روش خواندن نماز شب اول قبر [نماز وحشت] و نیت و زمان آن

روش خواندن نماز شب اول قبر [نماز وحشت] و نیت و زمان آن نام های نماز شب اول قبر، نماز وحشت و نماز لیله الدفن می باشد که از نمازهای مستحبی بوده و در شب اول دفن میت خوانده می شود. توصیه زیادی به خواندن نماز میت شده است زیرا برکات فراوانی برای نمازگزار و میت دارد.

نماز شب اول قبر از نمازهای مستحبی است که در شب اول تدفین میت خوانده می‌شود. این نماز، نماز هدیه (صلاه الهدیه)، نماز شب دفن (نماز لیله الدفن) و نماز وحشت (صلاه الوحشت) هم نامیده می‌شود. در واقع این نماز برای رفع وحشت است و به این علت نماز وحشت نامیده می‌شود. توصیه زیادی به خواندن نماز میت شده است زیرا برکات فراوانی برای نمازگزار و میت دارد. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا شما را با کیفیت نماز شب اول قبر و همچنین نیت نماز وحشت و زمان خواندن نماز میت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نماز شب اول قبر چگونه است

طریقه خواندن نماز شب اول قبر

نماز لیله الدفن چطور خوانده می‌شود؟

نماز لیله الدفن به سه روش خوانده می‌شود:


حتما بخوانید: روش خواندن نماز شب


روش اول برای خواندن نماز شب اول قبر

  • خواندن نماز وحشت به این صورت است که باید پس از تکبیره الاحرام در رکعت اول، سوره حمد و سپس آیت الکرسی را خواند. بعضی از علما گفته‌اند که خواندن آیت الکرسی تا «هو العلی العظیم» کافی است و نیازی نیست سوره توحید خوانده شود. پس از خواندن رکوع و سجده، در رکعت دوم باید سوره حمد را خواند و سپس ده مرتبه سوره انا انزلنا خوانده شود.
  • نمازگزار باید بعد از پایان نماز شب اول قبر بگوید: «اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان» که به جای کلمه فلان باید نام متوفی و پدرش گفته شود.

روش دوم برای خواندن نماز وحشت شب اول قبر

نمازگزار باید بعد از تکبیره الاحرام سوره حمد و سپس آیت الکرسی را تا «فیها خالدون» بخواند. امام راحل (ره) به خواندن آیت الکرسی تا «فیها خالدون» فتوی نداده است.

روش سوم خواندن نماز لیله الدفن

حضرت محمد (ص) در مورد نماز وحشت (لیله الدفن) فرموده اند: هیچ ساعتی برای میت سخت‌تر از شب اول قبر نیست، پس برای اموات خود صدمه بدهید و اگر قدرت صدقه دادن ندارید برایش دو رکعت نماز به جا آورید. با این کار خداوند هزار فرشته به سوی قبر او می‌فرستد که با هر فرشته جامه ای و حله‌ای است که تنگی قبر را تا روز نفخ صور وسعت داده و حسنه زیاد به نمازگزار می‌دهد و او را چهل درجه بالا می‌برد.

نیت نماز شب اول قبر

ابتدا نیت دو رکعت نماز وحشت کنید و سپس در اولین رکعت سوره حمد و بعد دو مرتبه سوره توحید را بخوانید. پس از رکوع و سجده، در رکعت دوم باید بعد از حمد ده مرتبه سوره تکاثر خوانده شود و بعد از نماز این ذکر گفته شود: :«اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان ابن فلان» (به جای فلان اول نام خود متوفی و به جای فلان دوم، نام پدرش گفته شود.)

طریقه خواندن نماز وحشت


حتما بخوانید: شب آرزوها چه شبی است، نماز مخصوص لیلة الرغائب


احکام نماز وحشت

  • در خصوص زمان خواندن نماز شب اول قبر گفته شده است که هر زمانی از اولین شب تدفین می‌توان خواند، اما بهتر است بعد از نماز عشا اقدام به این کار شود.
  • گاهی این سوال پیش می‌آید که اگر بین زمان مرگ فرد و روز دفن کردن مدتی فاصله بیفتد چه زمانی باید نماز وحشت خوانده شود، باید گفت که این نماز را باید تا هنگام دفن میت به تاخیر بیندازید تا در زمان مقرر خوانده شود.
  • یک شخص می‌تواند به قصد اهداء ثواب چندین مرتبه این نماز را برای میت بخواند.
  • اجرت گرفتن در ازای خواندن نماز میت جایز است و احتیاط آن است که به عنوان بخشش به نمازگزار داده شود و او نماز را بدون در نظر گرفتن وجه مالی بخواند.
سخن آخر

در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، ما طریقه خواندن نماز شب اول قبر که به آن نماز وحشت یا نماز لیله الدفن هم می گویند، پرداختیم. این نماز در اولین شب دفن، متوفی خوانده می شود تا ثواب این نماز میت به او هدیه شود.


مقالات مرتبط:

دعا و سوره ای برای خوش شانسی به همراه جدول طلسم خوش شانسی

بهترین دعاها برای عزیز شدن نزد دیگران، معشوقه و خانواده شوهر

بهترین دعاها برای شفای انواع دردها و بیماری صعب العلاج و لاعلاج
 

از
145
رای