نماز غفیله چگونه خوانده می شود؛ دانلود برنامه و صوت نماز غفیله

نماز غفیله چگونه خوانده می شود؛ دانلود برنامه و صوت نماز غفیله نماز غفیله چیست؛ طریقه خواندن نماز غفیله و ثواب و فضائل نماز غفلیه برای حاجت و همچنین دانلود نماز غفیله برای اندروید و دانلود نماز غفیله صوتی را در سلام دنیا بخوانید.

نماز غفیله یک نماز مستحبی دو رکعتی است که مابین نماز مغرب و عشا خوانده می شود، پیامبر (ص) برای رهایی ما از غفلت های بزرگ و کوچک به خواندن این نماز در وقت غفلت یعنی مغرب و عشا تاکید کردند. نماز غفلیه چگونه خوانده می شود و فواید و فضائل نماز غفیله چیست، در این مطلب سلام دنیا بیاموزید.

نماز غفیله چیست

نماز غفلیه یکی از نمازهای مستحبی معروف است که ما بین نماز مغرب و عشا خوانده می شود، این نماز دو رکعت دارد. کلمه غفیله از ماده غفلت است، به همین دلیل به این نماز غفیله مى گویند، چون این نماز در ساعت غفلت یعنی بین مغرب و عشا خوانده مى شود؛ چون در این ساعت شیطان سعى مى کند، بندگان را از یاد خدا و فضیلت وصف ناپذیر نافله غافل کند. این نماز برای برآورده شدن حاجات و آمرزش گناهان تاثیر بسیار زیادی دارد.


حتما بخوانید: ارکان نماز چیست و فرق آن با واجبات


امام صادق (ع) از قول پیامبر (ص) می فرمایند: دو رکعت نماز غفیله را که بین نماز مغرب و عشاء است. ترک نکنید.

وقت نماز غفیله

نماز غفیله در زمان غفلت یعنی ما بین نماز مغرب و عشاء خوانده می شود.

دانلود نماز غفیله برای اندروید

نماز غفیله چگونه است

نماز غفیله دو رکعت دارد، در رکعت اول بعد از خواندن حمد، به جای سوره این آیه را بخوانید: «وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیهِ فَنادى فِى الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّى کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنْجِى الْمُؤْمِنِینَ».

در رکعت دوم هم بعد از خواندن حمد این آیه را بخوانید: «وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیبِ لا یعْلَمُها إِلاَّ هُوَ وَ یعْلَمُ ما فِى الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلاَّ یعْلَمُها وَ لا حَبَّةٍ فِى ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلاَّ فِى کِتابٍ مُبِینٍ».

دانلود نماز غفیله صوتی

و در قنوت آن بگوید: «اللَّهمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِمَفاتِحِ الغَیبِ الَّتى لا یعْلَمُها اِلاّ انتَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ و آلِهِ و اَنْ تَفْعَلَ بى کَذا و کَذا وقتی به این قسمت رسیدید به جای این کلمه حاجت خود را بخواهید و بعد بگویید: اللَّهُمَّ أَنْتَ وَلىُّ نِعْمَتى وَ الْقادِرُ عَلى طَلِبَتى تَعْلَمُ حاجَتى فَأَسْئَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ و آلِهِ - عَلَیهِ وَ عَلیهِمُ السَّلامُ - لَمَّا قَضَیتها لى».

نماز غفیله چگونه است

داستان و فلسفه کیفیت نماز غفیله

شاید یکی از دلایلی که به خواندن نماز غفلیه توصیه شده ثواب آن و رهایی ما از غفلت ها باشد باشد، حضرت یونس (ع) به خاطر یک غفلت کوچک از‌ قوم خود جدا شد و سرنوشت او با دریا و ماهی پیوند خورد و در‌ شکم‌ ماهی‌ پس از توبه به درگاه خداوند رهایی پیدا‌ کرد و شاید تأکید رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) برای اقامه این نماز، رهایی ما از غفلتهای‌ کوچک و بزرگی است که ما هر‌ روز‌ مرتکب‌ آنها می‌شویم. تا ما هم از ظلمتهای ظاهری‌ و باطنی رهایی پیـدا کنیم. بزرگان گفته‌اند: بالاترین ذکر در بین اذکار، ذکر یونسیه‌ «لااله‌ الا انت سبحانک انی کنت‌ مـن‌ الظـالمین» است.


حتما بخوانید: معجزات نماز جعفر طیار برای ازدواج و حاجت


ثواب و فضائل نماز غفلیه

در روایات شیعه از قول امامان معصوم (ع) برای اقامه نماز غفیله ثواب و فواید بسیاری بیان شده که ما در ادامه برخی از آنها را ارائه دهیم.

امام صادق ع می فرمایند:«تَنْفِلوُا فِی ساعَةِ الْغَفْلَةِ وَلَوْ رَکْعَتَیْنِ خَفیفَتَیْنِ فَاِنَّهُما تُورِدانِ دارَ‌ الْکَرامَةِ. قیلَ یا رسُول اللّه وَ مَا ساعَةُ الْغَفْلَةِ؟ قالَ: بَیْنَ الْمَغْرِبِ وَالعِشاء؛»[2] نماز مستحب به جا آورید در ساعت غفلت. اگرچه این نماز دو رکعتی خـفیف [و آسان] باشد؛ چرا که‌ همین‌ دو رکعت نماز [شما را] وارد بهشت می‌کند. پرسیده شد ای رسول خدا! ساعت غفلت چه هنگامی است؟ فرمود: بین مغرب و عشا است.

نماز غفیله برای حاجت

هشام بن سالم از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت فرمود: «هر کس این دو رکعت را در بین نماز مغرب و عشا بخواند و به این دعا تبرّک جوید و حاجت خود را از حضرت حق طلب نماید. خداوند حاجت او را بر آورده نماید و آن چه را خواهد به او کرامت کند».

برای اقامه نماز غفیله فضیلت بسیاری برای نماز بین نماز مغرب و عشاء بسیار بیان شده است و آن نماز مختص توبه‏ کنندگان می باشد و در روایت آمده است که از آن با نام «غفیله» یاد می شود و دارای دو رکعت می باشد که در رکعت اول بعد از حمد آیه وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً و در رکعت دوم پس از حمد آیه وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ خوانده می شود، و ثواب این نماز پیشگاه خدا بالاتر از گرفتن روزه است.

سخن آخر:

اگرچه نماز غفیله نمازی مستحبی است، اما این نماز دو رکعتی که مابین نماز مغرب و عشا اقامه می شود، فضایل و ثواب زیادی دارد و برای برآورده شدن حاجت هم تاثیرگذار است. علاوه براین، پیامبر (ص) برای رهایی از غفلت های کوچک و بزرگ دنیایی که ما را از یاد خدا غافل می کنند به خواندن این نماز تاکید کردند.


مطالب مرتبط:

فواید نماز خواندن برای جسم و روح از نظر دانشمندان و اسلام

خواص سوره حمد برای حاجت و ازدواج

از
15
رای