گل نرگس چیست و انواع آن؛ نحوه کاشت و نگهداری گل نرگس

گل نرگس چیست و انواع آن؛ نحوه کاشت و نگهداری گل نرگس گل نرگس چیست ؛ با انواع گل نرگس و نحوه کاشت و پرورش گل نرگس، آفات و بیماری ها و همچنین زمان کاشت و نگهداری گل نرگس و چند نثر درباره گل نرگس در سلام دنیا آشنا شوید.

گل نرگس یکی از اولین گل هایی است که بهار شکوفا می شود! تمام نکات ما را در مورد گل نرگس چیست و انواع آن کدام است، نحوه کاشت گل نرگس، مراقبت از نرگس و کارهایی که پس از گلدهی باید انجام دهیم را در سلام دنیا با شما به اشتراک گذاشتیم با ما همراه باشید.

گل نرگس چیست و چه رنگ هایی دارد

گل نرگس یک گیاه چند ساله مقاوم است و به راحتی می روید. در اکثر مناطق آمریکای شمالی به جز گرم ترین و مرطوب ترین مناطق مانند فلوریدا جنوبی رشد می کنند. نرگس ها گل هایی هستند که در پاییز کاشته می شوند، بنابراین آنها را در پاییز بکارید؛ در اواخر زمستان یا اوایل بهار شکوفا می شوند.

گل نرگس سنتی ممکن است به رنگ زرد یا سفید خودنمایی، با شش گلبرگ و یک تاج مرکزی شیپوری شکل باشد، اما امروزه بسیاری از گونه های کشت شده وجود دارد. ساقه های بدون برگ بین 1 تا 20 گل دارند. گاهی اوقات باید گلها را هرس کرد تا ساقه ها را سنگین نکنند. نرگس‌ها برای کاشت بین بوته‌ها یا در حاشیه، یا برای شکوفه دادن در داخل خانه مناسب هستند. آنها در یک باغ جنگلی و بزرگ فوق العاده به نظر می رسند. خواهید دید که بسیاری از باغبانان نه تنها ده ها بلکه صدها گل می کارند! گل های نرگس نیز برای گل های شاخه بریده بهاری عالی هستند.


حتما بخوانید: روش کاشت و نگهداری گل همیشه بهار 


زمان کاشت نرگس

بذر نرگس را در پاییز بکارید، حدود 2 تا 4 هفته قبل از یخ زدن زمین.

زمان کاشت نرگس

انتخاب و آماده سازی محل کاشت گل نرگس

  • جایی را انتخاب کنید که حداقل آفتاب کامل یا نیمی از آفتاب را ارائه دهد. نرگس ها زمانی بهترین شکوفا می شوند که در معرض آفتاب اولیه بهار قرار بگیرند.
  • اکثر نرگس ها همه نوع از خاک ها را تحمل می کنند اما در خاک های نسبتاً حاصلخیز و با زهکشی خوب که در طول فصل رشد مرطوب نگه داشته می شوند بهترین رشد را دارند. آنها در صورت مرطوب ماندن بسیار مستعد پوسیدگی هستند، بنابراین مطمئن شوید که آنها را در مکانی با زهکشی مناسب بکارید.
  • بسیاری از گونه‌های پرطرفدار خاک‌های خنثی را به اسیدی ترجیح می‌دهند، اما برخی خاک‌های کمی قلیایی را ترجیح می‌دهند، بنابراین با تامین‌کننده بذر خود مشورت کنید تا ببینید کدام یک برای انواع نرگس شما بهترین است.
  • با گذشت زمان، نرگس‌ها گل های جدید و «دختری» تولید می‌کنند که به گل اصلی که در ابتدا کاشته‌اید وصل می‌شوند. این منجر به توده های کوچک و زیبای نرگس می شود که نسبتاً در جایی که آنها را کاشته اید محفوظ می مانند.

نحوه کاشت گل نرگس

گل نرگس با کیفیت بالا را که خشک نشده اند انتخاب کنید. هرچه لامپ بزرگتر باشد بهتر است. گیاه را با انتهای بالا یا نوک تیز حدود 2 تا 3 برابر عمق پیاز بالا ببرید. به عنوان مثال، قسمت بالای یک لامپ 2 اینچی حداقل 4 اینچ عمق دارد (از پایین پیاز اندازه گیری می شود) در حالی که یک گل با طول 3 اینچ باید در عمق 5 اینچ کاشته شود.

نرگس‌ها تا حدودی شلوغی را تحمل می‌کنند، اما ترجیح می‌دهند بین 3 تا 6 اینچ از هم فاصله داشته باشند. ممکن است در حین کاشت کمی کود گل در سوراخ بپاشید. در جایی که زمستان شدید است، مطمئن شوید که حداقل 3 اینچ خاک روی لامپ وجود دارد. در مقابل وسوسه کشف گیاهان بهاری مانند گل نرگس و لاله مقاومت کنید. شما می توانید مالچ را شل کنید، اما شاخه ها همچنان از محافظت در برابر بادهای سرد و خشک در اوایل بهار بهره مند می شوند.


حتما بخوانید: کاشت گل رز در گلدان برای مبتدیان


نرگس حاوی چیزی به نام اسید اگزالیک است، ماده ای که آنها را برای اکثر آفات جوندگان ناخوشایند می کند. با این حال، اگر شما اذیت می‌شوید، به اضافه کردن قطعات تیز پوسته یا یک ماده باز دارنده جونده به داخل و اطراف هر سوراخ کاشت فکر کنید.

نحوه کاشت نرگس

نحوه پرورش گل نرگس در بهار

پس از گلدهی اگر گل ها عملکرد مطلوبی نداشتند، از کود کم نیتروژن و پتاسیم بالا (پتاسیم) استفاده کنید. درباره آماده سازی خاک برای کاشت و اصلاح خاک بیشتر بدانید. نرگس های دیرگل را در هوای خشک بهار آبیاری کنید (گل ها ممکن است در شرایط خشک پژمرده شوند). گیاهان سر مرده هنگام محو شدن گلها (برای ظاهری زیباتر در باغ) و اجازه می دهند برگها حداقل به مدت 6 هفته باقی بمانند. وقتی گلدهی کم شد و یا توده ها فشرده شدند، توده ها را بلند کرده و تقسیم کنید.

پس از شکوفه دادن گل نرگس در بهار، اجازه دهید گیاهان رشد کنند تا زمانی که بمیرند. زودتر کم نکنید آنها پس از گلدهی به زمان نیاز دارند تا انرژی را در گل ها برای گلدهی سال آینده ذخیره کنند. برای از بین بردن گیاهان مرده، آنها را از پایه جدا کنید یا در حالی که به آرامی می کشید، برگ ها را بچرخانید. اگر نرگس‌ های شما در مناطق علف‌ زار رشد می‌کنند، می‌توانید پس از مردن علف‌ های بلند را قطع کنید، بدون اینکه روی نمایش آن‌ها در سال آینده تأثیری بگذارد.

مطمئن شوید که همه زباله ها را از بین ببرید تا به قیمت نمایش گل سال آینده، به این دقت کنید که خود چمن را از بین نبرید. هنگامی که گل نرگس و لاله از بین رفت، آرد استخوان را برای شکوفه های سال آینده به خاک اضافه کنید.

آفات و بیماری ها گل نرگس

نرگس ها هم در برابر افات مقاوم هستند و هم در برابر جوندگان، زیرا این حیوانات طعم پیازهای خانواده نرگس را دوست ندارند. نرگس‌ها همچنین می‌توانند برای حیوانات خانگی سمی باشند، بنابراین مطمئن شوید که حیوانات شما آن‌ها را نمی‌خورند. شایع ترین مشکلات، عفونت های قارچی و ویروس ها است.

برخی از انواع گل نرگس 

  • " دوکات طلایی " یک گل نرگس دوتایی با گلبرگ های زرد خالص است. در اواسط تا اواخر فصل شکوفا می شود و قد 12 تا 16 اینچ رشد می کند.
  • " پتیت فور " انتخاب خوبی برای یک جای نیمه سایه است. این گل دارای گلبرگ های سفید با دو فنجان صورتی زردآلو است و قد آن 16 اینچ است.
  • « ریپ ون وینکل » یک گل نرگس دوتایی مینیاتوری است که 6 تا 8 اینچ بلند می‌شود و در بیشه‌هایی با بسیاری دیگر از نوع خود عالی به نظر می‌رسد. نرگسی با رنگ سفید و نارنجی است.

برخی از انواع نرگس 

برداشت گل نرگس

استفاده از نرگس به عنوان گل بریده

هنگام برش، نرگس ها باید به تنهایی در گلدان نگهداری شوند، زیرا ساقه آنها مایعی ترشح می کند که باعث پژمردگی گل های دیگر می شود. اگر باید آنها را با هم ترکیب کنید، تا جایی که ممکن است آنها را به تنهایی خیس کنید، سپس آنها را آبکشی کنید و در آخر به مواد اضافه کنید. درباره تازه نگه داشتن گل های شاخه بریده بیشتر بدانید و توجه داشته باشید که تماس با شیره نرگس ممکن است باعث تحریک پوست یا تشدید حساسیت های پوستی شود.


حتما بخوانید: روش کاشت و نگهداری گل همیشه بهار


چند نثر با مضمون نرگس وجود دارد که روز شما را روشن می کند:

نرگس کاپوت زردش را پوشید،
سبزترین لباسش را پوشید.
به سمت باد جنوب چرخید
و بالا و پایین رفت.
رو به نور خورشید
کرد و سر زردش را تکان داد
و با همسایه اش زمزمه کرد:
زمستان مرده است.
- AA Milne، وقتی ما خیلی جوان بودیم

نرگس هایی که پیش از آن که پرستو جرات کند می آیند و بادهای اسفند را با زیبایی می گیرند.
-ویلیام شکسپیر، داستان زمستانی

من تنها مانند ابری
که بر دره ها و تپه های مرتفع شناور است، سرگردان شدم،
وقتی که به یکباره جمعیتی را دیدم،
میزبانی از نرگس های طلایی.
کنار دریاچه، زیر درختان،
بال زدن و رقصیدن در نسیم.

سخن آخر

در نظر داشته باشید که محل نگهداری پیازها با گاز اتیلن ارتباط نداشته باشد، زیرا این گاز پیاز نرگس بی بار کرده و سبب گل ندادن آن می شود پس پیاز آن را در یخچالی که در آن سیب دارید قرار ندهید. گل نرگس یک گل ماه مارس است. نرگس نماد احترام به کسی است. اگر برای کسی احترام زیادی قائل هستید می توانید به عنوان هدیه گل نرگس بدهید. در این مقاله ما تا جایی که نکته و توضیحات لازم بود راجب گل نرگس به شما دادیم امیدواریم لذت برده باشید.


مطالب مرتبط:

تقویت خاک گلدان با قهوه، پوست گردو و موی سر

پرورش و کاشت گل بامبو در گلداناز
2
رای