طرز تهیه نان کته مغزدار کره ای تبریز خوشمزه به روش سنتی

طرز تهیه نان کته مغزدار کره ای تبریز خوشمزه به روش سنتی نان کته، از نان های سنتی تبریز و ترکیه و یک نوع نان روغنی مغزدار خوشمزه با طرز تهیه آسان است و با ترکیب کره، آرد، شیر و تخم مرغ می توانید نان کته ای خانگی بپزید و میل کنید.

نان کِته تبریز یکی از نوع‌های محبوب نان در آذربایجان شرقی، به خصوص در شهر تبریز است که به صورت داغ فروخته می‌شود از این نان در برخی مناطق به عنوان صبحانه و در برخی دیگر به عنوان ناهار و شام مصرف می شود و البته به دلیل رونق گردشگری در تبریز، نان کِتِه یکی از هدیه‌های پرطرفدار به عنوان یادگاری از این شهر به شمار می‌رود که بعنوان سوغاتی به دیگر شهرها برده می شود، شما نیز این نان خوشمزه را می توانید در منزل آماده کنید، در بخش آشپزی امروز سلام دنیا علاوه بر طرز تهیه نان کِتِه ای تبریز، نکات مهم و فوت و فن تهیه آن را آورده ایم، که خواهید خواند. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای نان کته ای مغزدار تبریز خوشمزه کره ای به سبک سنتی آذربایجان

آرد3 تا 4 لیوان
شیر1 لیوان
روغن مایع1 لیوان
آب گرم1/2 لیوان
کره200 گرم
سفیده تخم مرغ2 عدد
ماست3 قاشق غذاخوری
خمیر مایه1 قاشق غذاخوری
شکر1 قاشق غذاخوری
نمک1 قاشق چایخوری
مواد میانی-
آرد1 و نیم لیوان
کره2 قاشق غذاخوری
نمکمقدار کم
مواد رومال-
عدد زرده تخم مرغ2
کنجد یا سیاه دانهمقدار لازم (دلخواه)

دستور پخت نان کته ای مغزدار تبریز خوشمزه کره ای به سبک سنتی آذربایجان

1

طرز تهیه نان کته ای تبریز به سبک سنتی

ابتدا قبل از تهیه نان اگر خمیر مایه شما خشک است باید آن را در ظرفی با مقداری شیر ولرم و شکر مخلوط کنید و درب ظرف را گذاشته و 15 دقیقه ای در دمای محیط قرار دهید تا عمل بیاید.

2

مرحله دوم: تهیه مواد میانی

برای تهیه مواد میانی، تابه ای روی حرارت قرار می دهیم و کره را درون آن ذوب می کنیم، سپس آرد را به آن اضافه می کنیم و کاملا تفت می دهیم تا از خامی در بیاید و رنگ آن به طلایی بزند، سپس کمی نمک به آن اضافه و حرارت را خاموش می کنیم و منتظر می مانیم تا خنک شود.

3

مرحله سوم: ترکیب کردن مواد با آرد

حال به سراغ تهیه خمیر اصلی می رویم، خمیر مایه عمل آمده را با بقیه مواد به غیر از آرد ترکیب می کنیم، سپس آرد را کم کم روی آن الک کرده و هم می زنیم تا جاییکه خمیر را بتوانیم با دست ورز دهیم طوری که به دست نچسبد.

4

مرحله چهارم: استراحت دادن خمیر

حال روی خمیر را می پوشانیم و برای یک ساعت در مکانی گرمتر می گذاریم تا خوب پف کند و حجیم شود.

5

مرحله پنجم: شکل دادن خمیر

پس از این مدت از خمیر به اندازه یک نارنگی جدا کرده، بازش می کنیم و مقداری از مواد میانی داخل آن می گذاریم و مجدد آن را می بندیم و داخل سینی می چینیم، طوری که تمامی خمیر به اندازه های یکسان در بیاید و درون سینی با فاصله قرار بگیرند.

طرز تهیه نان کته ای تبریز
6

مرحله ششم: گرم کردن فر

مجدد روی خمیرها را پوشانده و برای ۲۰ دقیقه دیگر به آن استراحت می دهیم ، در این مدت نیز فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا خوب گرم شود.

7

مرحله هفتم: رومال کردن خمیر

بعد از گذشت این مدت خمیرها را داخل سینی فر می چینیم و با دست کاملا باز می کنیم و رویشان را صاف می کنیم سپس زرده تخم مرغ را درون پیاله ای می زنیم و با برس روی همه چانه ها را رومال می کنیم؛ سپس با چنگال آن را طرح می دهیم و کمی کنجد یا سیاه دانه رویشان می پاشیم.

دستور پخت نان کته ای مغزدار
8

مرحله هشتم: پخت نان در فر

سینی را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد تا زمانی که زیر نان تغییر رنگ پیدا کند و به راحتی از کف سینی جدا شود داخل فر قرار می دهیم. بعد از پخت نان ها چند دقیقه ای نیز گریل فر را روشن می کنیم تا روی نان ها نیز طلایی شوند.

9

مرحله نهایی: نگهداری نان ها

با پخته نان ها آنها را از سینی جدا کرده و داخل پارچه ای تمیز قرار می دهیم تا هنگام مصرف تازه باشد و خشک نشوند.

طرز تهیه نان کته آذربایجان

نکات مهم و فوت و فن تهیه نان کِتِه ای تبریز

  • برای پخت نان کته ای اصل از آرد سخت یا آرد گندم خام استفاده می شود.
  • در پخت سنتی نان کته ای، از کف‌های فلزی سنتی استفاده می شود تا هم حرارت بهتری داشته باشند و هم نان کته ای به عنوان یک نان لذیذ و شفاف باشد.
  • می توانید این نان را در کنار غذایی چون مخلوط گوشت چرخ کرده، پیاز و سبزیجات نیز استفاده کنید و با سالاد شیرازی سرو کنید.

همچنین ببینید:

طرز تهیه نان سایا یوزگات ترکیه ای، نان لایه ای کره ای خوشمزه

طرز تهیه نان پواچا پنیری (Pogača) ساده و خوشمزه ترکیه ای
 
 

از
2
رای