خواص روغن آووکادو؛ 9 مزیت روغن آووکادو برای سلامتی و پوست

خواص روغن آووکادو؛ 9 مزیت روغن آووکادو برای سلامتی و پوست فراوان ترین اسید چرب موجود در روغن آووکادو اسید اولئیک است، یک اسید چرب که مزایای فراوانی برای سلامتی فراهم می کند. یکی از فواید روغن آووکادو کاهش کلسترول خون و فشار خون بالا است.

آووکادو یک میوه عجیب است. برخلاف بسیاری از میوه ها، آووکادو غنی از چربی های سالم است که برای تولید روغن مورد استفاده است. در حالی که روغن آووکادو به اندازه روغن زیتون معروف نیست، اما به همان اندازه خوشمزه است. روغن آووکادو همچنین فواید بسیار زیادی دارد که تا حد زیادی به آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم آن مربوط می شود.

9 مزیت و خواص تایید شده روغن آووکادو برای سلامتی

1. غنی از اسید اولئیک، که یک چربی بسیار سالم است

روغن آووکادو یک روغن طبیعی است که از فشردن تفاله آووکادو بدست می آید. تقریباً 70% روغن آووکادو شامل اسید اولئیک است که یک اسید چرب امگا 9 اشباع نشده مفید برای سلامت قلب است. این اسید چرب جزء اصلی روغن زیتون نیز است، و اعتقاد بر این است که تا حدی مسئول مزایای سلامتی آن است. علاوه بر این، روغن آووکادو دارای حدود 12% چربی اشباع و حدود 13% چربی اشباع نشده است. در حالی که روغن آووکادو دارای میزان بالایی از نسبت امگا 6 به امگا 3 است، این نباید باعث نگرانی شما باشد، زیرا مقدار کل امگا 3 نسبتاً کم است. فراوان ترین اسید چرب موجود در روغن آووکادو اسید اولئیک است، یک اسید چرب که مزایای فراوانی برای سلامتی فراهم می کند.

مزیت های روغن آووکادو برای سلامتی

2. کلسترول را کاهش می دهد و سلامت قلب را بهبود می بخشد

چندین مطالعه روی حیوانات مزایای روغن آووکادو در سلامت قلب را گزارش داده است. یک مطالعه روی خرگوش، تاثیر روغن آووکادو را را با روغن های نارگیل، زیتون و ذرت مقایسه کرد. نتایج نشان داد که روغن آووکادو دارای تاثیرات مفیدی روی سطح کلسترول خون است. علاوه بر این، روغن آووکادو و روغن زیتون در افزایش HDL، که کلسترول خوب است تاثیر دارد. در موش ها، روغن آووکادو ممکن است تری گلیسیرید خون و سطح کلسترول LDL را کاهش دهد، و همچنین فشار خون را کاهش می دهد.

3. بالا بودن لوتئین،که یک آنتی اکسیدان مفید برای چشم ها است

روغن آووکادو منبع نسبتاً خوبی از لوتئین است، یک کارتنوئید که به طور طبیعی در چشم های شما وجود دارد.  این ماده به عنوان آنتی اکسیدانی عمل می کند که برای سلامتی چشم فوایدی دارد. خوردن مقدار زیادی لوتئین ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا شود، که بیماری چشمی مرتبط با بالا رفتن سن هستند. بدن شما لوتئین تولید نمی کند، بنابراین باید آن را از رژیم غذایی دریافت کنید.

فواید روغن آووکادو برای سلامت چشم

4. روغن آووکادو، جذب مواد مغذی مهم را افزایش می دهد

برخی از مواد مغذی برای اینکه جذب بدن شوند نیاز به چربی دارند. در میان این ها آنتی اکسیدان های کارتنوئید قرار دارند که رنگ دانه هایی است که در برخی از غذاهای گیاهی یافت می شوند. با این حال، میوه ها و سبزیجات سرشار از کارتنوئیدها معمولاً دارای چربی کم هستند. یک مطالعه کوچک نشان داده است که اضافه کردن روغن آووکادو به سالاد همراه هویج، کاهو و اسفناج باعث افزایش جذب کارتنوئیدها می شود. این افرایش در مقایسه با سالاد بدون چربی بین 4.3 تا 17.4 برابر بود.

5. روغن آووکادو، ممکن است علائم آرتریت را کاهش دهد

آرتریت نوعی بیماری است که منجر به التهاب دردناک مفاصل می شود. این بیماری بسیار رایج است و میلیون ها نفر را در جهان مبتلا کرده است. استئوآرتریت شایعترین نوع آرتریت است. این بیماری با تجزیه غضروف در مفاصل ارتباط دارد. مطالعات زیادی نشان داده اند عصاره روغن آووکادو و سویا، می تواند درد و گرفتگی همراه را استئوآرتریت را کاهش دهد. به نظر می رسد این عصاره به خصوص برای افرادی مفید باشد که استئوآرتریت مفصل ران و زانو دارند.

روغن آووکادو، ممکن است علائم آرتریت را کاهش دهد

6. روغن آووکادو، ممکن است به جلوگیری از بیماری لثه کمک کند

عصاره های روغن آووکادو و سویا ممکن است برای موارد به جز مقابله با آرتریت نیز سودمند باشد. برخی شواهد نشان می دهد که این ترکیب همچنین ممکن است به جلوگیری از بیماری پریودنتال که به آن بیماری لثه گفته می شود نیز کمک کند. این بیماری التهاب شامل علائمی مانند قرمزی و خونریزی از لثه ها، بوی بد دهان و شکستن استخوان و بافت اطراف دندان ها می شود. در بدترین حالت ممکن است باعث افتادن دندان شود. طبق یک مطالعه روی سلول های استخوانی و بافت پریودنتال، ترکیب عصاره آووکادو- سویا ممکن است پروتئین هایی به نام IL1B را مسدود کند. این پروتئین باعث ایجاد التهاب می شود و محرک اصلی تخریب بافت و از بین رفتن استخوان در بیماری لثه است.

7. زخم های پوستی را بهبود می بخشد

به نظر می رسد که اسیدهای چرب موجود در روغن آووکادو برای پوست مفید است. یک مطالعه در 13 بیمار نشان داد که یک کرم دارای روغن آووکادو و ویتامین B12 علائم پسوریازیس را پس از 12 هفته درمان، بهبود می بخشد. روغن آووکادو همچنین به خاطر قابلیت آن در درمان زخم های پوستی تحت مطالعه قرار گرفته است و مطالعات انجام شده روی موش ها نشان داده است که ممکن است بهبود زخم را سرعت بخشد.

خواص روغن آووکادو برای بهبود زخم های پوستی

8. رادیکال های آزاد را خنثی می کند

آنتی اکسیدان ها با آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد، که مواد زائد متابولیسم هستند مبارزه می کنند. سطح بالای آنها می تواند به استرس اکسیداتیو منجر شود که ممکن است در بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلب نقش داشته باشد. آنتی اکسیدان ها با دادن الکترون به رادیکال های آزاد، می توانند آنها را خنثی کرده و از آسیب زایی آنها جلوگیری کنند. بسیاری از انواع رادیکال های آزاد وجود دارد، اما رادیکال های مشتق شده از اکسیژن، که به عنوان گونه های اکسیژن انفعالی (ROS) شناخته می شوند، نگران کننده ترین هستند.

میتوکندری، اجزای سلولی که انرژی تولید می کنند، منابع اصلی ROS هستند. طبق یک مطالعه روی موش های صحرایی دیابتی، روغن آووکادو می تواند با ورود به میتوکندری آن در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت کند. پس از آنجا می توانید رادیکال های آزاد را خنثی کرده و از آسیب رسیدن به این جزء مهم سلولی جلوگیری کرد.

9. استفاده از روغن آووکادو بسیار آسان است

مورد آخر از فواید آن برای سلامتی نیست، اما باز هم واقعاً مهم است. این یک واقعیت است که روغن آووکادو استفاده های متنوعی دارد و به راحتی در رژیم غذایی شما ترکیب می شوند. برای مثال، می توان آن را سرد مصرف کرد، اما همچنین یک روغن مناسب برای پخت و پز بی خطر و سالم است زیرا اسیدهای چرب آن در گرمای زیاد پایدار هستند. در اینجا چند روش برای اضافه کردن روغن آووکادو به رژیم غذایی شما وجود دارد:

  • اضافه کردن یک قاشق آن به اسموتی.
  • ریختن روی سالاد.
  • استفاده به عنوان ماریناد برای کباب کردن گوشت.
  • استفاده برای پخت و پز.
  • استفاده برای مایونز خانگی.
  • ریختن روی سبزیحات قبل از سرخ کردن.
  • ریختن روی هوموس.
  • استفاده روی سوپ های سرد مانند گازپاچو.
  • علاوه بر این، روغن آووکادو گاهی در مواد آرایشی و محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.

کاربردهای روغن آووکادو

10. بیشتر از اینها می خواهید؟

اگر می خواهید روغن آووکادو را امتحان کنید، حتماً نوعی را بخرید که با فشردن در دمای خنک تهیه شده است تا از مزایای کامل آن برای سلامتی بهره ببرید.

از
1
رای