نحوه تعویض و تعمیر نشتی و چکه کردن کارتریج شیر آب اهرمی تک دسته

نحوه تعویض و تعمیر نشتی و چکه کردن کارتریج شیر آب اهرمی تک دسته تعمیر چکه شیر آب اهرمی ؛ رفع مشکل نشتی کارتریج شیر اهرمی تک دسته ؛ نحوه تعویض و تعمیر نشتی و چکه کردن کارتریج شیر آلات اهرمی تک دسته گام به گام و تصویری در سلام دنیا بیاموزید.

شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته نوع خاصی از وسایل بدون واشر می باشد که معمولاً در آشپزخانه‌ها و حمام‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. این شیر به گونه ای طراحی شده است - که وقتی شیر آب شروع به چکه و نشتی می کند - کارتریج به راحتی قابل تعویض باشد. شیر آب های کارتریج در دو شکل تک اهرمی و دو دسته به متقاضیان عرضه می‌شوند. در یک شیر آب تک دسته، دسته کارتریج داخل بدنه، شیر آب را بالا یا پایین می برد تا آب جریان پیدا کند و یا قطع شود. آب سرد و گرم هر دو به یک کارتریج می ریزند و چرخش دسته، دما را کنترل می کند. شیرهای کارتریج دو دسته ای نیز به طور مشابه عمل می کنند، اما خب در این طرح، دو کارتریج وجود دارد که هر کدام جریان آب سرد یا گرم را کنترل می کنند. در این مطلب سلام دنیا، ما به نحوه تعمیر چکه کردن شیر آب کارتریج تک دسته؛ رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج تک دسته و نحوه تعمیر شیرآلات آب پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

رفع مشکل نشتی شیر آب اهرمی تک دسته

اولین گام در تعمیر شیر آب این است که محل قطع کردن شیر های آب را مشخص کنید و هر دو خط تامین آب سرد و گرم را که به سمت شیر ​​می‌روند را ببندید. قطع کننده های شیر آب معمولاً مستقیماً در زیر سینک قرار گرفته اند و از یک دریچه کوچک و یک دسته کوچک - یکی برای لوله آب سرد و دیگری برای آب گرم - تشکیل شده اند. در بیشتر موارد، شما باید دسته را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا آن را سفت کرده و ببندید. حتماً مطمئن شوید که سوپاپ ها به خوبی سفت شده باشند. توجه داشته باشید که برخی دیگر از انواع شیر آب ها می توانند دارای یک دسته اهرمی - که با چرخاندن آنها به صورت عمود بر خط آب بسته می شود - باشند. اگر در خانه خود دریچه‌های قطع شیر آب را ندارید، باید به خط لوله اصلی آب بروید و منبع آب را از آنجا ببندید. پس از بسته شدن آب، شیر آب را باز کنید تا هرگونه فشار و آب داخل آن به طور کامل تخلیه شوند.


حتما بخوانید: 10 روش ساده برای صرفه جویی در مصرف روزانه آب در خانه


موراد مورد نیاز برای تعمیر نشتی شیر آب کارتریج تک دسته:

  • آچار آلن (هگز)
  • آچار لوله یا انبر قفل کانال
  • پیچ گوشتی
  • ابزار چاقو
  • قطعه تعویض شیر کارتریج
  • مسواک قدیمی
  • گریس لوله کش سیلیکونی ضد حرارت

رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته 1

نحوه رفع مشکل نشتی کارتریج شیر اهرمی تک دسته 

1. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج تک دسته: جدا کردن دستگیره اهرمی شیر آب 

برای جدا کردن کارتریج قدیمی، ابتدا باید دسته آن را جدا کنید. این کار می تواند برای شما کمی مشکل ساز باشد چرا که سازندگان اغلب پیچی را که دسته را نگه می دارد در زیر یک صفحه یا کلاه پلاستیکی قابل جابجا شدن پنهان می کنند. قبل از شروع عمل باز کردن شیر آب، صافی‌های سینک را در سر چاه قرار دهید تا قسمت های جدا شده از شیر به داخل چاه نیفتند. با پیچ گوشتی با تیغه نازک، درپوش پلاستیکی را به دقت به سمت بالا بکشید. ممکن است پیچ در زیر یک برچسب تزئینی در بالای درپوش شیر آب  - اگر شیر آب شما کلاهک پلاستیکی نداشته باشد - پنهان شده باشد (همانطور که در برخی از شیرهای آب قدیمی‌تر با برند Moen موجود است). برچسب را با احتیاط با تیغه چاقو بلند کرده و آن را جدا کنید. هنگامی که پیچ دستگیره در معرض دید قرار گرفت، از پیچ گوشتی سر فیلیپس یا آچار آلن برای جدا کردن پیچ استفاده کنید و سپس دستگیره را بلند و جدا کنید.

رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته 2

نکته: در حین کار، ایده خوبی است که قطعات را به ترتیبی که جدا شده اند روی پیشخوان خود ردیف کنید. این کار مونتاژ کردن و بستن مجدد آن را برای شما کمی آسان می کند.


حتما بخوانید: رفع مشکل سرد و گرم شدن ناگهانی آب در حمام


2. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج تک دسته: جدا کردن مغزی نگهدارنده

بسته به مدل شیر آب، نحوه نگه داشتن کارتریج هم نیز در جای خود متفاوت است. در بیشتر موارد، نوعی مغزی نگهدارنده وجود دارد که آن را در جای خود در بدنه شیر آب محکم می کند. شیرآلات قدیمی و ساده تر، کارتریج را فقط با یک مغزی بزرگ نگه می دارند که پس از برداشتن دسته در معرض دید قرار می گیرد. شیرهای کارتریجی جدیدتر یا گران‌تر ممکن است دارای یک کولار تزئینی و سایر قسمت‌هایی باشند که قبل از رسیدن به مغزی نگهدارنده باید از شیر آب برداشته و جدا شوند. اگر پس از برداشتن دسته، مغزی نگهدارنده را مشاهده کردید، از انبردست نوع کانالی یا آچار قابل تنظیم استفاده کنید. شما باید مغزی نگهدارنده را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و آن را جدا کنید.

رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته 3

3. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج تک دسته: مشاهده نکردن مغزی نگهدارنده

اگر پس از جدا کردن دسته، مغزی نگهدارنده را به راحتی ندیدید، شیر آب شما کارتریج جدیدتر و پیچیده تری دارد. در این روش شما باید تمام قسمت های زیر را به ترتیبی که برداشته شده اند کنار بگذارید. ابتدا پیچ کولار تزئینی را باز کنید. پس از جدا کردن، ممکن است براکتی که توسط یک پیچ سر فیلیپس که توسط دسته کنترل می‌شود، به کارتریج متصل شده باشد را پیدا کنید. پیچ را باز کنید تا بتوانید براکت آداپتور/کانکتور دسته را جدا کنید. در هنگامی که براکت برداشته شد، ممکن است که شما یک حلقه پلاستیکی سفید رنگ را که در داخل بدنه شیر قرار دارد، پیدا کنید.


حتما بخوانید: آموزش تعویض یا نصب صحیح شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی


حلقه را بردارید و مطمئن شوید که جهت حلقه پلاستیکی پیوت استاپ را در هر کلیدی در بدنه شیر آب یادداشت کنید. این حلقه به حرکت دسته جهت می بخشد. واشر بدنه را بردارید. با جدا کردن این قطعات، اکنون باید مغزی نگهدارنده ای را ببینید که کارتریج را در جای خود نگه داشته است. مغزی نگهدارنده را بردارید. یک پیچ گوشتی تخت را پشت گیره قرار دهید و به آرامی آن را از شیار نگهدارنده آن جدا کنید. شما می توانید این کار را با انبر سوزنی هم نیز انجام دهید. گیره را با احتیاط جدا کنید، سپس آن را به ترتیبی که جدا کرده اید با سایر قسمت ها کنار بگذارید.

رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته 4

4. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج تک دسته: جدا کردن گیره نگهدارنده (در صورت وجود) و کارتریج قدیمی

برخی از شیرها دارای گیره نگهدارنده کارتریج هستند. این یک گیره برنجی U شکل است که کارتریج را در داخل بدنه شیر آب نگه می دارد و (در صورت وجود) باید قبل از برداشتن کارتریج برداشته شود. گیره دو زبانه پلاستیکی روی بدنه کارتریج را احاطه کرده است. (وقتی کارتریج تعویض شد، باید این جهت را دقیقاً کپی کنید.) برای جدا کردن گیره کارتریج، یک پیچ گوشتی صاف را پشت گیره قرار دهید و به آرامی آن را از شیار نگهدارنده آن جدا کنید. شما می توانید این کار را با انبر سوزنی نیز امتحان کنید گیره را با احتیاط جدا کنید، سپس آن را به ترتیبی که جدا کرده اید با سایر قسمت ها کنار بگذارید. در صورتی که کارتریج فاقد کلیه گیره ها و بست ها (در صورت وجود آنها) باشد، می توان آن را با بلند کردن و بیرون آوردن آن جدا کرد. این کار می‌تواند سخت‌تر از آن چیزی باشد که به نظر می‌رسد، زیرا مواد معدنی موجود در آب می‌توانند باعث چسبندگی کارتریج شما شوند.

به همین دلیل است که کیت کارتریج جدید شما معمولاً با یک ابزار پلاستیکی سفید با رویه مربعی ارائه می شود تا به شما در شل کردن کارتریج کمک کند. ابزار را در بالای بدنه کارتریج خود قرار دهید و بریدگی های ابزار پلاستیکی را با زبانه های روی کارتریج ردیف کنید. با استفاده از یک آچار یا انبردست قابل تنظیم، بالای مربع ابزار پلاستیکی را بگیرید و کارتریج را در محفظه آن به جلو و عقب بچرخانید تا شل شود. ابزار پلاستیکی را برداشته و از یک انبردست استفاده کنید تا بالای بدنه کارتریج را محکم بگیرید. بعد از انجام این کار آن را مستقیماً به سمت بالا بکشید تا بتوانید کارتریج را از بدنه شیر آب خارج کنید. توجه داشته باشید که با این کار مقداری آب با کارتریج خارج می شود و این طبیعی است. اگر کارتریج گیر کرده است و نمی توانید آن را بردارید، باید از کشنده کارتریج استفاده کنید.

رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته 5

5. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج تک دسته: خریداری کارتریج جدید


حتما بخوانید: روش تمیز کردن فن یا هواکش دستشویی


یک کارتریج جایگزین جدید بخرید. حتماً مطمئن شوید که یک کارتریج صحیح را خریداری می کنید. بردن کارتریج قدیمی با خود به فروشگاه برای مقایسه، اغلب بهترین راه برای جلوگیری از اشتباه می باشد.

رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته 6

6. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج تک دسته: نصب کارتریج جدید

کارتریج جدید به سادگی قابل تعویض می باشد — فقط مراقب باشید که در هنگام گذاشتن آن درون شیر آب، آن را به درستی تراز کرده باشید. با استفاده از گریس لوله کش سیلیکونی مقاوم در برابر حرارت، یک پوشش سبک را بر روی تمام حلقه های O-rings لاستیکی و سیلز های لاستیکی روی کارتریج اعمال کنید. در این مرحله، سر بدنه را به سمت بالا بکشید تا کارتریج باز شود. کارتریج را به آرامی در بدنه شیر آب قرار دهید و فشار دهید تا کاملاً در جای خود قرار گیرد، مطمئن شوید که دو زبانه کارتریج دقیقاً با شکاف یا شیارهای گیره نگهدارنده در محفظه کارتریج شیر مطابقت داشته باشند. ممکن است لازم باشد از انبردست برای گرفتن بالای بدنه کارتریج و فشار دادن کامل کارتریج به سمت پایین استفاده کنید.

رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته 7

7. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج تک دسته: سرهم کردن دوباره شیر آب

هنگامی که کارتریج در جای خود قرار گرفت، شیر آب به ترتیب معکوس جداسازی مونتاژ می شود. مغزی نگهدارنده و سایر قطعات را مطابق با مدل شیر تعویض کنید. دریچه های آب را دوباره باز کنید و نشتی دادن آب را تست کنید.

رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته 8

نکته: اگر شیر آب را مونتاژ کردید و متوجه شدید که کنترل آب سرد و گرم معکوس شده است، پس کارتریج را دقیقاً به عقب (برعکس) نصب کرده اید. کارتریج را جدا کرده و خارج کنید و قبل از نصب مجدد آن را 180 درجه بچرخانید.

سخن آخر

شما می توانید در این مطلب از سلام دنیا به روش هایی مختلف و کارآمد برای چگونگی رفع مشکل نشتی شیر آب کارتریج (اهرمی) تک دسته دسترسی پیدا کنید. آموزش گام به گام ما را از دست ندهید و در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این روش ها به شما در حل و یادگیری مطلب سرچ شده کمک کرده باشند.


مقالات مرتبط:

سریع ترین راه از بین بردن بوی بد یخچال

علت بسته نشدن و افتادگی رگلاژ درب کابینت 

چگونه دندانه زیپ را درست کنیماز
2
رای