کراتینه مو خانگی ؛ روش کراتینه کردن مو در منزل با مواد طبیعی

کراتینه مو خانگی ؛ روش کراتینه کردن مو در منزل با مواد طبیعی به صاف کردن مو های زبر، وز و فر، کراتینه کردن مو می گویند. در این روش که در مدت زمان کوتاهی انجام می شود مو ها صاف، لخت و شفاف و خوش حالت می گردد. روش های کراتینه مو خانگی با مواد طبیعی را در سلام دنیا ببینید.

داشتن مو های لخت، صاف و براق آرزوی خیلی از خانم هاست. به خصوص آن هایی که موهای بلند و یا رنگ شده دارند. موهای کراتینه به دلیل آسیب های مکانیکی و شیمیایی دچار آسیب دیدگی می شوند و ترمیم آن ها با روش های صنعتی و مواد شیمیایی پر خطر و هزینه بر خواهد بود. اما روش های ساده و طبیعی هم برای ترمیم این مو ها وجود دارد که علاوه بر مفید بودن کم هزینه نیز هستند. ما در این مقاله از سایت سلام دنیا، به روش های کراتینه مو خانگی و بهترین روش های کراتینه کردن مو در خانه با مواد طبیعی و گیاهی پرداختیم. با ما همراه باشید.

کراتینه مو چیست

به صاف کردن مو های زبر، وز و فر، کراتینه کردن مو می گویند. در این روش که در مدت زمان کوتاهی انجام می شود مو ها صاف، لخت و شفاف و خوش حالت می گردد. کراتین یک پروتئین طبیعی در ساختمان مو است که وظیفه نرم نگه داشتن مو را بر عهده دارد. میزان این پروتئین در همه افراد به یک اندازه نیست و یا در اثر مراقبت نکردن یا آسیب رساندن به مو ها مانند رنگ زدن میزان آن کاهش پیدا می کند.


حتما بخوانید: صاف کردن موهای مجعد و خشک با 14 ماسک خانگی


کراتینه کردن مو

در «کراتینه کردن مو» که در سالن های آرایشی انجام می شود، کراتین مصنوعی را با کمک اتو مو به بافت مو متصل می نمایند. این کراتین مصنوعی برای نفوذ به بافت مو نیاز به یک ماده دیگر دارد تا بتواند به کمک آن وارد بافت مو شود، نام این ماده شیمیایی «فرمآلدهید» یا «فرمالدئید» است.

بیشتر خطرات و عوارض «کراتینه کردن مو» مربوط به همین ماده است. فرمالدئید احتمال ایجاد سرطان را افزایش می دهد.

اگر خوب دقت نمایید، می بینید که تقریبا تمام روش های زیبایی که به یک باره به وجود می آیند به نوعی به سلامت ما آسیب می زنند. اما از طرف دیگر استفاده از روش های طبیعی زمان بر و دارای نتایج اندک است، انتخاب با شماست؛ یا باید به طور مستمر مراقب زیبایی و سلامت پوست و موی خود با مواد طبیعی باشید یا باید خطرات ناشی از این روش های مدرن را بپذیرید. دوام کراتینه هایی که در آرایشگاه ها انجام می شود حداکثر تا 1 سال می باشد

کراتینه طبیعی مو

روش های کراتینه کردن مو در منزل با مواد طبیعی

لازم نیست برای نرم کردن و تقویت کردن مو های خود حتما از روش های صنعتی استفاده نمایید. شما با استفده از مواد موجود در خانه و البته کمی هم حوصله، می توانید مو هایی لخت، سالم و براق داشته باشید. این مواد نه تنها برای سلامتی شما خطری ندارند بلکه باعث تقویت آن هم می شوند. در ادامه مطلب به معرفی روش های صاف و براق کردن مو ها (کراتینه طبیعی مو) می پردازیم.

1. کراتینه مو خانگی با؛ ماسک روغن نارگیل + تخم مرغ (کراتینه مو با سس مایونز)

مواد لازم
 • مایونز: 1 قاشق غذاخوری پر یا نصف استکان شیر پرچرب 
 • موز: ا عدد
 • عسل: 2 قاشق غذاخوری 
 • زرده ی تخم مرغ: 1 عدد
 • روغن نارگیل: 1 قاشق
روش کار و نحوه استفاده:

همه این مواد را با هم در یک مخلوط کن بریزید تا خوب با هم ترکیب شوند و مخلوطی نرم به دست آید. این ترکیب را قبل از حمام رفتن به مدت 20 دقیقه روی مو های خود بگذارید و سپس با یک شامپو ملایم مو های خود را شستشو دهید. برای نتیجه دلخواه و صاف و لخت شدن موها از این ترکیب هفته ای 2 تا 3 بار استفاده کنید.

کراتینه طبیعی مو با تخم مرغ،

2. کراتینه طبیعی مو با؛ تخم مرغ، عسل و روغن زیتون

مواد لازم
 • عسل: 2 قاشق غذاخوری
 • روغن زیتون: 3 قاشق غذاخوری
روش تهیه:

تمامی این مواد را با هم مخلوط کنید و قبل از حمام رفتن، از این ترکیب روی مو های خود بمالید. بگذارید این ترکیب به مدت 15 دقیقه روی مو ها بماند. بعد از گذشت این زمان با آب مو های خود را آبکشی نمایید. برای اثر بخشی بیشتر می توانید 1 قاشق غذاخوری آبلیمو و یا 2 قاشق غذاخوری پودر دارچین هم به این ترکیب اضافه کنید. 


حتما بخوانید: بهترین ماسک عسل برای زیبایی پوست و رفع جوش


کراتینه طبیعی مو با روغن زیتون

3. کراتینه مو خانگی با: تخم مرغ، روغن زیتون

مواد لازم
 • تخم مرغ: 2 عدد
 • روغن زیتون: 5 قاشق غذاخوری
روش تهیه:

تخم مرغ و روغن زیتون را به خوبی با هم ترکیب نمایید و سپس آن را به تمامی قسمت های مو بزنید و صبر کنید 15 دقیقه بگذرد. بعد از آبکشی، موهای شما مانند ابریشم نرم و لطیف خواهد شد

کراتینه طبیعی مو با ماست

4. کراتینه مو در خانه با: ماست + تخم مرغ

 • تخم مرغ: 1 عدد
 • ماست: 4/1 لیوان (یک چهارم لیوان)
 • سس مایونز: 4/1 لیوان (یک چهارم لیوان)

تخم مرغ، ماست و سس مایونز را آنقدر با هم بزنید تا کاملا کف کند و یک دست شود. سپس این ترکیب را به خوبی روی سر خود ماساژ دهید. بعد از اینکه تمامی قسمت های مو را با مواد پوشاندید، روی سر خود را با یک پلاستیک بپوشانید و به مدت 1 ساعت صبر نمایید. بعد از گذشت 1 ساعت مو های خود را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید. برای این که موهای شما به زیبایی کراتینه طبیعی شود، حداقل هفته ای 1 بار این کار را تکرار نمایید.

کراتینه طبیعی مو با موز

5. کراتینه مو در خانه با: تخم مرغ + موز

 • موز: 1 عدد موز له شده
 • تخم مرغ: ا عدد
 • شیر: 2 قاشق غذا خوری
 • عسل: 2 قاشق غذاخوری
 • روغن زیتون: 1 و نیم قاشق
روش تهیه

همه این مواد را با یک هم زن دستی به خوبی با هم بزنید و ترکیب نمایید تا کاملا صاف و یکدست شود. دقت نمایید که هیچ تکه موزی در مخلوط دیده نشود. این ترکیب را به مدت ا ساعت روی پوست و موی سر قرار دهید تا مواد مغذی آن به خوبی جذب پوست و مو شود. بعد از این مدت موهای خود را با یک شامپو ملایم بشویید. ( شامپو بچه یا شامپو های روزانه). دقت نمایید که استفاده از شامپوهای قوی مواد مفیدی را که از طریق ماسک مو به موها رسیده است را ازبین می برند. برای اینکه همیشه مو های نرم و خوش حالتی داشته باشید هفته ای 1 بار از این ماسک استفاده نمایید.


حتما بخوانید: بهترین غذاها برای رشد موها و جلوگیری از ریزش مو


کراتینه طبیعی مو با نشاسته ذرت

6. کراتینه مو خانگی با: زیتون، روغن نارگیل و نشاسته ذرت

مواد لازم
 • آب لیمو: 4 قاشق چایخوری
 • روغن نارگیل: 1 فنجان
 • روغن زیتون: 2 قاشق چایخوری
 • نشاسته ذرت: 3 قاشق چایخوری
روش تهیه

تمامی مواد را داخل یک ظرف مناسب بریزید، ظرف را روی حرارت ملایم قرار دهید و باهم ترکیب کنید. هم زدن را تا جایی که یک خمیر یکدست به وجود آید ادامه دهید. ترکیب را کنار بگذارید تا دمای آن کاهش پیدا کند. وقتی دمای آن به صورت ولرم است آن را روی سرتان بمالید و با یک پلاستیک روی سر خود را بپوشانید و 1 تا 2 ساعت صبر نمایید تا مواد به خوبی در مو نفوذ کنند. سپس مانند روش های قبلی موهای خود را بشویید.

کراتینه طبیعی مو با آووکادو

7. کراتینه طبیعی مو با؛ آووکادو + روغن زیتون

مواد لازم
 • آووکادو: 1 عدد (کاملا رسیده)
 • روغن زیتون: 2 قاشق غذاخوری
طرز تهیه 

یک آووکادو کاملا رسیده را له کنید و با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط نمایید. این ترکیب مغذی را روی موهای خود بمالید و با یک کلاه سر خود را بپوشانید و بگذارید این ترکیب به مدت 30 دقیقه روی موهایتان قرار بگیرد. سپس مو های خود را با یک شوینده ملایم آبکشی نمایید.


حتما بخوانید: 9 مزیت روغن آووکادو برای سلامتی و پوست


کراتینه طبیعی مو با روغن بادام

8. کراتینه مو در خانه با:؛ روغن بادام، آووکادو و موز

مواد لازم
 • آووکادو: 1 عدد (رسیده)
 • موز: 1 عدد (رسیده)
 • روغن بادام: نصف قاشق غذاخوری
روش تهیه:

موز و آووکادو کاملا رسیده را له کنید و با نصف قاشق غذاخوری روغن بادام به خوبی با هم مخلوط نمایید. این ترکیب را به آرامی روی سر خود ماساژ دهید و بگذارید 30 دقیقه روی سرتان بماند. بعد از گذشت این زمان مو های خود را با یک شامپو ملایم شستشو دهید. برای کراتینه طبیعی مو و حفظ لطافت و زیبایی مو ی خود می توانید هفته ای 1 تا 2 بار از این ترکیب طبیعی بی نظیر استفاده نمایید.

 انواع ماسک های خانگی کراتینه مو

سخن آخر

لازم نیست برای نرم کردن و تقویت کردن مو های خود حتما از روش های صنعتی استفاده نمایید. شما با استفاده از مواد موجود در خانه و البته کمی هم حوصله، می توانید مو هایی لخت، سالم و براق داشته باشید. ما در این پست سلام دنیا، روش های کراتینه کردن مو در خانه با مواد طبیعی و گیاهی را به شما آموزش دادیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید تجربیات و سوالات خود را در خصوص کراتینه مو خانگی با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

عوارض کراتینه کردن مو چیست

ریباندینگ مو چیست + فواید و عوارض صافی دائمی مو در خانه

طرز استفاده از موس مو برای حالت دادن انواع موها به روش صحیح 

روش درمان ریزش مو با آب پیاز ؛ اب پياز برای رشد مو + عوارض
 

از
18
رای