خطرات و عوارض جانبی هیدروژن پر اکسید برای پوست که احتمالا نمی دانستید

خطرات و عوارض جانبی هیدروژن پر اکسید برای پوست که احتمالا نمی دانستید آیا شما هم از هیدروژن پر اکسید برای پوست و درمان آکنه استفاده کرده اید؟ آیا می دانید که عوارض جانبی هیدروژن پر اکسید برای پوست بیشتر از فواید آن است؟ در اینجا درباره خطرات آن برای پوست و روش های جایگزین صحبت کرده ایم.

جستجوی سریع آنلاین برای استفاده از هیدروژن پر اکسید برای پوست شما می تواند نتایج متناقض و غالبا گیج کننده ای را نشان دهد. برخی از کاربران از آن به عنوان یک درمان موثر آکنه و روشن کننده پوست استفاده می کنند. این ماده گاهی به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود، اما در صورت استفاده بر روی پوست شما می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. هیدروژن پراکسید برای ضد عفونی کردن ابزارها، دکلره کردن موها، و تمیز کردن سطوح استفاده می شود. از این ماده همچنین برای مراقبت از دهان (دندان) و باغبانی استفاده می شود. ممکن است ناراحت کننده باشد که بدانید از یک روش درمانی محافظت پوستی نیز می توان به عنوان پاک کننده خانگی استفاده کرد.

طبق گفته مرکز ملی سم، محصولات بدون نسخه (OTC) دارای هیدروژن پراکسید، حاوی غلظت «ایمن» 3 درصد هستند، اگرچه غلظت برخی از نسخه های صنعتی به 90 درصد می رسد. پزشک ممکن است از هیدروژن پر اکسید در دوزهای کم برای کمک به معالجه استرس اکسیداتیو در پوست شما استفاده کند. با این حال، این محصول به طور گسترده ای به صورت یک ماده بی خطر به عنوان جایگزین مراقبت از پوست استفاده نمی شود. در مورد خطرات آن برای پوست و آنچه که می توانید به جای آن استفاده کنید، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 کاربردهای هیدروژن پر اکسید برای دندان، دکلره کردن مو

چرا باید هیدروژن پر اکسید را از پوست خود دور نگه دارید

هیدروژن پراکسید نوعی اسید به رنگ آبی کم رنگ تا شفاف است. این ضد عفونی کننده به صورت داروهای بدون نسخه در غلظت های کمتر از آنهایی که برای مصارف صنعتی تهیه می شود، موجود است. می توانید آنرا به صورت دستمال مرطوب یا به عنوان مایع خریداری کنید تا با توپ پنبه ای استفاده شود.

گاهی اوقات برای درمان موارد جزئی در شرایط زیر استفاده می شود:

 • سوختگی
 • بریدگی
 • عفونت
 • خراشیدگی
 • کراتوز سبورئیک

متخصصان پزشکی دیگر از این اسید به عنوان ماده ضد عفونی کننده استفاده نمی کنند. هیدروژن پراکسید ممکن است ناخواسته به سلول های سالم اطراف زخم ها که برای بهبودی لازم هستند، آسیب برساند. یک منبع تحقیق معتبر در سال 2012، گزارش داد که این عوارض جانبی استفاده از هیدروژن پراکسید در موش ها رخ داده است. طرفداران استفاده از آن ادعا می کنند که خاصیت بهبود زخم آن می تواند به درمان آکنه و سایر بیماری های پوستی مانند هیپرپیگمانتاسیون کمک کند. با این وجود، خطرات مصرف آن بر روی پوست از مزایای بالقوه آن بیشتر است. این عوارض شامل موارد زیر است.

موارد استفاده از هیدروژن پر اکسید چیست

عوارض جانبی هیدروژن پراکسید برای پوست

علاوه بر عوارض پوستی، هیدروژن پراکسید می تواند باعث عوارض زیر شود:

 • مسموم شدن یا مرگ هنگام استنشاق یا بلع
 • یک خطر بالقوه افزایش احتمال سرطان
 • آسیب به چشم ها
 • آسیب به اندام های داخلی

خطرات جدی تر با غلظت های بالاتر و استفاده طولانی مدت همراه است. اگر هیدروژن پراکسید را بر روی پوست خود ریختید، حتما آن ناحیه را با آب بشویید. در صورت ریختن آن در چشمان، ممکن است لازم باشد تا 20 دقیقه چشم ها را بشویید. یک مطالعه قدیمی گزارش داده است که برای سفید کردن پوست، شما نیاز به غلظت بین 20 تا 30 درصد دارید. این بسیار بالاتر از 3 درصد است که برای مصارف خانگی امن محسوب می شود. خطرات ناشی از سوختگی و زخم به مراتب بیشتر از هر گونه اثرات احتمالی روشن کننده پوست است.

علاقه به هیدروژن پراکسید به عنوان یک درمان احتمالی برای آکنه در حال افزایش است. کرم مبتنی بر هیدروژن پراکسید با نام Crystacide بر اساس گفته های یک منبع معتبر، دقیقا همان اثرات بنزوئیل پراکسید را با عوارض حساسیت گزارش شده کمتر دارد. با این وجود، کرم Crystacide تنها حاوی غلظت یک درصد و یک محصول ترکیبی است. قبل از خرید داروهای بدون نسخه، از متخصص پوست خود در این زمینه بپرسید. برخی از فرمول های تجویزی نیز موجود هستند.

عوارض جانبی هیدروژن پر اکسید برای پوست

به جای هیدروژن پراکسید، باید چه چیزی استفاده کنیم؟

به جای خطر استفاده از هیدروژن پراکسید، مواد دیگری نیز وجود دارد که مورد بررسی قرار گرفته و به نظر می رسد بی خطر و مؤثر هستند.

درمان زخم ها

درمان زخم بستگی به این دارد که آیا شما دچار سوختگی، خراشیدگی یا بریدگی باز شده اید. هدف شما از درمان باید متوقف كردن هرگونه خونریزی در ضمن محافظت از پوست باشد تا بدون آسیب دیدگی یا عفونت بهبود یابد. مراحل زیر را امتحان کنید:

 • باند پیچی کرده یا آن را پانسمان کنید.
 • مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی ویتامین A و زینک از رژیم غذایی دریافت می کنید.
 • در صورت لزوم، فقط داروی های مسکن فاقد نسخه (استامینوفن، ایبوپروفن) مصرف کنید.

درمان آکنه و روشن کردن پوست

ابتدا باید در نظر بگیرید که آیا جوش های شما در اثر التهاب ایجاد شده است یا خیر. جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید دو نوع آکنه غیر التهابی هستند. ممکن است درمان با اسید سالیسیلیک برای خلاص شدن از شر سلول های اضافی مرده پوستی که در منافذ شما قرار دارند موثر باشد. ضایعات التهابی مانند برآمدگی ها، جوش های نوک تیز و کیست ممکن است به بنزوئیل پراکسید احتیاج داشته باشد. متخصص پوست شما ممکن است داروهای خوراکی را برای موارد شدیدتر توصیه کند. اگر می خواهید پوست خود را به علت زخم ها و سایر علل تجمع رنگدانه ها در بافت ها روشن کنید، گزینه های زیر را در نظر بگیرید:

 • آلفا هیدروکسی اسیدها، مانند اسید گلیکولیک
 • هیدروکینون، ماده سفید کننده
 • کوجیک اسید، یک ماده طبیعی تر
 • ویتامین C

روش های جایگزین هیدروژن پراکسید برای پوست

اجتناب از مصرف هیدروژن پراکسید

اگرچه هیدروژن پراکسید گاهی اوقات به عنوان ضد عفونی کننده پوست مورد استفاده قرار می گیرد، اما شما هرگز نباید بدون مشورت با پزشک از این محصول استفاده کنید. موثر بودن این فرمول خاص که می توانید از داروخانه خریداری کنید، برای هر گونه نگرانی و بیماری پوستی اثبات نشده است. با متخصص پوست درباره سایر محصولات فاقد نسخه و رویه های حرفه ای که ممکن است بتوانید از آن برای درمان آکنه، هیپرپیگمانتاسیون و سایر موارد مربوط به مراقبت از پوست استفاده کرده، صحبت کنید.

منبع: healthline

از
6
رای