3 تکنیک ساده سفید کردن دندان با جوش شیرین به گفته دندانپزشک

3 تکنیک ساده سفید کردن دندان با جوش شیرین به گفته دندانپزشک مسواک زدن یا شستشو با جوش شیرین می تواند به سفید شدن دندان ها کمک کند، برای جلوگیری از فرسایش دندان به حد اعتدال با جوش شیرین مسواک بزنید و از فشار آوردن بیش از حد به دندان خودداری کنید.

داشتن دندان سفید می تواند اعتماد به نفس را بالا ببرد. خوشبختانه لازم نیست هزینه زیادی برای کیت های سفید کننده یا درمان های حرفه ای بپردازید. مسواک زدن یا شستشو با جوش شیرین می تواند به سفید شدن دندان ها کمک کند، اما توجه داشته باشید که باید از آن بادقت استفاده کنید. برای جلوگیری از فرسایش دندان به حد اعتدال با جوش شیرین مسواک بزنید و از فشار آوردن بیش از حد به دندان خودداری کنید. در نظر داشته باشید که ممکن است تغییر رنگ دندان ها به مشکلات دهان و دندان اشاره کند، بنابراین اگر برای مدتی معاینه نداشته اید به دندان پزشک مراجعه کنید.

روش های سفید کردن دندان ها با استفاده از جوش شیرین

روش اول: مسواک زدن با خمیر جوش شیرین

1. جوش شیرین و آب را با هم ترکیب کنید

در یک فنجان کوچک 1/4 تا 1/2 (1 و /21 تا 3 گرم) قاشق چای خوری جوش شیرین را با آب کافی برای تهیه خمیر مخلوط کنید. استفاده از خمیر با ترکیب حدود 2 قسمت از جوش شیرین با 1 قسمت آب اسان تر و موثرتر از استفاده از جوش شیرین تنها می باشد.

 • از ترکیب کردن خمیر جوش شیرین با لیمو، توت فرنگی یا هر نوع آب میوه دیگر خودداری کنید. آب میوه ها اسیدی هستند و می توانند مینای دندان شما را از بین ببرند، به ویژه زمانی که با جوش شیرین یا محصولات ساینده دیگری ترکیب می شوند.

 مسواک زدن با خمیر جوش شیرین

2. دندان های خود را با خمیر جوش شیرین به مدت 1 تا 2 دقیقه مسواک بزنید

یک مسواک با برس نرم را درون خمیر فرو ببرید و به آرامی دندان های خود را با حرکات چرخشی تمیز کنید. به جای اینکه فقط تمام 2 دقیقه یک نقطه را تمیز کنید تمامی اطراف دندان ها را مسواک بزنید. مطمئن شوید که با شدت مسواک نمی زنید چون ممکن است به دندان هایتان آسیب برساند.

 • بطور متناوب، به آرامی از انگشت های خود برای مالیدن خمیر روی دندان استفاده کنید. به آرامی بصورت چرخشی آن را روی دندان ها بمالید و فشار زیادی وارد نکنید.
 • اگر لثه های در حال فرسایشی دارید از مسواک زدن با جوش شیرین از پایه دندان ها و اطراف خط لثه ها خودداری کنید. ماده ای که دندان های زیر لثه شما را می پوشاند نرم تر از مینا است و مستعد آسیب می باشد.

زمان لازم برای مسواک زدن با جوش شیرین

3. زمانی که مسواک زدن تمام شد دهان تان را با آب بشویید

بعد از 2 دقیقه مسواک زدن جوش شیرین را از دهان تان خالی کنید و دهان تان را با آب یا دهان شویه بشویید. مسواک تان را نیز به خوبی بشویید.

 • توجه داشته باشید که نباید بعد از مسواک زدن با خمیر دندان فلوراید دهان را بشویید. چون این کار اثرات مفید فلوراید را کاهش می دهد. به همین دلیل بعد از مسواک زدن با خمیر دندان معمول تان با جوش شیرین مسواک نزنید یا دهان را نشویید. اگر واقعا بعد از استفاده از خمیر دندان معمول نیاز به شستشوی ته مانده قابل مشاهده دارید تا حد امکان از مقدار کمی آب استفاده کنید.

روش سفید کردن دندان با جوش شیرین

4. حداکثر تا 2 هفته هر روز این کار را تکرار کنید

حداکثر هر روز به مدت 1 تا 2 هفته دندان را با خمیر جوش شیرین مسواک بزنید. سپس، این کار را فقط برای 1 یا 2 بار در هفته انجام بدهید. چون این ماده ساینده است ممکن است استفاده مکرر از جوش شیرین به دندان های شما آسیب برساند.

 • به خاطر داشته باشید که مسواک زدن با جوش شیرین نباید جایگزین مسواک زدن با خمیر دندان معمول تان شود. 2 بار در هفته مسواک زدن با خمیر دندان فلوراید، روزانه نخ دندان کشیدن و معاینه منظم دندان ها بهترین روش برای سالم نگه داشتن دندان های شما هستند.
 • قبل از مسواک زدن با جوش شیرین با دندان پزشک تان صحبت کنید تا ببیند آیا دندان های شما برای انجام این کار به اندازه کافی سالم هستند یا نه. ممکن است دندان های شما به سایش حساس باشند و ممکن است جوش شیرین باعث فرسایش غیر قابل بازگشت دندان شود.

چگونه از جوش شیرین برای سفید کردن دندان استفاده کنیم

روش دوم: استفاده از روش های دیگر برای سفید کردن دندان

1. دو قسمت از جوش شیرین را با 1 قسمت از هیدروژن پر اکسید 1 تا 3 درصد ترکیب کنید

هیدروژن پر اکسید می تواند دندان ها را سفید کند، اما باید با احتیاط از آن استفاده کنید. برای امتحان کردن این روش 2 قسمت از جوش شیرین را 1 قسمت از هیدروژن پر اکسید 1 تا 3 درصد برای تهیه خمیر ترکیب کنید. دندان های خود را با این ترکیب 1 تا 2 دقیقه مسواک بزنید و بعد با آب بشویید.

 • مطمئن شوید که از هیدروژن پر اکسید با غلظت 3 درصد یا کمتر استفاده می کنید. حداقل هفته ای 1 بار با هیدروژن پراکسید و جوش شیرین مسواک بزنید.
 • در صورت احساس سوزش مسواک زدن را قطع و دهان تان را با آب سرد بشویید. اگر شما لثه های فرسایشی یا حساسی دارید از این روش استفاده نکنید چون هیدروژن پراکسید می تواند باعث حساسیت و صدمه به ریشه های در معرض قرار گرفته،شود.

راهکار ایمنی: شستشوی کامل دهان تان بعد از مصرف هیدروژن پراکسید مهم است. در صورت قورت دادن حتی محلول رقیق هم می تواند باعث استفراغ و ناراحتی معده شود. علاوه براین، هر باقی مانده ترکیب که در دهان باقی بماند باعث سفید شدن دندان ها و منجر به سفیدی ناجور و ناهماهنگی می شود.

سفید کردن دندان با جوش شیرین و هیدروژن پر اکسید

2. دندان های تان را با ترکیب جوش شیرین و خمیر دندان فلوراید مسواک بزنید

خمیر دندان معمول تان را روی مسواک بمالید بعد کمی جوش شیرین را روی آن بپاشید. دندان ها را بطور معمول برای 2 دقیقه به آرامی با حرکات چرخشی مسواک بزنید. بعد آن را از دهان تان خارج کنید و اگر نیاز به شستن باقی مانده ترکیب سفید کننده دارید دهان تان را با کمی آب بشویید.

 • همانطور که با خمیر جوش شیرین و آب مسواک می زدید با جوش شیرین و خمیر دندان هم به حد اعتدال مسواک بزنید. ابتدا هر روز برای 1 تا 2 هفته این کار را انجام بدهید بعد حداکثر هفته ای یک یا دو بار با جوش شیرین مسواک بزنید.
 • همچنین می توانید خمیر دندان حاوی جوش شیرین را هم بخرید. در ایالات متحده به دنبال خرید محصول دارای مهر تایید ADA (انجمن دندانپزشکی امریکا) باشید و آن را طبق دستورالعمل استفاده کنید.
 • اگر شما دندان حساس یا فرسایش دهانی دارید از مصرف خمیر دندان حاوی جوش شیرین یا محصولاتی که به عنوان برند سفید کننده هستند، خودداری کنید.

دندان های تان را با ترکیب جوش شیرین و خمیر دندان فلوراید مسواک بزنید

3. غرغره کردن با جوش شیرین و شستن دهان با آب

1 قاشق چای خوری (6 گرم) جوش شیرین و 1 فنجان (240 میلی لیتر) آب را در لیوان مخلوط کنید. بعد تا زمان حل شدن کامل جوش شیرین آن را هم بزنید. کمی از آن را داخل دهان بریزید و به مدت 30 ثانیه غرغره کنید و بعد ترکیب را تف کنید. مراحل را تا زمانی که کل لیوان خالی شود تکرار کنید.

 • آبکشی با جوش شیرین باعث فرسایش دندان های شما نخواهد شد، بنابراین این ترکیب برای استفاده روزانه بی خطر است.
 • غرغره کردن جوش شیرین بصورت غیر مستقیم باعث سفیدی دندان های شما می شود. جوش شیرین اسیدها را خنثی می کند، از این رو این ماده به مقابله با فرسایش دندان ها ناشی از غذاها و نوشیدنی های اسیدی کمک می کند. همچنین جوش شیرین به مقابله با باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان ها شدند هم کمک می کند و میزان باکتری های خوب که لایه محافظتی برای دندان ها ایجاد می کنند را بهبود می بخشد.

غرغره کردن با جوش شیرین و شستن دهان با آب

از
9
رای