از بین بردن بو و لکه ادرار و مدفوع حیوانات خانگی از لباس و فرش

از بین بردن بو و لکه ادرار و مدفوع حیوانات خانگی از لباس و فرش اگر حیونات خانگی (سگ یا گربه) شما روی لباس یا فرش؛ ادرار، مدفوع یا استفراغ کرده اند، می توانید با روش پاک کردن لکه ادرار، مدفوع و بوی آنها از لباس و فرش در سلام دنیا آشنا شوید.

ما حیوانات خانگی‌ مان را دوست داریم، اما لکه‌ها و بوی‌هایی که از ادرار، مدفوع و استفراغ آنها پخش می شود را نه، دوست نداریم. چه گربه داشته باشید چه سگ یا هر دو، از این اتفاقات برای شما رخ می دهد. ادرار گربه‌ها و سگ‌ها و اسپری کردن گربه‌ها لکه‌هایی به جا می‌گذارد، اما معمولاً این بوها (بسیار بدتر از ادرار انسان) دردسرسازتر هستند. البته هر چه زودتر لکه پاک شود، لکه برداری از روی لوازم موفقیت آمیزتر خواهد بود. شما می توانید تمام لکه های خرابکاری حیوان خانگی را پاک کنید، و در بیشتر موارد، می توانید این کار را به راحتی با وسایلی که در خانه دارید، انجام دهید. در این مقاله از سایت سلام دنیا، ما به شما روش پاک کردن لکه ادرار، مدفوع یا استفراغ سگ یا گربه و همچنین از بین بردن بوی ادرار حیوانات خانگی از روی لباس و فرش و اثاثه خانه آموزش دادیم. با ما همراه باشید.

چگونه لکه ها و بوهای حیوانات خانگی را از لباس، فرش و اثاثه خانه پاک کنیم؟

 • نوع لکه: لکه بر پایه پروتئین
 • نوع شوینده: پودر لباسشویی سنگین
 • دمای آب: آب سرد

لوازم مورد نیاز برای پاک کردن لکه ادرار و مدفوع سگ و گربه

تجهیزات یا ابزار

پاک کردن لکه ها و بوهای ادرار (روی لباس و ملحفه)

 • چاقو یا کاردک (برای جدا کردن مواد جامد)
 • آب لوله کشی
 • تشت برای خیساندن
 • ماشین لباسشویی
 • دستمال کاغذی یا پارچه سفید (اختیاری)
 • بند رخت بیرون از خانه (اختیاری)

پاک کردن لکه مدفوع و استفراغ (روی لباس)

 • آب لوله کشی
 • چاقو یا کاردک (برای جدا کردن مواد جامد)
 • تشت برای خیساندن
 • ماشین لباسشویی
 • برس نرم (اختیاری)

حتما بخوانید: پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس و فرش


پاک کردن لکه مدفوع و استفراغ از روی فرش و اثاثه خانه

 • دستمال کاغذی یا پارچه سفید
 • چاقو یا کاردک
 • بطری اسپری (اختیاری)
 • برس نرم
 • جاروبرقی فروشگاهی مرطوب یا خشک (اختیاری)
 • جاروبرقی معمولی

پاک کردن لکه و بوهای ادرار (لباس و ملحفه)

 • آب
 • مایع لباسشویی سنگین
 • سرکه سفید تقطیر شده

پاک کردن لکه مدفوع و استفراغ (لباس)

 • آب
 • سفید کننده بر پایه اکسیژن
 • مایع لباسشویی سنگین

پاک کردن لکه مدفوع و استفراغ از روی فرش و اثاثه خانه

 • آب
 • سرکه سفید تقطیر شده
 • جوش شیرین
 • آب اکسیژنه

پاک کردن لکه مدفوع و استفراغ از روی فرش و اثاثه خانه

قبل از شروع کار:

 • هر گونه ماده جامد را از روی سطح پارچه، فرش یا اثاثه یا لوازم داخلی را با لبه چیزی مانند چاقوی آشپزخانه یا کاردک بردارید. هیچوقت چیزی روی لکه نکشید زیرا این کار می تواند لکه را بزرگتر و پاک کردن آن را دشوار تر کند.
 • اگرچه در قفسه‌هایی فروشگاها پاک‌کننده‌های لکه‌بر حیوانات خانگی زیادی وجود دارد، اما شما به راحتی می‌توانید با مواد ساده در خانه، خودتان لکه بر درست کنید.
 • اگر لباس شسته خشک شده لکه دار شد، لکه های ادرار را با یک پارچه سفید یا دستمال کاغذی پاک کنید. هرچه زودتر به خشکشویی بروید و لکه را هم مشخص کنید. اگر روکش مبل قدیمی یا از جنس ابریشمی دارید، برای از بین بردن لکه با یک فرد حرفه ای در این زمینه مشورت کنید.
 • اگر می خواهید خودتان در خانه لباس را بشویید، قبل از قرار دادن لباس در محفظه خشک کن، حتماً لکه را با لکه‌بری که دارید پاک کنید.

چگونه لکه ها و بوی ادرار حیوانات خانگی را از لباس و ملحفه پاک کنیم؟

1. شستشو با آب سرد

کار را با شستشوی ناحیه مورد نظر با آب سرد شروع کنید. قسمت پارچه که دچار لکه شده را زیر شیر آب نگه دارید و اجازه دهید فشار آب ادرار را از الیاف  پارچه پاک کند.

تمیز کردن لکه ادرار و بوی ادار سگ و گربه از روی لباس و فرش

2. شستشو با ماشین لباسشویی با مواد شوینده و سرکه

ملافه ها را طبق روال معمول با استفاده از گرمترین دمای آب توصیه شده برای پارچه و با کمک مواد شوینده سنگین بشویید. (پودرهای Tide یا Persil با آنزیم‌های کافی برای جدا کردن مولکول‌های لکه، دارای بالاترین امتیاز هستند.) برای کمک به کاهش بو، یک فنجان سرکه سفید تقطیر شده را به آب شستشو اضافه کنید.


حتما بخوانید: پاک کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش


3. ملافه یا لباس را یک شبانه روز در محلول سرکه-آب قرار دهید

اگر لکه قدیمی و بوی آن قوی است، محلولی از یک گالن آب خنک و 2 فنجان سرکه سفید تقطیر شده را باهم مخلوط کنید. پارچه را به طور کامل در آب فرو ببرید و اجازه دهید یک شبانه روز درمحلول بماند. بعد طبق توصیه بالا ملافه را لباس را بشویید.

پاک کردن لکه ادرار ومدفوع حیوانات خانگی

پاک کننده بوی آزمایش شده اما واقعی

در بسیاری از مناطق ایالات متحده، بند رخت ها به یک چیز قدیمی تبدیل شده‌اند، اما خشک کردن لباس در بیرون از خانه با تابش نور خورشید و جریان هوا نیز به خلاص شدن از شر بوی‌ها ادرار حیوانات خانگی کمک می‌کند.

نحوه پاک کردن مدفوع حیوانات خانگی و لکه‌های استفراغ از روی لباس‌ها

لکه های ناشی از مدفوع و استفراغ تازه حیوانات خانگی باید در اسرع وقت پاک شوند.

1‌. برداشتن ماده جامد

کار پاکسازی را تا جایی که ممکن است با برداشتن مواد جامد با لبه‌ای جسم تیز مانند چاقو، کاردک یا کاردک پلاستیکی شروع کنید. روی لکه ها را نکشید زیرا باعث می شود که لکه ها به عمق الیاف پارچه نفوذ پیدا کنند. اگر لکه خشک یا قدیمی است، مواد پوسته شده را خراش دهید یا با برس پاک کنید.

نحوه پاک کردن مدفوع حیوانات خانگی از روی لباس

2. شستشو در زیر آب

پس از حذف مواد جامد، آن سمت پارچه که لکه‌ شده را زیر شیر آب سرد نگه دارید و اجازه دهید فشار آب لکه را از الیاف پارچه پاک کند.

ترفند: هیچوقت در شروع کار از آب گرم استفاده نکنید. درست مانند اینکه آب جوش تخم مرغ را می پزد، آب داغ پروتئین موجود در لکه را هم می پزد. این کار لکه را سفت و پاک کردن آن را سخت تر می کند.


حتما بخوانید: تمیز کردن مبل پارچه ای با روش کاربردی


3. خیساندن در محلول سفید کننده بر پایه اکسیژن

با دنبال کردن دستورالعمل‌های روی بسته، محلولی از آب خنک و سفیدکننده بر پایه اکسیژن را با هم مخلوط کنید. به اندازه ای مخلوط کنید که کل پارچه، لباس و ... در آب خیس شود. اجازه دهید جسم لکه دار حداقل 4 ساعت یا به مدت یک شبانه روز در محلول خیس بخورد.

تمیز کردن لکه‌های استفراغ حیوانات از روی لباس‌ها

4. شستن در ماشین لباسشویی و خشک کردن

لباس یا ملافه را در ماشین لباسشویی با گرمترین دما آب توصیه شده برای پارچه با استفاده از مواد شوینده سنگین بشویید. قبل از خشک کردن لباس، قسمت لکه دار روی لباس را بررسی کنید. هرگز یک لباس یا پارچه لکه دار را در خشک کن داغ قرار ندهید. به جای آن، مراحل لکه برداری را تکرار کنید تا لکه از بین برود. 

چگونه لکه و بوی حیوانات خانگی را از روی فرش و اثاثه خانه پاک کنیم؟

حیوانات خانگی گاهی اوقات ممکن است روی بهترین وسایل منزل شما خرابکاری کنند. نکته مهم برای از بین بردن لکه ها و بو این است که لکه ها را در اسرع وقت پاک کنید. لکه هایی که پاک نشده رها می شوند می توانند باعث تغییر رنگ همیشگی الیاف فرش و اثاثه خانه (روکش مبل، صندلی) شوند.

بیشتر محلول‌ها و تکنیک‌های تمیزکننده‌ای که برای از بین بردن لکه روی لباس‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند برای پاک کردن لکه‌های حیوانات خانگی از روی فرش و اثاثه خانه نیز استفاده شوند یا می‌توانید از یک محصول تجاری مانند ECOS برای پاک‌ کردن لکه و بوی حیوانات خانگی استفاده کنید. از آنجایی که نمی توانید فرش و اثاثه خانه را زیر شیر آب بشویید، برای استفاده از این روش های تمیز کردن تغییراتی ایجاد شده است. برای جلوگیری از خیس شدن بیش از حد اثاثه خانه باید دقت بیشتری کرد زیرا از بین بردن رطوبت از کوسن ها و روکش مبل ها دشوار است و این می تواند منجر به تشکیل کپک شود.

1. مواد جامد را بردارید و مایعات را با دستمال جذب کنید

در اسرع وقت، مواد جامد را با کمک یک چاقوی یا کاردک بردارید و لکه های ادرار را با دستمال کاغذی سفید یا یک پارچه کهنه جذب کنید. همچنین می‌توانید رطوبت را با جاروبرقی مرطوب یا خشک جذب کنید. اگر از دستمال پارچه ای استفاده می کنید، با استفاده از یک کفش قدیمی محکم روی لکه فشار دهید و بعد از یک پارچه خشک یا دستمال کاغذی جدید بردارید تا بخش بیشتر مایعات را جذب کنید.

2. پاک کننده لکه حیوان خانگی خودتان را بسازید

محلولی از یک قسمت سرکه سفید تقطیر شده و یک قسمت آب خنک را با هم مخلوط کنید. برای استفاده آسان، محلول را در یک بطری اسپری بریزید.

3. لکه را با پاک کننده لکه حیوانات خانگی خیس و برس بکشید

مخلوط را روی لکه ادرار بریزید یا اسپری کنید. به اندازه کافی لکه بر بریزید تا فرش و قسمت پشتی آن کاملاً خیس شود. از یک برس نرم برای رساندن مایع لکه بر به عمق الیاف فرش استفاده کنید.

ترفند: اگر لکه روی فرشی است که کف‌های چوبی خانه را می‌پوشاند، هنگام تمیز کردن فرش را بلند کنید تا از آسیب رسیدن به کف‌های چوبی جلوگیری کنید.

از بین بردن لکه مدفوع حیوانات خانگی از روی لباس و فرشش

4. لکه را پاک و اجازه دهید ناحیه خشک شود

محلول را با استفاده از دستمال کاغذی یا جاروبرقی پاک کنید و اجازه دهید ناحیه مورد نظر با جریان هوا خشک شود.

5. از مخلوط جوش شیرین و آب اکسیژنه استفاده کنید

وقتی فرش خشک شد، روی ناحیه تمیز شده فرش جوش شیرین بپاشید. نصف فنجان آب اکسیژنه را با 2 فنجان آب خنک مخلوط کنید. این مواد برای هر بار مخلوط کردن باید تازه باشند زیرا آب اکسیژنه پس از قرار گرفتن در معرض نور به آب خالص تبدیل می شود. این محلول را روی جوش شیرین اسپری کنید یا بریزید و از یک برس نرم استفاده کنید تا روی فرش بکشید.

6. لکه را پاک و با جریان هوا خشک کنید

برای جذب رطوبت از جاروبرقی مرطوب یا خشک استفاده کنید. اجازه دهید فرش به دور از حرارت مستقیم و با جریان هوا خشک شود. در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید و پس از پاک شدن لکه و خشک شدن کامل آن، روی فرش جاروبرقی بکشید تا الیاف فرش مرتب شوند.

سخن آخر

اگر حیونات خانگی (سگ یا گربه) شما روی لباس یا فرش؛ ادرار، مدفوع یا استفراغ کرده اند، می توانید با روش پاک کردن لکه ادرار، مدفوع و بوی آنها از لباس و فرش که در این مطلب به شما آموزش دادیم، استفاده کنید.


مقالات مرتبط:

ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه
 

از
5
رای