم های گیاهی، یعنی بابونه (Matricaria Recutita) را می توان در خانه هم کاشت. این گیاه برای کمک به تسکین شکم درد (به ویژه برای کودکان به دلیل طعم شیرینش) شناخته شده است و به آرامش سیستم عصبی و کمک به خواب هم کمک می کند. وقتی بابونه را پروش می دهید انتظار رشد سریع نداشته باشید. همیشه این گیاه سال بعد شکوفه خود را می دهد. در بابونه هم گل ها و هم برگ ها را می توان مورد استفاده قرار داد، اما خب گل ها بیشترین خاصیت دارویی را دارند. برای خودتان یک فنجان بابونه دم کنید.

نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی

3. گیاه مناسب برای کاشت: سیر (Garlic)

من نمی توانم باغچه خود را بدون سیر تصور کنم، چرا که این گیاه دارویی بسیار قوی به شمار می رود. طعم سیر، طعمی بی نظیر است و تقریباً می تواند هر غذایی را طعم دار کند. جادوی واقعی در طب بدون شک همین سیر می باشد.


حتما بخوانید: آموزش کاشت سیر در گلدان خانگی


سیر خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچی دارد که او را به درمان عالی برای سرماخوردگی، آنفولانزا یا باکتری های معده تبدیل کرده است. من سیر خود را در اواخر پاییز می کارم و در اواخر خرداد یا اوایل تیر برداشت می کنم.

نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی

4. گیاه مناسب برای کاشت: بادرنجبویه (Lemon balm)

اگر تا به حال رایحه یا طعمی وجود داشته باشد که حال و هوا را عوض کند، بدون شک همین گیاه خواهد بود. بادرنجبویه (Melissa Officinalis) گیاهی چند ساله است، بنابراین در هر کجا که او را بکارید، به احتمال زیاد او را تصاحب می کند. همیشه به این گیاه اجازه دهید تا فضای خود را داشته باشد. بادرنجبویه عطر و طعمی شبیه به طعم لیمو را دارد. زمانی که بادرنجبویه به طور منظم استفاده شود، می تواند به بهبود خلق و خو و حتی افسردگی کمک کند. این گیاه همچنین دارای خواص ضد ویروسی ای است که می تواند برای عفونت های ویروسی هم نیز مفید باشد. کاشت بادرنجبویه از بهار شروع می شود و در تابستان قابل برداشت می شود. من ترجیح می دهم قبل از گلدهی او را برداشت کنم تا بهترین طعم و خواص دارویی را از او بگیرم.

نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی

5. گیاه مناسب برای کاشت: تولسی (Tulsi)

این گیاه یکی دیگر از گیاهانی است که من نمی توانم باغچه ام را بدون آن تصور کنم. انواع زیادی از این گیاه وجود دارد، اما من عاشق پرورش Ocimum africanum از شرکت بذر Hudson Valley هستم. تولسی به نام ریحان مقدس هم نیز نام گذاری شده است و هزاران سال است به عنوان یک گیاه مقدس در آیین هندو شناخته می شود. تولسی که به عنوان ملکه گیاهان هم نیز شناخته می شود، عنوانی را دارد که فقط تعداد کمی از گیاهان در جهان آن را شامل می شوند. می پرسید چی؟


حتما بخوانید: چگونه در گلدان ریحان بکاریم؟


خب آداپتوژن، این بدان معنی است که او به بدن کمک می کند تا هم از نظر فیزیکی و هم از نظر ذهنی با استرس سازگار شود. وقتی به گیاهی فکر می کنم که به حمایت از غده فوق کلیوی کمک می کند، این گیاه توی لیست مورد علاقه های من قرار می گیرد. عطر و طعم این گیاه کاملاً خارج از این جهان می باشد. درست است که در مناطق معتدل، این گیاه، گیاهی یک ساله است، اما خب در آب و هوای گرم تر، تولسی به عنوان یک گیاه چند ساله هم نیز رشد می کند. من بذر این گیاه را از اواسط تا اواخر بهار می کارم و تمام تابستان از آن لذت می برم.

نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی

6. گیاه مناسب برای کاشت: بومادران (Yarrow)

یکی از گیاهانی که من در خانه خود از آن استفاده می کنم بومادران (Achillia Millefolium) گیاهی چند ساله می باشد. مراقبت از بومادران بسیار آسان است و سال به سال شکوفه می دهد. این گیاه به قدری چند وجهی است که اگر بومادران را فقط پرورش دهید، تا آنجایی که طبابت می کند، ریشه های زیادی را پوشش می دهد. از نظر داخلی، این گیاه می تواند به از بین رفتن تب کمک کند.

او از سیستم لنفاوی، دستگاه ادراری و حتی روده حمایت می کند. او همچنین می تواند به تعادل چرخه قاعدگی هم نیز کمک کند. از نظر خارجی، از برگ های او می توان برای جلوگیری از خونریزی استفاده کرد. یک روز با چاقوی تیز انگشتم را عمیقا بریدم و بلافاصله با استفاده از برگ بومادران خونریزی را قطع کردم. همچنین می توان از او به عنوان دافع پشه هم نیز استفاده کرد. به یاد داشته باشید که بومادران در تابستان گل می دهد. در آب و هوای گرم تر، او  می تواند در اواخر بهار هم نیز شروع به گل دادن کند.

نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی

در ادامه به خلاصه فواید دارویی شش گیاه ذکر شده نگاهی بیندازید

 • بهبود پوست - کالاندولا
 • تسکین دهنده روده - کالاندولا
 • تسکین دهنده گلو - کالاندولا
 • حمایت از سیستم عصبی - بابونه
 • بهبود بی خواب - بابونه
 • پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا - سیر
 • حمایت عاطفی - بادرنجبویه
 • استرس و حمایت آدرنال - تولسی
 • بهبود زخم و توقف خونریزی - بومادران
 • حمایت از تب - بومادران
 • حمایت لنفاوی - بومادران
 • تکیه گاه ادرار - بومادران
سخن آخر

خواص گیاه های دارویی ذکر شده صرفاً از نکات برجسته این گیاهان نشات گرفته شده است. این گیاهان درست مانند انسان ها دارای ویژگی های سیاری هستند. توجه داشته باشید که احتمال حساسیت هر فردی به گیاه وجود دارد، بنابراین اگر برای اولین بار است که از گیاهی استفاده می کنید، به احساس بدن خود توجه کنید. همیشه در مورد هر گیاهی که پرورش می دهید یا به عنوان دارو استفاده می کنید تحقیق کنید. تمام گیاهانی که در اینجا درباره آنها صحبت کردم، در تابستان شکوفا می شوند.


مطالب مرتبط:

انواع گل زنبق سیبری؛ تکثیر و شرایط نگهداری گیاه زنبق سیبری

 شرایط نگهداری سرخس پرسیاوشان (گیاه آدیانتوم کوانتوم)از
3
رای