طرز تهیه قابلی پلو مجلسی و خوشمزه با گوشت به سبک افغانستان

طرز تهیه قابلی پلو مجلسی و خوشمزه با گوشت به سبک افغانستان قابلی پلو یا کابلی پلو افغان ؛ یک غذای سنتی و بسیار خوشمزه می باشد. با دیدن طرز تهیه قابلی پلو افغان با گوشت یا مرغ خوشمزه و مجلسی در سلام دنیا؛ این غذای زیبا و محبوب را در مهمانی های خاص خود استفاده کنید.

قابلی پلو یا کابلی پلو یک غذای سنتی و بسیار خوشمزه می باشد که اصالتی افغانستانی دارد و به عنوان غذای رسمی افغانستان استفاده می شود. البته این غذا در کشور های همسایه هم تهیه شده و طعمی رو به شیرینی دارد. اگر تمایل به خوردن غذا های شیرین دارید این غذا را از دست ندهید. در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه قابلی پلو را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای قابلی پلو

گوشت گوسفندی یا ران مرغ300 گرم
هویج2 عدد
پیاز2 عدد
برنج2 پیمانه
شکر1/2 پیمانه
خلال پسته و بادام2 قاشق غذا خوری
ادویه مخصوص3 قاشق غذا خوری
روغنبه میزان لازم
زعفران دم شدهبه میزان لازم
نمک، فلفل و زرد چوبهبه میزان لازم
کشمشبه میزان لازم

دستور پخت قابلی پلو

1

طرز تهیه قابلی پلو افغان خوشمزه با گوشت یا مرغ

پیاز ها را خلالی برش می دهیم. کشمش را پاک کرده و می شوییم. هویج ها را پوست کنده و خلالی برش می دهیم. گوشت را هم به قطعات خورشتی خرد می کنیم.

طرز تهیه قابلی پلو با گوشت گوسفندی
2

مرحله دوم: پخت گوشت

ابتدا نیمی از پیاز های خرد شده را داخل قابلمه مناسبی ریخته و به همراه روغن خوب تفت می دهیم، زمانی که پیاز خوب طلایی شد. کمی فلفل و زرد چوبه و در نهایت گوشت را هم به پیاز می افزاییم و خوب تفت می دهیم. حالا مقدار آب جوشیده به گوشت می افزاییم و اجازه می دهیم تا گوشت کاملا پخته شود.

3

مرحله سوم: کارامل کردن شکر

برای این کار شکر را داخل تابه مناسبی بریزید و اجازه دهید تا با حرارت کم کاملا ذوب شود این کار در زمان طولانی و حرارت کم میسر است.

4

مرحله چهارم: آماده سازی مواد آجیلی

ابتدا یک عدد پیاز باقی مانده را خوب تفت می دهیم تا طلایی شود، هویج خلالی را هم افزوده و خوب تفت می دهیم تا نرم شود. در انتها کشمش و خلال پسته، بادام را هم می افزاییم و با باقی مواد خوب مخلوط کرده و از روی حرارت بر می داریم.

طرز تهیه کابلی پلو افغان
5

مرحله پنجم: دم گذاشتن کابلی پلو

برنج را آبکش می کنیم، حالا شکر کاراملی شده را ته قابلمه مخصوص دم شدن برنج می ریزیم. بعد از آن یک لایه برنج روی کارامل ریخته و خوب صاف می کنیم و از ادویه پلویی یک لایه روی برنج می ریزیم.

6

مرحله ششم: افزودن گوشت

حالا تکه های گوشت پخته شده را روی برنج می چینیم و روی گوشت را با نیمی از مواد آجیلی پر می کنیم، بعد باقی مانده برنج را روی این مواد می ریزیم و یک لایه ادویه پلویی دیگر هم روی برنج می ریزیم.

7

مرحله هفتم: دم گذاشتن قابلی پلو

مقداری از آب گوشت و زعفران روی برنج می ریزیم و برنج را به مدت 50 دقیقه دم می گذاریم.

8

مرحله هشتم: سرو قابلی پلو

قابلی پلو مجلسی را در ظرف زیبایی ریخته و با مواد آجیلی باقی مانده خوب تزئین و در کنار ماست چکیده نوش جان کنید.

طرز تهیه قابلی پلو افغان خوشمزه و مجلسی

نکات مهم و فوت و فن تهیه کابلی پلو مجلسی

ادویه مخصوص کابلی پلو افغان

  • ادویه این غذا را با فرمول زیر تهیه کنید: پودر زیره، پودر میخک، پودر جز هندی، پودر هل و دارچین به میزان مساوی مخلوط کنید و در این غذا از آن استفاده کنید.
  • برنج قابلی پلو را کمی زنده تر آبکش کنید تا بتوانیم زمان دم گذاشتن از آب گوشت روی برنج بریزیم.
  • در زمان کاراملی کردن شکر مواظب باشید تا حرارت کم باشد و کارامل تلخ نشود.
از
14
رای