10 نکته کلیدی و مسائلی که والدین باید درباره آنها با دختران نوجوان خود صحبت کنند

10 نکته کلیدی و مسائلی که والدین باید درباره آنها با دختران نوجوان خود صحبت کنند یکی از نکات که والدین باید به دختر نوجوان خود آموزش دهند این است که انتخاب های متعددی در پیش داشته باشد. اگر او در امتحان قبول نشد باید ایده بعدی خود را در پیش بگیرد و زندگی را مانند یک سری انتخاب ها ببیند.

سال های نوجوانی می تواند یک نبرد ثابت باشد. نویسنده کاز کوک اطلاعات ضروری را که باید به دخترتان بدهید تا به زندگی و بقای هر دوی شما کمک کند را فاش می کند.

10 مورد از چیزهایی که باید به دختر نوجوان خود بگویید

1. حقایقی درباره جوش 

به دختران بگویید که لکه ها و جوش های سر سیاه ناشی از این موارد نیستند: مواد غذایی چرب؛ عدم لایه برداری؛ عدم شستشوی کافی یا درست؛ عدم نوشیدن آب کافی؛ میکروب روی پوست؛ شکلات؛ کرم های بد. لکه ها و جوش های سر سیاه ناشی از انسداد حاصل از سبوم (چربی پوست) است که در دوران نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی خاص بوجود می آید. سبوم منافذ را از بخش زیرین آن مسدود می کند و سپس باکتری ها یا التهاب باعث ایجاد جوش می شود. کرم های خوب برای جوش در طول چند هفته تاثیر خود را می گذارند زیرا مانع از شکل گیری جوش های جدید می شود، بنابراین باید صبور باشید. هر فرد باید برای پیدا کردن کرم مناسب، با پزشک یا افراد متخصص در داروخانه مشورت کند.

مسائلی که باید به دختران نوجوان خود آموزش دهید

2. تغییرات بدن طبیعی است

به دختر خود نگویید: "در حال چاق شدن است"، "این نگران کننده است، سایز تو در حال زیاد شدن است"، یا، "دیگر نمی توانی یونیفرم قبلی ات را بپوشی". دختر شما در حال رشد است زیرا وارد نوجوانی شده است، اسکلت بندی او در طول دوره نوجوانی دو برابر می شود. بگویید لباس ها برایت کوچک شده اند، کاری نکنید که احساس کند او خیلی بزرگ شده است. هر گونه اظهار نظر درباره بدن را در چهار چوب سلامت و کارهایی که او می تواند با بدن خود انجام دهد بیان کنید (مثل دویدن، ورزش، رقص و ...). به او بگویید سایز لباس های او بسته به برندهای مختلف می تواند متفاوت باشد. اگر زن هستید، بگویید لباسهای کمد شما از برندهای مختلف، دارای سایزهای متفاوتی هستند اما همه آنها اندازه مناسب شما را دارند.

با دختران درباره نحوه پاسخ دادن به اظهار نظر دیگران و یا کلمات توهین آمیز برخی افراد در مورد اندازه و فرم بدنشان صحبت کنید. پاسخ ها می توانند شامل این عبارات باشند: "داری خستم می کنی از من دور شو"؛ "من دارای فرم بدنی مناسب خودم هستم"؛ " به بدن خودت توجه کن"؛ "چه کسی به تو گفته است که پلیس بدن دیگران هستی؟"، "نگران تغییرات بدن من نباش، می توانی نگرش خودت را تغییر بدهی؟".

برخی مزاحمین خیابانی یا حتی دوستان و اقوام ممکن است دختر نوجوان را به خاطر افزایش وزن، رشد سینه ها یا دیگر تغییرات بدن مورد آزار کلامی قرار دهند. دخترهایی که در نظرسنجی تهیه مقاله شرکت داشتند اعلام کردند حتی سالها بعد نیز، این اظهار نظرها باعث ایجاد اختلال در غذا خوردن آنها شده است.  

ویژگی های ظاهری دختران نوجوان

3. موضوع مصرف الکل باید جدی گرفته شود

تحقیقات جدید نشان داده است، دخترانی که قبل از 18 سالگی همراه خانواده خود الکل مصرف کرده اند، به احتمال زیاد بیشتر در معرض نوشیدن الکل در دوره نوجوانی هستند. برای او توضیح بدهید که الکل تاثیر قوی تری روی مغز نوجوان می گذارد زیرا مغز آنها هنوز در حال شکل گیری است. این بدان معنا نیست که او نسبت به بزرگسالان "احمق تر" است (بسیاری از بزرگسالان نیز با وجود بلوغ عقلی تصمیمات اشتباه می گیرند)؛ این فقط بدان معناست که او باید باهوش تر از افرادی باشد که به مسئله تاثیر نوشیدن الکل در ایجاد آسیب های جدی مغزی توجه نمی کنند.

بسیاری از دختران به ما گفته اند که آنها از اولین تجربه جنسی خود پشیمان اند، زیرا زمانی اتفاق افتاده است که بر اثر مصرف نوشیدنی های الکلی دچار عدم هوشیاری بودند. این یک تجربه وحشتناک برای آنها است که حتی نمی توانند به درستی از آن یاد کنند. سعی کنید به مهمانی ها یا سایر مراسمی که او شرکت می کنند توجه کافی داشته باشید، بسیاری از دختران نوجوان تمایل به خوابیدن در منزل دوستانشان دارند اما ممکن است نظارت کافی در آن منازل بر رفتار فرزندان وجود نداشته باشد.

4. علناً درباره مشکلات خانوادگی صحبت کنید

اگر در خانواده هستید که بین اعضای آن جدایی وجود دارد، ممکن است این دوره آشفتگی و سوالات نوجوانان به صورت غیر عمدی نادیده گرفته شود. من درباره اینکه چطور خانواده ها می توانند روابط خود را حفظ کنند با چند کارشناس صحبت کردم، وب سایت های مفیدی در این زمینه وجود دارد. 

با دختراان نوجوان خود درباره مشکلات خانوادگی صحبت کنید

5. به دختران یاد بدهید که به پیشنهاد رابطه جنسی، نه بگویند

با دختران طوری صحبت کنید که بتواند در این زمینه با شما روراست باشد. به او بگویید که کارهای زیاد دیگری وجود دارد که می تواند با انجام آنها احساس بهتری داشته باشد. سعی کنید او را آگاه کنید که در صورت دریافت چنین پیشنهادی به آن نه بگوید، حتی اگر تحت فشار قرار گرفته باشد.

متوجه باشید که دختر شما ممکن است با دوستی از جنس مخالف بیرون برود، هر چقدر سن این فرد بالاتر باشد، احتمال اینکه او خواهان رابطه جنسی باشد و مسئله عفونت مقاربتی در پیش باشد، بیشتر می شود. روشن است که نمی خواهید دخترتان این مسائل را از شما پنهان کند، پس بهتر است با نحوه برخورد درست از او محافظت کنید. بعضی از والدین ممکن است به طور کلی دختر را از داشتن دوستانی از جنس مخالف منع کنند، اما برخی دیگر روش رفتار صحیح و سالم را به فرزند خود می آموزند.  

آموزش نکات مسائل جنسی و بلوغ به دختران نوجوان

6. هیچ مشکلی در رشد موهای بدن وجود ندارد

اگرچه دختر شما مطالب زیادی درباره اصلاح موهای کل بدن می شنود (در مجلات، وب سایت ها و از طریق دوستان)، می توانید به او در مقابله با این مسئله کمک کنید. توضیح دهید که این ها تا حدودی مسائل تبلیغاتی و بازاریابی است که برای فروش محصولات موهای زائد ارائه می شود.

او را آگاه کنید که با وجود اینکه بسیاری از افراد درباره آن صحبت می کنند، اما فقط تعداد بسیار کمی از دختران و زنان همه موهای ناحیه تناسلی خود را از بین می برند. برخی از مشکلاتی که ممکن است دختران نوجوان در هنگام زدودن موهای زائد خود داشته باشند، عبارتست از: درد ناشی از وکس؛ زخمی کردن خود هنگام اصلاح؛ ایجاد بثورات پوستی و سایر ناراحتی های پوستی؛ خارش ناراحت کننده ناشی از رشد مجدد موها، هزینه زیاد انجام این کار زیرا او نمی تواند از عهده انجام آن برآید؛ احساس شرم از نگاه کردن یک غریبه به اندام خصوصی.

اطلاعاتی که باید به دختران نوجوان خود بیاموزید

7. کمک به دیگران به شما کمک می کند

یکی از نکات جالب در مورد دختران این است که اغلب علاقمند به انجام امور خیریه یا دیگر کارهای اجتماعی هستند. ببینید آیا سازمانی وجود که بتواند به آن بپیوندد یا جایی که بتواند با دوستانش در انجام کارهای این چنینی مشارکت کند. اینها می توانند شامل گروه های محیط زیستی یا سیاسی باشد، یا کاری که بتواند در فاصله زمانی پایان دبیرستان و شروع دانشگاه به آن مشغول باشد. این جمله کلیشه ای است اما درست است: احتمال رفتن به مسیر اشتباه در بین افرادی که مشغله زیادی دارند، کمتر است. این همچنین به معنای انجام کاری است که باعث می شود او را تحسین کنید، چیزی که از او واقعاً قدردانی شود.

8. زندگی همیشه طبق برنامه ریزی پیش نمی رود

اطمینان یابید که دختر شما ضرورت داشتن برنامه ریزی های B و C و حتی بعد از آن را درک کرده است. او باید یاد بگیرید که انتخاب های متعددی در پیش داشته باشد. اگر او در امتحان قبول نشد باید ایده بعدی خود را در پیش بگیرد و زندگی را مانند یک سری انتخاب ها ببیند به جای اینکه آن را فقط "ساختن" یا "باختن" بداند. به او بگویید زندگی مملو از انتخاب ها و تغییرات است.

آموزش نکات ضروری به دختر نوجوان برای زندگی بهتر

9. راه های هوشمندانه ای برای در امنیت ماندن وجود دارد

وقتی با او درباره امنیت صحبت می کنید (در دنیای مجازی، در خیابان، در وسایل نقلیه عمومی یا در مهمانی ها) طوری مسئله را بیان کنید که هوش کافی او برای مواجه با خطر و مشکلات احتمالی را ستایش کنید. تنها مجموعه ای از قوانین را به او یادآوری نکنید. بازی کردن نقش چنین موقعیت هایی به او کمک می کند بداند که در شرایط واقعی چه بگوید یا چه کاری انجام دهد.  

بعضی اوقات دختران به جای کاری که فکر می کنند باعث خجالت آنها می شود، قرار گرفتن در معرض خطر را انتخاب می کنید (مانند پیشنهاد رفتن به یک مهمانی نامناسب). برای مثال، اگر او با شما تماس گرفت و گفت با دوستانش است و از شما خواست که عصبانی نشوید زیرا به محض برگشت به منزل کارهای عقب افتاده را انجام می دهد، این می تواند جمله ای محرمانه بین شما باشد که نشان می دهد در موقعیتی است که به شما نیاز دارد و باید پیش او بروید. به این ترتیب او موقعیت خود را پیش دوستانش حفظ می کند و طوری وانمود می کند که طبق نظر شما باید به خانه برگردد.

با دختران نوجوان خود درباره امنیت صحبت کنید

10. نحوه مدیریت پول را به او بیاموزید

در ترفندهای مغازه داران برای فروش " اقلام ضروری" به آنها با وعده تخفیف، اطلاعات کافی به دختران خود بدهید. وقتی به اندازه کافی بزرگ شد درباره بودجه خانواده با او صحبت کنید و اینکه چه میزان از آن صرف غذا، اجاره و غیره می شود. او متوجه می شود که چرا برای بودجه بندی اصرار می کنید.

منبع: theguardian

از
88
رای