چگونه رطوبت خانه را افزایش دهیم

چگونه رطوبت خانه را افزایش دهیم چگونه رطوبت خانه را افزایش دهید؟ بهترین روش های تامین رطوبت منزل با دستگاه رطوبت ساز و بدون دستگاه رطوبت ساز و با روش‌های مقرون به صرفه را در ادامه این مقاله از سلام دنیا پیدا کنید.

به طور کلی، شما می خواهید که رطوبت را در خانه خود بین 40 تا 60 درصد حفظ و نگهداری کنید. اگر هوا خشک تر از آن چیزی که باید باشد، توانایی بدن شما را در مبارزه با ویروس های موجود در هوا و عفونت های تنفسی فصلی را کاهش می دهد. ما در این مقاله از سلام دنیا به شما می‌گوییم چگونه رطوبت خانه را افزایش دهید. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. 

چگونه رطوبت خانه را اندازه بگیریم؟

حفظ رطوبت خانه به مقدار ایده‌ال مسئله مهمی در حفظ سلامت اعضای خانه به خصوص کودکان و افراد مبتلا به مشکلات تنفسی است. اما تشخیص میزان رطوبت منزل ترفندی وجود دارد به این صورت که حتی اگر در خانه وسیله اندازه گیری رطوبت را نداشته باشید، می توانید با این راهکار تشخیص دهید که هوا خشک تر است:

اگر دائماً از لوسیون استفاده می کنید یا با شوک های استاتیک دست و پنجه نرم می کنید. پس هوا خشک تر از حد معمول است. دستگاه‌های بخور (رطوبت ساز) بهترین گزینه برای بهبود کیفیت هوای خانه شما محسوب می‌شوند. اما اگر با این حال در بودجه خود جایی برای این کار ندارید، نگران نباشید، روش‌های زیادی وجود دارد که می توانید بدون صرف هزینه ای رطوبت را به هوای خانه خود اضافه کنید.

روش 1 برای مرطوب کردن هوای خانه

افزایش رطوبت منزل با رطوبت سازها یا بخور

1. برای مکانهای باز منزل خود یک دستگاه رطوبت ساز بزرگ بخرید. دستگاه های بخور یا رطوبت ساز بزرگ را به صورت آنلاین یا در فروشگاه محلی برای بهبود خانه خود پیدا کنید. از آنجا که این دستگاه ها ممکن است گران قیمت باشند، پس قبل از خرید یکی از آن ها چندین دستگاه را باهم مقایسه کنید.

 • نظرات مشتریان را بررسی کنید، شما می خواهید بدانید که دستگاه بخور نه تنها وظیفه خود را انجام می دهد بلکه سالها خدمات کافی را برای شما به ارمغان میاورد.
 • به هر حال، با مراقبت ، تمیز کردن و نگهداری مناسب، این دستگاه باید سالها برای شما دوام داشته باشد و کار کند.
 • برنامه ریزی کنید تا هفته‌ای یک بار تمیزکاری سطحی و ماهانه یک تمیز کاری حسابی را (عمیق) برای آن انجام دهید. 

حتما بخوانید: ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه


مرطوب کننده هوای اتاق

2. دستگاه‌های رطوبت ساز رومیزی را برای اتاق خواب یا فضاهای کوچکتر تهیه کنید. اگر خرید یک رطوبت ساز بزرگ به درآمد و بودجه شما نمی‌خورد، به دنبال یک نسخه رومیزی کوچکتر برای استفاده در اتاق‌های خاص که خشک‌ترین اتاق ها هستند باشید. خرده فروشان آنلاین و فروشگاه‌های تخفیف کالاهای خانگی رطوبت سازهای کوچک را متناسب با هر بودجه ای می فروشند.

 • رطوبت سازهای کوچکتر نیز ممکن است در صورتی که اگر فقط در بخشی از خانه خود مشکل رطوبت داشته باشید کاربردی تر باشند. به عنوان مثال، اگر اتاقی دارید که به نظر می رسد خشک تر از اتاق های دیگر باشد، یک دستگاه رطوبت ساز رومیزی ممکن است مشکل را برطرف کند.

3. اگر در طی ماه‌های گرم سال محل زندگی شما دارای هوای خشک است، رطوبت سازهای خنک کننده تبخیری یا غباری را امتحان کنید. رطوبت سازهای خنک کننده تبخیری یا غباری ای که به صورت آنلاین و در اکثر فروشگاه‌های تخفیف دار موجود هستند، به شما کمک می کنند تا هوای محیط خود را خنک و مرطوب کنید. از آنجا که خنک هستند، در اطراف کودکان و حیوانات خانگی نیز ایمن و بی خطر تلقی می‌شوند.

 • در صورت ابتلا به آسم یا آلرژی فصلی، رطوبت سازهای خنک کننده تبخیری یا غباری نیز به شما کمک خواهد کرد. اگرچه ممکن است هنگام کار کمی سر و صدا ایجاد کنند یا داشته باشند، اما به اندازه برخی دیگر از مدل های رطوبت ساز گران نیستند.
 • مقرون به صرفه‌ترین رطوبت سازهای خنک کننده تبخیری یا غباری دستگاه های بخور هستند. در حالی که سر و صدای کمی را ایجاد می‌کنن ، اما بسیار کم مصرف نیستند.

4. در ماه های سردتر از یک رطوبت ساز غبار یا تبخیری گرم استفاده کنید. یک رطوبت ساز غبار یا تبخیری گرم اساساً به همان روشی عمل می کند که یک رطوبت ساز خنک کننده تبخیری عمل می‌کند، فقط در ابتدا آب را گرم می‌کند. از آنجا که سطح داغ می‌شود، در صورت داشتن کودکان کوچک یا حیوانات خانگی در اطراف خود این وسیله می‌تواند یک خطر ایمنی تلقی شود.

 • تمیز کردن رطوبت ساز غبار یا تبخیری گرم نسبت به سایر مدل‌ها نیز دشوارتر است زیرا گرما می‌تواند باعث رشد سریع کپک شود.

5. برای یک راه حل ساکت و کم مصرف از رطوبت ساز التراسونیک استفاده کنید. رطوبت سازهای اولتراسونیک گران‌تر از انواع دیگر دستگاه های رطوبت ساز هستند، اما در عین حال کم مصرف ترین و تمیزترین آنها نیز به شمار می آیند. اگر به دنبال چیزی با کمترین حالت برای نگهداری و مراقبت هستید یک دستگاه رطوبت ساز اولتراسونیک انتخاب خوبی است.

 • رطوبت سازهای اولتراسونیک ساکت و بی صدا هستند، بنابراین لازم نیست نگران مزاحمت در هنگام خواب یا افزودن سر و صدای غیرضروری به محیط خود باشید.
 • از آنجا که رطوبت سازهای اولتراسونیک هیچ سطح داغی ندارند، در اطراف کودکان و حیوانات خانگی نیز ایمن هستند.

حتما بخوانید: تمیز کردن مبل مخمل با راه های ساده در خانه


6. اگر دارای سیستم گرمایش رادیاتور هستید، پس رطوبت سازهای رادیاتوری را امتحان کنید. رطوبت سازهای رادیاتور را به صورت آنلاین یا با تخفیف و یا در فروشگاه کالاهای خانگی پیدا کنید. این نوع از رطوبت سازها گرانتر از رطوبت سازهای دیگر هستند. شما به راحتی آنها را پر از آب کرده و به رادیاتور خود متصل می‌کنید.

 • رطوبت سازهای رادیاتور معمولاً مخازن کمتری برای آب دارند، به این معنی که مجبورید آنها را اکثر مواقع دوباره آب پر کنید.

دستگاه مرطوب کننده هوا

7. هر بار که دستگاه رطوب ساز را دوباره پر می کنید آن را نیز تمیز کنید. رطوبت ساز را از برق بکشید و 1 تا 2 فنجان (240 تا 470 میلی لیتر) سرکه سفید درون رطوبت ساز خود بریزید. دور تا دور آن را بچرخانید و بگذارید حدود 15 تا 20 دقیقه بماند. سپس، سرکه را خالی کرده و هر گونه شکاف را با یک برس کوچک براش و مالش دهید (یک مسواک قدیمی هم کار ساز است). رطوب ساز خود را با آب تمیز بشویید و بگذارید تا قبل از دوباره پر کردن مجدد آن در هوای اتاق خشک شود.

 • از استفاده از مواد شیمیایی قوی، که دستگاه رطوبت ساز شما می تواند آن را در استفاده بعدی در هوا پخش کند، خودداری کنید.
 • اینکه چند بار نیاز به پر کردن رطوب ساز خود دارید به میزان بزرگ بودن مخزن و مدت زمان کارکرد آن بستگی دارد. به طور دوره ای آب را بررسی کنید، مخصوصاً در ابتدا، تا بفهمید چند بار در روز باید آن را پر کنید.
 • با گذشت زمان، ممکن است رطوبت ساز شروع به رشد کپک یا قارچ‌هایی کند که شما طبیعتا نمی خواهید این هاگ ها را در هوا آزاد کنید.

روش 2 برای مرطوب کردن هوای خانه

مرطوب کردن هوای منزل بدون دستگاه بخار

1. گیاهان خانگی را برای بهبود رطوبت و کیفیت هوای خود نگه دارید. اگر دارای استعدادی طبیعی برای رشد گیاهان هستید، خرید چند گیاه آپارتمانی مانند گیاه عنکبوت و آلوئه ورا می تواند به افزودن رطوبت به هوا و همچنین تصفیه هوای اطراف آنها و شما کمک کند. در حالی که گیاهان رطوبت را از طریق ریشه‌های خود جذب می‌کنند، آنها آن را به سمت برگ های خود برمی‌گردانند و در هوا آزاد می‌کنند.

 • بعضی از گیاهان از سایر دیگر گیاهان رطوبت سازهای طبیعی بهتری هستند. بطور کلی گیاهان با برگهای بزرگ و پهن بهترین نوع در رطوبت سازهای هوا هستند. گیاهانی که به طور طبیعی در جنگل های بارانی رشد می کنند نیز گزینه ی خوبی هستند.

2. از منابع گرمای تابشی به جای گرمای مرکزی استفاده کنید. اگر از قبل گرمای مرکزی دارید، ممکن است خرید رادیاتورهای قابل حمل هزینه غیر ضروری به نظر برسد. با این حال، این دستگاه ها به شما امکان این را می‌دهند که بدون از بین بردن رطوبت، خانه خود را گرم کنید.

 • اگر قبلاً گرما را کم کرده‌اید و متوجه شده‌اید که بعضی از اتاق‌ها به راحتی بقیه نیستند، استفاده از رادیاتور قابل حمل می تواند کمک کند.
 • دستورالعمل های رادیاتور قابل حمل خود را با دقت بخوانید و مطمئن شوید که آن را نزدیک هر چیزی که می‌تواند آتش بگیرد، مانند پرده قرار ندهید.

چگونه رطوبت را بالا ببریم

3. به اتاقهایی که به رطوبت بیشتری احتیاج دارند یک آبنما اضافه کنید. آبنماهای داخلی از ویژگی های بزرگ و گران قیمت گرفته تا آبنماهای کوچک و رومیزی متغیر هستند که می توانید با هزینه‌ نه چندان بالا تحویل بگیرید و انتخاب کنید. آبنماهای بزرگتر تفاوت بیشتری در سطح رطوبت شما ایجاد می کنند اما ممکن است نصب و نگهداری آنها نیز دست و پا گیرتر باشد.

 • صدای جوشان آب جاری جو را به یک اتاق اضافه می کند و برای بسیاری از افراد آرامش بخش است. اما همچنین ممکن است برخی آن را خیلی بلند یا حواس پرت کننده بدانند. ممکن است بخواهید قبل از اینکه سرمایه زیادی را برای آن بپردازید، یک آبنمای کوچکتر را امتحان کنید.
 • اگر فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید مراقب فواره های آب باشید. در حالی که آب معمولاً آنقدر عمیق نیست که خطرناک باشد، اما باز با این حال می تواند خرابکاری ای را ایجاد کند.

4. برای فواید آروماتراپی یک پخش کننده روغن اساسی را با یک رطوبت ساز ترکیب کنید. پخش کننده‌های روغن اساسی بخار را در هوا آزاد می کنند. با این حال، اگر از مزایای رایحه درمانی ناشی از انتشار روغن اساسی آگاه هستید، پخش کننده‌هایی وجود دارند که به عنوان رطوبت ساز نیز کار می کنند. این ماشین های ترکیبی معمولاً فقط در مناطق نسبتاً کوچک مانند حمام یا کمد دیواری موثر هستند. حتی در یک اتاق خواب کوچک، آنها احتمالاً به اندازه کافی برای شما قطرات آب را رها نمی کنند تا متوجه تفاوت زیادی شوید.


حتما بخوانید: خواص بخور بابونه برای سلامتی


روش سوم برای ایجاد رطوبت در خانه

راه های ساده برای مرطوب کردن هوای خانه

1. زمانی که هوای خانه گرم شد ترموستات خود را تا 68 درجه فارنهایت (20 درجه سانتی گراد) پایین بیاورید. این دما که توسط وزارت انرژی توصیه شده است، مناسب‌ترین دما برای خانه است، اگر می‌خواهید در هزینه‌های گرمایشی صرفه جویی کنید اما نمی‌خواهید در خانه خود احساس ناراحتی کنید، این دما را حفظ کنید. این دما همچنین میزان خشکی هوای خانه را کاهش می‌دهد، بنابراین هوای خانه شما به طور طبیعی مرطوب تر خواهد شد.

 • اگر احساس لرز کردید، به جای اینکه دمای بخاری را زیاد کنید، پتو یا ژاکت بردارید و خودتان را گرم کنید.

راههای افزایش رطوبت هوا برای گیاهان

2. لباس های شسته را روی یک رخت آویز در داخل خانه خشک کنید. با اینکه ممکن است خشک شدن لباس شما طولانی تر از زمان خشک شدن لباس در هوای آزاد باشد، اما رطوبت لباس ها باعث مرطوب شدن هوا داخل خانه می شود. با استفاده نکردن از خشک کن، در هزینه های انرژی هم صرفه‌جویی خواهید کرد.

 • رخت آویز ندارید؟ همچنین می توانید لباس ها را روی صندلی ها، میزها و میله های پرده آویزان کنید.

3. کاسه های آب را جلوی سیستم های گرمایشی قرار دهید. با عبور هوای گرم از روی آب، مقداری رطوبت آب را جذب خواهد کرد و در هوای خانه شما پخش می کند. البته چون کاسه‌های آب فقط در مقابل سیستم‌های گرمایشی هستند، آنها فقط مقدار کمی رطوبت را از طریق تبخیر شدن به فضای خانه اضافه می کنند.

 • کاسه‌های خود را هر چند وقت یک بار بررسی کنید و به آن آب اضافه کنید.
 • اگر رادیاتور دارید، یک کاسه آب فلزی یا سرامیکی را بالای رادیاتور قرار دهید. رادیاتور آب را گرم می کند و بخار آن به خانه شما رطوبت می‌دهد. مراقب کاسه باشید، چون با حرارت گرم می شود! از کاسه شیشه ای استفاده نکنید چون با گرم شدن خرد می شود.
 • اگر با گذاشتن کاسه آب در خانه راحت نیستید، سعی کنید به جای آن یک حوله مرطوب در دریچه سیستم گرمایشی قرار دهید. هوا از حوله عبور می کند و رطوبت را با خود حمل می کند.

4. موقع دوش گرفتن درب حمام را باز بگذارید. اجازه دهید تمام بخار دوش آب گرم در بقیه قسمت‌های خانه‌تان پخش شود و سطح رطوبت هوا را افزایش دهد. اگر نگران حریم خصوصی هستید، می‌توانید به راحتی یک ملافه یا پرده پارچه‌ای را روی درب آویزان کنید.

 • همچنین می توانید یک فن برقی در درب قرار دهید تا بخار را در بقیه قسمت‌های خانه پخش کند.
 • اگر به جای دوش گرفتن حمام می کنید، قبل از تخلیه آب را در وان بگذارید تا خنک شود، نه اینکه بلافاصله بعد از اتمام حمام، آن را تخلیه کنید. آب تبخیری کمی رطوبت به هوا اضافه می‌کند. به دلیل خطر غرق شدن، اگر بچه های کوچکی دارید آب را داخل وان باقی نگذارید.

فواید هوای مرطوب

5. به جای مایکروویو غذا را روی اجاق گاز بپزید. مطمئناً ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، اما گرم کردن غذا روی اجاق گاز بخار آزاد می‌کند که به افزودن رطوبت به هوای خانه کمک می‌کند. اگر در حال پختن غذایی هستید که می توان هم آن را روی اجاق گاز یا درون فر بپزید، زمانیکه هوای داخلی شما خشک بود پختن غذا با اجاق گاز را انتخاب کنید.

 • فرها و مایکروویوها از حرارت خشک استفاده می کنند که هوای داخل خانه شما را حتی بیشتر خشک می کنند. اگر از قبل هوای خانه‌تان رطوبت کمی داشت، بهتر است از اجاق گاز استفاده کنید.

حتما بخوانید: 9 روش آسان برای تمیز کردن اجاق گاز کثیف و فر با مواد طبیعی


6. آب را در قابلمه بزرگی روی اجاق گاز خود بجوشانید. یک قابلمه بزرگ را با آب پر کنید و شعله را روشن کنید. درب قابلمه را باز بگذارید تا آب شروع به جوشیدن کند، سپس آن را بردارید و اجازه دهید بخار اتاق را پر کند. حواس تان به آب در حال جوشیدن باشد چون اگر آب کاملاً تبخیر شود، می تواند قابلمه‌تان را بسوزاند.

 • می توانید روغنهای اساسی یا ادویه‌ها را به آب اضافه کنید تا خانه بوی تازگی بگیرد. به عنوان مثال، در زمان تعطیلات، ممکن است مقداری دارچین، میخک و ادویه های مشابه در آب بریزید تا خانه حال و هوای جشن و شادی داشته باشد.
 • اگر نمی خواهید آب را روی اجاق گاز نگه دارید ،می توانید همین کار را در خوراک پزهای برقی سفالی تان امتحان کنید. فقط آن را پر از آب کنید و درب آن را بگذارید، آب را به تدریج گرم می کند و بخار آن را در هوا آزاد می کند. یک کتری چای نیز می تواند برای این کار خوب باشد، فقط مطمئن شوید که قبل از گرم کردن آب برای چای خوردن خودتان آن را کاملاً بشویید.

7. به پرده‌های منزلتان آب گرم اسپری کنید. آب گرم را در بطری اسپری بریزید و پرده ها را کمی اسپری کنید. لازم نیست آنها را خیس کنید، آنها بعد از مدتی خشک می شود. اگرچه این کار تغییر بزرگی در میزان رطوبت خانه شما ایجاد نخواهد کرد، اما با گذشت زمان به تدریج رطوبت خانه افزایش پیدا می کند.

 • به یاد داشته باشید که آنها را چک کنید و پس از خشک شدن دوباره آنها را اسپری کنید. اگر می خواهید هوا بوی مطبوعی بگیرد، می توانید یک یا دو قطره روغن اساسی به آب اضافه کنید.

بهترین روش مرطوب کردن هوای منزل

8. ماشین ظرفشویی خود را بعد از اتمام کار باز کنید تا ظروف شما خشک شوند. اگر بطور مرتب از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، چرخه خشک کن را خاموش کنید (این امر باعث صرفه جویی در مصرف برق نیز می‌شود). بعد از اتمام کار، در ماشین ظرفشویی را باز کنید و قفسه ها را بیرون بیاورید تا ظروف شما بتوانند در هوا خشک شوند. با تبخیر آب، رطوبت در خانه شما افزایش می یابد.

 • از آنجا که ماشین ظرفشویی از آب گرم استفاده می کند، هنگام باز کردن درب بخار زیادی نیز آزاد می شود. این امر رطوبت هوا خانه را هم افزایش می‌دهد.
سخن آخر

همانطور که می‌دانید خشک بودن هوای منزل به خصوص در فصول سرد سال روی سیستم تنفسی و پوست تاثیر منفی می‌گذارد. در این مقاله ما بهترین راه های افزایش رطوبت خانه را با استفاده از دستگاه های رطوبت ساز و بدون آنها تشریح کردیم. به این ترتیب شما می‌توانید با هر امکاناتی که در دسترس دارید رطوبت مورد نیاز منزل را تامین کرده و از تنفس در هوایی مطبوع لذت ببرید. اگر شما هم ایده و تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

روش عالی و ساده برای خوشبو کردن لباس و کمد لباس و رفع بوی نم

روش اصولی تمیز کردن یخچال 

از
7
رای