چگونه دوربین DSLR آب خورده را نجات دهیم + نحوه صحیح نگهداری آن

چگونه دوربین DSLR آب خورده را نجات دهیم + نحوه صحیح نگهداری آن چگونه دوربین DSLR آب خورده را نجات دهیم ؛ رفع مشکل افتادن دوربین در آب و بهترین نکات ایمنی نحوه صحیح نگهداری از دوربین عکاسی DSLR برای افزایش طول عمر باتری و لنز در سلام دنیا بخوانید.

اکثر اوقات دوربین DSLR  - برخلاف طرز فکر عکاسان حرفه‌ای، عکاسان آماتور، روزنامه‌نگاران، ولاگرها و مسافران - برای برخی از افراد تنها حکم یه وسیله را دارد. دوربین های DSLR، دوربین هایی مطمئن هستند که در انواع محیط ها و دماهای بسیار بالا به کار خود ادامه می دهند. با این حال، نگهداری منظم از آنها می تواند به سالم ماندن و ماندگاری این نوع دوربین ها کمک کند. در این مطلب سلام دنیا، ما به چگونه دوربین DSLR آب خورده خود را نجات دهیم و نحوه چگونگی دور نگه داشتن دوربین از گرد و غبار و رطوبت، تمیز کردن منظم و استفاده از لوازم جانبی با کیفیت پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

چگونه دوربین DSLR آب خورده خود را نجات دهیم؟

1. رفع مشکل افتادن دوربین DSLR در آب: فوراً دوربین خود را خاموش کنید

اگر که دوربین شما به طور تصادفی در آب افتاد و یا روی آن آب پاشید، بلافاصله دوربین را خاموش کنید. روشن نگه داشتن دوربین فقط باعث می شود که بیشتر آسیب ببیند.

2. رفع مشکل افتادن دوربین DSLR در آب: کارت حافظه و باتری دوربین را در بیاورید

خوشبختانه اکثر کارت های حافظه در برابر آب و هوا های مرطوب و نیز خیس شدن مقاوم هستند. با این حال، شما نباید به شانس خود اکتفا کنید، زیرا همیشه امکان از دست دادن داده ها وجود دارد. بعد از در آوردن کارت های حافظه، شما همچنین باید باتری های دوربین را از دوربین در بیاورید و در جایی خشک با تهویه ای خوب قرار دهید تا خشک شوند.

نحوه نگهداری صحیح از دوربین عکاسی DSLR (باتری، لنز)

نحوه نگهداری از دوربین DSLR شامل محافظت از آن در برابر گرد و غبار، آب، حفظ آن در برابر ضربه، افت ناگهانی و تعویض باتری های قدیمی و استفاده از لوازم جانبی با کیفیت مانند پایه دوربین، شارژر و کابل می شود.

1. نحوه نگهداری صحیح از دوربین DSLR: دوربین DSLR خود را از آب دور نگه دارید

درست است که همه ی ما می دانیم که فصل های موسمی یکی از بهترین زمان ها برای سفر به طبیعت و کاوش در طبیعت می باشد، ولی خب وسایل الکترونیکی شما زمانی بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند که از آب یا رطوبت به دور باشند. وقتی که آب وارد دوربین می شود، نه تنها باعث زنگ زدگی آن می شود،

بلکه دکمه های دوربین را هم نیز از کار می اندازد. پس با توجه به این نکته، نگه داشتن دوربین DSLR در نزدیکی آب اصلاً توصیه نمی شود. شما تنها در صورتی می توانید از دوربین در زیر آب استفاده کنید که دوربین DSLR شما دارای رتبه IP67/IP68 برای مقاومت در برابر آب یا محفظه ضد آب از یک برند معتبر باشد.  


حتما بخوانید: بهترین دوربین های عکاسی و فیلمبرداری مبتدی و حرفه ای


وقتی که در کنار ساحل، رودخانه و یا استخر در حال ثبت تصاویر و یا ویدیوها هستید، اجازه پاشیده شدن آب بر روی دوربین DSLR خود را ندهید. اگر عاشق عکاسی در نزدیکی اجسام آبی، محیط‌های مرطوب و  هوای بارونی هستید، باید یک قاب ضد آب برای محافظت کامل از دوربین DSLR خود تهیه کنید. برای خرید قاب های ضد آب می توانید به Amazon.in و Flipkart مراجعه کنید. قیمت ها از 699 روپیه شروع می شوند.

نحوه نگهداری و مراقبت از دوربین DSLR

2. نحوه نگهداری صحیح از دوربین DSLR: اجتناب از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید یا گرما

دوربین های DSLR با در نظر گرفتن طیف وسیعی از دماها ساخته می شوند، اما خب این به معنای بی توجهی به آن نمی باشد. آیا می دانستید که 0 تا 40 درجه سانتی گراد محدوده دمای استاندارد تجهیزات مصرف کننده می باشد؟ محدوده دمای استاندارد بدان معناست که اجزای الکترونیکی می توانند در این درجه از دما به درستی کار کنند.

وقتی که دوربین ساعت‌ها در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد، خورشید، درزگیرهایی که از گرد و غبار و رطوبت جلوگیری می‌کنند را خشک و سفت می کند. علاوه بر خشک کردن درزگیر ها، نور مستقیم خورشید می تواند باعث بیش از حد گرم شدن باتری دوربین شود. اگر که می خواهید در محیطی این چنینی کار کنید باید از فیلترهایی برای محافظت از لنز دوربین DSLR خود در برابر نور مستقیم خورشید استفاده کنید. فیلترها میزان نور ورودی به لنز دوربین را کاهش می دهند.

اگر که دوربین شما به طور مداوم در زیر نور مستقیم خورشید استفاده می شود به او اجازه استراحت دهید تا دوربین کمی خنک شود. اگر متوجه شدید که دوربین شما حتی کوچکترین نشانه هایی از نقص را نشان می دهد، از آن استفاده نکنید و دوربین خود را ببندید و بلافاصله آن را به یک متخصص در زمینه تعمیرات دوربین نشان دهید.

نحوه نگهداری و مراقبت از دوربین DSLR

3. نحوه نگهداری صحیح از دوربین DSLR: محافظت از لنز دوربین DSLR خود در برابر شن و خاک

علاوه بر این که خود دوربین وسیله ای حساس می باشد، لنزهای آن هم نیز به همان اندازه حساس می باشند. به یاد داشته باشید که همیشه لنز و بدنه دوربین خود را قبل از استفاده با یک پارچه تمیز، تمیز کنید و تا حد امکان از عکاسی در خاک و شن برای ساعات طولانی خودداری کنید چرا که لنز دوربین به راحتی گرد و غبار را به خود جذب می کند.


حتما بخوانید: بهترین دوربین های 360 درجه برای موتور سیکلت


در هنگام عکسبرداری در ساحل - مخصوصاً در یک روز بادخیز - بسیار محتاطانه عمل کنید و  از باز کردن محفظه باتری خود خودداری کنید. برای تعویض باتری و یا لنز دوربین در این شرایط آب و هوایی حتماً از یک کیف دوربین تخصصی استفاده کنید. شما باید هر چند هفته یک بار، لنز و همچنین سنسور دوربین خود را تمیز کنید. کیت‌های تمیزکننده به‌صورت آنلاین و در فروشگاه‌های دوربین همراه با برس، پارچه میکروفیبر و مایع پاک‌کننده مخصوص موجود می باشند.

استفاده از برس، پارچه میکروفیبر و مایع پاک‌کننده مخصوص خود دوربین  - برای تمیز کردن لنز های آن - ضروری می باشند و به شدت توصیه می شوند. برای جلوگیری از خط افتادن بر روی لنز از پارچه تمیزکننده میکروفیبر یا دستمال‌های لنز استفاده کنید. استفاده از این روش به حذف لکه، روغن و گرد و غبار از روی لنز کمک می کند. شما همچنین می توانید قبل از پاک کردن لنز از یک دستگاه دمنده برای حذف شن استفاده کنید.

نحوه نگهداری و مراقبت از دوربین DSLR

4. نحوه نگهداری صحیح از دوربین DSLR: تعمیر و نگهداری از باتری ضروری می باشد

آیا می‌دانستید باتری لیتیومی که به همراه DSLR به شما ارائه می‌شود معمولاً تا 500 بار شارژ، انرژی و طول عمر دارد؟ درست است که این باتری ها قابل شارژ هستند، اما خب با گذشت زمان حداکثر ظرفیت خود را از دست می دهند. وقتی دیدید که عمر باتری شما رو به کاهش می باشد، هیچ وقت صبر نکنید تا کاملاً تمام شود.

در عوض، یک باتری جدید بخرید. همچنین هرگز باتری ها را در مکان هایی که دمای آن از 40 درجه سانتی گراد بالاتر می رود،  قرار ندهید. این کار می تواند باعث اختلال در عملکرد دوربین شود. وقتی عکاسی شما تمام شد، دوربین خود را خاموش و فلاش برای عکس‌های نور در روز را غیرفعال کنید. توجه داشته باشید که نمایشگر دوربین شما مقدار زیادی از انرژی را مصرف می کند.  پس با توجه به این موضوع هرچه نمایشگر شما بیشتر روشن باشد انرژی زیادی را صرف می کند.


حتما بخوانید: بهترین دوربین های کامپکت مناسب عکاسی در سفر


سعی کنید تا حد امکان از منظره یاب نوری و یا الکترونیکی برای مصرف انرژی کمتر استفاده کنید. اگر که نمی توانید بدون روشن بودن LCD عکس بگیرید، مطمئن شوید که یک باتری اضافی را همراه خود داشته باشید. اگر که به طور مرتب از دوربین خود استفاده نمی کنید، می توانید باتری را بیرون بیاورید و آن را جداگانه در جیب کیف دوربین نگه دارید، چرا که اگر در دوربین بماند به تدریج تخلیه می شود.

نحوه نگهداری و مراقبت از دوربین DSLR

5. نحوه نگهداری صحیح از دوربین DSLR برای طولانی مدت با برنامه گارانتی تمدید شده

درست مانند تلفن همراه یا تبلت، دوربین های دیجیتال نیز تنها با 1 یا 2 سال گارانتی سازنده عرضه می شوند. از آنجایی که دوربین DSLR برای بسیاری از افراد گران‌ می باشد، پس عمل عاقلانه ای است که آن را با برنامه گارانتی تمدید شده برای مشتری پوشش دهند.

نحوه تمیز کردن لنز دوربین DSLR

با چرخاندن لنز در جهت توضیح داده شده در دفترچه راهنمای دوربین، لنز را به آرامی از بدنه جدا کنید. بسته به نوع دوربین یا برند شما، ممکن است یک دکمه آزادسازی برای این عملکرد هم نیز وجود داشته باشد. از یک دستگاه دمنده (در کیت مراقبت از لنز) استفاده کنید و تمام خاک و گرد و غبار روی لنز را پاک کنید. برای استفاده از مایع لنز از دستمال تمیزکننده استفاده کنید. به آرامی لنز را با استفاده از پارچه میکروفیبر مرطوب در جهت مرکز لنز پاک کنید. به آرامی لنز را دوباره بچسبانید و آن را با درپوش لنز بپوشانید.

سخن آخر

نحوه نگهداری از دوربین DSLR شامل محافظت از آن در برابر گرد و غبار، آب، حفظ آن در برابر ضربه، افت ناگهانی و تعویض باتری های قدیمی و استفاده از لوازم جانبی با کیفیت مانند پایه دوربین، شارژر و کابل می شود. ما در این مطلب به شما علاوه بر روش حل مشکل افتادن دوربین در آب ، نکات ایمنی و روش صحیح نگهداری باتری و لنز دوربین عکاسی DSLR آموزش دادیم. امیدوارم مفید بوده باشد و آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

نحوه عکاسی از آسمان شب [ماه و ستاره] با دوربین موبایل با 4 ترفند

آموزش تبدیل دوربین دیجیتال به وب کم با 3 روش سادهاز
1
رای