آموزش احیای باتری مرده ماشین با آسپرین، نمک اپسوم و آب مقطر

آموزش احیای باتری مرده ماشین با آسپرین، نمک اپسوم و آب مقطر باتری ماشین چگونه می میرد (خالی می شود) ؛ علت سولفاته شده سخت باتری و روش احیای باتری مرده موتور ماشین با ترفندهای ساده خانگی از جمله آسپرین، نمک اپسوم و آب مقطر در سلام دنیا بیاموزید.

هر بار که راننده کلید استارت را می‌چرخاند و یا دکمه استارت را فشار می‌دهد، موتور استارت باید موتور را به چرخش در بیاورد. این مکانیسم ناشی از باتری اسید سربی 12 ولتی خودرو که تقریباً برای هر وسیله نقلیه ای در جاده استاندارد می باشد، می شود. برخی از خودروها دو باتری را در خود حمل می‌کنند. کامیون‌ها و خودروهای RV شامل یک بانک باتری که چندین باتری را به هم متصل می‌کند، می شوند.

باتری‌های مشابه را می‌توان در تراکتورها، تجهیزات نیرو، موتورسیکلت‌ها، ماشین‌های ورزش‌های قدرتی، ماشین‌های برفی، چهار چرخ‌ها و سیستم‌های پشتیبان انرژی خورشیدی یافت. باتری‌های خودرو معمولاً چندین سال دوام می‌آورند، اما خب طول عمر به نحوه استفاده از آنها هم نیز بستگی دارد. باتری ماشین معمولی ای که هر روز رانده و به درستی شارژ می شود می تواند تا 7 سال هم نیز دوام بیاورد. (این بهترین پیش بینی ممکن می باشد).

بیشتر باتری‌های ماشین بدون نیاز به تعمیر و نگهداری بین 4 تا 7 سال عمر می‌کنند. عمر کوتاه باتری خودرو، کمتر از 3 یا 4 سال می باشد. کوتاهی عمر باتری می تواند به چندین مشکل مختلف مانند عدم استفاده، خوردگی، چرخش بیش از حد عمیق، تبخیر الکترولیت، آسیب و یا مشکلات شارژی مربوط باشد. در این مطلب سلام دنیا، ما به علت خالی شدن باتری ماشین و روش های احیای باتری مرده موتور با آسپرین، باتری به باتری کردن و نمک اسپوم پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

باتری ماشین خالی شده

باتری ماشین چگونه می میرد (خالی می شود)؟

چندین عامل وجود دارد که می تواند عمر باتری خودرو را کاهش دهد. البته این را هم در نظر داشته باشید که بیشتر این عامل ها قابل پیشگیری هستند. در حال حاضر، ما در مورد باتری مرده (خالی شده) صحبت نمی کنیم. معمولاً هل دادن ماشین (باتری به باتری کردن)، بسته تقویت کننده یا شارژر باتری عواملی هستند که می توانند برای احیای باتری ماشین و بازگرداندن ماشین به جاده مفید واقع شوند.


حتما بخوانید: 21 روش برای تعمیر و نگهداری خودرو


ولی به یاد داشته باشید که این نوع از آسیب از قبل هم به باتری شما وارد شده است. تجمع آسیب ها می تواند منجر به مرگ و خالی شدن نابهنگام باتری خودرو شود. در این صورت است که ماشین دریگر روشن نمی شود. مرگ باتری خودرو به ناتوانی باتری در نگه داشتن شارژ که معمولاً ناشی از سولفاته شدن است، اشاره دارد.

در ابتدایی ترین حالت ممکن، باتری خودرو از صفحات متناوب فلزات غیرمشابه، معمولاً سرب و اکسید سرب (Pb و PbO2)، در یک حمام الکترولیت، معمولاً اسید سولفوریک (H2SO4) در آب ساخته شده است. در هنگام تخلیه، اسید باتری جریان الکترون‌ها را از صفحه سرب به صفحه PbO2 آسان می کند و نیز جریان الکتریکی ای را که می‌توان از آن برای روشن کردن موتور یا روشن کردن چراغ‌های جلو استفاده کرد، تولید می‌کند.

سولفاته شدن باتری عملاً هر بار که باتری را تخلیه می کنید اتفاق می افتد. به این نکته توجه داشته باشید که معمولاً با این کار باتری فوراً شارژ می شود. اگر باتری خودرو شما برای مدت طولانی خالی باقی بماند، سولفاته شدن به اصطلاح سخت رخ می دهد.

در نتیجه این عمل کریستال های سولفات سرب تشکیل می شود. با تشکیل شدن کریستال های PbSO4، آنها به تدریج سطح موجود برای واکنش شیمیایی را کاهش می دهند و ظرفیت شارژ و تخلیه باتری را کاهش می دهند. تشکیل کریستال PbSO4 گسترش می یابد و منجر به ترک کردن و اتصالات کوتاه در باتری می شود.

باتری ماشین چگونه می میرد (خالی می شود)

راه هایی برای احیای باتری مرده ماشین

متأسفانه، معکوس کردن سولفاته سخت امری غیرممکن می باشد، اما خب باید به این نکته هم نیز در مورد محصولات و خدماتی که ادعای سولفاته کردن معکوس را دارند توجه کرد و آن هم این است که هیچ مدرک واقعی برای تأیید ادعای آنها وجود ندارد. اگر که باتری ماشین شما مرده است، می توانید از روش هایی که در ادامه مطلب آورده شده است استفاده کنید.

1. روش های احیای باتری مرده ماشین: باتری به باتری کردن

کابل های باتری به باتری کردن و باتری دوم، تقویت کننده باتری یا وسیله نقلیه دوم می تواند برای راه اندازی خودروی شما عواملی کافی باشند. با این حال، باتری مرده شارژ را نمی پذیرد، پس بنابراین موتور را خاموش نکنید.


حتما بخوانید: علت روشن شدن چراغ دینام چیست


توجه داشته باشید: سعی نکنید باتری یخ زده را باتری به باتری کنید، زیرا ممکن است که منفجر شود. ابتدا آن را گرم کنید و سپس سعی در شارژ کردن آن کنید.

 روش های احیای باتری مرده ماشین: باتری به باتری کردن

2. روش های احیای باتری مرده ماشین: نمک اپسوم

نمک اپسوم (سولفات منیزیم یا MgSO4) را می‌توان به راحتی در خواربارفروشی‌ها، مراکز باغبانی خانگی و داروخانه‌ها پیدا کرد. افزودن یک اسید قوی‌تر به مخلوط الکترولیت‌ها، مانند نمک اپسوم، می تواند به تنهایی برای برهم زدن تعادل شیمیایی کافی باشد و نیز شارژ کافی ای را برای راه‌اندازی موتور ایجاد کند. 1 قسمت از MgSO4 را با 3 قسمت آب گرم حل کنید و سپس به هر بخش آن را اضافه کنید تا صفحات توسط الکترولیت ¼ تا ½ اینچ پوشانده شوند.

3. روش های احیای باتری مرده ماشین: آب مقطر

اگر که سطح الکترولیت پایین آمده باشد، افزودن آب مقطر می تواند برای غوطه ور شدن کامل صفحات و ایجاد ناحیه واکنش کمی بیشتر کافی باشد. این عمل می تواند به تنهایی برای چرخش بیشتر موتور کافی باشد.

روش های احیای باتری مرده ماشین: آب مقطر

4. روش های احیای باتری مرده ماشین: آسپرین

تصور کنید یک وسیله نقلیه در میانه ناکجا آباد باتری خالی کرده باشد و شما تنها چند بطری آب و آسپرین را در دسترس داشته باشید. باور کنید یا نه، آسپرین (اسید استیل سالیسیلیک یا C9H8O4) می تواند برای تغییر شیمیایی ترکیب الکترولیت استفاده شود. 12 قرص آسپرین 325 یا 500 میلی گرمی را در حدود 6 اونس آب گرم له و سپس حل کنید و به مقدار مساوی به هر بخش آن را اضافه کنید. برای اطمینان از پوشانده شدن صفحات، آب اضافی را به آن اضافه کنید.

پیشگیری بهتر از درمان است 

همیشه بهتر است که از آسیب ها جلوگیری کنید. تنها راه مقابله با سولفاته شدن سخت باتری خودرو در وهله اول جلوگیری کردن می باشد. برای جلوگیری کردن از سولفاته شدن و خرابی، همیشه باید بلافاصله پس از استفاده، باتری را دوباره شارژ کنید و سپس مطمئن شوید که سیستم شارژ خودرو شما به درستی کار می‌کند. برای حفظ شارژ کامل، باتری خودروی بدون استفاده را روی یک شارژر شناور قرار دهید.


مطالب مرتبط:

آموزش از بین بردن یخ شیشه ماشین با روشی سریع و آسان

چگونه در برف و یخ رانندگی کنیم
 

از
9
رای