سفید شدن پوست در یک هفته با روشی خانگی، دستوراتی برای روشن کردن پوست صورت

سفید شدن پوست در یک هفته با روشی خانگی، دستوراتی برای روشن کردن پوست صورت ژنتیک و محیط مهم ترین عوامل در تعیین رنگ پوست است و چیزی به غیر از رنگ دانه ها قدرت تغییر رنگ پوست را ندارند، اما می توان با استفاده از روش هایی پوستی را کمی روشن تر کرد.

رنگ اصلی پوست هر کسی با رنگدانه های پوستی مشخص می شود. نوع، تعداد و تراکم رنگدانه های پوست علت اصلی تفاوت رنگ پوست در نژاد های مختلف است. پس واقع بین باشید و بدانید که شما نمی توانید رنگ پوست خود را کاملا تغییر بدهید. افرادی که پوستی سبزه دارند و می خواهند پوستشان روشن و سفید شود می توانند از روش های بیان شده در این مطلب استفاده کنند. روش هایی که برای سفید شدن پوست بیان می شوند عمومی هستند.

منظور از سفید کردن پوست با هر روشی؛ چه روش های خانگی و چه روش های پزشکی (استفاده از لیزر برای سفید شدن پوست)، پاکسازی پوست از آلودگی های محیطی و سلول های مرده و آسیب دیده پوست است.

سفید شدن پوست صورت سبزه

اصلی ترین تفاوت روش های خانگی و پزشکی در سفید کردن پوست؛ تفاوت در زمان و عمق اثر آن است. با روش های پزشکی معمولا مشکلات سریع تر حل می شوند ولی در عوض عوارض آن ها بیشتر است. در برخی از موارد مانند لک های صورت، علاوه بر پاکسازی صورت، نیاز است تا رنگدانه هایی که در یک نقطه تجمع پیدا کرده اند، پراکنده شوند تا رنگ صورت یکدست و شفاف شود. در این گونه موارد روش های پزشکی بیشتر اثر می کنند اما بهتر است اول از روش های طب سنتی و ماسک های خانگی برای سفید شدن پوست که یک روش عمومی محسوب می شوند استفاده نمایید و اگر نتیجه دلخواه حاصل نشد، روش های پزشکی را انتخاب نمایید. هیچ کدام از روش های خانگی یا پزشکی قادر نیستند رنگ پوست ژنتیکی فرد را تغییر دهند.

ما در این مقاله شما را با یک برنامه همه جانبه که در آن تقریبا همه موارد دخیل در سفید شدن پوست را در بر می گیرد، آشنا می نماییم. توصیه می کنیم قبل از شروع برنامه «سفید کردن پوست در یک هفته» صورت خود را با یک شوینده مخصوص صورت بشویید (می توانید از شامپو بچه نیز استفاده کنید) و در نور مناسب از صورت خود عکس بگیرید، تا در پایان هفته تغییرات را احساس کنید. با ما همراه باشید.

مرحله اول سفید کردن پوست

تشخیص نوع پوست (چرب / خشک / مختلط / معمولی)

تشخیص نوع پوست صورت بسیار مهم است زیرا شما برای انتخاب هر محصول یا ماسک مراقبت از پوست نیاز دارید بدانید پوست شما چرب، خشک و یا مختلط است. 

نکته! پوست بخش های مختلف بدن می تواند با هم فرق داشته باشد. مثلا؛ یک فرد پوست صورتش خشک، پوست سرش چرب و پوست بدنش مختلط (در بعضی نقاط خشک و در بعضی نقاط چرب) است و پوست بدن فرد دیگر به شکل های دیگر است.

1 . شب قبل از خواب؛ صورت خود را با یک شوینده مناسب بشویید و با آب بخور دهید و آب اضافی آن را بگیرید. (آب صورت را به طور کامل خشک نکنید و فقط با ضربه حوله آب اضافی آن را خشک کنید) 

2 . صبح بعد از بیدار شدن، قبل از آنکه صورت خود را بشویید، جلوی آینه بروید و با دستان تمیز و خشک با انگشت حلقه ( انگشتی که در آن حلقه ازدواج را می اندازند) نقاط مختلف صورت خود را لمس کنید. ( استفاده از انگشت حلقه به طور ناخودآگاه فشار کمتری به پوست وارد می کند

3 . اگر در تمام قسمت های صورت، انگشت شما به راحتی سر می خورد و حرکت می کرد؛ یعنی پوست صورت شما چرب است.

4 . اگر در تمام قسمت های صورت، انگشت شما به سختی حرکت می کرد و احساس کشیدگی در پوست را داشتید؛ یعنی پوست شما خشک است.

5 . اگر پوست صورت در بعضی از نقاط چرب و در بعضی نقاط خشک بود؛ یعنی پوست شما مختلط است. 

6 . اگر قسمت های مختلف پوست شما نرم و لطیف بود و حالت خشک و یا چرب نداشت؛ یعنی شما پوستی معمولی دارید. این حالت از پوست بهترین حالت پوست است که به ندرت در بزرگسالان دیده می شود ولی اکثر کودکان پوست معمولی دارند. 

سفید کردن پوست صورت با داروهای گیاهی

 مرحله دوم سفید کردن پوست

برای سفید شدن پوست صورت هر روز به مدت یک هفته مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید

1 . دستگاه بخور را آماده کنید تا صورت خود را بخور دهید. اگر دستگاه بخور ندارید می توانید یک کتری را پر از آب نمایید و بگذارید تا جوش بیاید. بعد از جوشیدن آب، بلافاصله آن را در یک ظرف استیل یا یک ظرف شیشه ای مقاوم به حرارت بریزید و صورت خود را در فاصله مناسبی از ظرف قرار دهید تا دمای بخار آب به پوست شما آسیب نزند. و بعد یک پتو مسافرتی تمیز و یا یک حوله تمیز را را روی سر خود بیاندازید و به مدت 10 تا 15 دقیقه پوست صورت را بخور دهید.

2 . برای پوست های خشک، حساس و جوش دار از بابونه خشک، برای پوست های چرب از مخلوط آویشن، نعناع تازه / خشک و مقداری آب لیمو تازه به آب در حال بخار اضافه کنید. افرادی که پوست معمولی و یا مختلط دارند می توانند از بابونه و گل خشک استفاده نمایند.

3 . در هنگام بخور دادن صورت، مو های خود را با حوله و یا پارچه ضخیم بپوشانید تا بخار آب به طور کامل به پوست صورت برسد.

4 . پس از گذشت 10 تا 15 دقیقه صورت خود را با آب بسیار یخ (مخلوط آب و یخ) شستشو دهید و به مدت 3 دقیقه پوست صورت را با قطعه های یخ ماساژ دهید.

5 . صورت خود را با یکی از روغن های مفید برای پوست و مو مانند روغن کرچک، روغن زیتون ... و یا با یک کرم ویتامین A و یا مقداری وازلین که قیمت مناسب تری دارند به مقدار بسیار کم ماساژ دهید. 

6 . در طول روز 8 تا 12 لیوان آب جوشیده مصرف نمایید. ( برای اینکه تعداد لیوان ها را فراموش نکنید در یک دفترچه تعداد آن ها را یادداشت نمایید)

7 . روزی 1 لیوان آب خیار بنوشید و شب ها از ماسک خیار و ماست کم چرب استفاده نمایید. ( بهتر است این ماسک را با فاصله 1 ساعت بعد از بخور دادن پوست استفاده کنید)

8 . قبل از بیرون رفتن از خانه از زیرساز (پرایمر یا کرم های مرطوب کننده) دارای 10 % ویتامین C استفاده نمایید و بعد کرم ضد آفتاب متناسب با پوست خود را روی این زیر ساز بزنید و بعد بیرون بروید.

9 . در طی روز 1 عدد کلم بروکلی را با مقداری نمک و آب لیمو به صورت خام و یا پخته مصرف نمایید.

10 . هر شب قبل از خواب حتما یک بوته کاهو ایرانی (کاهو چینی مناسب نیست) را همراه با آبلیمو تازه میل کنید.

11 . صبح ها یک لیوان شیر را همراه با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید و نوش جان نمایید.

12 . مقداری روغن زیتون را گرم کنید و مقدار زیادی به آن نمک خوراکی اضافه کنید تا غلیظ شود. این مایع خمیر مانند را به مدت 15 دقیقه روی صورت خود ماساژ دهید و بعد از این مدت، 10 دقیقه صبر کنید و سپس صورت خود را با شامپو بچه شستشو دهید. از این ماسک بعدازظهر ها استفاده کنید.

شما می توانید به جای ماسک خیار در بند 7 از ماسک توت فرنگی، حنا و یا دیگر ماسک های مخصوص سفید کردن پوست، استفاده نمایید.

سفید کردن پوست

نکات تکمیلی در برنامه سفید کردن پوست در یک هفته

  • در طول این یک هفته برنامه سفید کردن پوست اصلا از فلفل استفاده نکنید.
  • در طی این هفته از ماهی زیاد استفاده کنید. ماهی سرشار از مواد مفید برای سلامتی بدن است و با استفاده زیاد از ماهی به شفاف و سفید شدن پوست خود سرعت ببخشید.
  • اگر پوست آسیب دیده ای دارید، مقداری «کف دریا» را از عطاری تهیه نمایید و به صورت ماسک قبل از خواب از آن استفاده کنید.

بعد از گذشت یک هفته؛ دوباره صورت خود را بشویید و در نور مناسب از صورت خود عکس بگیرید و از سفید شدن پوست خود لذت ببرید.

اگر پوست شما روشن و شفاف شده بود ولی هنوز جای جوش های قدیمی باقی مانده بود باید از روش های لایه برداری مخصوص رفع جای جوش استفاده کنید.

روغن سفید کننده پوست صورت

از
60
رای