راهنمای جامع تقسیم کردن صفحه نمایش در ویندوز 10

راهنمای جامع تقسیم کردن صفحه نمایش در ویندوز 10 اگر می خواهید به صورت همزمان بر روی دو یا چند پنجره کار کنید، لازم نیست نرم افزار خاصی را بر روی سیستم تان نصب نمایید. این ویژگی در ویندوز 10 گنجانده شده است.

چند کارگی در ویندوز امری بسیار آسان گردیده است. شما می توانید چندین پنجره را به صورت همزمان باز کرده و از هر کدام از آنها استفاده نمایید. در همین زمینه، ویندوز 10 امکان تقسیم صفحه نمایش را به شما ارائه می دهد.تقسیم مانیتور به دو قسمت در ویندوز چیست؟ ویژگی تقسیم کردن صفحه نمایش در ویندوز 10 چگونه است؟ چگونه باید از آن استفاده کنید؟ جواب این سوالات را در اینجا بیابید.

اگر می خواهید به صورت همزمان بر روی دو یا چند پنجره کار کنید، لازم نیست نرم افزار خاصی را بر روی سیستم تان نصب نمایید. این ویژگی در ویندوز 10 گنجانده شده است. شما می توانید تا چهار پنجره مستقل را در یک صفحه نمایش به صورت همزمان داشته باشید. اجازه دهید ببینیم چگونه می توان چندکارگی را با استفاده از تقسیم صفحه نمایش در ویندوز 10 تجربه کرد.

تقسیم صفحه نمایش دسکتاپ در ویندوز چیست؟

معمولاً اگر شما می خواهید بر روی بیش از یک پنجره در ویندوزتان کار کنید، اندازه پنجره ها را به صورت دستی تغییر می دهید تا قادر به انجام این کار باشید. برای ساده تر کردن این کار، شما می توانید به ویندوز اجازه دهید تا صفحه نمایش را به صورت خودکار برای شما تقسیم نماید. با استفاده از این ویژگی، شما می توانید 2، 3 یا 4 پنجره را به صورت همزمان در ویندوز باز کرده و مشاهده کنید. بنابراین، تقسیم صفحه نمایش این امکان را به شما می دهد تا به صورت همزمان بدون نیاز به تنظیم اندازه دستی، دو یا چند برنامه را بر روی یک صفحه نمایش باز و مشاهده نمایید.

 • وقتی شما صفحه نمایش را به دو قسمت تقسیم می کنید، یکی از آنها 50% سمت راست صفحه نمایش و دیگری 50% سمت چپ صفحه نمایش را اشغال خواهد نمود.
 • اگر شما صفحه نمایش را به سه قسمت تقسیم می کنید، یکی از آنها 50% سمت راست یا چپ صفحه نمایش و دو قسمت دیگر 50% باقیمانده صفحه نمایش را به صورت دو نیمه بالا و پایین اشغال خواهد نمود. 
 • در وضعیت تقسیم چهارتایی، کل صفحه نمایش به چهار قسمت تقسیم شده و هر گوشه از صفحه نمایش یکی از قسمت ها را به شما نمایش خواهد داد.
 • نکته جالب درباره این ویژگی این است که تا زمانی که شما پنجره را در وضعیت حداکثر (maximize) قرار ندهید، قسمت های تقسیم شده جایگاه خود را حتی اگر آنها را در وضعیت حداقل (monimize) قرار داده، پنجره های دیگری را باز کرده و یا صفحه را به قسمت های بیشتری تقسیم کنید، حفظ خواهند کرد.

نکته: شما نمی توانید صفحه را به صورت افقی به دو قسمت بالا و پایین تقسیم کنید. شما می توانید این کار را در وضعیت تقسیم سه گانه صفحه نمایش انجام داده و یا قسمت ها را به صورت عمودی از چپ به راست بچینید.

تقسیم بندی صفحات دسکتاپ


حتما مطالعه کنید : روش فعال کردن تشخیص گفتار و دستیار صوتی در ویندوز 10


چگونه امکان تقسیم صفحه نمایش در ویندوز را فعال کنیم؟

برای استفاده از ویژگی تقسیم بندی صفحه دسکتاپ در ویندوز 10 ، شما باید امکان Multitasking را در قسمت settings فعال نمایید. برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • گام 1: با استفاده از منوی Start یا فشردن همزمان (کلیدهای ویندوز و i) بر روی صفحه کلید، وارد قسمت Settings شوید. سپس به قسمت System بروید.
 • گام 2: در نوار سمت چپ بر روی گزینه Multitasking کلیک کنید. گزینه مربوط به Snap windows را فعال نمایید. همچنین تمامی گزینه های دیگر موجود در قسمت Snap windows را نیز فعال کنید. شما می توانید بعداً بر اساس نیازهایتان این گزینه ها را غیر فعال نمایید.

چگونه از امکان تقسیم صفحه نمایش در ویندوز 10 استفاده کنید؟

وقتی امکان Multitasking را فعال کردید، دو روش برای تقسیم کردن صفحه نمایش در اختیار شما قرار داده می شود. شما می توانید با استفاده از موس و امکان گرفتن و کشیدن یا با استفاده از کلیدهای میان بر صفحه کلید، صفحه نمایش را تقسیم نمایید. اجازه دهید هر دو روش را بررسی کنیم.

روش 1: با استفاده از گرفتن و کشیدن

ما ابتدا تقسیم بندی صفحه نمایش به دو قسمت را بیان کرده و سپس حالت سه یا چهار قسمتی را توضیح می دهیم.

چگونه صفحه نمایش را به دو قسمت تقسیم کنید

 • گام 1: تمامی پنجره هایی را که می خواهید در آنها چند کارگی داشته باشید، باز کنید. در حالی که یک پنجره فعال است، کلید سمت چپ موس را نگه داشته و با استفاده از لبه بالایی (نوار عنوان)، پنجره را به سمت لبه میانی چپ یا راست صفحه نمایش بکشید. 
 • گام 2: شما یک ناحیه نیمه شفاف خواهید دید. وقتی این ناحیه ظاهر شد، پنجره را رها کنید تا به صورت خودکار به محل خود برود. این روش باعث می شود پنجره مذکور نیمی از صفحه نمایش را پوشش دهد. 
 • پس از آن قسمت باقیمانده صفحه برای پنجره بعدی خالی باقی خواهد ماند. پنجره بعدی را انتخاب کنید تا بتوانید به همین روش نیمه دوم را پوشش دهید. 

چگونه صفحه نمایش را به چهار قسمت تقسیم کنید

 • روش بالا صفحه نمایش را به دو قسمت تقسیم می کند. برای تقسیم صفحه به سه یا چهار قسمت، شما لازم است صفحات را به جای وسط صفحه به سمت گوشه های سمت راست یا چپ صفحه نمایش بکشید. 
 • مجدداً شما ناحیه نیمه شفاف را خواهید دید. صفحه را در ناحیه ای که می خواهید در آن قرار گیرد، رها کنید. این کار را برای پنجره های دیگر تکرار نمایید.

تقسیم کردن صفحه نمایش در ویندوز 10

روش 2: استفاده از کلیدهای میان بر صفحه کلید

به جای استفاده از روش گرفتن و کشیدن با موس، شما می توانید تقسیم بندی صفحه نمایش را با استفاده از میان برهای صفحه کلید انجام دهید. برای قرار دادن صفحه در لبه سمت چپ، ابتدا بر روی پنجره دلخواهتان کلیک کنید تا فعال شود، سپس به صورت همزمان کلیدهای ویندوز و فلش سمت چپ را فشار دهید. برای قرار دادن صفحه در لبه سمت راست نیز کافیست به صورت همزمان کلیدهای ویندوز و فلش سمت راست را فشار دهید. این کار بلافاصله پنجره را در محل مذکور قرار خواهد داد. پس از این کار، از شما خواسته خواهد شد تا یکی از پنجره ها را برای قرار گرفتن در سمت دیگر انتخاب کنید. اگر این گزینه را مشاهده نکردید، می توانید مجدداً از میان بر مشاهده استفاده کنید. این کار باعث می شود پنلی برای انتخاب پنجره ها به شما نمایش داده شود. 

برای تقسیم صفحه نمایش به چهار قسمت یا قرار دادن پنجره ها در گوشه های صفحه نمایش، مجدداً می توانید از کلیدهای میان بر صفحه کلید استفاده نمایید. برای قرار دادن پنجره در گوشه بالای سمت چپ صفحه نمایش، پس از انتخاب پنجره مذکور، کلیدهای ویندوز و فلش سمت چپ را فشار داده و سپس در حالی که کلید ویندوز را نگه داشته اید، فلش رو به بالا را فشار دهید. اگر این روش موثر نبود، دوباره کلیدهای ترکیبی ویندوز و فلش سمت چپ را فشار دهید. در حالی که کلید ویندوز را کماکان نگه داشته اید، فلش رو به بالا را فشار دهید. به طور مشابه، این مسیرهای میان بر را برای سایر گوشه ها با استفاده از ترکیب فلش های سمت راست و پایین تکرار کنید.

چگونه اندازه پنجره ها را تنظیم نمایید

به صورت پیش فرض، پنجره ها صفحات مساوی را از کل صفحه اشغال خواهند کرد. اما می توانید ابعاد آن ها را در صورت تمایل با نگه داشتن موس بر روی خط تقسیم بین آنها و سپس جابجا کردن این خطوط، تغییر دهید. 

چگونه امکان تقسیم صفحه نمایش را حذف کنید

 • برای خارج شدن از وضعیت تقسیم صفحه نمایش، پنجره ها را در وضعیت حداکثر (maximize) قرار دهید تا ویژگی تقسیم صفحه نمایش حذف شود.
 • همچنین شما می توانید تمامی پنجره ها را با فشردن گزینه Desktop که در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش ویندوز قرار دارد، به وضعیت حداقل اندازه (minimize) ببرید. همچنین می توانید از کلیدهای میان بر ویندوز و D برای حداقل نمودن اندازه پنجره ها استفاده کنید. 

چند کارگی عمل نمی کند

در مواردی که قادر به تقسیم صفحه نمایش نبودید، ابتدا ویژگی multitasking را بر اساس توضیحات این راهنما، فعال سازی نمایید. اگر این کار مشکل شما را برطرف نکرد، سایر روش های مربوط به رفع مشکل Snap Assist در ویندوز 10 را مطالعه نمایید.


مطالب مرتبط 

رفع مشکل پرش های موس در ویندوز 10 با 5 روش سریع و کاربردی

آموزش روشن کردن وای فای (Wi-Fi) در ویندوز 10 با سه روش ساده

از
4
رای