طرز کاشت هسته انبه در گلدان و مناطق سردسیر؛ شرایط پرورش و نگهداری

طرز کاشت هسته انبه در گلدان و مناطق سردسیر؛ شرایط پرورش و نگهداری چگونه انبه بکاریم؛ نحوه کاشت هسته انبه در آب؛ طرز کاشت انبه در گلدان در خانه، روش پرورش و کاشت انبه در مناطق سردسیر، شرایط رشد و نگهداری انبه در منزل و نکات برداشت انبه را در سلام دنیا بیاموزید.

انبه میوه کلاسیک تابستانی است که به خاطر گوشت شیرین و آبدارش مورد علاقه است. درختان انبه در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری با تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های معتدل و خشک بدون یخبندان رشد می کنند. درختان انبه را می‌توان از هسته هم پرورش داد، اگرچه میوه‌دهی آن‌ها تا 8 سال طول می‌کشد. برای برداشت سریعتر، انبه از گیاهانی که در گلدان رشد می کند، باید حدود 3 سال پس از کاشت شروع به باردهی کنند. اگر شما هم به این میوه گرمسیری علاقه دارید و مایلید که یک درخت انبه در خانه تان داشته باشید تا انتهای این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید. ما در این مطلب تمام مواردی که باید در مورد نحوه کاشت هسته انبه در گلدان و مناطق سردسیر، نگهداری و برداشت انبه در خانه بدانید را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

نحوه کاشت هسته انبه در آب

اگر می خواهید هسته انبه را در آب بکارید باید بدانید که این روش بسیار راحت است. برای کاشت هسته انبه در آب ابتدا باید دانه انبه را از پوسته سخت آن جدا کنید. در ادامه دو یا چهار خلال دندان بردارید و آنها را در دو طرف هسته انبه فرو ببرید، به صورتی که نیمی از خلال دندان بیرون باشد. حالا باید هسته تان را در یک لیوان بزرگ آب بگذارید. وقتی هسته را در لیوان قرار دادید باید قسمت پایینی اش کلملا در آب فرو رفته باشد. در این روش خلال دندان ها به نگه داشتن هسته روی لیوان کمک می کنند.

نحوه کاشت هسته انبه در آب

طرز کاشت انبه در گلدان در خانه

  • چه بخواهید درخت انبه را در فضای باز یا داخل خانه پرورش دهید، فرآیند کاشت بذر انبه یکسان است. برای کاشت انبه در گلدان در خانه ابتدا باید هسته را آماده کنید. برای آماده سازی هسته مراحل زیر را دنبال کنید.
  • هسته را در یک حوله کاغذی مرطوب بپیچید.
  • هسته را داخل یک کیسه کوچک قرار دهید و آن را به خوبی ببندید.
  • کیسه را در مکانی گرم و تاریک قرار دهید تا جوانه بزند.
  • پس از جوانه زدن، یک گلدان 3 تا 4 اینچی را با یک خاک گلدان عمومی با زهکشی خوب پر کنید.
  • بذر جوانه زده را صاف روی خاک قرار دهید و روی آن را با خاک اضافی بپوشانید.
  • گلدان را به یک نقطه آفتابی منتقل کنید و کاملاً آبیاری کنید. 

حتما بخوانید: نحوه کاشت هسته گیلاس


درختان انبه پاکوتاه به عنوان درختان انبه که در گلدان رشد می کنند، عالی هستند. آنها فقط بین 4 تا 8 فوت (1 تا 2.4 متر) رشد می کنند. آنها در مناطق 9-10 USDA خوب عمل می کنند، اما اگر بتوانید نیازهای گرما و نور انبه را برآورده کنید یا اگر گلخانه دارید، می توانید به راحتی آنها را در گلدان در خانه خود پرورش دهید.بهترین زمان برای کاشت انبه در گلدان بهار است. یک گونه پا کوتاه یا حتی یکی از درختان انبه معمولی با اندازه کوچکتر، مانند Nam Doc Mai را انتخاب کنید که می توان آن را هرس کرد تا کوچک بماند. گلدانی با ابعاد 20 در 20 اینچ (51 در 51 سانتی متر) یا بزرگتر با سوراخ های زهکشی انتخاب کنید.

طرز کاشت انبه در گلدان در خانه

انبه به زهکشی عالی نیاز دارد، بنابراین یک لایه سفال شکسته و سپس یک لایه شن خرد شده به کف گلدان اضافه کنید. برای درخت انبه که در گلدان پرورش داده می شود به خاک گلدانی سبک و در عین حال بسیار مغذی نیاز دارید. به عنوان مثال می توان به 40 درصد کمپوست، 20 درصد پوکه و 40 درصد مالچ کف جنگل اشاره کرد. از آنجایی که درخت به اضافه گلدان و خاک سنگین خواهد بود و می‌خواهید بتوانید آن را جابه‌جا کنید، گلدان را بالای یک پایه گیاه قرار دهید. گلدان را تا نیمه با خاک گلدان پر کنید و انبه را روی خاک قرار دهید. گلدان را با محیط خاک تا فاصله 2 اینچ (5 سانتی متر) از لبه ظرف پر کنید. با دست خود خاک را محکم کنید و درخت را به خوبی آبیاری کنید.

روش پرورش و کاشت انبه در مناطق سردسیر

1. مناطق مناسب را انتخاب کنید

اول از همه باید محل مناسبی را برای کاشت درختان انبه انتخاب کنید. این شما را از بسیاری از مشکلاتی که بعداً با آن روبرو خواهید شد نجات می دهد. در اینکه هوا به هر حال سرد است بحثی نیست، اما شرایط خاصی وجود دارد که در آن سرما شدید است.در حالی که می توان با برخی اقدامات احتیاطی بر آن غلبه کرد، اما نباید درختان انبه را در مناطقی که در معرض باد شدید قرار دارند کاشت. زیرا قرار گرفتن در معرض باد در زمستان بر رشد درختان انبه تأثیر منفی می گذارد که برای رشد بهتر به آب و هوای گرم و محیط هایی با باد کم نیاز دارند.

مناطق مناسب را انتخاب کنید

مکانی را انتخاب کنید که از آب و هوای بد زمستانی محافظت شده و در عین حال در معرض آفتاب باشد. این کمک زیادی به شما خواهد کرد.شما می توانید درختان انبه را در محلی که توسط حصار محافظت می شود یا نزدیک ساختمان ها بکارید تا از آنها در برابر باد محافظت کنید و همچنین می توانید در معرض نور خورشید قرار بگیرند.علاوه بر این، همه ما می دانیم که ضلع جنوبی گرمتر از ضلع شمالی است. بنابراین اگر قصد دارید آنها را در مزرعه یا باغ خانه خود بکارید، سعی کنید آنها را در ضلع جنوبی بکارید.

2. مالچ پايه درخت انبه اضافه کنید

مالچ اسمی برای هر ماده ای است که برای پوشاندن خاک استفاده می کنیم. انواع مختلفی از مالچ وجود دارد که افراد درختان خود را در آن غوطه ور می کنند. مالچ یا مواد آلی مانند مالچ برنج، براده های چوب و مالچ کاج است.مالچ همچنین ممکن است مواد معدنی مانند شن، پارچه محوطه سازی یا ورقه های پلاستیکی باشد. افزودن یک لایه ضخیم مالچ در اطراف پایه درختان انبه بسیار مهم است، زیرا مالچ ریشه درختان را عایق می کند و باعث می شود در زمستان گرمتر و در تابستان خنک تر شوند.


حتما بخوانید: آموزش کاشت توت فرنگی در گلدان


لایه ضخیم مالچ به حفظ رطوبت و جداسازی خاک از محیط اطراف کمک می کند. با این کار درخت انبه تحت تاثیر سرمای محیط اطرافش قرار نمی گیرد.علاوه بر محافظت از درختان انبه در برابر سرما، مالچ همچنین به حفظ رطوبت در خاک کمک می کند که در هیدراته نگه داشتن درختان نیز موثر عمل می کند. مالچ همچنین از رشد علف های هرز در خاک جلوگیری می کند. مقداری مالچ می تواند مواد آلی اضافه کند که حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد.مالچ سرو یکی از معروف ترین و پرمصرف ترین خاک اره ها برای غوطه وری در پای درختان میوه است و نتیجه خوبی می دهد.

نکته قابل تامل: تجمع بیش از حد خاک اره در اطراف تنه درخت به دلیل رطوبت محبوس شده در خاک اره منجر به آسیب به تنه درخت انبه می شود. بنابراین براده ها را خیلی نزدیک به تنه درخت انبه نچینید، بلکه فضای خالی از خاک اره را حدود (5 سانتی متر) در اطراف تنه بگذارید.

3. درختان انبه را به طور منظم آبیاری کنید

ممکن است برخی فکر کنند که آب برای درختان فقط در تابستان به دلیل دمای بالای هوا ضروری است، اما این درست نیست. درختان انبه در فصل زمستان به طور مرتب به آب نیاز دارند.خاک مرطوب بیشتر از خاک خشک در برابر سرما و یخ زدگی مقاومت می کند. زیرا آب حتی با وجود یخبندان آن را مرطوب و نسبتاً گرم می کند که درخت انبه را از حملات یخبندان محافظت می کند. درخت انبه را باید به طور منظم در زمستان و پاییز، هفته ای یک یا دو بار آبیاری کنید.

درختان انبه را به طور منظم آبیاری کنید

این برای جلوگیری از آسیب به درخت شما کافی است و به سلامت آن کمک می کند. در صورت وجود سرمازدگی در نقطه ای، باید درخت انبه خود را آبیاری کنید، حتی اگر به موقع نباشد.درخت انبه را آبیاری کنید تا زمین به خوبی مرطوب شود. این بسیار ضروری است زیرا آب نسبتاً گرم در مقایسه با هوای سرد محافظت و گرمایش اضافی در برابر یخ زدگی ایجاد می کند.شما همچنین می توانید مقداری مالچ اضافی در اطراف تنه درخت اضافه کنید و آن را گرم کنید و رطوبت را محفوظ کنید و از جریان های یخبندان کشنده محافظت کنید.

4. از پشم گوسفند باغی استفاده کنید

پشم گوسفند باغی یک انتخاب عالی برای محافظت از کل درخت انبه در برابر حملات سرمازدگی، میوه ها، شاخه ها و برگ ها است. پشم گوسفند باغی پوششی برای پوشاندن گیاهان با همان ایده ورق پلاستیکی اما با تفاوت های مهم است.مهم ترین آن این است که ورق پلاستیکی سنگین است و جدا کردن و نصب آن آسان نیست، زیرا در طول روز تمایل زیادی به گرم شدن دارد، در حالی که قادر به عایق کاری در شب نیست.پشم گوسفند باغی به طور گسترده ای به عنوان جایگزینی برای ورقه های پلاستیکی استفاده می شود. این ماده از پلی استر یا پلی پروپیلن ساخته شده است و بسیار شبیه به بافت لباس های پشمی است، اما نازک تر و سبک تر است. شما متوجه خواهید شد که پشم باغی سبک و نرم است.پشم گوسفند باغی گیاهان را از یخ زدگی عایق می کند و در زمستان از آنها در برابر دماهای سرد و باد محافظت می کند. همچنین در دور نگه داشتن آفات از گیاهان و محافظت از خاک نقش موثری دارد.


حتما بخوانید: کاشت زردآلو در گلدان با هسته یا نهال


از پشم گوسفند باغی می توان برای پوشاندن درختان انبه در فضای باز، حیاط خلوت و یا حتی در خانه استفاده کرد. پشم گوسفند باغی می تواند توسط هر کسی استفاده شود، زیرا حمل آن آسان است، وزن آن بسیار سبک است و به راحتی به هر شکل و اندازه ای که می خواهید برش داده می شود.اگر در آب و هوای سخت است، می توانید از پشم گوسفند باغی برای پوشاندن درختان انبه در طول زمستان استفاده کنید. همچنین باید در روزهایی که باد شدید می‌وزد استفاده شود تا درختان انبه از بین نرود.

همچنین اگر هوا هنوز بهبود نیافته است می توانید در اوایل بهار به استفاده از پشم باغبانی ادامه دهید، زیرا درختان انبه به سرما بسیار حساس هستند و حملات سرما باعث مرگ آنها می شود.پشم گوسفند را روی کل درخت انبه بپیچید و آن را محکم ببندید زیرا بسیار سبک است. آن را با گیره لباس روی شاخه ها محکم کنید و از یک طناب بانجی برای محکم کردن پشم های باغبانی اطراف تنه درخت استفاده کنید.می توانید پشم باغی را با چوب و سنگ به زمین بچسبانید. مطمئن شوید که درختان انبه را به آرامی روی شاخه ها می پیچید تا آسیبی به آنها نرسد.

5. از یک لامپ در فضای باز استفاده کنید

برخی افراد ممکن است با شنیدن این جمله که می توان از چراغ های الکتریکی برای گرم کردن درختان انبه استفاده کرد، متعجب شوند. اما این در حال حاضر اتفاق می افتد، زیرا چراغ های الکتریکی نتایج بسیار خوبی در گرم کردن درختان انبه و محافظت از آنها در برابر سرما می دهد.زیرا گرمای ساطع شده از لامپ به طور مداوم منجر به کنترل سرما و کاهش بسیار آن می شود.می توانید از یک لامپ حبابی 60 وات (لامپ غیر LED) در داخل پشم باغی در نزدیکی درخت انبه استفاده کنید.

6. درختان گلدانی را به داخل خانه بیاورید

خوشبختانه، اگر درختان انبه را در گلدان داشته باشید، کار بسیار آسان‌تر خواهد بود، زیرا می‌توانید به راحتی آنها را در هنگام کاهش دما یا زمانی که باد می‌وزد به داخل خانه بیاورید. زیرا در شب های سرد و تشدید باد و یخبندان هوای داخل بهتر از بیرون است.برای گرمای بیشتر می توانید از بخاری هم استفاده کنید. اگر امکان آوردن آنها به خانه وجود ندارد، می توان آنها را در هر کلبه یا گاراژی آورد و در عین حال فضایی گرم ایجاد کرد. اگر بخاری در دسترس باشد، به خصوص در شب های سرد، خوب است. 

درختان گلدانی را به داخل خانه بیاورید

فصل کاشت انبه

به گفته متخصصان، بهترین زمان برای کاشت انبه، به دنبال شروع فصول پرباران است؛ به همین دلیل می توان پاییز و یا بهار را بهترین فصل برای کاشت درخت انبه دانست.


حتما بخوانید: بهترین روش کاشت انگور و قلمه زدن درخت انگور


شرایط رشد و پرورش انبه در خانه

برای اینکه به رشد نهال انبه خود کمک کنید، باید شرایط رشد ایده آل را فراهم کنید.در ادامه با شرایط رشد و پرورش انبه در خانه آشنا خواهید شد.

1. نور

هسته های انبه ترجیح می‌دهند در مکانی روشن قرار بگیرند، اما تا زمانی که بالغ شوند نباید در معرض آفتاب کامل قرار بگیرند.به گفته کارشناسان «اگر در داخل خانه انبه را پرورش می دهید، یک پنجره رو به جنوب در نور کامل است. "اگر در خارج از منزل آنها را پرورش می دهید، نور خورشید فیلتر شده برای آنها خوب است." پس از بلوغ کامل، درختان انبه باید حداقل شش تا هشت ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

2. خاک

هسته های انبه تقریباً هر نوع خاکی را تا زمانی که زهکشی خوبی داشته باشد تحمل می کند. pH خاک می تواند از اسیدی تا خنثی تا قلیایی متغیر باشد، وقتی صحبت از ترجیح خاک به میان می آید،باید بدانید که انبه درخت سخت گیری نیست.

شرایط رشد و پرورش انبه در خانه

3. دما

از آنجایی که این گیاه گرمسیری است، در مناطق گرمتر و مرطوب رشد می کند. کارشناسان می گویند: انبه در دمایی که بین 65 تا 90 درجه باقی می ماند بهترین عملکرد را دارد. در طول تابستان که میوه می دهند، گرما عامل مهم است. انبه در مناطق با دمای 9 تا 11 به رشد مقاوم است.

4. آبیاری

هنگام پرورش نهال انبه، خاک باید به طور یکنواخت مرطوب نگه داشته شود.به گفته کارشناسان: با رشد نهال‌ها و ایجاد سیستم ریشه‌ای قوی‌تر، کمتر آبیاری می‌کنید. انقدر آن را آبیاری کنید تا آب اضافی از سوراخ های زهکشی خارج شود و مازاد آن را از زیر گلدانی بیرون بریزید. هر زمان که 2 اینچ بالای خاک خشک شد باید گیاه را آبیاری کنید.

5. کوددهی

در ابتدای کاشت کود دهی لازم نیست.به گفته کارشناسان: «صبر کنید تا نهال چندین مجموعه برگ تولید کند و گلدان را با ریشه پر کند تا بار اول بارور شود. سپس از یک کود عمومی متعادل (حتی مقادیر نیتروژن، فسفر و پتاسیم و همچنین ریزمغذی ها) استفاده کنید.


حتما بخوانید: کاشت زعفران در گلدان و نکات برداشت


برداشت انبه

در زمان برداشت برای چیدن انبه، میوه را بگیرید و آن را بکشید. اگر ساقه به راحتی چفت شود، آماده برداشت است. اطمینان حاصل کنید که یک ساقه 5 تا 10 سانتی متری در بالای میوه بگذارید. در غیر این صورت، شیره ممکن است نشت کند و باعث سوختگی شیره شود. این نه تنها پوست شما را تحریک می کند، بلکه می تواند باعث ایجاد ضایعات روی انبه و پوسیدگی میوه شود.

برداشت انبه

سخن پایانی:

دفعه بعد که یک انبه را میل کردید، هسته آن را ذخیره کنید و از آن برای پرورش درخت انبه خود استفاده کنید. اگرچه این فرآیند گاهی اوقات چالش برانگیز است، اما نهال های انبه را می توان در گلدان یا در فضای باز پرورش داد. آنها باید در فصل بهار یا تابستان در طول فصل رشد فعال کاشته شوند و برای تولید میوه به نور کافی خورشید نیاز دارند. اگرچه درختان انبه در شرایط مطلوب می توانند در داخل خانه رشد کنند، اما درختان انبه در آب و هوای گرم بهتر رشد می کنند و در مناطق 9 تا 11 مقاوم هستند.


مطالب مرتبط:

آموزش روش کاشت و پرورش بادام زمینی داخل گلدان در منزل

همه چیز در مورد روش کاشت ذرت در گلدان و شرایط نگهداری

کاشت لوبیا سبز در گلدان و نکات نگهداریاز
1
رای