چگونه رطوبت داخل خانه را در تابستان کاهش و در زمستان افزایش دهیم

چگونه رطوبت داخل خانه را در تابستان کاهش و در زمستان افزایش دهیم رطوبت داخلی در زمستان و تابستان چگونه است؛ روش افزایش رطوبت در زمستان، انواع رطوبت ساز، علت و روش کاهش رطوبت تابستان نکاتی برای صرفه جویی در قبوض انرژی تابستانی در سلام دنیا بخوانید.

مقدار بخار آب، حالت گازی نامرئی آب، در هوا بیشتر به عنوان رطوبت شناخته می شود. میزان رطوبت خانه شما با دمای هوا و فشار هوا تعیین می شود. بسته به فصل و ترجیحات شخصی، سطح رطوبت ایده آل در خانه شما باید بین 30 درصد تا 50 درصد (رطوبت نسبی) باشد. هدف این است که بین 35 تا 40 درصد باشد. کارشناسان بهداشت موافقند که این یک سطح رطوبت راحت برای حیوانات خانگی نیز هست. در این مطلب از سلام دنیا درباره رطوبت داخلی در زمستان و تابستان، افزایش رطوبت داخل خانه در زمستان، انواع رطوبت ساز، علت رطوبت تابستان، نحوه کاهش و نکاتی برای صرفه جویی در قبوض انرژی تابستانی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

رطوبت داخلی در زمستان و تابستان
رطوبت داخلی

دمای خارج از منزل نقش عمده ای در سطح رطوبت داخل خانه دارد. کیفیت هوای داخل خانه و سلامت ساکنان تحت تأثیر رطوبت پایه ها، دیوارها و سقف خانه قرار می گیرد. هر چه دمای بیرون کمتر باشد، احتمال وجود رطوبت اضافی در داخل بیشتر خواهد بود.

هوای سرد و مملو از رطوبت در داخل خانه از طریق شکاف ها و درها و پنجره های کششی راه خود را پیدا می کند و بر روی سطوح متراکم می شود، زیرا با هوای گرمتر داخل خانه برخورد می کند. به عنوان مثال، اگر دمای بیرون بین 25 درجه فارنهایت تا 50 درجه فارنهایت باشد، سطح رطوبت هوای داخل خانه حدود 40 درصد خواهد بود.

رطوبت داخلی در زمستان و تابستان

رطوبت زمستان

در زمستان، رطوبت داخل خانه بین 25 تا 35 درصد کاهش می یابد. حفظ سطح رطوبت بالاتر از آن به دلیل آب و هوای سرد دشوار خواهد بود. برخلاف تصور رایج، کوره رطوبت را خشک نمی کند.

هوای سرد خشک است، بنابراین با ورود به خانه، هوا خشک‌تر می‌شود. هوای سرد می تواند از طریق درهای کششی، پنجره های قدیمی با مهر و موم شکسته و همچنین از طریق سقف وارد شود.

چالش در زمستان این است که سطح رطوبت را به اندازه کافی پایین نگه دارید تا تراکم در داخل ایجاد نشود. سعی کنید این کار را در حالی انجام دهید که رطوبت را به اندازه کافی بالا نگه دارید تا از الکتریسیته ساکن و خشکی پوست جلوگیری کنید.


حتما بخوانید: علت رطوبت خانه در زمستان، خیس شدن دیوار و کف


علاوه بر این، هوای خشک می تواند باعث ناراحتی و بیماری هایی مانند گلودرد، درد بینی، چشم درد، آنفولانزا و حتی آلرژی شود. هوای خشک نیز می تواند از انتشار ویروس ها حمایت کند.

تمام تلاش خود را بکنید تا هوای سرد و خشک را بیرون نگه دارید تا از بیماری و هزینه های گرمایشی بیشتر جلوگیری کنید. اگر هوای داخل خانه بسیار خشک می ماند، برای کنترل بهتر رطوبت از یک مرطوب کننده خانگی استفاده کنید.

رطوبت زمستان

چگونه رطوبت داخل خانه را در زمستان افزایش دهیم؟

اگرچه استفاده از یک مرطوب کننده برای اضافه کردن رطوبت به هوای خانه، ساده ترین راه برای کنترل سطوح رطوبت است، این گزینه های دیگر نیز به همان اندازه کار می کنند. برای افزودن رطوبت به هوای خشک داخل خانه در زمستان، ممکن است موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • افزودن گیاهان آپارتمانی نه تنها برای تزیین عالی است، بلکه به تصفیه هوا و افزایش سطح رطوبت نیز کمک می کند.
  • در حین آماده کردن غذا، آب را بجوشانید و با استفاده از اجاق گاز بپزید تا بخار در هوا آزاد شود.
  • یک تابه یا گلدان آب را در نزدیکی دریچه های گرمایش قرار دهید.
  • لباس‌های خشک را آویزان کنید. نه تنها رطوبت وارد هوا می شود، بلکه با کاهش مصرف خشک کن در هزینه های انرژی نیز صرفه جویی می کنید.
  • در حمام را باز کنید تا بخار دوش وارد خانه شما شود.
  • قبل از تخلیه آب حمام را در وان بگذارید تا خنک شود.

برای جلوگیری از نشت گرما و رطوبت در خارج از خانه، درها، پنجره‌ها و نوارهای هوا را ارتقا دهید. همچنین ممکن است نصب پنجره مدرن جدید را در نظر بگیرید. این همچنین یک راه عالی برای صرفه جویی در قبض انرژی خانه است.

چگونه رطوبت داخل خانه را در زمستان افزایش دهیم؟

انواع رطوبت ساز

مرطوب‌کننده‌ها رطوبت را به آن اضافه می‌کنند تا مطمئن شوند هوای خانه شما خشک نیست. فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید قبل از خرید دستگاه مرطوب کننده در نظر بگیرید. چنین عواملی شامل بودجه و اندازه خانه یا اتاق شما است که باید به آن رطوبت اضافه کنید.


حتما بخوانید: چگونه رطوبت خانه را افزایش دهیم


1. مرطوب کننده های مه گرم (بخارساز)

مرطوب کننده های مه گرم از آب جوش برای افزایش رطوبت اتاق استفاده می کنند. این نوع مرطوب کننده برای افرادی که گرفتگی بینی یا گلو تحریک شده دارند عالی است.

2. مرطوب کننده های مه خنک (تبخیری – اولتراسونیک – پروانه)

تبخیری

مرطوب کننده های تبخیری با استفاده از اصول اولیه تبخیر به اتاق ها رطوبت می افزایند. فن موجود در دستگاه رطوبت ساز هوا را به داخل می کشد و آن را از طریق یک فیلتر فیتیله ای در پایه رطوبت ساز می دمد. این باعث می شود که آب تبخیر شود و به بخار آب تبدیل شود که سپس دوباره به اتاق رها می شود.

اولتراسونیک

مرطوب کننده های اولتراسونیک از ارتعاشات صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد بخار آب استفاده می کنند که به داخل اتاق بازگردانده می شود. از آنجایی که این رطوبت ساز به جای فن از ارتعاشات اولتراسونیک استفاده می کند، این نوع رطوبت ساز بسیار کم صداتر از آنهایی است که از فن استفاده می کنند.

پروانه

این نوع رطوبت ساز از یک دیسک چرخان برای ریختن آب روی دیفیوزر استفاده می کند. سپس دیفیوزر آب را به قطرات ریز تجزیه می کند که سپس در هوا رها می شوند. برای جلوگیری از انتشار باکتری ها و/یا مواد معدنی در هوا و استنشاق، باید مرطوب کننده را اغلب تمیز کنید.

3. رطوبت ساز کل خانه

این نوع رطوبت ساز در سیستم تهویه مطبوع شما تعبیه شده است و برای اضافه کردن رطوبت به کل خانه شما بهترین است. یک دستگاه رطوبت ساز کل خانه گزینه ای عالی برای افرادی است که در آب و هوای خشک زندگی می کنند.

رطوبت تابستان

رطوبت بالا، بیش از 45 درصد، باعث می‌شود اتاق‌ها احساس لزج و چسبندگی کنند که غیرقابل تحمل است. سطح رطوبت بالای 50 درصد نه تنها ناراحت کننده است، بلکه می تواند باعث مشکلات سلامتی و هزینه های بیشتر سیستم HVAC شود.

معایب رطوبت خانه در تابستان

در حالی که گرما برای جلوگیری از انتشار ویروس ها مفید است، رطوبت بیش از حد می تواند منجر به تراکم پنجره ها، باکتری ها، رشد کپک ها شود که به راحتی پخش می شوند. این زمانی اتفاق می‌افتد که هوای سرد به دیواره‌های داخلی گرم و مرطوب می‌وزد و باعث می‌شود که رطوبت و هاگ‌های کپک با هم ترکیب شوند. سپس هاگ های کپک می توانند در هوا منتقل شوند و به ریه ها استنشاق شوند. این می تواند آلرژی ایجاد کند و منجر به بیماری های تنفسی مانند آسم شود.

سطح رطوبت بالا علاوه بر ایجاد ناراحتی و مشکلات سلامتی می تواند برای خانه شما مشکل ساز باشد. هنگامی که رطوبت بیش از حد وجود داشته باشد، رطوبت موجود در هوا می تواند چارچوب، سقف و کف را پوسیده کند.


حتما بخوانید: از بین بردن کپک روی دیوار با ترفند ساده


چگونه رطوبت داخل خانه را در تابستان کاهش دهیم؟

در حالی که همه عاشق گرما و آفتاب تابستان هستند، اکثر مردم می گویند که از رطوبت هوای بیرون یا داخل در تابستان لذت نمی برند. هنگامی که هوای گرم و رطوبت بیش از 45 درصد، آسایش خانه شما را فراگرفته است، حتی با کارکردن رطوبت‌گیر، ممکن است نکات زیر برای رطوبت‌زدایی هوا مفید باشد.

از فن ها و تهویه مناسب استفاده کنید

روشن کردن پنکه های سقفی، پنکه های کفی و اگزوز فن ها یک راه موثر و ارزان برای کاهش دما و رطوبت در خانه شما است. همانطور که فن هوا را در خانه شما به گردش در می آورد، نسیم رطوبت اضافی را تبخیر می کند و باعث کاهش دمای اتاق می شود.

مطمئن شوید که پنکه های سقفی در خلاف جهت عقربه های ساعت کار می کنند تا کارایی آنها به حداکثر برسد و هوای گرم به سمت پایین رانده شود. همچنین، هنگام آشپزی، تمیز کردن و حمام کردن، حتماً فن های اگزوز را روشن کنید تا هوای گرم و گرم خانه شما بتواند در فضای باز آزاد شود.

یک تهویه مطبوع جدید نصب کنید یا برای تعمیر و نگهداری HVAC برنامه ریزی کنید

هنگام مبارزه با رطوبت بیش از حد در ماه های تابستان، یک واحد تهویه مطبوع قدیمی به راحتی کار می کند و خراب می شود. بهترین راه حل برای کنترل سطح رطوبت در خانه، نصب یک واحد تهویه مطبوع است که می تواند در تابستان رطوبت را از بین ببرد و در زمستان به رطوبت اضافه کند. این ارتقاء محبوب تهویه مطبوع نه تنها به تنظیم رطوبت کمک می کند، بلکه به کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش در تابستان و زمستان نیز کمک می کند.

چگونه رطوبت داخل خانه را در تابستان کاهش دهیم؟

نکاتی برای صرفه جویی در قبوض انرژی تابستانی

  • نظارت و مدیریت سطوح رطوبت داخلی
  • فعال باشید و سطوح رطوبت داخل خانه را اندازه گیری کنید تا از خشکی پوست یا آسم جلوگیری کنید.
  • روی یک دماسنج داخلی رطوبت سنج دیجیتال سرمایه گذاری کنید تا خوانش دقیق سطوح رطوبت در خانه خود را بدست آورید.
  • رطوبت سنج به شما این امکان را می دهد که تهویه هوا و یا رطوبت ساز را مدیریت کنید تا به کنترل قبوض گرمایش و سرمایش کمک کند و در عین حال خانواده سالم و راحت را در تمام طول سال حفظ کند.
سخن آخر

برای دانستن علت و رفع رطوبت منزل در زمستان نیز مطلب ما را در این خصوص بخوانید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

فواید بخور سرد برای ریه، سرفه، پوست و گیاهان

علت روشن شدن ناگهانی و انفجاری آبگرمکن و پکیجاز
1
رای