طرز تهیه گراتن اسفناج و سیب زمینی با مرغ، پنیر و سس خوشمزه

طرز تهیه گراتن اسفناج و سیب زمینی با مرغ، پنیر و سس خوشمزه گراتن اسفناج یکی از انواع غذاهای خوشمزه ای است که متعلق به کشور فرانسه بوده و آن را با اسفناج تازه و سیب زمینی، مرغ و پنیر و سس بشامل تهیه و به عنوان غذای اصلی سرو و میل می کنند.

گراتن اسفناج یکی از انواع غذاهای هوس انگیز و مجلسی است که می توان آن را هم به صورت تنها و هم به همراه مرغ و گوشت تهیه کرد و از خوردن آن لذت برد. این غذا همچنین یک پیشنهاد بسیار خوب و عالی برای افرادی محسوب می شوند که طعم و مزه اسفناج را به شکل تنها دوست ندارند. آنها می توانند با این روش از این ماده غذایی پر خاصیت و ارزشمند استفاده کنند و از خواص آن بهره ببرند. اصل گراتن اسفناج متعلق به کشور فرانسه بوده و بعد ها به مرور زمان به دلیل ظاهر هوس انگیز و طعم و مزه آن در کنار خواص بیشماری که داشته است در سایر کشور های دیگر دنیا نیز محبوب شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. شما نیز می توان از این غذا لذیذ و خوشمزه به عنوان غذای اصلی در مراسم و مجالس خود استفاده کنید و به وسیله آن به میز خود جلوه و زیبایی ببخشید. امروز در سلام دنیا طرز تهیه گراتن اسفناج و سیب زمینی و مرغ را به شما آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای گراتن اسفناج و سیب زمینی خوشمزه و مجلسی با مرغ، پنیر و سس بشامل

اسفناج300 گرم
سینه مرغ350 گرم
پیاز2 عدد
قارچ5 عدد
سیب زمینی3 عدد
پنیر پیتزا1 بسته
رب گوجه فرنگی1/5 قاشق غذا خوری
پودر سیر و آویشنبه مقدار لازم
نمک و فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم
روغن مایعبه مقدار لازم
مواد لازم برای تهیه سس-
آرد سفید1/5 قاشق غذا خوری
کره2 قاشق غذا خوری
شیر1 پیمانه
نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم

دستور پخت گراتن اسفناج و سیب زمینی خوشمزه و مجلسی با مرغ، پنیر و سس بشامل

1

طرز تهیه گراتن اسفناج و سیب زمینی با سس بشامل

مرحله اول، آماده سازی پیاز داغ:: ابتدا سینه مرغ را مقداری با آب سرد بشویید و سپس آن را به شکل مربع های کوچک و یک اندازه برش دهید و خرد کنید، پیاز ها را هم با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل نگینی شده و ریز برش داده و خرد کنید. ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد به آن پیاز های خرد شده را اضافه کنید و کمی آن ها را سرخ کنید و تفت دهید تا سبک و طلایی شوند.

2

مرحله دوم: اضافه کردن سینه مرغ

سپس به آن ها سینه مرغ خرد شده را هم اضافه کرده و آن را نیز کمی تفت دهید تا تغییر رنگ دهد و بعد برای مزه دار کردن به آن مقداری زردچوبه و نمک و فلفل سیاه را به همراه مقداری پودر سیر اضافه کرده و آن ها را هم 1 دقیقه ای با مواد تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شوند. بعد قارچ ها را نیز با آب بشویید و آن ها را به شکل حلقه ای شده خرد کنید و سپس آن ها را به مواد اضافه کرده و کمی آن ها را نیز با مواد تفت دهید تا خامی قارچ ها گرفته شوند و سپس رب گوجه را هم در این مرحله به مواد اضافه کنید و آن را نیز مقداری با مواد تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن باز شود و بعد تمامی مواد را خوب با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و در آخر نیز نصف لیوان آب جوشیده شده را هم به مواد اضافه کرده و پس از هم زدن درب ماهیتابه را بگذارید و حرارت آن را کم کنید و اجازه دهید تا مرغ با به آرامی پخته شود و بعد ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و آن را کنار بگذارید.

3

مرحله سوم: آماده سازی اسفناج ها

اسفناج ها را هم با آب بشویید و سپس آن را پاک کنید و آن ها را به اندازه های متوسط برش دهید و خرد کنید و کنار بگذارید. ماهیتابه ای برداشته و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و اسفناج ها را به آن اضافه کنید و کمی آن ها را تفت دهید تا هم خامی آن ها گرفته شوند و هم کمی نرم و پخته شوند و سپس ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و آن را کنار بگذارید.

طرز تهیه گراتن اسفناج و سیب زمینی با سس بشامل
4

مرحله چهارم: آماده سازی سس بشامل

قابلمه ای برداشته و داخل آن کره را بریزید و آن را روی حرارت ملایم و کم گاز قرار دهید و اجازه دهید تا کره آب شود و بعد به آن آرد سفید را اضافه کنید و آن را کمی تفت دهید تا خامی آرد گرفته شود و سپس شیر را به صورت آرام آرام و کم کم به مواد اضافه کنید و هم زمان با اضافه کردن آن به مواد ترکیب مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا آرد به هیچ عنوان به شکل گلوله گلوله داخل شیر باقی نماند و بعد برای مزه دار کردن کمی به آن نمک و فلفل سیاه را هم اضافه کرده و مجدد کمی مواد را با یکدیگر هم بزنید و حرارت را روی کم قرار دهید و اجازه دهید تا سس شما غلیظ شود و به غلظت مورد نظر برسد و سپس آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

5

مرحله پنجم: آماده سازی گراتن اسفناج برای پخت

ظرف و یا پیرکس مناسبی برداشته و سپس کف و دیواره های آن را به وسیله روغن مایع چرب و آماده کنید. سیب زمینی ها را با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل ورقه ای و با زخامت متوسط برش دهید و بعد مقداری از آن ها را کف ظرف مورد نظر خود بچینید و روی آن ها را با کمی از سس بشاملی که آماده کرده اید رومال کنید و سپس روی آن ها کمی پنیر پیتزا بریزید و بعد روی مواد را با مقداری از مواد مرغ و اسفناجی که تهیه کرده اید پر کنید و روی آن ها نیز کمی پودر آویشن بپاشید و مجدد روی تمامی مواد کمی سس بشامل و پنیر پیتزا بریزید و به همین شکل کل ظرف را به صورت لایه لایه با مواد پر کنید و روی لایه آخر نیز مقداری سس بشامل و پنیر پیتزا بریزید.

6

مرحله آخر: پخت نهایی گراتن و سرو آن

فر گازی خود را به مدت 15 دقیقه روی دمای 180 درجه قرار دهید تا داخل آن گرم و آماده شود و بعد ظرف مورد نظر را به مدت 40 دقیقه روی دمای 180 درجه داخل فر قرار دهید و زمان دهید تا در طول این مدت گراتن شما پخته و آماده شود. بعد از گذشت زمان مورد نظر برای طلایی شدن روی گراتن 5 دقیقه آن را روی حالت گریل قرار دهید و اجازه دهید تا روی آن نیز طلایی و برشته شود و بعد از آن هم گراتن اسفناج خوشمزه شما آماده سرو است می توانید آن را میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

طرز تهیه گراتن اسفناج و سیب زمینی با مرغ

نکات مهم و فوت و فن های طرز تهیه گراتن اسفناج و مرغ و پنیر

  • در صورت تمایل می توانید این غذای خوشمزه و هوس انگیز را با گوشت چرخ کرده و یا به صورت تنها نیز تهیه کنید.
  • همچنین می توانید از سایر سبزیجات مورد علاقه خود نیز برای تهیه گراتن اسفناج استفاده کنید.

همچنین ببینید: 

طرز تهیه گراتن مرغ و سیب زمینی خوشمزه و مجلسی در فر

طرز تهیه گراتن پاستا خوشمزه و مجلسی با گوشت به سبک رستورانیاز
1
رای