هوش مصنوعی مولد چیست؛ انواع، کاربرد، مزایا و معایب generative ai

هوش مصنوعی مولد چیست؛ انواع، کاربرد، مزایا و معایب generative ai هوش مصنوعی مولد چیست؛ انواع هوش مصنوعی مولد کدام است و نحوه عملکرد generative ai، کاربرد، مزایا، خطرات بالقوه و ملاحظات اخلاقی هوش مصنوعی مولد را در سلام دنیا بخوانید.

هوش مصنوعی مولد یک فناوری هوش مصنوعی است که به طور بالقوه می تواند نحوه تعامل ما با ماشین ها را تغییر دهد. این نوعی هوش مصنوعی است که می تواند محتوای جدیدی مانند متن، تصاویر، صدا و ویدئو را بر اساس درک خود از جهان و ورودی های کاربر ایجاد کند. در چند ماه گذشته، اپلیکیشن‌هایی که از هوش مصنوعی Generative AI استفاده می‌کردند، وارد بازار شدند. اپلیکیشن عکس هوش مصنوعی Lensa و چت ربات OpenAI، ChatGPT ، سروصدای زیادی به پا کردند، زیرا متن و تصاویر باکیفیت را در صورت تقاضا می‌سازند. اکنون مایکروسافت و گوگل در حال بازی کردن هستند . در این مطلب از سلام دنیا درباره هوش مصنوعی مولد (generative ai) چیست؟ و چگونگی کارکرد، مزایا، خطرات و ملاحظات اخلاقی آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی مولد (generative ai) چیست؟

به بیان ساده تر: هوش مصنوعی مولد یک AI (به اصطلاح "هوش مصنوعی") است که محتوای منحصر به فرد را بر اساس درخواست کاربر ایجاد می کند. به عنوان مثال، درخواستی که به لنز می‌دهید تا آن عکس‌های جالب نمایه هوش مصنوعی را به مجموعه‌ای از سلفی‌ها تبدیل کند. در مورد ChatGPT، یک اعلان می‌تواند این باشد که «write a sonnet about bagels in the style of HL Mencken ». متن و تصاویر به دست آمده کاملا منحصر به فرد هستند و توسط هوش مصنوعی تولید می شوند. و این فقط متن و عکس نیست که هوش مصنوعی مولد می تواند ایجاد کند. سایر محصولات هوش مصنوعی می‌توانند سرگرمی‌های صوتی غیرعادی ایجاد کنند ، و حتی سرویس‌هایی در انتظار هستند که می‌توانند محتوای ویدیویی را بر اساس پیام‌های متنی تولید کنند.


حتما بخوانید: دانلود بهترین ابزار هوش مصنوعی برای کسب کار 


هوش مصنوعی مولد دو فناوری هوش مصنوعی قدرتمند را ترکیب می کند: یادگیری ماشینی و توانایی ایجاد محتوای جدید. برنامه نویسان هوش مصنوعی از یادگیری ماشین برای ساخت مدل هایی استفاده می کنند که می توانند الگوها و روندها را در داده های موجود تشخیص دهند، در حالی که تولید محتوا امکان ایجاد موارد منحصر به فرد مانند ترکیب یا تصویر را فراهم می کند. وقتی یک هوش مصنوعی حجم نمونه به اندازه کافی بزرگ داشته باشد (مجموعه آموزشی خود) می تواند تقریباً هر چیزی را که تشخیص دهد بازسازی کند. و از آنجایی که مجموعه داده‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT بسیار بزرگ است، می‌تواند عناصر را از چندین منبع ترکیب و تطبیق دهد تا چیزی را ارائه دهد که هم منحصر به فرد است و هم قابل تشخیص به عنوان هر درخواستی که درخواست می‌شود.

هوش مصنوعی مولد(Generative Al)چیست؟

انواع هوش مصنوعی مولد و نحوه عملکرد آنها

الگوریتم‌های هوش مصنوعی تولیدی در اشکال مختلفی وجود دارند، اما به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند: شبکه‌های متخاصم مولد (GAN)، رمزگذارهای خودکار متغیر (VAE)، و مدل‌های ترانسفورماتور مانند GPT-4. هر نوع الگوریتم هوش مصنوعی مولد مزایا و معایب خود را دارد.

GAN ها نوعی هوش مصنوعی مولد هستند که از دو شبکه عصبی یادگیری عمیق برای تولید داده های جدید استفاده می کنند. شبکه اول که مولد نامیده می شود، برای ایجاد داده های جدید شبیه به محتوای موجود آموزش داده شده است، در حالی که شبکه دوم که تشخیص دهنده نام دارد، برای تمایز بین داده های واقعی و تولید شده آموزش دیده است. همانطور که برنامه نویسان هوش مصنوعی خود را آموزش می دهند، مولد یاد می گیرد که چگونه تصاویر واقعی را به طور فزاینده ای تولید کند که متمایز کننده را فریب دهد تا آنها را واقعی باور کند. این فرآیند به عنوان « بازی مینی‌مکس » شناخته می‌شود زیرا هر شبکه سعی می‌کند از دیگری پیشی بگیرد و در عین حال اشتباهات خود را به حداقل برساند.


حتما بخوانید: بهترین گجت هوشمند خانگی در جهان


یکی از معایب احتمالی GAN ها این است که گاهی اوقات می توانند تصاویر غیر واقعی یا تار تولید کنند. به عنوان مثال، یک GAN که برای تولید تصاویر صورت انسان آموزش دیده است، ممکن است گاهی اوقات تصاویری با یک جفت چشم اضافی یا ساختار صورت مخدوش ایجاد کند. دست های انسان می تواند مانند یک کابوس واقعی به نظر برسد. با این حال، هنوز روزهای اولیه برای این فناوری است و مسائلی مانند این در زمان مناسب برطرف خواهند شد.

VAE نوع دیگری از هوش مصنوعی مولد است که برای تولید داده های جدید و منحصر به فرد استفاده می شود. برخلاف GAN ها، VAE ها از نمایش فشرده داده های ورودی خود برای تولید چیزی جدید که شبیه به اصلی است استفاده می کنند. VAE ها اغلب برای ساختن تصاویر و ویدیوها استفاده می شوند، اما می توانند متن نیز تولید کنند. یک محدودیت بالقوه VAE ها این است که داده های آنها ممکن است به اندازه داده های تولید شده توسط GAN ها متفاوت نباشد زیرا VAE ها نمایش محدودتری از داده های ورودی را یاد می گیرند. علاوه بر این، VAE ها گاهی اوقات از مشکلات تصویر تحریف شده ای که GAN ها با آن مواجه می شوند، رنج می برند.

مدل‌های ترانسفورماتور مانند GPT-4 تکرار نسبتاً جدیدتری از هوش مصنوعی مولد هستند که به دلیل عملکرد چشمگیرشان در بسیاری از وظایف پردازش زبان طبیعی، چشم‌های زیادی را به خود جلب کرده‌اند . ChatGPT نمونه ستاره طلایی فعلی یک محصول هوش مصنوعی مبتنی بر ترانسفورماتور است. این مدل ها بر اساس نوعی از معماری شبکه عصبی به نام ترانسفورماتور ساخته شده اند . آنها برای پردازش توالی داده های عظیم طراحی شده اند، بر روی یک مجموعه داده متنی عظیم آموزش داده شده اند و می توانند پاسخ های منسجم و مرتبط با متن را به یک درخواست ارائه دهند.

مزیت مدل های ترانسفورماتور این است که می توانند متن های متنوع و باکیفیت تولید کنند. با این حال، آنها می توانند از سوگیری ها و نادرستی در داده های آموزشی رنج ببرند که منجر به خروجی های نامناسب یا اشتباه می شود. علاوه بر این، حجم عظیمی از منابع محاسباتی و داده‌های مورد نیاز برای آموزش و اجرای این مدل‌ها می‌تواند آنها را برای برخی از برنامه‌ها دشوار و گران کند.

 انواع هوش مصنوعی مولد

کاربردهای هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی مولد در حال حاضر در بسیاری از خدمات محبوب استفاده می شود. چت ربات فوق الذکر ChatGPT وجود دارد که توسط OpenAI و خواهرش تولید کننده تصویر DALL-E ساخته شده است. همچنین تعداد زیادی ویرایشگر تصویر هوش مصنوعی، از جمله Lensa ( iOS ، Android )، Wonder ( iOS ، Android ) و غیره وجود دارد. همه آنها مدتی است که در اطراف هستند. اما زمانی که ChatGPT شروع به کار کرد، سیلیکون ولی تصمیم گرفت که زمان آن است که فناوری جدید را معرفی کند و یکی پس از دیگری محصولات هوش مصنوعی جدید را معرفی کرد.

درست از ابتدای سال جاری، مایکروسافت و گوگل هر دو افسون های هوش مصنوعی را به موتورهای جستجوی خود اعلام کردند. به زودی پس از آن توسط ارائه دهندگان جستجوی کوچکتر DuckDuck Go و Brave دنبال شد. مایکروسافت تولید تصویر هوش مصنوعی را به Bing و Edge و همچنین اجزای AI را به مجموعه اداری خود اضافه کرده است . حتی اپرا نیز ChatGPT را به مرورگر دسکتاپ خود اضافه می کند. به‌علاوه، Shutterstock و Adobe با تولیدکننده‌های هنری هوش مصنوعی که بر روی کار کاربران جبران‌شده آموزش دیده‌اند، وارد بازار شده‌اند.

اما هوش مصنوعی مولد می تواند بسیار فراتر از سازندگان تصویر، چت ربات ها و دستیاران جستجو باشد. افراد حرفه ای از همه اقشار می توانند از این ابزار در کار خود استفاده کنند. هوش مصنوعی مولد کاربردهای بالقوه‌ای در طراحی محصول دارد که شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا محصولات سفارشی متناسب با نیازهای هر مشتری ایجاد کنند. علاوه بر این، می تواند توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی با کمک به توسعه تشخیصی و درمانی استفاده شود.


حتما بخوانید: پیش بینی 12 تا از عجیب ترین تکنولوژی دنیا تا سال 2050


علاوه بر این، هوش مصنوعی مولد می‌تواند محتوای شخصی‌سازی‌شده، مانند مقالات خبری یا لیست‌های پخش موسیقی ایجاد کند . با تجزیه و تحلیل ترجیحات و رفتار کاربر، الگوریتم‌های هوش مصنوعی مولد می‌توانند محتوای متناسب با علایق آن‌ها را تولید کنند و تعامل و رضایت کاربر را افزایش دهند. هوش مصنوعی مولد می تواند به ایجاد محتوای جدید برای صنعت سرگرمی کمک کند، مانند فیلمنامه فیلم یا سطوح بازی های ویدیویی. توانایی تولید محصولات منحصر به فرد اما مشابه به شرکت ها این امکان را می دهد که محتوای بیشتری را سریعتر و به طور مداوم با کیفیت بالاتر تولید کنند.

وقتی صحبت از کاربردهای بالقوه هوش مصنوعی مولد به میان می آید، این فقط نوک کوه یخ است. این فناوری همچنین می تواند مکان های مفیدی را در بسیاری از صنایع و حرفه های دیگر پیدا کند. مقایسه این فناوری، زمانی که در مقیاس اجرا می شود، با اختراع ماشین چاپ یا توسعه خط مونتاژ از نظر اینکه چگونه می تواند نحوه تولید و مصرف محتوا و انجام کارهایمان را تغییر دهد، هذلولی نخواهد بود.

 کاربرد هوش مصنوعی مولد

خطرات بالقوه و ملاحظات اخلاقی

البته، با هر فناوری جدید این خطر وجود دارد که از آن سوء استفاده شود یا بر برخی گروه ها تأثیر منفی بگذارد. یکی از نگرانی‌های اصلی پیرامون هوش مصنوعی مولد این است که می‌تواند جای نویسندگان ، هنرمندان و دیگر افراد خلاقی را که با مقالات، هنر، فیلمنامه‌ها، کتاب‌ها و موارد دیگر امرار معاش می‌کنند، کند. یکی دیگر از نقاط ضعف احتمالی هوش مصنوعی مولد این است که می توان از آن برای ساختن چهره های مشهور جعلی استفاده کردو سیاستمدارانی که از ویدیوها و تصاویر افراد واقعی قابل تشخیص نیستند و از آنها برای فریب مردم استفاده می کنند. و البته، همیشه این سوال علمی-تخیلی وجود دارد که اگر به هوش مصنوعی اجازه دهیم بدون نظارت صحیح انسانی شروع به تصمیم گیری کند، چه اتفاقی می افتد. آیا به سازندگان خود می پردازد یا تصمیماتی می گیرد که به انسان ها آسیب می زند و فکر می کند کمک می کند؟

خبر خوب این است که بیشتر سؤالات اخلاقی پیرامون هوش مصنوعی، نگرانی های همیشگی پیشرفت فناوری هستند. تخریب شغل تقریباً همیشه با پیشرفت در اتوماسیون همراه است. اما ابزارهای پیشرفته تری نیز برای کسانی که به این کار دستی می بندند ارائه می شود. نویسندگان، هنرمندان و دیگر خلاقان اکنون دستیار قدرتمندی دارند تا از آنها در حرفه‌هایشان کمک کند ، نه اینکه لزوماً آنها را نابود کنند. به علاوه، جعل تصاویر افراد مشهور و سیاستمداران از زمان اولین برنامه های نرم افزار ویرایش عکس وجود داشته است. و ما از قبل از اولین ترمیناتور برای تصاحب هوش مصنوعی در فیلم‌ها آماده می‌شویمفیلم سینما. و در حالی که آنها سؤالات و نگرانی های معتبری هستند، احتمالاً به گونه ای حل خواهند شد که به نفع همه باشد یا حداقل به گونه ای با آنها برخورد شود که مستلزم از دست دادن گسترده شغل و روی کار آمدن دولت صاحب هوش مصنوعی نباشد.

 خطرات هوش مصنوعی مولد

با این حال، یکی از غرغرهای بزرگی که بسیاری از محصولات هوش مصنوعی باید بر آن غلبه کنند، حق چاپ است. از آنجایی که هوش مصنوعی مولد بر روی مجموعه داده عظیمی از متن، تصاویر، صداها و موارد دیگر آموزش داده شده است، مواد دارای حق چاپ بخش متمایز از آنچه هوش مصنوعی مولد از آن برای ایجاد خلاقیت های جدید استفاده می کند، تشکیل می دهد. 


حتما بخوانید: بهترین نرم افزار خانه هوشمند برای اندروید و آیفون


مسلماً، ماهیت هوش مصنوعی مولد از بازآفرینی دقیق کلمه به کلمه یک اثر دارای حق چاپ جلوگیری می کند، اما هر چیزی که هوش مصنوعی مولد ایجاد می کند از تکه هایی از مطالب دارای حق چاپ تشکیل شده است. یا حداقل هوش مصنوعی یاد گرفت که چگونه بر اساس آثار انسان ها بنویسد و طراحی کند. این می تواند منجر به شکایت های احتمالی از سوی نویسندگان و هنرمندانی شود که احساس می کنند کار آنها برای آموزش هوش مصنوعی به سرقت رفته است و آنها مستحق غرامت هستند یا از هوش مصنوعی می خواهند آنچه را که از کارشان آموخته است "فراموش کند".

اما، می‌توان استدلال کرد که هوش مصنوعی یک کار محافظت‌شده با کپی‌کردن متنی نیست و یادگیری ماشینی معادل یادگیری انسان است، درست مانند زمانی که نویسنده‌ای کتابی بخواند و الهام گرفته شود که کتاب خود را با خطوط مشابه بنویسد. احتمالاً به یک نبرد دادگاه ختم می شود که در آن قاضی باید تصمیم بگیرد، "تفاوت بین یادگیری هوش مصنوعی از تقلید و انجام آن توسط انسان چیست؟" و این فقط نوک کوه یخ است که در مورد باز کردن همه پیامدهای قانونی که هوش مصنوعی مولد مطمئناً ایجاد می کند، صحبت می شود. اکنون زمان خوبی برای وکلای دادگستری است تا در مورد علوم کامپیوتر خود صحبت کنند.

سخن آخر: به آینده خوش آمدید

هوش مصنوعی مولد ممکن است به همان اندازه که چشمگیر و جذاب باشد ترسناک باشد. اما اکنون اینجاست و از بین نمی رود. با توجه به نرخ پذیرش در ماه های آغازین سال 2023، پیش بینی سختی نیست که تا پایان سال، هوش مصنوعی مولد در بیشتر زندگی روزمره شما گنجانده شود. و تا پایان سال 2024، به یاد آوردن زندگی بدون این فناوری ممکن است دشوار باشد.


مقالات مرتبط:

چگونه دوربین DSLR آب خورده را نجات دهیم

بهترین سنسور و حسگر در و پنجره هوشمند برای افزایش امنیت خانهاز
9
رای