معنی و باز آفرینی داستان ضرب المثل خواستن توانستن است + انشا

معنی و باز آفرینی داستان ضرب المثل خواستن توانستن است + انشا انشا در مورد معنی ضرب المثل خواستن توانستن است؛ معادل انگلیسی و باز آفرینی داستان ضرب المثل «خواستن توانستن است» و بررسی ضرب المثل خواستن توانستن است در قران را در سلام دنیا بخوانید.

ضرب المثل خواستن توانستن است یک جمله انگیزشی مثبت است که به اراده قوی فرد برای دستیابی به اهداف اشاره دارد. در ادامه این مطلب سلام دنیا علاوه بر ارائه معنی ضرب المثل خواستن توانستن است، معادل انگلیسی این ضرب المثل، داستان و انشای در مورد ضرب المثل «خواستن توانستن است» و بازآفرینی آن نیز برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

معنی ضرب المثل خواستن توانستن است

ضرب المثل خواستن توانستن است یعنی برای دست یابی و کسب موفقیت در کار علاوه بر هدف گذاری، اراده کردن و عزم جزم هم لازم است. در واقع این ضرب المثل به ما می گوید که برای رسیدن به هر هدفی (البته هدف های منطقی و واقعی) باید آن را با همه وجود بخواهیم، این کار یک قدرت اراده و خودباوری خوبی به ما می دهد، حتی اگر از نظر دیگران این کار بسیار سخت و حتی ناممکن باشد. توان و پشتکار حتماً ما را به آنچه که می خواهیم و برای آن زحمت کشیده ایم، می رساند. با بررسی زندگی افراد موفق متوجه می شوید که آنها در راه خود با سختی ها و موانع زیادی رو به رو بوده اند، اما اراده راسخ آنها باعث شد تا این موانع سخت را پشت سر بگذارند.

مفهوم دیگر ضرب المثل خواستن توانستن است، این است که برای موفق شدن در زندگی و هر کاری ، باید خودمان تلاش کنیم و با توکل بر خدا و برنامه ریزی برای رسیدن به آن هدف سعی و تلاش کنیم و منتظر نباشیم تا کسان دیگر به ما کمک کنند، زیرا توقع داشتن از دیگران فقط هدر دادن وقت است.


حتما بخوانید: انشا درمورد ضرب المثل "زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد"


معادل ضرب المثل خواستن توانستن است در زبان انگلیسی

Where there is a will there is a way

هر جا خواسته و تمایلی باشد، راه رسیدن به آن هم هست. (عزم و اراده راه را هموار می کند که معادل ضرب المثل خواستن توانستن است)

معادل ضرب المثل خواستن توانستن است در زبان انگلیسی

خواستن توانستن است در قران

در کتاب مقدس قرآن کریم، به صورت گستره ای به موضوع خواستن توانستن است ، اشاره شده است. قبل از اینکه به آیاتی که در قرآن است اشاره کنیم، باید به این نکته توجه کنید که خواستن به معنی تمایل و اراده برای انجام کاری است در حالی که توانستن به داشتن توانایی و قابلیت انجام آن کار اشاره دارد. و از این رو برای رسیدن به اهداف خود هم باید اراده و تمایل داشته باشیم و هم توانایی انجام آن کار را در خود ببینیم. که این یعنی خواستن توانستن است. خداوند در آیه 39 سوره النجم می فرماید: “وَأَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى” به این معناست که انسان نمیتواند چیزی را بدست بیاورد مگر اینکه برای آن سعی و تلاش کند.

همچنین در آیه 286 سوره بقره می فرماید: “لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلا وُسْعَهَا” خداوند ، هیچ کسی را جز به اندازه توانایی اش تکلیف نمی کند

پس همانطور که در این 2 آیه دیدیم، در قرآن کریم، خواستن و توانستن ، به صورت دو مفهوم جدا از هم مورد تاکید می باشد ولی در عین جدا بودن، با یکدیگر ارتباط دارند، پس برای رسیدن به هدف، لازم است که هر دو این مفهوم و معنی با هم و به صورت همزمان در نظر بگیریم. و در کنار تمایل و خواستن چیزی، توانستن (توانایی و استعداد لازم) برای رسیدن را داشته باشیم.


حتما بخوانید: انشا در مورد معنی ضرب المثل بار کج به منزل نمی رسد


داستان ضرب المثل خواستن توانستن است

دختر كوچولویی در یک شهر دور و در یک كلبه کوچک در یک خانواده فقیر متولد شد. از آنجایی که این دختر زودتر از زمان مشخص شده به دنیا آمد، یک نوزاد زودرس و ضعیف بود. کسی به زنده ماندن او امیدی نداشت. در 4 سالگی، به بیماری ذات الریه و مخملک مبتلا شد. این دو بیماری خطرناك باعث شدند كه پای چپ او فلج شود. اما مادرش او را تشویق و به زندگی دلگرم می‌كرد. مادرش به او گفته بود: «دخترکم! با اینکه پایت کمی مشکل دارد، اما می توانی هر كاری كه می خواهی در زندگی انجام دهی، چون فقط برای موفق شدن به ایمان، مداومت در كار، جرأت و یک روح سرسخت و مقاوم احتیاج داری.»

دخترک بعد از شنیدن حرف های مادرش تصمیم گرفت در 9 سالگی بست های آهنی پاهایش را دربیاورد و راه برود. چیزی که از نظر دکترها محال بود. دخترک 4 سال تلاش کرد تا توانست قدم‌های منظم و بلندی را بردارد، این اتفاق مثل یک معجزه بود. حالا دخترک یک آرزوی عجیب داشت، او می خواست بزرگ ترین دونده زن جهان شود، شاید با توجه به وضعیت پاهایش این آرزو محال به نظر می رسید. اما او ناامید نشد و در 13 سالگی در یک مسابقۀ دو حضور پیدا کرد و بعد از آن باز هم در چند مسابقه شرکت کرد و در تمام مسابقات، نفر آخر بود. همه اطرافیان به او می گفتند که از این کار منصرف شود، اما دخترک داستان، هیچوقت پا پس نکشید، چون باور داشت خواستن توانستن است.

بلاخره یک روز او در یک مسابقه قهرمان شد. بعد از آن دخترک با اراده داستان ما، یعنی «ویلما رودالف» در هر مسابقه ای که حضور پیدا کرد برنده شد. او توانست در سال 1960 به بازی های المپیک راه پیدا کند و موفق شد اولین دونده زن دنیا، یک دختر آلمانی را شکست دهد. ویلما موفق شد در دو 100 متر، 200 متر، و دو امدادی 400 متر، 3 مدال المپیک را کسب کند. او اولین زنی بود که در آن روز در یك دوره المپیک 3 مدال طلا كسب كرد. این اتفاق زمانی افتاد که دکترها گفته بودند او هیچ وقت نمی تواند دوباره راه برود. این داستان بر گرفته از زندگی واقعی ویلما رودالف Wilma Rudolph دونده زن آمریکایی بود، که مصداق بارز ضرب المثل خواستن توانستن است.

داستان ضرب المثل خواستن توانستن است

انشا در مورد ضرب المثل «خواستن توانستن است»

مقدمه:

ممکن است هر یک از ما در زندگی خود هدف ها و خواسته هایی بزرگی داشته باشیم که در ابتدای کار ناممکن و محال بنظر برسند،اما محال بودن می تواند شروع یک خلاقیت خوب در ذهن ما باشد، چون ما برای رسیدن به این خواسته عظیم ایده پردازی می کنیم تا بتوانیم حتما به آن دست پیدا کنیم.


حتما بخوانید: آموزش نوشتن مقدمه هایی کوتاه و زیبا برای انشا


بدنه انشا در مورد خواستن توانستن است

آنچه باید بدانیم این است که انسان همیشه با افکار خویش، برنامه های جدیدی به ذهن نیمه هشیار خود ارائه می کند. پس باید دائما مراقب افکار خود باشیم و سعی کنیم افکار نا مناسب را از ذهن خود دور کنیم.برای رسیدن به موفقت و دستیابی به یک خواسته بزرگ نباید آن را محال و ناممکن بدانیم،برعکس باید با تلاش و جدیت و عزم و اراده ای راسخ به سمت هدف مان حرکت کنیم و هیچ وقت ناامید نشویم.

ناامید شدن سخت ترین لحظه برای یک انسان است و از طرف دیگر یکی از بدترین گناهان است. ناامیدی مانع از رسیدن انسان به خواسته هایش می شود.اگر زندگی آدم های موفق را بخوانیم می فهمیم که آنها هم به هیچ چیز عجیبی امید نداشتند و منتظر آینده نبودند،بلکه با تلاش و کوشش آینده را خودشان خلق کرده اند و این ایده عالی برای شروع هر کاری است. تک تک انسان ها خواسته و آرزوی مهم و بزرگی دارند و که شاید برخی از آنها دور از ذهن باشند.

مثلا یکی از ماها می خواهد طراح لباس بزرگ و معروفی شود،یا دیگری به فکر فوتبالیست شدن، است که هنوز با آن فاصله زیادی دارد.اما خب نکته مهم برای دستیابی به هر خواسته ای عظیمی، اراده و تلاش مستمر است.با تلاش مداوم و پا پس نکشیدن حتما به هر خواسته منطقی می توانید برسید،چون خواستن توانستن است.

نتیجه گیری:

خواستن و توانستن دو واژه ی مهم در زندگی همه انسان ها هستند،اگر به آنها اهمیت بدهیم  با عزم،اراده قوی و تلاش به راحتی می توانیم در مسیر موفقیت قدم برداریم و در تمامی زمینه ها به موفقیت دست پیدا کنیم.

انشا در مورد خواستن توانستن است

کلام آخر:

موفقیت و پیروزی هر کسی در دستان خودش است، چون با تلاش، اراده و عزمی محکم می توان هر خواسته و آرزوی منطقی را عملی کرد، که این مصداق بارز ضرب المثل خواستن توانستن است.


مطالب مرتبط:

معنی ضرب المثل «جوینده یابنده است»

انشا درباره معنی ضرب المثل «کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسد»از
7
رای