روش عالی و ساده برای خوشبو کردن لباس و کمد لباس و رفع بوی نم

روش عالی و ساده برای خوشبو کردن لباس و کمد لباس و رفع بوی نم اگر لباس های خود را شسته اید و متوجه شدید که بوی نامطبوعی دارند و یا کمد لباس شما بوی رطوبت و کپک می دهد، کافیست تا از روش های ساده که در این مقاله ارائه شده است، استفاده کنید تا لباس ها و کمد خوشبویی داشته باشید.

دلسرد کننده است که لباس های خود را شسته، خشک کرده و متوجه شوید که آنها بو می دهند. برای لباس هایی که حتی چند روز بعد از شسته شدن بو تازه می دهند، در روال لباس شویی خود چند تغییر ساده ایجاد کنید. با از بین بردن بو لباس شروع کرده و فورا آنها را بعد از شستن خشک کنید تا بوی کپک در آنها ایجاد نشود. تهویه را در کمد خود بهبود ببخشید و موارد جذب کننده بو را در کشو لباس، چمدان یا کمد خود قرار دهید.

راهکارهای عالی و ساده برای خوشبو کردن لباس و کمد لباس و رفع بوی نم

روش اول: معطر کردن لباس ها

1. 5 قطره روغن اسانس را بر روی یک پارچه ریخته و آن را در کشو لباس تان قرار دهید

یک دستمال یا پارچه تمیز تهیه کرده و حدود 5 قطره روغن اسانس بر روی آن بریزید. سپس این پارچه را در کشو لباس خود همراه با تعداد زیادی از لباس های تمیز و مرطوب قرار دهید و چرخه خشک کردن لباس ها را اجرا کنید. روغن اسانس، رایحه ای بسیار ملایم به لباس می بخشد.

 • روغن اسانس مورد علاقه تان مانند اسطوخودوس، پرتقال، رزماری یا شمعدانی را امتحان کنید.

چگونه لباس ها رو خوشبو کنیم

2. ورقه های خشک کن معطر را در چمدان یا کمد لباس خود قرار دهید

چه لباس ها را برای چند روز یا برای کل یک فصل ذخیره می کنید، اضافه کردن چند ورقه خشک کن جدید می تواند بوی بد آنها را از بین ببرد. ورقه های خشک کن را تا زمانی که دیگر بویی ندارد، با لباس ها نگه دارید و سپس یک ورقه دیگر به جای آن قرار دهید.

 • اگر نمی خواهید از ورقه های خشک کن استفاده کنید،  یک نوار خشک از صابون معطر را در دستمال کاغذی بپیچانید و آن را در کشو یا چمدان لباس خود قرار دهید.

از بین بردن بوی بد لباس و کمد لباس

3. بر روی توپ های پنبه ای عطر اسپری کرده و آن را در کمد لباس یا کشو قرار دهید

بر روی توپ های پنبه ای بزرگ کمی از عطر مورد علاقه تان را اسپری کنید یا بر روی هر توپ پنبه ای حدود 5 قطره از روغن اسانس بریزید. آنها را در درون یک کاسه قرار دهید و در داخل کمد خود بگذارید یا توپ های پنبه ای را در کشو لباس های خود پخش کنید.

 • در صورت بسته بندی لباس، می توانید این موارد را در چمدان خود قرار دهید.

شیوه خوشبو کردن کمد لباس

4. یک عطر گل یا رایحه اسطوخودوس را در کشو یا چمدان لباس خود قرار دهید

اگر لباس ها را در کشو کمد نگهداری می کنید یا برای یک سفر رفتن آنها را در چمدان قرار می دهید، یک کیسه کوچک کتانی پر از اسطوخودوس خشک یا گل مورد علاقه تان را برای افزودن رایحه ای ملایم به آن اضافه کنید. برای افزودن رایحه ای ملایم به کمدتان، کیسه را از چوب لباسی آویزان کنید.

 • همچنین می توانید سدر خشک شده یا نفتالین را در کیسه قرار داده تا از لباس های خود در برابر آسیب بید محافظت کنید. یک نفتالین معطر را خریداری کرده تا بوی نامطبوع را از بین ببرید.

نکته: آیا در کمد لباستان تعداد زیادی کشو و قفسه وجود دارد، خوشبو کننده هوا اتوماتیک را روشن کنید. آنها گاه به گاه هوای تازه را وارد کمد کرده که به لباس هایتان بوی عالی می بخشد.

یک عطر گل یا رایحه اسطوخودوس را در کشو یا چمدان لباس خود قرار دهید

5. برای تازه کردن بو لباس ها، اسپری تهیه شده خودتان را بر روی آن ها اسپری کنید

برای تهیه اسپری مورد علاقه خودتان، یک بطری تمیز را با یک و نیم پیمانه (350 میلی لیتر) آب و یک چهارم پیمانه (59 میلی لیتر) الکل مالشی و سه چهارم قاشق چایخوری (3.7 میلی لیتر) از روغن اسانس پر کنید. درپوش بطری را پیچانده و بطری را تکان دهید و سپس به آرامی آن را بر روی لباس ها اسپری کنید. برای رایحه تازه، هر یک از این روغن های اسانس را امتحان کنید:

برای تازه کردن بو لباس ها، اسپری تهیه شده خودتان را بر روی آن ها اسپری کنید

روش دوم: بوی کپک را جذب کنید

1. برای خنثی کردن بو، سرکه یا ودکا را روی لباس اسپری کنید

بوها را با پر کردن یک بطری اسپری با سرکه سفید یا ودکا ارزان از بین ببرید. سپس، بر روی لباس هایی که نیاز به گندزدایی دارند، اسپری کنید. همانطور که سرکه یا ودکا خشک می شود، بو را از بین برده و فاقد بو می شود.

نکته: همیشه ایده خوبی است که قبل از اسپری کردن بر روی کل لباس، آن را بر روی لکه ای از لباس اسپری کنید، زیرا ممکن است برخی از پارچه های قدیمی با سرکه یا ودکا آسیب ببینند. برای اطمینان از اینکه ودکا یا سرکه رنگ پارچه را تغییر نمی دهد، لباس را بیرون آورده و بر روی نقاط کوچکی از آن اسپری کنید.

چگونه بوی کپک لباس ها را برطرف کنیم

2. کاسه ای از دانه های قهوه خشک شده را در کمد خود قرار دهید تا بوها را جذب کند

قهوه به دلیل داشتن توانایی خنثی سازی بو و رایحه های قوی به خوبی شناخته شده است. کمی از قهوه دم شده را آماده کرده و آن را بر روی سینی پخت پخش کنید. اجازه دهید تا به طور کامل خشک شده و سپس آن را در یک کاسه قرار دهید. کاسه را در جایی در کمد قرار دهید تا بو را جذب کند.

 • همچنین می توانید دانه های قهوه تازه یا کامل را در کمد قرار دهید تا بو را جذب کند.
 • اگر مایل به استفاده از دانه های قهوه در کمد خود هستید، یک کیسه کتانی را با دانه های قهوه پر کنید. سپس کیسه را در کمد خود قرار دهید.

روش برطرف کردن بوی نم کمد لباس با قهوه

3. برای جذب رطوبت و بو از سدر در سراسر کمد استفاده کنید

چوب لباسی هایی از چوب سدر، جا لباسی از جنس چوب سدر، یا کیسه های پر شده از سدر خشک شده خریداری کرده و آنها را در کمد لباس قرار دهید. سدر به طور طبیعی بید را از لباس ها دور کرده و رطوبت را از فضاهای مرطوب جذب می کند.

 • همچنین می توانید یک کاسه از تراشه های سدر را در کمد خود قرار دهید.

برای جذب رطوبت و بو از سدر در سراسر کمد استفاده کنید

4. یک جعبه باز شده از جوش شیرین را در کمد خود قرار دهید تا رطوبت را جذب کند

جوش شیرین یک جاذب بوی طبیعی است، بنابراین یک جعبه تازه از جوش شیرین را باز کرده و آن را در قفسه یا کف کمد قرار دهید. اگر فرش موجود در کمدتان بو می دهد، جوش شیرین را روی فرش بپاشید و اجازه دهید تا 24 ساعت قبل از جاروبرقی کشیدن بر روی فرش باقی بماند.

 • جعبه جوش شیرین را هر 1 یا 2 ماه جایگزین کنید.

استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی رطوبت کمد لباس

روش سوم: از بین بردن و جلوگیری از بوها

1. برای از بین بردن بو، لباس های کپک زده و بو گرفته را با سرکه بشوئید تا بو را از بین ببرید

به جای استفاده از مواد شوینده لباس شویی، لباس ها را با دور استاندارد شست شو ماشین لباس شویی و با یک پیمانه (240 میلی لیتر) سرکه سفید بشوئید. از داغ ترین دمای لباسی که می توانید برای لباس های خاص تان به کار ببرید، استفاده کنید. سپس یک بار دیگر از مواد شوینده لباس شویی و یک پیمانه (180 میلی گرم) جوش شیرین استفاده کنید.

 • سرکه و جوش شیرین انواع مختلفی از کپک ها را از بین می برند، که به همین دلیل استفاده از هر دو این موارد مهم است.

از بین بردن بوی بد لباس و کمد لباس

2. برای جلوگیری از بوی کپک، لباس های مرطوب را سریعا به خشک کن منتقل کنید

اگر حتی چند ساعت لباس خیس در ماشین لباسشویی خود بگذارید، کپک شروع به رشد می کند. این مساله باعث می شود که لباس ها و ماشین لباس شویی شما شروع به بو دادن کند. در عوض، هر چه سریع تر وقتی کار ماشین لباس شویی خاتمه پیدا کرد، لباس های مرطوب را در درون خشک کن قرار دهید.

 • اگر فراموش کرده اید که لباس ها را از ماشین لباس شویی بیرون بیاورید و آنها بیش از 4 ساعت در ماشین لباس شویی باقی ماندند، دوباره آنها را با سرکه و آب گرم بشویید تا بو از بین برود.

نکته: اگر لباس های بدبو را از ماشین لباس شویی خارج می کنید، ممکن است نیاز باشد تا ماشین لباس شویی را بدون لباس با یک دور ساده از جوش شیرین و سرکه سفید بشوئید.

برای جلوگیری از بوی کپک، لباس های مرطوب را سریعا به خشک کن منتقل کنید

3. لباس های خود را خشک کنید تا رایحه ای تازه و طبیعی داشته باشد

یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد بوی تازه در لباس ها، ارزان ترین آنها نیز خواهد بود. به جای اینکه لباس های خود را در خشک کن با ورقه های پارچه ای (ورقه های معطر) قرار دهید، لباس ها را در بیرون از خانه بر روی طناب آویزان کنید. هوای تازه لباس ها را خشک کرده و نور خورشید حتی می تواند آن را ضد عفونی کند.

 • اگرچه ممکن است مدت خشک شدن لباس طولانی تر شود، اما می توانید لباس ها را در زمستان یا روزهای ابری با آویزان کردن خشک کنید.

 ساده ترین راه ها برای ایجاد بوی تازه در لباس ها

4. درب کمد خود را باز کنید تا هوا در بین لباس هایتان جریان داشته باشد

اگر کمدتان در اتاقی است که رطوبت زیادی دارد، بسته نگه داشتن درب می تواند رطوبت را در آن محبوس کرده و بوی نامطبوع ایجاد کند. برای بهبود گردش هوا، سعی کنید تا درب کمد خود را در طول روز یا شب باز نگه دارید.

 • اگر لباس را در یک چمدان جمع می کنید یا لباس ها را در یک کشو لباس نگه می دارید، چند بسته سیلیسی را همراه با لباس ها قرار دهید تا رطوبت آن جذب شود. بسته های سیلیس را می توانید بصورت آنلاین خریداری کنید.

چگونه بوی بد کمد لباس را از بین ببریم

از
27
رای