طرز تهیه نان لواش خانگی ساده و خوشمزه با خمیر مایه در ماهیتابه

طرز تهیه نان لواش خانگی ساده و خوشمزه با خمیر مایه در ماهیتابه نان لواش خانگی یکی از نان های خوشمزه که طرز تهیه ساده ای دارد و می توانید بدون داشتن فر در خانه با کمک ماهیتابه یا ساج آن را طبخ کنید.

نان لواش خانگی یکی از نان های سالم و خانگی می باشد که می توانید به راحتی و آسانی آن را تهیه کنید و لذت ببرید. پیشنهاد می کنم حتما این نان لذیذ و خوشمزه را برای یک بار امتحان کنید تا همیشه آن را پخت کنید و از اینکه توانستید به دست خود نان درست کنید لذت خیلی زیادی دارد. همه ایرانی ها علاقه زیادی به مصرف نان دارند. به ویژه نان لواش که مصرف بالایی دارد. نان لواش را می توانید هنگام صبحانه یا همراه با غذا نوش جان کنید. بعضی ها نان لواش را برای استفاده از ته دیگ زیر غذا استفاده می کنند و حتی برای درست کردن سمبوسه ها مختلف استفاده می شود. امروز قصد داریم طرز تهیه نان لواش خانگی را در سلام دنیا به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای نان لواش در خانه ساده و فوری بدون فر در ماهیتابه

آرد نانوایی3 پیمانه
آب ولرم1 پیمانه
نمک1.5 قاشق چای خوری
شکر1 قاشق چای خوری
روغن2 قاشق سوپ خوری
خمیر مایه1.2 قاشق چای خوری

دستور پخت نان لواش در خانه ساده و فوری بدون فر در ماهیتابه

1

طرز تهیه نان لواش ساده خانگی با خمیر مایه روی ساج

مرحله اول: آماده سازی مواد در کاسه ای شکر را بریزید و روی آن آب ولرم بریزید. سپس خمیر مایه را به روی مواد بپاشید و هم بزنید تا مخلوط شود و روی ظرف را بپوشانید و به مدت 10 دقیقه اجازه دهید تا مواد پف کند و عمل بیاید.

2

مرحله دوم: آماده سازی خمیر

در یک ظرف مناسب مایه به عمل اومده را به همراه روغن مایع مخلوط کنید سپس 2 پیمانه آرد و نمک را به مواد اضافه کنید و با همزن برقی خوب هم بزنید تا مخلوط شود. سپس 1 پیمانه آرد دیگر را به آرامی به مواد مخلوط کنید و هم بزنید. باید خمیر نرمی بدست می آید. خمیر نباید به دست بچسبد. 10 دقیقه خمیر را به خوبی ورز بدید و سپس داخل کاسه ای بگذارید، روی آن پارچه بی اندازید و به مدت 1 ساعت در دمای محیط استراحت کند. بعد از 1 ساعت حجم مواد 2 برابر می شود. بعد از استراحت کردن خمیر آن را بردارید و با دست ورز دهید تا پف خمیر کمی گرفته شود. سپس به اندازه پرتقال خمیر را بردارید و تقسیم کنید. روی گلوله های خمیر پارچه بندازید و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه استراحت کند.

طرز تهیه نان لواش خانگی فوری
3

مرحله سوم: پخت نان لواش

یکی از گلوله ها را بردارید و آن را ورز دهید تا نازک و باریک شود. نباید خمیر پاره شود فقط در حد کاغذ نازک شود. تابه ای مناسب را روی شعله متوسط بذارید تا گرم شود. سپس نان را داخل تابه قرار دهید بعد از چند دقیقه که به صورت حباب زدن کرد نان را برگردانید تا طرف دیگر آن هم پخت شود. سپس نان که آماده شد آن را بردارید و اجازه دهید تا سرد شود. سپس سریع داخل پارچه بپیچید تا نان خشک نشود. نان های خوشمزه آماده می باشد. نوش جان.

طرز تهیه نان لواش خانگی

نکات مهم برای تهیه نان لواش خانگی بدون فر

  • اگر خمیر خوب باشه و نازک شده باشد روی شعله خیلی زود حباب میزند و 2 یا 3 دقیقه ای نان پخته می شود.
  • اگر تابه را برعکس روی شعله بذارید کاملا حالت ساج پیدا میکند و می توانید نان را روی آن پخت کنید.
  • می توانید از آرد سفید به جای آرد نانوایی استفاده کنید.
از
58
رای