27 حقیقت و باور غلط درمورد سگ ها و گربه ها که نمی دانستید!

27 حقیقت و باور غلط درمورد سگ ها و گربه ها که نمی دانستید! آیا می دانستید که سگ ها قادر به تشخیص افت قند خون در افراد مبتلا به دیابت هستند؟ آیا می دانستید گربه های سفید رنگ اغلب یک یا هر دو گوش آنها ناشنوا است؟ در ادامه با دانستنی های جالب در مورد سگ ها و گربه ها آشنا شوید.

حقایق و باورهای نادرست بسیاری درباره سگ ها و گربه ها وجود دارد؛ که ممکن است از برخی از آنها آگاه نباشید. در این مقاله ما سعی داریم تا شما را با 27 حقیقت و باور غلط شگفت انگیز که در مورد سگ ها و گربه ها وجود دارد؛ آشنا کنیم.

27 چیز شگفت انگیزی که در مورد سگ ها و گربه ها نمی دانستید

1. حقیقت: لیس زدن سگ می تواند شما را بیمار کند

فکر می کنید که دهان سگ ها از دهان انسان تمیزتر است؟ مجددا فکر کنید. آرواره سگ ها با باکتری ها و انگل ها در ارتباط است و ممکن است میکروب هایی مانند سالمونلا و کمپیلوباکتر را در خود جای دهد. این ارگانیسم ها از خوردن غذاهای فاسد یا هنگامی که با زبان خود دستمال توالت را لمس می کند، وارد هان او می شود. بنابراین لیس زدن سگ این میکروب ها را از سگ به انسان منتقل می کند، که به طور بالقوه همراه با یک اثر نامطلوب اسهال خواهد بود.

حقایق جالب درباره سگ ها

2. حقیقت: انسان می تواند باعث بیماری حیوانات خانگی شود

این مورد شایع نیست، اما اتفاق می افتد. آنفولانزا خوکی H1N1 به سگ ها، گربه ها و موش خرما منتقل شده است- از صاحبان خود به این بیماری مبتلا شده اند. در اکثر موارد خفیف است، اما تعداد کمی از این حیوانات خانگی مرده اند، بنابراین دامپزشکان توصیه شستن مکرر دست ها و رختخواب مجزا را در هنگام بیمار بودن صاحب توصیه کرده اند. سگ ها و انسان ها همچنین می توانند سویه های باکتری اشریشیا کلی را به هم منتقل کنند. استافیلوکوکوس اورئوس، این «ابر میکروب» می تواند از انسان به حیوان و برعکس منتقل شود.

حقیقت های شگفت انگیز درباره سگ ها و گربه ها

3. باور غلط: گربه ها می توانند به علت نزدیک شدن بیش از حد به صورت کودک، مانع از نفس کشیدن او شوند

این خرافه به دهه 1700 مربوط می شود. هنگامی که کودکان در اثر «سندرم مرگ ناگهانی نوزاد» (SIDS) دچار مرگ شدند، مردم سریعا گربه هایی که در گهواره آنها خوابیده بودند را مقصر این مساله دانستند. امروزه اسباب بازی های نرم، بیماری ها، خوابیدن بر روی شکم با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در ارتباط هستند- اما گربه ها ربطی به این موضوع ندارند. گربه ها به این دلیل که گهواره مکانی نرم، دنج و نسبت به زمین مرتفع است، جذب آن می شوند- برای چرت زدن گربه فوق العاده است.

باورهای نادرست درباره گربه ها

4. حقیقت: سگ ها می توانند کم شدن قند خون را بو کنند (تشخیص دهند)

به نظر شبیه به یک قسمت از برنامه تلویزیونی Lassie است، اما حقیقت دارد و افسانه نیست. سگ ها می توانند افت قند خون در صاحب مبتلا به دیابت خود را تشخیص داده و به شخص با پنجه زدن، لیس زدن، واق واق کردن یا پارس کردن، هشدار داده تا اقدامی انجام دهد. برخی از سگ ها نیز به عنوان سگ های دیابتی آموزش دیده و از آنها در این زمینه کمک گرفته می شود. بر اساس گفته مربیان این سگ ها، بینی آنها برای کاهش قند خون (قند خون پایین) تا 90 درصد صحیح عمل می کند.

توانایی سگ ها در تشخیص افت قند خون

5. حقیقت: نگاه سگ ها عاشقانه است

هنگامی که سگ به چشمان شما نگاه می کند، ممکن است نگاه عمیقا عاشقانه باشد، و نگاهی ملتمسانه نیست. سگ ها می توانند این رفتار غیر عادی را با همراهی نزدیک با انسان ها داشته باشند- اگرچه بین سگ ها و یک انسان غریبه یک خیره شدن مستقیم به چشم می تواند یک تهدید باشد. البته هر خیره شدن سگ به معنای دوست داشتن نیست- ممکن است به راحتی شام شما را بخواهد. یا اگر بدن او هیجان زده است و گوش هایش را صاف کرده، ممکن است در حال گفتن دست نگه دارید به شما باشد.

حقایق عجیب در مورد سگ ها

6. حقیقت: گربه ها ممکن است بیش از حد شما را دوست داشته باشند

متخصصان رفتار تایید می کنند که بعضی گربه ها هنگام جدا شدن از شخص مورد علاقه شان، واقعا اضطراب جدایی را تجربه می کنند- و این دلیل همین مساله است که وقتی شما سر کار هستید، گربه کوچک بر روی لباس شما ادرار می کند. علائم دیگر: آهسته حرکت کردن گربه، آواز خواندن، یا مسدود کردن مسیر حرکت صاحب خود در جلو درب خروجی. در صورت تنها ماندن، گربه ممکن است استفراغ کرده و یا بیش از حد برای غذا خوردن نگران باشد. برای گربه هایی که بیش از حد صاحب خود را دوست دارند، رفتار درمانی می تواند به آنها کمک کند- همراه با داروهای ضد اضطراب برای تاثیرگذاری شدید بر گربه ها.

چیزهای شگفت انگیز در مورد گربه ها

7. حقیقت: سگ ها می توانند 250 لغت را یاد بگیرند

به گفته محقق دکتری استنلی کورن، باهوش ترین و بهترین آموزش دیده های نژادی توانایی هایی مشابه با کودک دو ساله دارند که صحبت های انسان ها را متوجه می شوند. این سگ ها تا حدود 250 کلمه را متوجه می شوند، در حالی که سگ معمولی می تواند تا 150 کلمه را متوجه شود.

  • سگ برتر: نژاد بردر کولی، پودل، جرمن شپرد، گلدن رتریور، دوبرمن پینچر.
  • اگر زیبایی بیشتر از هوش سگ اهمیت دارد: بروزیی، چائو چائو، بولداگ، باسنجی، تاری افغان.

دانستنی های جالب درباره سگ ها

8. حقیقت: گربه های سفید اغلب ناشنوا هستند

گربه های سفید رنگ اغلب یک یا دو تا از گوش های آنها ناشنوا است، به خصوص آنهایی که چشمان آبی دارند. وقتی تنها یک چشم گربه آبی باشد، احتمالا گوش گربه فقط در یک سمت ناشنوا است. بسیاری از صاحبان گربه ها گزارش دادند که گربه های ناشنوا زیاد روشن نیستند- اما مشخص نیست که آیا مقصر ناشنوا بودن است یا هوش کم آنها.

دانستنی ها عجیب در مورد گربه ها

9. باور غلط: گربه ها بر روی پاهای خود فرود می آیند (وقتی از ارتفاع به پایین می آیند)

گربه ها به دلیل داشتن ستون فقرات انعطاف پذیر، در مسافت های کوتاه بر روی پاهای خود فرود می آیند. اما گاهی با سر خود فرود می آیند. و فراتر از یک یا دو داستان، پاهای آنها در اثر افتادن «نمی شکند». سر و بدن آنها با زمین برخورد کرده، باعث صدمه جدی می شود. گربه هایی که به پنجره های باز و بلند دسترسی دارند، ممکن است آنقدر با دقت بر روی پرنده تمرکز کنند که تعادل خود را از دست داده و سقوط کنند- به آن «سندرم سقوط از ارتفاع» می گویند.

باورهای نادرست در مورد گربه ها که باید بدانید

10. حقیقت: سگ ها می توانند برقصند

عاشقان سگ یک رویداد رقابتی به نام «سبک آزاد سگ» ایجاد کرده اند که پیوند بین انسان و حیوان را به سطح جدیدی می رساند. مربی و سگ با هم همراه شده- سبک رقص سالن های رقص- یک رقص آرایی همراه با موسیقی و گاهی لباس های هماهنگ با هم اجرا می کنند.

حقیقت: سگ ها می توانند برقصند

11. حقیقت: گربه ها با دهانشان بو می کنند

گربه ها یک غده بویایی در سقف دهان خود دارند که «اندام ژاکوبسون» نامیده می شود. برای خوب بو کردن چیزی مانند ادرار یا قسمت های خصوصی بدن یک گربه دیگر، دهان خود را باز می کنند تا بو را با این اندام حس کنند. این رفتار خصمانه واکنش فلمن نامیده می شود، این واکنش اغلب در گربه های نر دیده می شود که گرمای گربه ماده را حس می کنند.

حقیقت: گربه ها با دهانشان بو می کنند

12. باور غلط: دم تکان دادن، سگ شاد

سگ دم خود را به سه حالت مختلف تکان می دهد و تنها یکی از این حالت ها به معنی شاد بودن است. هنگامی که دم سگ به طور غیر معمولی بالا و محکم است، سگ آشفته است و آماده است تا از محل زندگی خود محافظت کند. دمی که در پایین نگه داشته شده و سریع تکان می خورد، یک سگ خیلی ترسیده و مطیع را نشان می دهد. یک سگ خوشحال دم خود را در موقعیت طبیعی و سطح عادی نگه می دارد- و گوش، دهان و بدن نیز آرام به نظر می رسد.

باور غلط: دم تکان دادن، سگ شاد

13. حقیقت: سگ های تازه متولد شده دم خود را تکان نمی دهند

توله سگ ها قبل از هفته سوم زندگی خود، دم شان را تکان نمی دهند- و بعضی از آنها این کار را تا هفته هفتم زندگی خود انجام نمی دهند. دامپزشکان معتقدند که توله سگ ها توانایی انجام این کار را دارند، اما آنها بیشتر مشغول خوابیدن و غذا خوردن هستند که بخواهند با این کار خود را عذاب دهند. همانطور که هوشیارتر می شوند، دم تکان دادن آنها به عنوان نشانه ای برای ارتباط داشتن محسوب می شود: یک نشانه صلح با سایر حیوانات وحشی یا در زمان التماس برای خواستن غذا. سگ ها تقریبا هیچ گاه در زمان تنهایی، دم خود را تکان نمی دهند.

اطلاعات شگفت انگیز در مورد سگ ها

14. حقیقت: کلید پیوند اولیه با گربه

برخی از گربه ها گوشه گیر هستند یا دستی که به آنها غذا می دهد را گاز می گیرند (نمک می خورند و نمکدان می شکنند)، احتمالا در اوایل زندگی خود با انسان ها در ارتباط نبوده اند. کارشناسان رفتار گربه می گویند که گربه ها نیاز به ارتباط منظم با انسان ها در 7 هفته اول زندگی خود دارند، یا ممکن است هرگز با انسان ارتباط برقرار نکنند. حتی 5 دقیقه در هر روز تا به گربه آموزش دهید که گاز نگیرد، به گربه می آموزد که وقتی انسان دستش را از روی زمین بلند می کند، گاز نگیرد.

هر آنچه درباره گربه ها باید بدانید

15. باور غلط: سگ ها به صورت سفید و سیاه می بینند

محققان سگ می گویند که نیازی به گفتن ندارد. سگ ها سایه های آبی، بنفش، زرد و سایه های خاکستری بیشتری در مقایسه با انسان می بینند. آنها همچنین در نور کم بهتر می بینند و حرکات آهسته ای دارند- صفتی که باعث می شود تا شکارچیان خوبی باشند. آنها احتمالا بر اساس سلول های مخروطی شکل در شبکیه سگ، رنگ های قرمز و نارنجی و سبز را نمی بینند.

آیا با باورهای غلط درمورد سگ ها آشنا هستید

16. باور غلط: بینی گرم، سگ بیمار

دمای بینی سگ به راحتی تغییر می کند و علامت خوبی برای تشخیص بیماری نیست. بعد از دراز کشیدن در معرض آفتاب می تواند گرم و خشک باشد یا سرد و مرطوب بعد از فرو کردن سرش در یک کاسه آب. علائم بهتر برای تشخیص بیماری به شرح زیر است: بی حالی، بی اشتهایی، استفراغ، سرفه، یا بالا رفتن دمای بدن بالای 102.5 درجه فارنهایت در دماسنج مقعدی. پوزه آنها خیس است؟ این ها مجاری هستنند که حامل آب بینی اند.

علائم تشخیص بیماری سگ ها

17. حقیقت: لنگیدن سگ می تواند به مفهوم مشکل ریه باشد

گاهی اوقات سگ ها را به علت لنگیدن نزد دامپزشک می برند و سرطان ریه یا سایر مشکلات ریوی مانند «کرم قلب سگ» تشخیص داده می شود. سرطان سینه می تواند استخوان های ساق پا را برای رشد بافت جدید فعال کند- که باعث تورم و درد در پاها می شود. یکی از علائم بارز سرطان ریه، سرفه است، اگرچه 25 درصد از سگ ها هیچ گونه علائمی ندارند تا زمانی که سرطان با اشعه ایکس از قفسه سینه مشخص شود. پاها تغییر می کنند- که «استیو پاتی هیپرتروفیک» نامیده می شود- اگر سرطان قابل درمان باشد، برطرف می شوند.

حقیقت: لنگیدن سگ می تواند به مفهوم مشکل ریه باشد

18. باور غلط: گربه ها به شیر احتیاج دارند

یک باور غلط قدیمی که گربه ها به شیر نیاز دارند، اشتباه است و دادن یک نعلبکی شیر گاو به گربه می تواند باعث اسهال گربه شود. گربه ها تا زمانی که از شیر مادر گرفته شوند، شیر مادر خود را می نوشند و گربه های بزرگ تر ممکن است طعم شیر گاو را دوست داشته باشند. اما گربه های بالغ لاکتاز زیادی ندارند، آنزیم مورد نیاز جهت تجزیه قند لاکتوز در شیر است. این مساله اغلب ناراحت کننده است و اوضاع را به هم می ریزد: اسهال.

باور غلط: گربه ها به شیر احتیاج دارند

19. باور غلط: سگ ها به استخوان نیاز دارند

این عمل از این ایده سرچشمه می گیرد که سگ های اولیه (گرگ ها) میزان زیادی استخوان می خوردند. امروزه، سگ های خانگی کلسیم و مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذای خشک سگ دریافت می کنند. استخوان ها نیاز غریزی شدید سگ به جویدن را برآورده می کنند، اما می توانند باعث خفگی سگ شده یا مانند یک چاقوی تیز برنده باشند، حتی زمانی که استخوان ها پخته شده باشند. جویدنی های خوراکی یا اسباب بازی های لاستیکی مخصوص جویدن تهیه شده از فروشگاه گزینه های ایمن تری هستند.

باور غلط: سگ ها به استخوان نیاز دارند

20. باور غلط: لیس زدن، زخم سگ ها را درمان می کند

بر خلاف تصور عموم مردم، هیچ جادوی درمان کننده ای در بزاق سگ وجود ندارد. کاملا برعکس: باکتری های دهان ممکن است باعث عفونی شدن و تاخیر در درمان زخم ها شود. سگ ها تمایل دارند تا زخم ها را از روی اجبار لیس بزنند، که نتیجه آن زخم های مداوم است که «درماتیت لیک آکروال» نامیده می شود. انتخاب درمان کننده آنها معمولا «قلاده الیزابت» است که مانع از رسیدن زبان سگ به زخم می شود تا زمانی که زخم بهبود پیدا کند.

باور غلط: لیس زدن، زخم سگ ها را درمان می کند

21. حقیقت: گربه ها با چشم ها می بوسند

به گفته کارشناسان گربه، گربه ها با چشمک زدن آهسته ارتباط برقرار می کنند. این کار با هم نوع های خودشان، یک علامت صلح است که به معنی آرام کردن سایر گربه ها است. چشمک زدن گربه برای انسان، محبت و حتی عشق را نشان می دهد. اشخاص می توانند با خیره شدن طولانی مدت به گربه این عشق را به گربه ابراز کنند و چشمک زدن آرام، «بوس کردن» در زبان گربه ها محسوب می شود. به گفته مربی راجر تابور، چشمک زدن به آهستگی برای گربه های خانگی، گربه های وحشی و حتی ببر در طبیعت موثر است.

حقیقت: گربه ها با چشم ها می بوسند

22. حقیقت: سگ ها عاشق می شوند

آیا دو سگ می توانند با هم یک رابطه عاشقانه داشته باشند؟ یا آیا می توانند در پارک سگ ها، رابطه برقرار کنند؟ انسان شناسی به نام الیزابت مارشال توماس می گوید، سگ ها می توانند عاشق شوند و او اسنادی از یک داستان عاشقانه بین «ساندوک» و «بین» را در کتاب خود منتشر کرده است. «زندگی اجتماعی سگ ها». توماس ادعا می کند که تعداد کمی از سگ ها روابط خود را گسترده تر می کنند، زیرا آنها به عنوان یک حیوان خانگی در اسارت هستند، «متولد شده اند تا کاری که ما می خواهیم را انجام دهند، نه کاری که خودشان خواهان انجام دادنش هستند».

حقیقت: سگ ها عاشق می شوند

23. حقیقت: سیگار کشیدن باعث مرگ سگ ها و گربه ها می شود

سیگار کشیدن شخص دیگری، خطر حداقل دو سرطان کشنده در گربه ها را افزایش می دهد: لنفوم و سرطان دهان کارسینوما. گربه های خانگی با تنفس سیگار کشیدن دیگران در هوا، و با لیس زدن باقی مانده سیگارها بر روی خز خود، دوز دو برابری از مواد سمی را دریافت می کنند. نژاد سگ هایی با بینی بزرگ، دچار تومورهای سرطانی بینی در اثر زندگی با افراد سیگاری می شوند- و نژادهایی با بینی کوچک تر، مستعد ابتلا به سرطان ریه هستند.  

حقیقت: سیگار کشیدن باعث مرگ سگ ها و گربه ها می شود

24. زبان گربه ها: در هنگام درد خرخر می کنند

صدای آرام و موتور مانند خرخر کردن گربه ها، هنوز به خوبی درک نشده است. هر دوستدار گربه ای دیده است که گربه ها در هنگام شادی خر خر می کنند؛ اما باز هم وقتی گربه ها دچار درد شدید هستند و یا نزدیک به مرگ آنها است، خرخر می کنند. این ممکن است رفتاری برای آرام کردن خودشان باشد. گربه ها در چند ساعت بعد از تولدشان همانطور که شیر می خورند، شروع به خرخر کردن می کنند- و مادرشان نیز در طول شیر دادن به توله ها خرخر می کند.

آشنایی با زبان گربه ها

25. زبان گربه ها: جیر جیر کردن

گربه ها وقتی با دیدن طعمه ای بسیار هیجان زده می شوند، می توانند صدای بلند و تندی که بیشتر شبیه به صدای جیک جیک پرنده ها است را داشته باشند. هنگامی که راه گربه برای رسیدن به طعمه مسدود می شود، شروع به جیر جیر کردن می کنند- یک آواز بلند از گلو که با حرکت سریع فک پایین ایجاد می شود.

زبان گربه ها: جیر جیر کردن

26. زبان سگ ها: لبخند زدن و تحمل کردن

صاحبان سگ هایی که اصرار دارند سگ آنها لبخند بزند، درست فکر می کنند که سگ ها می توانند با دهان برخی احساسات را نشان دهند. دهان باز و آرام، می تواند نشان دهنده یک سگ شاد باشد. لبخند فروتنانه یک حالت سگ ها مانند لبخند عصبی انسان ها است. سگ ها لب خود را به بالا می کشند و دندان های بالای خود را نشان می دهند و ممکن است قوز کنند. این «پوزخند» بی ضرر و عصبی به راحتی با حالت تهاجمی اشتباه گرفته می شود. اگر شک دارید، سگ را آشفته نکنید.

زبان سگ ها: لبخند زدن و تحمل کردن

27. زبان سگ ها: چشم نهنگ

وقتی سگ روی خود را از شما بر می گرداند، اما چشمان خود را می چرخاند تا شما را تحت نظر داشته باشد، او حالت «چشم نهنگ» را نمایش می دهد، که معمولا ترسیده و یا از چیزی محافظت می کند. سفیدی چشمان او به شکل هلال ماه باشد و ایجاد مزاحمت برای او می تواند با صدای خر خر کردن یا گاز گرفتن ناگهانی سگ همراه باشد. محکم ایستادن او، تصویر این عصبانی بودن را تکمیل می کند. سگ ها در لحظه هایی که احساس آرامش بیشتری می کنند نیز از گوشه چشم نگاه می کنند: چشمان او خیلی سفید نیست و بدنش آرام به نظر می رسد.

آشنایی با زبان سگ ها: چشم نهنگ

از
15
رای