انشا درباره ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست»؛ معنی و متضاد آن

انشا درباره ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست»؛ معنی و متضاد آن معنی ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست»؛ ریشه ضرب المثل، متضاد، انشا درباره ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست و معادل ترکی و انگلیسی آن در سلام دنیا بخوانید.

مثل ها در زبان های مختلف در جهت ادای صحیح مطلب بیان می شوند ، در این مطلب از سلام دنیا درباره معنی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست چیست؟ ریشه ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست، ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست به انگلیسی، معادل ترکی سالی که نکوست از بهارش پیداست، متضاد ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست، انشا در مورد ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست (داستان کوتاه) صحبت خواهیم کرد ، با ما همراه باشید.

معنی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست چیست

یک از ضرب المثل های آهنگین و زیبای فارسی ضرب المثل " سالی که نکوست از بهارش پیداست" می باشد ، اما از این مثل در کجا استفاده می شود؟ زمانی که شخصی به کاری مشغول می شود اما از همان ابتدای کار لنگ می زند و یا نتیجه کارش مشخص است می گویند؛ "سالی که نکوست از بهارش پیداست" یعنی اینکه با شروع کارت مشخص است که در ادامه و نهایت چه خواهد شد. از این مثل زمانی که عاقبت کاری از ابتدا مشخص باشد نیز استفاده می شود.

معنی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست

ریشه ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست

و اما ریشه "ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست" از کجاست، اما همانطور که می دانید ضرب المثل ها از قدیم الایام دهان به دهان چرخیده اند و نصیب ما شده اند، این مثل نیز از قدیم به خاطر وضع آب و هوای متغیر در فصل بهار بوجود آمده است. مردم اعتقاد داشتند که سالی که با بهار پربارش شروع شود تا پایان سال نیز همانطور باران رحمت الهی خواهد بارید، اما اگر خبری از باران نباشد و بهاری گرم و بی آب آغاز شود می گویند که سالی که نکوست از بهارش پیداست و یعنی که تا آخر سال خشکسالی با آنها می باشد، همانطور که «آصفی هروی» در شعر زیبایش آورده است که:

"آن حور که خط مشکبارش پیداست

پیرامن گل بنفشه زارش پیداست

امسال طراوت عذارش پیداست

سالی که نکوست از بهارش پیداست"

و البته شیخ بهایی نیز آورده است:

"خوش باش که آن سرا چنین خواهد بود

سالی که نکوست از بهارش پیداست"

همانطور که مستحضر هستید این شعر ادامه نیز دارد که در ادامه آن آمده است:

" سالی که نکوست از بهارش پیداست

ماستی که ترشه از تغارش پیداست"

در ریشه یابی این مصرع نیز آمده که در گذشته و قدیم از ماست در تغار که یک ظرف بزرگ سفالی بوده نگه داشته می داشتند و اگر ماست بد و پرچربی می شد درون تغار می ریختند و می فروختند.


حتما بخوانید: انشا در مورد معنی ضرب المثل بار کج به منزل نمی رسد


ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست به انگلیسی

معادل انگلیسی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست به انگلیسی این ضرب المثل می باشد:

April and May are the keys of the year

" آوریل و می کلیدهای سال هستند"

معادل ترکی سالی که نکوست از بهارش پیداست

در زبان ترکی نیز از ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست این گونه استفاده می شود: " ايل باهارئندان بيلينر"

متضاد ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست

متضاد ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست

گاهی که فردی از ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست استفاده می کند اگر شخصی مخالف نظر او باشد می تواند از ضرب المثل های :

" شاهنامه آخرش خوشه 

یا

جوجه رو آخر پاییز می شمرن "

استفاده کند تا بگوید که با نظر و حرف او مخالف می باشد، این دو ضرب المثل دقیقا مخالف ضرب المثل "سالی که نکوست از بهارش پیداست" می باشند.

انشا در مورد ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست (داستان کوتاه)

در این قسمت از مطلب ابتدا انشایی با موضوع انشا " ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست" آورده ایم و سپس نیز داستانی کوتاه درباره آن ؛


حتما بخوانید: معنی ضرب المثل «جوینده یابنده است»


انشا در مورد ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست:

مقدمه: شروع اکثر کارها همراه با سختی است، اما برخی از آدمها با کوچکترین سنگی که زیر پایشان می افتد از راهی که رفته اند پشیمان می شوند و عقب نشینی می کنند، زیرا این تصور را می کنند که تا انتهای مسیر همین گونه خواهد بود و مسیر سختی در پیش دارند.

شروع انشا: این مقدمه ضرب المثلی با عنوان سالی که نکوست از بهارش پیداست را در ذهن ما تداعی کرد ، زیرا از قدیم گفته اند که اگر شروع سالی با خوبی و خوشی باشد تا پایان نیز به همین منوال خواهد گذشت و وقتی سال با سختی و مشکلات آغاز شود این سختی ها تا پایان گریبان گیر انسان خواهد بود،.

هر چند در برخی مواقع نمی توان از این ضرب المثل پیروی کرد زیرا خداوند با دادن فهم و شعور به انسان و ما با ارائه همت و تلاشمان می توانیم مسیر زندگی خود را هموار کنیم و با گرفتن تصمیمات درست تن به شکست ندهیم، تسلیم شدن در برابر سختی ها انسان را از ادامه زندگی باز می دارد و این همان خواسته شیطان است و با ناامیدی شیطان را خرسند خواهیم کرد. البته این مثل نیز می خواهد بگوید که با وجود مشکلی در اول راه منتظر سختی ها و مشکلات دیگر نیز باید بود و حواس خود را جمع کرد که در ادامه مسیر زمین نخورد این همان راهیست که خداوند از ما می خواهد ، تا با تلاش بیشتر نتیجه بهتری نیز عایدمان شود.

نتیجه گیری انشا: نتیجه می گیریم که گاهی نیز با شنیدن ضرب المثل هایی کمی تفکر کنیم و همینطور عامیانه بر زبان نیاوریم و هیچ سدی ما را از تلاش برنگرداند، برخی از جملات منفی نیز نتیجه معکوس می دهند و باعث می شوند فرد تلاشش را بیشتر کند و ثابت کند که همیشه هم اینطور نخواهد بود.

 انشا درباره ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست

داستان کوتاه در مورد ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست :

همیشه بهترین خاطرات زندگی ما در نوروز رقم می‌خورد. برای اینکه بتوانیم از تمام لحظه‌های تعطیل استفاده کنیم، چند هفته قبل از شروع سال جدید، گفت‌وگو می‌کنیم تا بهترین تصمیم را برای مسافرت و دید و بازدید بگیریم. من: فکر می‌کنم امسال به من خیلی خوش بگذرد. می‌خواهم استراحت کنم تا بعد از عید بتوانم دوباره با انرژی درس بخوانم.

  • مادر: یعنی می‌خواهی تمام عید را استراحت کنی و اصلاً مطالعه نکنی؟
  • من: بله، مادر جان. خیلی دلم می‌خواهد استراحت کنم. مگر نوروز برای همین نیست که استراحت کنیم و لذت ببریم؟
  • مادر: چه بگویم؟! این خودت هستی که باید تصمیم بگیری.
  • مادربزرگ: سالی که نکوست از بهارش پیداست.
  • من: منظورتان با من است خانم جان؟
  • مادربزرگ: بله. از شما می‌خواهم خوب به ضرب‌المثلم فکر کنی و بعد جواب مادرت را بدهی.
  • من: خانم جان، متوجه شدم. اگر هدفم این است که همیشه موفق باشم باید همان‌طور که با شروع سال جدید  تصمیم می‌گیرم انسان خوب‌تری باشم و کارهای بهتری انجام بدهم، برای درس‌خواندن هم در نوروز برنامه داشته باشم؛ ولی این همه کتاب را با خودم ‌به مسافرت بیاورم؟ چمدانم خیلی سنگین می‌شود. لوازم ضروری‌ ام زیاد است و پدر گفته هر کس می‌تواند بهتر است چمدان کوچک همراه خودش بیاورد.
  • مادر: پشتیبانت کتابی معرفی کرده که شامل درس‌های اصلی یعنی ریاضی، علوم و فارسی است و می‌توانی همان کتاب را همراه خودت بیاوری و چند روزی که مسافرت هستیم، از آن استفاده کنی.
  • پدر: کارنامه‌ی بازیابی در صفحه‌ی شخصی‌ات هم می‌تواند کمکت کند و با توجه به تشخیص خودت به سؤال‌هایی که درست جواب دادی یا سؤالات نزده یا اشتباهاتت پاسخ دهی. با روزی یک ساعت و نیم مطالعه‌کردن می‌توانی عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشی و خودت را برای آزمون بعد از عید آماده کنی.
  • من: بله. حق با شماست. خانم جان، مادر جان و پدر جان، سپاس‌گزارم که کنارم هستید و همیشه راهنمایی‌ام می‌کنید. معلم می‌گوید از خدای مهربان به‌خاطر نعمت‌هایی که به ما می‌دهد، قدردانی کنیم. خدایا، به‌خاطر داشتن خانواده‌ام از تو قدردانی ‌می‌کنم.
سخن آخر

از ضرب المثل های زیبای فارسی در تمام زمان هایی که می خواهید حق مطلب را در صحبت های خود ادا کنید می توانید بهره ببرید، امیدواریم مطلبی را که درباره " ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست " آورده ایم مورد پسند و استفاده تان قرار گرفته باشد.


مقالات مرتبط:

انشا درمورد ضرب المثل "زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد" و بازآفرینی آن

111 ضرب المثل انگلیسی کاربردی و معروف با ترجمه


 

از
1
رای