چگونه در زندگی جدی باشیم و چه کار کنیم تا دیگران ما را جدی بگیرند؟

چگونه در زندگی جدی باشیم و چه کار کنیم تا دیگران ما را جدی بگیرند؟ معمولاً بالغ و جدی بودن، روش چندان خوشایندی در زندگی نیست. با این حال، جدی تر شدن در زندگی مستلزم درک این موضوع است که مزایای بلند مدت مسئولیت پذیری و مراقبت از کسب و کار از خوشی های لذت گرایانه مهمتر است.

آیا تا کنون احساس کرده اید که در دریایی از اطلاعات گم شده اید؟ آیا آنقدر احتمال اطراف شما وجود دارد که انجام هر کاری را غیر ممکن می دانید؟ این روزها درگیر گرداب های این جهان شدن خیلی آسان است. در دنیای مدرنی که امروزه در آن زندگی می کنیم، تلاش واقعی برای سازمان یافته بودن، تمرکز روی اهداف و دستیابی به تمام توانایی لازم است. این مقاله به شما کمک می کند تا زندگی خود را جدی تر و هدفمند تر کنید.

روش های جدی بودن در زندگی

روش 1

تمرکز داشته باشید

روش های جدی بودن در زندگی

1. مغز خود را پرورش دهید. اگر در تمرکز کردن مشکل دارید، می توانید مغز خود را مانند یک ماهیچه در نظر بگیرید، که درست مانند بقیه ماهیچه ها، نیاز به تمرین دارد تا موثرتر کار کند. زمانی از روز را روی یک کار واحد تمرکز کنید. در ابتدای هر روز با کارهای کوچکی که چند دقیقه زمان می برند شروع کنید تا خودتان را به تمرکز کامل روی یک کار واحد عادت دهید. اگر متوجه شدید که فکرتان منحرف شده است، فوراً به کاری که مشغول آن هستید برگردید.

مغز خود را پرورش دهید برای جدی بودن

2. متوجه باشید که هر کاری انجام می دهید، نتیجه ای دارد. برای هر عملی، یک عکس العمل به همان اندازه و در جهت مخالف وجود دارد. آنچه که انتخاب می کنید انجام دهید، اغلب دارای پیامدهایی است که نمی توانید پیش بینی کنید یا از آن اطلاع یابید. جدی بودن، شامل تشخیص چیزی است که نیاز به بیشترین توجه و تمرکز روی آن است. همیشه از به تاخیر انداختن کارها اجتناب کنید. تاخیر نه تنها باعث پریشانی و اضطراب می شود، بلکه می تواند عامل اصلی در کاهش بهره وری کلی و منجر به عواقب ناخواسته شود.

مثال: من باید شاخه خشکی که روی خانه آویزان است را قطع کنم. در عوض تصمیم می گیرم این کار را بعداً انجام بدهم و اکنون به بازی ویدئویی مشغول شوم. روز بعد، دوست من تماس می گیرد و نیاز به اتومبیل برای رفتن به فرودگاه دارد. شاخه بریده نشده هنوز همان جا است. شب گذشته طوفان بزرگی اتفاق افتاد. شاخه خشک روی اتومبیل می افتد و سقف آن را سوراخ می کند. حالا به جای اینکه خیلی ساده به قطع کردن شاخه خشکیده فکر کنم، باید به فکر تعمیر سقف اتومبیل هم باشم! به کارهایی که نیاز به اولویت بندی دارند توجه کنید تا دچار پریشانی نشوید.

برای جدی بودن تنها یک کار را انجام دهید

3. نیاز به انجام چندین کار را کاهش دهید. انجام چندین کار ممکن است باعث شود که احساس کنید که فردی پر بازده هستید، اما در واقعیت چند وظیفه ای بودن می تواند باعث حواس پرتی و کاهش اثر بخشی ما شود. هر کار را به صورت جداگانه انجام دهید، و پس از پایان آن به کار بعدی بپردازید. 

برای جدی بودن کارها را اولویت بندی کنید

4. ابتدا سخت ترین کار را انجام دهید. انجام سخت ترین کارها یا آنهایی که جذابیت کمتری دارند پیش از سایر کارها، پیشرفت بزرگی است و احتمال به تاخیر انداختن آن را کاهش می دهد. بعد از گذشتن از بزرگترین مانع، دیگر مواردی که در لیست شما وجود دارند خیلی ساده به نظر می رسند.

روش 2

اولویت بندی کارها

برای جدی بودن لیست کارها را تهیه کنید

1. یک لیست از کارها تهیه کنید. هر شب از کارهای فردا لیستی تهیه کنید و آن را بر اساس فوریت و اولویت بنویسید. اگر تلفن هوشمند دارید، پس یک ابزار قدرتمند برنامه ریزی در اختیارتان است. اپلیکیشن های مفیدی برای ساخت یک لیست مفید و مختصر جهت انجام کارها وجود دارد. استفاده از اپلیکیشن همچنین به شما کمک می کند به جای استفاده از کاغذهای زیاد، لیست خود را در در تلفن مرتب کنید. به یاد داشته باشید که سخت ترین کارها را در ابتدای لیست خود قرار دهید.

برای جدی بودن تخت خود را مرتب کنید

2. صبح بیدار شوید و تخت خود را مرتب کنید. شروع روز با یک دستاورد مثبت، هر چند کوچک، پیشرفت برای بقیه روز را به همراه دارد. سپس به لیست اولویت بندی شده خود نگاه کنید. هر یک از موارد را در نوبت خود انجام دهید و اجازه بدهید هر کار قبل از رفتن به سراغ مورد بعدی، تکمیل شود. بعد از اینکه هر کاری تکمیل شد، جمله ای که از دهان یک شخص جدی و فعال خارج می شود این است، "کار بعدی چیست؟". همیشه از خود بپرسید "بعدی چیست؟"

برای جدی بودن به خو استراحت بدهید

3. گهگاه به خودتان یک استراحت کوتاه بدهید. اما از لیست کارهایتان دور نمانید! مشخص کنید که استراحت شما شامل چه چیزی است. به این فکر کنید، در زمان استراحت این قسمت از فیلم مورد علاقه ام را می بینم و موز می خورم، سپس به کاری که مشغولش بودید برگردید. به برنامه ریزی خود پایبند باشید.

برای جدی بودن منظم باشید

4. وقت خود را آگاهانه استفاده کنید. بدانید که زمان محدود است و به عنوان یک منبع به آن فکر کنید. از زمانی که برای انجام یک کار صرف می کنید، آگاه باشید. زیاد در جزئیات این دنیا غرق نشود که وقت خود را صرف چیزهایی کنید که اهمیت ندارد. از خود بپرسید، زمانی که صرف این کار می کنم در رسیدن من به هدفم تاثیر دارد؟ این توانایی را داشته باشید که موانع موجود در رسیدن به هدف را کنار بگذارید، یا اگر روشی که برای انجام کاری انتخاب کرده اید مفید نبود، چیز دیگری را امتحان کنید. انعطاف پذیر باشید. خمش پذیر باشید بدون اینکه بشکنید.

برای جدی بودن قوانین را بدانید

5. بدانید تا چه حد می توانید پیش بروید. دانستن محدودیت ها، محدود کننده نیستند، بلکه آزاد کننده است! قبول اینکه وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهید بسیار ارزشمند است. به خاطر داشته باشید، تکمیل هر کار شما را برای تکمیل کارهای بیشتر تقویت می کند. قدم های ساده بردارید و برای انجام کارهای بیشتر ادامه بدهید، و به مرور زمان یک حرکت بزرگ انجام خواهید داد.

برای جدی بودن بالغانه رفتار کنید

6. قوانین بازی را بدانید. برخی قوانین قابل تغییرند و برخی دیگر نه. داشتن قدرت برای اینکه تغییر بدهید آنچه را که می توانید و قبول کنید آن چرا که نمی توانید تغییر دهید، یک قدم مهم در داشتن یک شخصیت جدی است. ترسیدن از جزئیاتی در زندگی که آرزو داشتید طور دیگری باشد، شما را محدود می کند. وقتی با یک مانع تزلزل ناپذیر روبرو شدید، به آن بپردازید و مسیر خود را ادامه دهید.

روش 3

رفتاری رشد یافته و حرفه ای داشته باشید

اگر می خواهید جدی باشید، از نحوه بازتاب رفتار هر روز خود آگاه باشید

1. به جلو نگاه کنید، نه به عقب. هرچقدر بزرگتر می شویم، تمایل به ادامه دادن رفتارهای جوانی داریم. همه افراد دوره هایی از درگیری بین میل به بی خیالی و خوشگذارنی و در مقابل آن بلوغ و مسئولیت پذیری را می گذرانند. بیایید روراست باشیم، معمولاً بالغ و جدی بودن، روش چندان خوشایندی در زندگی نیست. با این حال، جدی تر شدن در زندگی مستلزم درک این موضوع است که مزایای بلند مدت مسئولیت پذیری و مراقبت از کسب و کار از خوشی های لذت گرایانه مهمتر است. هر روز صبح به این آگاه باشید که تصمیمات پیش روی شما در روز شامل سرگرمی قبل به نفع کمال خواهد بود.

 احساسات خود را کنترل کنید

2. موقعیت اجتماعی خود را در نظر بگیرید. اگر می خواهید جدی باشید، از نحوه بازتاب رفتار هر روز خود آگاه باشید. شما همانطوری هستید که رفتار می کنید، بنابراین سعی در جدی و کامل بودن در فعالیت های طول روز، حتی موارد کوچک، برای واقعاً جدی بودن مهم است.

اگر می خواهید جدی باشید، از نحوه بازتاب رفتار هر روز خود آگاه باشید

3. احساسات خود را کنترل کنید. یکی از مهمترین قسمت های بلوغ، توانایی کنترل احساسات است، نه اینکه احساسات شما را کنترل کنند. قبل از اینکه تحت تاثیر احساسات خود عمل کنید، آن را ارزیابی کنید. عمل کنید، واکنش نشان ندهید. وقتی با بلوغ رفتار می کنید، از جنبه عقلانی و استدلالی خود استفاده می کنید و نه جنبه جانوری و غریزی.

وقتی شخصی با شما صحبت می کند، به خصوص در لحظات درگیری، صبر کنید و پاسخی که می خواهید بدهید را بررسی کنید. همیشه آن چیزی که به ذهن می رسد بهترین جواب نیست. قبل از صحبت کردن فکر کنید. این مسئله را بخصوص در رفتارها بکار ببرید. رفتارها بیشتر از کلمات تاثیر دارند، بنابراین درباره این آگاه باشید که چطور فعالیت های شما روی سطح بلوغتان تاثیر می گذارد. آیا بعد از فکر کردن درباره مسئله عکس العمل نشان می دهید، یا بدون این که عواقب کاری را بسنجید به آن واکنش نشان می دهید؟

برای جدی بودن خودتان را دوست داشته باشید

4. خودتان را دوست داشته باشید. بخشی از بالغ بودن، درک ارزش خودتان است. سرزنش کردن خود بخاطر اشتباهات، بسیار آسانتر از یادگیری از آنها است. اگر می خواهید بالغ تر شوید و زندگی جدی تری داشته باشید، سعی کنید به خودتان احترام بگذارید. محترمانه با بدن خود رفتار کنید. خوب بخورید، به اندازه کافی ورزش کنید و بخوابید.

دوستانی که برایتان ارزش قائل هستند را نگه دارید و از بقیه افرادی که اینطور نیستند خلاص شوید. دوستان به شما احترام می گذارند و درک می کنند که شما شخصیت خاصی هستید. شما هیچ تعهدی برای حفظ ارتباط با افرادی که احترامی برایتان در نظر نمی گیرند، ندارید. بخشی از بلوغ تصمیم گیری درباره افرادی است که با آنها ارتباط دارید.

روش 4

به خودتان و ظاهرتان افتخار کنید

به خودتان و ظاهرتان افتخار کنید

1. خود آگاه باشید. خود آگاه بودن به معنی خجالتی و دست پاچه بودن نیست، جنبه هایی که معمولاً به خودآگاهی مرتبط می کنیم، بلکه توانایی فکر کردن به خودتان هم در ظاهر و هم در باطن است.

به داشتن بهداشت خوب عادت کنید

2. به داشتن بهداشت مناسب عادت کنید. افتخار به خود، به اندازه عادت به بهداشت خوب برای یک فرد جدی بودن مهم است. همچنین باعث می شود احساس خوبی داشته باشید! موها و ناخن هایتان را کوتاه و مرتب نگه دارید.

حداقل روزانه دو بار دندان های خود را مسواک بزنید. عادت به رعایت بهداشت دهان و دندان، نه تنها به دیگران نشان می دهد که شما یک فرد جدی و منظم هستید، بلکه به محافظت در برابر عفونت های باکتریایی هم کمک می کند و در کل برای سلامتی شما مفید است.

لباس هایی که دوست دارید را بپوشید و مرتب باشید

3. لباس هایی که دوست دارید را بپوشید و مرتب باشید. لباسی را بپوشید که آن را دوست دارید، این در نشان دادن اینکه فردی جدی هستید، اهمیت دارد. این بدان معنا نیست که شما مغرور یا بیش از حد خود پسند هستید، بلکه به این معناست که به اندازه کافی به خودتان اهمیت می دهد و مراقبت خود هستید.

روش 5

قانون طلایی را به خاطر داشته باشید

به دیگران کمک کنید

1. به دیگران کمک کنید. تمرکز روی "من" در دنیای امروزی بسیار آسان است، و اغلب فراموش می کنیم که یکی از با ارزش ترین و پربارترین کارهایی که می توانیم انجام دهیم، تمرکز روی آسایش دیگران است. وقتی برای دیگران مفید باشید، حتی در کارهای کوچک و روزمره، متوجه خواهید شد که احساس کلی شما در مورد شادکامی خودتان افزایش می یابد و اطمینان شما در کارها و اهدافی که دارید، بیشتر خواهید شد.

اطمینان بیشتر به خودتان و توانایی هایتان، منجر به افزایش بازدهی شخصی می شود، و به شما کمک کند تا فردی جدی تر باشید.

داوطلب باشید.

2. داوطلب باشید. در موقعیت های داوطلبانه محلی شرکت کنید. تنها در سال 2013، بیش از 62 میلیون آمریکایی مشغول انواعی از کارهای داوطلبانه بودند. آیا به کمک به بچه ها علاقه دارید؟ یا به افراد سالخورده؟ یا حیوانات؟ شاید بخواهید نظافت مسیرهای پیاده روی در یک پارک محلی کمک کنید یا برای افراد بی خانمان سوپ آماده کنید.

فرصت انجام کارهای داوطلبانه در همه جا به ویژه در مرکز شهر فراوان است. حتی دو ساعت در هفته یا حتی در ماه می تواند کمک کند تا حس تمرکز و هدف داشتن را به زندگی شما بدهد. داوطلب شدن نه تنها باعث می شود احساس خوبی به خودتان داشته باشید، بلکه شما را با دیگران مرتبط می کند، مهارت های اجتماعی تان را بالا می برد، با افسردگی مبارزه کرده و به حفظ سلامت شما کمک می کند.

برای جدی بودن حسن نیت داشته باشید

3. قانون طلایی را تمرین کنید. وقتی طوری با دیگران رفتار می کنید که می خواهید با شما رفتار شود، یک حلقه حسن نیت ایجاد می کنید. این فقط به خاطر اخلاق نیست؛ هر چه بیشتر حسن نیت خود را به دیگران نشان دهید، احتمال بیشتری دارد که آنها در پیشرفت شما نقش داشته باشند.

نکات

صبر کنید، به عقب برگردید تا نگاهی به آنچه دست یافته اید بیندازید. به خاطر داشته باشید، داشتن حس غرور درباره انجام کارها به شما برای به انجام رساندن امور بیشتر انگیزه می دهد!

محیطی که در آن زندگی می کنید را به شکل فوق العاده ای درآورید. زمانی را برای تمیز و مجهز کردن منزل یا کار خود اختصاص دهید و آن را به شکل دلخواه دربیاورید. وقتی کنترل محیط خود را دارید، کنترل خود را نیز در دست دارید.  

منبع: wikihow

از
15
رای