انشا درباره معنی ضرب المثل عقلش به چشمش است + داستان کودکانه

انشا درباره معنی ضرب المثل عقلش به چشمش است + داستان کودکانه معنی ضرب المثل عقلش به چشمش است؛ علت بوجود آمدن مثل، معادل انگلیسی، داستان کودکانه، انشا و گسترش مفهوم ضرب المثل عقلش به چشمش است با مقدمه و نتیجه گیری را در سلام دنیا بخوانید.

ضرب المثل عقلش به چشمش است دقیقا مصداق بارز افرادی است که بر اساس مشاهدات خود اطرافیان را قضاوت می کنند، این افراد با قضاوت ناآگاهانه خود باعث ناراحتی و دلخوری می شوند. در ادامه این مطلب سلام دنیا به بررسی معنی ضرب المثل عقلش به چشمش است، خواهیم پرداخت. در انتهای این مطلب می توانید داستان و انشا و گسترش مفهوم ضرب المثل عقلش به چشمش است برای پایه پنجم با مقدمه و نتیجه گیری را مطالعه کنید.

معنی ضرب المثل عقلش به چشمش است چیست

ضرب المثل عقلش به چشمش به افرادی اشاره می کند که بدون هیچ منطق و فکری به هر چیزی که دیدند، اعتماد می کند و به حقیقت توجهی ندارند و این قضاوت زود هنگام در نتیجه دلخوری و ناراحتی را در پی دارد. این ضرب المثل تا حد زیادی به این مسئله تاکید دارد که برخی افراد به جای استفاده از قوه عقل و ادرک فقط به ظاهر دیگران اهمیت می‌دهند و دیگران را از روی ظاهر مورد قضاوت قرار می دهند. از قدیم گفته اند تا با کفش‎های کسی راه نرفته‎اید، نباید او قضاوت کنید.

معنی ضرب المثل عقلش به چشمش است چیست

معادل انگلیسی ضرب المثل عقلش به چشمش است

برای ضرب المثل عقلش به چشمش است، چند معادل انگلیسی وجود دارد، در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

 کتاب را از روی جلدش قضاوت نکن  Dont judge a book by its cover 

Her mind is in her eyes

They take everything at face value


حتما بخوانید: گسترش و انشا درباره معنی ضرب المثل زخم زبان بدتر از زخم شمشیر است


داستان ضرب المثل عقلش به چشمش است ساده برای کودکان

روزی روزگاری مردی با الاغش در حال سفر بود، وسط راه خسته شد و تصمیم گرفت که برای استراحت بره تو باغ خربزه. وقتی وارد باغ شد یک درخت گردو دید و رفت تا زیر سایه درخت استراحت کنه. همین طور که زیر درخت گردو نشسته بود با خودش فکر کرد من اصلا متوجه این کار خدا نمی شوم، آخه چطور میشه میوه خربزه به اون بزرگی رو از یک بوته کوچولو و گردو به اون کوچکی رو از یک درخت بزرگ آفریده باشه. تو همین فکرا بود که یهو یک گردو از شاخه درخت جدا شد و روی سرش افتاد. مرد ترسید و دست به دعا شد گفت: خدایا شکرت الان متوجه شدم که چرا خربزه به اون بزرگی را روی درخت قرار ندادی و گردو به اون کوچکی روی درخت آفریدی چون اگه خربزه به اون بزرگی روی سرم می افتاد حتما یه اتفاق بد واسم پیش می اومد.

داستان ضرب المثل عقلش به چشمش است ساده برای کودکان

انشا و گسترش مفهوم ضرب المثل عقلش به چشمش است پایه پنجم با مقدمه و نتیجه

مقدمه:

وقتی انسان فقط به ظاهر یک مسئله نگاه می کند و بدون استفاده از فکر و عقل تصمیمات اشتباه می گیرد، آن وقت است که می گویند عقلش به چشمش است، چون از روی ظاهر قضاوت کرده پس حتما نتیجه کارش با مشکل رو به رو می شود.


حتما بخوانید: آموزش نوشتن مقدمه هایی کوتاه و زیبا برای انشا


بدنه:

اگر بخواهم دقیق تر معنی و مفهوم ضرب المثل عقلش به چشمش است را برای شما دوستان عزیزم توضیح بدهم پس بهتر است از یک مثال استفاده کنم. در جایی خواندم فردی صاحب شرکت بزرگ و مهم تجاری بود و برای استخدام نیرو آگهی چاپ کرده بود، افراد زیادی برای آگهی استخدام به این شرکت مراجعه کرده بودند. روز آخر آگهی دو نفر برای مصاحبه کاری وارد اتاق مدیر شدند، یکی از آنها ظاهر خیلی شیک و مرتبی داشت و نفر دوم با اینکه سر و وضعش تمیز و مرتب بود اما ساده تر به نظر می رسید. مدیر وارد اتاق شد و بعد از کمی صحبت به فردی که ظاهر خیلی مرتبی داشت گفت که در مصاحبه قبول شده است، چون مدیر شرکت تنها ظاهر و آراستگی ظاهری افراد برایش مهم بود اصلا در مورد مهارت، دانش و تجربه سوالات زیادی مطرح نکرد. در همان لحظه شریک تجاری مدیر هم وارد اتاق شد و برگه پرسشنامه را به آنها داد، فردی که ظاهر ساده تری داشت خیلی زود و با مهارت عالی پاسخ تمامی سوالات را داد. بعد از پایان جلسه مصاحبه دو مدیر شرکت باهم صحبت کردند و مدیر دوم فردی که ظاهر ساده تر اما مهارت بالایی داشت را انتخاب کرد و توضیح داد که من از روی ظاهر افراد را قضاوت نمی کنم من آنها را بر اساس استعداد و توانایی مورد بررسی قرار می دهم و فردی که توانایی و مهارت خوبی برای انجام کارها دارد را انتخاب می کنم، چون من عقلم در چمشانم نیست.

نتیجه گیری:

هیچوقت تا شناخت کافی از کسی پیدا نکردید آنها را از روی ظاهر قضاوت نکنید. آدم های ظاهربین فقط به چیزی که چشم هایشان می بیند اعتماد می کنند و اصلا سعی نمی کنند که با عقل و منطق حقیقت را پیدا کنند. بابا طاهر عریان شاعر ایرانی گفته:

ز دست دیده ودل، هر دو فریاد               هرآنچه دیده بیند، دل کند یاد

بسازم خنجری نیشش ز فولاد                زنم بر دیده، تا دل گردد آزا


حتما بخوانید: معنی و باز آفرینی داستان ضرب المثل خواستن توانستن است


علت بوجود آمدن ضرب المثل عقلش به چشمش است

این ضرب المثل برای اشاره به افرادی که ظاهر بین هستند و هر چی رو میبینند بدون ذره ای فکر و تامل کردن در رابطه با اون، فورا درباره اش قضاوت می‌کنند، به وجود آمده است. در حقیقت این ضرب المثل به وجود آمده تا به ما بگه هرچیزی که با چشم ها دیدید رو سریع باور نکنید اول باید خوب فکر کنید و درباره اش با عقل و منطق درست تصمیم گیری کنید.

علت بوجود آمدن ضرب المثل عقلش به چشمش است

سخن پایانی:

ضرب المثل عقلش به چشمش است زمانی استفاده می شود که شما به جای فکر کردن فقط بر اساس چیزی که دیده اید افراد را قضاوت می کنید. لطفا هر چیزی که دیده اید را بدون تحیقیق و بررسی باور نکنید. امیدواریم این مقاله مفهوم و معنی ضرب المثل عقلش به چشمش است را به خوبی برای شما عزیزان روشن کرده باشد.


مطالب مرتبط:

انشا در مورد معنی ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار

انشا درباره معنی ضرب المثل آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است

3 انشا در مورد برف و زمستان با مقدمه، نتیجهاز
4
رای