حلقه ازدواج نماد چیست و چرا در انگشت چهارم انداخته می شود با عکس

حلقه ازدواج نماد چیست و چرا در انگشت چهارم انداخته می شود با عکس حلقه ازدواج نماد چیست ؛ چرا حلقه ازدواج را در انگشت چهارم قرار مي دهيم ؛ با فلسفه حلقه ازدواج، انگشت حلقه ازدواج کدام است، و سنگ های به کار رفته در حلقه ازدواج نماد چیست و تصاویری از حلقه های ازدواج ست

حلقه می تواند قدیمی ترین و جهانی ترین نماد ازدواج باشد. حکایات زیادی از معانی استفاده از حلقه های عروسی وجود دارد، اما منشا واقعی آنها مشخص نیست. شکل دایره ای حلقه، نشان دهنده کمال و عشق بی پایان است. در واقع می توان گفت دایره نماد کمال و تمامیت است. استفاده از شکل دایره در حلقه های ازدواج می تواند به معنی کامل شدن زندگی یک فرد باشد.

زیرا همانطور که بارها شنیده ایم، یک مرد بدون همسر و یا یک خانم بدون شوهر، افرادی کامل نشده و یا ناتمام هستند. زن و مرد زمانی که با هم ازدواج می کنند، با هم یک واحد کامل تشکیل می دهند که دایره وار بودن حلقه، نماد آن است. عده ای از افراد معتقدند که در زمان های گذشته، حلقه ازدواج، به شکل یک دستبند یا طوق بر زنانی که تصرف (تسخیر) شده بودند، بوده است. این دستبند که بروی بازو یا پا بسته می شد؛ نشان دهنده این بود که زن جزء دارایی مرد در یک قبیله است. این دستبند با گذشت زمان به شکل حلقه ای که در انگشت انداخته می شود؛ درآمد. در این مقاله سلام دنیا، قصد داریم تا به شما بگوییم فلسفه حلقه ازدواج چیست، انگشت حلقه کدام است و حلقه ازدواج در دست چپ نشانه چیست، و انواع تصاویر حلقه های ست مردانه و زنانه جدید ، شیک به شما نشان دادیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه و فلسفه حلقه ازدواج

نخستین بار مصریان بودند که از حلقه ازدواج استفاده کردند. به طوری که در خط هیروگلیف - خط تصویری مصریان- شکل یک دایره وجود دارد که نشان دهنده ابدیت می باشد. استفاده از حلقه ازدواج در میان مسیحیان از سال  900 میلادی شروع شد. مصریان اولین حلقه ها را از جنس چرم برای دست خانم ها طراحی کردند که نمادی از وفاداری و جاودانگی بود. این حلقه، بعد از ازدواج در روی انگشت سوم دست چپ خانم ها می نشست. از نظر میزان ظرافت و سبک این حلقه ها با شکل حلقه های امروزی کاملا متفاوت بود. این حلقه ها کم کم وارد فرهنگ کشورهای اروپایی شد و عروس و دامادهای انگلیسی و هلندی نیز از انگشترهای چرمی استفاده می کردند.


حتما بخوانید: انداختن انگشتر در هر انگشت زنان و مردان نشانه چیست


برخی افراد به دلیل داشتن عقاید سنتی با استفاده از شاخ و برگ درختان حلقه هایی ساخته و آن را به دور مچ دست و پا می بستند و معتقد بودند این حلقه علاوه بر اینکه نشان دهنده عشق و وفاداری زوجین نسبت به هم می باشد، یک نوع پیوند و ارتباط عمیق بین آنها به وجود می آورد که نشان دهنده ی زنده ماندن یکی در گرو زنده بودن دیگری می باشد. با گذشت زمان، شکل حلقه ها تغییر کرد و تا حدودی کامل تر شد. باز هم مصری ها بودند که انگشترهایی از جنس استخوان ساختند که نشان اصلی دارایی و ثروت بود. به این معنی که داماد با انداختن حلقه در انگشت عروس، به او می گفت که علاوه بر اینکه همسر وی است در دارایی و ثروتش نیز شریک است. عروس ها نیز با در دست داشتن انگشتر استخوان، به دیگران ثروت بی نهایت همسرنشان را نشان می دادند.

در دوران باستان حلقه ها و یا سایر نشانه ها به عنوان تعهد در هر توافق مهم مورد استفاده قرار می گرفت. برای همین برای ازدواج نیز مناسب بود. در کشور ایرلند یک مرد دستبندی که از موهای انسان بافته شده است را به معشوق خود می دهد. پذیرش این دستبند توسط زن، نشان دهنده این بود که او (زن) برای زندگی خود را به او (مرد) پیوند می دهد. حلقه ازدواج با انواع مختلفی از مواد ساخته شده است  و این موضوع بسته به چیزی دارد که مردم از آن استفاده می کنند مانند چرم، چوب و آهن؛ اما به دلیل خلوص طلا بیشتر مردم آن را ترجیح می دهند.

استفاده از این حلقه ها تا زمان قرون وسطی ادامه داشت تا اینکه با وارد شدن انگشترهای طلا در آسیا و کشورهای شرقی تغییر کرد. تقریبا در قرن هفدهم بود که فشار اجتماعی منجر به استفاده از طلا در حلقه ها شد به دلیل اینکه طلا تیره نمی شد. از این زمان بود که علاوه بر طلا، از سنگ های گرانبهای تزیینی و همچنین الماس استفاده شد. این سنگ ها هر کدام نماد چیزی بود.

هندی ها اولین کسانی بودند که از طلای هجده و بیست و چهار عیار برای طراحی جواهرات عروس استفاده کردند، به دلیل اینکه هندی ها بر این باور بودند که طلا سمبل زیبایی و جذابیت است و هر کس انگشتر طلا به دستش کند همیشه شاد خواهد بود. و اینکه میزان طلای به کار رفته در انگشتر هر چه بیشتر باشد، طول عمر آن شخص بیشتر خواهد بود.

فلسفه حلقه ازدواج

چرا حلقه ازدواج در انگشت چهارم دست چپ انداخته می شود؟

اما مردم چین نظر دیگری دارند. برای اینکه بدانید نظریه مردم چین چه بوده و دلیل آن چیست؛ می توانید مراحل زیر را انجام دهید.

  • کف دست خود را روبروی هم قرار دهید و سپس دو انگشت وسطی هر دو دست را از بند دوم به هم وصل نمایید.
  • نوک انگشتان باقی مانده را به هم وصل کنید تا همه 5 انگشت به قرینه خود در دست دیگر وصل شود.
  • حال تلاش کنید انگشتان شست را از هم جدا کنید. انگشت شست نماد پدر و مادر است. و جدا شدن انگشت شست از هم نشان دهنده این است که همه آدم ها یک روز می میرند. به همین دلیل یک روز والدین ما، از پیش ما خواهند رفت.
  • انگشت شست را دوباره به هم متصل کنید و این بار انگشت سبابه (اشاره) را از هم جدا کنید. انگشت دوم یا همان اشاره نماد خواهران و برادران هستند که هر کدام دارای همسر و فرزندانی خواهند بود و به دنبال زندگی خود خواهند رفت و  این گونه ما را ترک خواهند کرد.

حتما بخوانید: 44 نشانه زبان بدن دختری که شما را دوست دارد


  • دوباره انگشت اشاره را به هم وصل نمایید. این بار انگشت کوچک را که نماد فرزندان شما است از هم جدا نمایید. فرزندان نیز روزی شما را ترک خواهند کرد و به دنبال سرنوشت خود خواهند رفت.
  • بعد از وصل کردن دوباره انگشت کوچک، این بار سعی کنید انگشت انگشتری (یا همان انگشت حلقه ازدواج) را از هم باز کنید. در کمال ناباوری متوجه می شوید تحت هیچ شرایطی نمی توانید آنها را از هم باز کنید. به همین دلیل انگشت چهارم نماد زن و شوهری است که برای تمام عمر و به دلیل عشق به هم متصل هستند.

دلیل انداختن حلقه ازدواج در انگشت چهارم

باورهای عامیانه درباره حلقه های ازدواج

دانکن امریچ در سال 1970، بسیاری از باورهای عامیانه که درباره حلقه ازدواج وجود دارد را جمع آوری کرده است. یکی از این باورها این است که زمانی که حلقه بر روی انگشت قرار می گیرد، تا زمان مرگ نباید درآورده شود؛ یا دست کم تا زمانی که یک یا هفت سال از زمان ازدواج شما بگذرد. دایره حلقه به معنای عشق بی پایان زن و شوهر است، جمله زیر نشان می دهند که چگونه ازدواج برای سلامت روان شخص مفید است: " همانطور که حلقه ازدواج به دست می کند، پس مراقبت های زندگی از بین می رود." 

انگشت حلقه ازدواج کدام است

کلیسای مسیحی به معنای مذهبی حلقه در بخشی از مراسم عروسی اشاره می کند : «با این حلقه، من تو را به نکاح درمی آورم، و این طلا و نقره را به تو می دهم، و با بدنم تو را ستایش می کنم،  و تمام اموال دنیوی خود را به تو عطا می کنم.» انگشت شست و دو انگشت اول دست برای نشان دادن پدر، پسر و روح القدس بودند و انگشت چهارم برای عشق زمینی مرد به زن ایستاده بود.

امروزه در بیشتر کشورهای دنیا اگر حلقه در انگشت دست چپ باشد، سمبل ازدواج و نشان دهنده دوام این رابطه می باشد. ولی متاسفانه بعضی از متاهل ها به دلایل مختلف این نماد و سمبل را همیشه به همراه ندارند. امروزه یک دلیل راسخ و محکم به وجود آمده است تا شما حلقه خود را به دست کنید و آن دلیل فرزندان شما می باشد؛ زیرا یک روانشناس  اجتماعی از دانشگاه آلبرتای کانادا، معتقد است که افرادی که حلقه ازدواج خود را به دست نمی کنند، نسبت به دیگران که همیشه حلقه به دست دارند، بیشتر فرزندان خود را فراموش می کنند. این روانشناس که دکتر اندرو هارل نام دارد می گوید: « کسانی که عادت دارند که حلقه ازدواج خود را به دست نکنند، فراموشکارترین والدین برای بچه های خود هستند.» 

سنگ های به کار در حلقه ازدواج نماد چیست؟

اضافه کردن این سنگ های قیمتی باعث شد حلقه، سمبلیک تر شود. 


حتما بخوانید: 17 نشانه عشق ماندگار و داشتن رابطه عاشقانه


معنی حلقه ازدواج با سنگ الماس

استفاده از الماس در ساخت حلقه های ازدواج علاوه بر اینکه به دلیل شفافیت و دوامش، یک سنگ محبوب است، طبق عقیده ای نشان دهنده بی گناهی و پاکی عروس می باشد. و اینکه الماس در میان شعله های عشق به وجود آمده است.

حلقه ازدواج زنانه با سنگ الماس

معنی حلقه ازدواج با سنگ زمرد

سنگ های دیگر هر کدام معنای خاصی برای خود دارند. به کار بردن سنگ زمرد در حلقه ازدواج به معنای تضمین سعادت خانواده و موفقیت در عشق است.

حلقه ازدواج با سنگ زمرد و الماس

حلقه ازدواج با نگین زمرد

معنی حلقه ازدواج با سنگ روبی

روبی (Ruby) نماد عشق و مورد علاقه حلقه های نامزدی است. روبی نشان دهنده ی  رنگ سنگ های قیمتی است که برش خورده و جلا داده شده اند و رنگ آن به شکل سایه قرمز رنگ یا صورتی می باشد. به نظر می رسد استفاده از روبی که دارای رنگ قرمز می باشد در حلقه های ازدواج به عنوان حفاظت از ارواح شیطانی و کابوس ها باشد. یونانیان باستان و رومیان معتقد بودند که این رنگ علاوه بر اینکه  عشق شوهر را تضمین می کند به عنوان نمادی از  وفاداری است. 

حلقه ازدواج با سنگ روبی

معنی حلقه ازدواج با سنگ یاقوت کبود

همچنین یاقوت کبود نشان هنده حقیقت و وفاداری است و گفته می شود که سلامت و ثروت خوب را به ارمغان می آورد.

حلقه ازدواج با سنگ یاقوت کبود

معنی حلقه ازدواج با سنگ گارنت

گارنت برای دوستی واقعی است. اگر می خواهید کسی شما را دوست داشته باشد باید یک گارنت را به او بدهید. در نهایت اعتقاد بر این بود که آبی دریایی باعث هوشمندتر و شجاع تر شدن، افرادی که این مدل حلقه ها را داشتند، می شود، اما مهمتر از آن، فرد  توانایی  خواندن افکار دیگران  را نیز داشت (چیزی که ممکن است برای ازدواج مفید نباشد.)!!

برخی از مردم در زمان باستان سکه ها را می شکستند و هر کدام از طرفین (عروس و داماد) یک تکه از آن را برمی داشتند. امروزه طلا و جواهرات مدرن هنوز هم از این ایده استفاده می کنند. ما می دانیم که مصریان باستان، یونانی ها و رومیان، همگی از حلقه عروسی استفاده می کردند. از آنجایی که اکثر افراد دست راست هستند، دست چپ در درجه دوم قرار داشت. بنابراین عروس ها حلقه ازدواج خود را در دست چپ به عنوان نمادی از تسلیم شدن به شوهرش می انداختند. مردان حلقه را در دست راست می انداختند تا تسلط خود را در رابطه نشان دهند. اما امروزه این روند تغییر کرده است و حلقه ازدواج در انگشت چهارم دست چپ (انگشت حلقه) انداخته می شود. بدون شک این کار به دلیل این است که این انگشت کمتر احتمال دارد در راه فعالیت های دیگر قرار داشته باشد. هزاران سال قبل یونانیان بر این باور بودند که در انگشت چهارم رگی وجود دارد که به طور مستقیم به قلب متصل می باشد و آنها، آن را رگ عشق نامیدند.


حتما بخوانید: 35 نشانه مخفی مردی که عاشق شما شده است!


 تکنیک های مدرن در ساخت حلقه های ازدواج

امروزه در طراحی و ساخت حلقه های ازدواج از تکنیک های جالب و جدیدی استفاده می کنند ما در این بخش برخی از این تکنیک ها را به همراه تصاویری زیبای آنها به شما نشان می دهیم.

1. حلقه عروسی Mokume Gane

Mokume یک تکنیک باستانی ژاپنی است که با ترکیب کردن لایه های متمایز،  فلزات گرانبهایی را تشکیل می دهد؛ بعد این فلزات را برای ساخت الگوهای زیبا طراحی می کنند. به دلیل اینکه حلقه عروسی Mokume Gane باید با دست ساخته شود، هر جفت حلقه منحصر به فرد می باشد.

حلقه ازدواج ماکوم گین

 2. حلقه عروسی الگوی ستاره Mokume Gane

الگوی ستاره یک الگوی ساده تر برای ساخت حلقه های عروسی است. شکل هر ستاره منحصر به فرد است، این تکنیک یک جفت حلقه را ایجاد می کند که ستارگان آن به یکدیگر نزدیک می شوند. و این یک ویژگی جذاب در یک جفت حلقه عروسی می باشد.

حلقه عروسی ماکوم گین با الگوی ستاره

تصاویری از حلقه های ازدواج ساده

حلقه ازدواج ساده طلایی

تصاویری از حلقه ازدواج ست مردانه و زنانه

حلقه ازدواج ست

حلقه ازدواج ست فوق العاده زیبا

حلقه ست ساده و شیک

حلقه ازدواج رینگ

حلقه ازدواج رینگ

حلقه ازدواج رینگ ساده و زیبا

مدل حلقه ازدواج مردانه 

حلقه ازدواج ساده مردانه

حلقه ازدواج مردانه نگین دار

مدل های حلقه ازدواج زنانه

حلقه ازدواج زنانه

حلقه ازدواج زنانه طرح ماه و ستاره

حلقه های نامزدی

حلقه نامزدی نگین دار

حلقه نامزدی

حلقه نامزدی با طلای سیاه

تصاویری از حلقه ازدواج نقره

حلقه ازدواج نقره

حلقه ازدواج نقره زنانه

حلقه ازدواج بازیگران و افراد مشهور دنیا

حلقه ازدواج کیت میدلتون

حلقه ازدواج ویکتوریا بکام

تصاویری از حلقه ازدواج با سنگ یاقوت کبود

حلقه ازدواج شیک یاقوت کبود

حلقه ازدواج با نگین یاقوت کبود والماس

تصاویری از حلقه ازدواج با سنگ روبی

حلقه ازدواج با نگین روبی

حلقه ازدواج زیبا ساخته شده با روبی

حلقه ازدواج زنانه با نگین روبی

تصاویری از حلقه ازدواج با سنگ الماس

حلقه ازدواج با سنگ الماس

حلقه ازدواج شیک با نگین الماس

سخن آخر

شکل دایره ای حلقه ازدواج، نشان دهنده کمال و عشق بی پایان است. حلقه های ازدواج ابتدا از چرم ساخته می شدند ولی بعدها از طلا، الماس، زمرد و نقره در ساخت حلقه ها استفاده شد.


مقالات مرتبط:

35 نشانه مخفی مردی که عاشق شما شده است!

متن کارت عروسی عاشقانه، جدید و باکلاس
 

از
11
رای